گرفتن سند برای زمین قولنامه‌ای چه مراحل و مدارکی نیاز دارد؟

آنچه در این مقاله می خوانید:

 

یکی از مهمترین مراحل برای گرفتن سند برای زمین قولنامه‌ای تهیه و ارائه مدارک مورد نیاز این کار است. لذا پیش از معرفی این مدارک لازم است تا چند بخش مهم عنوان این مقاله را مورد بررسی قرار دهیم. ابتدا زمین قولنامه‌ای را تعریف می کنیم.

سپس سند را مورد مطالعه قرار می دهیم. و در پایان انواع مدارک مورد نیاز و ارائه این مدارک برای گرفتن‌سند زمین قولنامه‌ای را نام می بریم. شایان ذکر است که اگر با اطلاعات زیر به پاسخ های خود نرسیدید با املاک داران تماس بگیرید.

زمین قولنامه‌ای چیست؟

ابتدا اجازه دهید تا به تعریف قولنامه بپردازیم. قولنامه همانطور که از نامش پیداست، به جهت تعهد متقابل میان دو نفر (حقیقی یا حقوقی) نوشته می شود. لذا باید در مراحل بعدی که ثبت در دفاتر اسناد رسمی است طبق شرط های قولنامه عمل کرد.

پس اگر در قولنامه شرطی مبنی بر وجه التزام تعیین شده‌باشد. و یکی از طرفین بر عهد قولنامه پایبند نباشد. یا تعللی ایجاد کند باید به طرف مقابل وجهی پرداخت شود.

مراحل اخذ سند برای ملک قولنامه ای

سند زمین چیست؟

سند ملکی انواع مختلفی دارد. که می توان از سند مشاع ، شش دانگ، مفروز، منگوله دار، تک برگ و غیره یاد کرد.

پس بهتر است که پیش از هر گونه معامله، با انواع سند خانه و زمین و اعتبار آن ها آشنا شوید.

فرضاَ سند شش دانگ سندی است که به صورت کامل به یک شخص تعلق داشته باشد. این سند یکی از معتبر ترین اسناد در بین اسناد ملکی است.

لذا پس از تعریف مختصری از زمین قولنامه‌ای و سند و البته تاکید بر دانستن‌انواع سند سعی بر آن‌است که در ادامه‌ مقاله مفصلاَ به مدارک مورد نیاز و مراحل گرفتن‌سند برای زمین قولنامه‌ای بپردازیم.

گرفتن سند برای زمین قولنامه ای 

چه مدارکی برای گرفتن سند برای زمین قولنامه‌ای نیاز است؟

  1. در املاک قولنامه‌ای : یک؛ کپی از سند مالکیت ملک (سند اولیه)، دو؛ قولنامه یا قولنامه هایی که متقاضی را به مالک اولیه ارتباط می دهد.

  2. در املاک دارای سند مشاعی : یک؛ سند مشاعی متقاضی، دو؛ در صورتی که سند مالکیت به نام شخص متقاضی نباشد ارائه وکالت نامه های مربوطه.

  3. اصل شناسنامه و کارت ملی متقاضی

  4. کپی از سند مالکیت اولیه ملک (در اسناد قولنامه‌ای)

  5. اصل و کپی تمامی قولنامه های استنادی تا به مالکی که سند به نام او صادر شده‌است، برسد. (در اسناد قولنامه‌ای؛ بنچاق)

  6. اصل سند مالکیت در اسناد مشاعی به نام متقاضی و کپی صفحات اول، دوم، سوم، صفحه حدود ملک، توضیحات و صفحات انتقالات.

  7. نقشه ملک با مختصات UTM که توسط متقاضی تهیه شده‌است.

  8. فرم تکمیل‌شده گواهی تعین مختصات ملکی در فایل Excel مربوطه.

  9. فیش بانکی که نیاز به اسکن ندارد. لذا مقدار پرداختی، شماره حساب و بانک مربوطه بایستی به روز بررسی شود.

بهرحال می توان این مدارک را در مکانی همچون کافی نت یا اگر دفترخانه وسایل مناسب را دارد، اسکن کرده و از طریق سی دی یا فلش بارگذاری کرد.

 

روش گرفتن سند برای زمین قولنامه ای

همانطور که تاکنون گفتیم، اگر شما برای خرید ملکی بدون سند اقدام کرده باشید، باید با در دست داشتن مدارک لازم به حوزه یا اداره ثبتی که ملک در آن قرار دارد مراجعه نمایید. در این حوزه های یک سری هیئت رسیدگی به املاک فاقد سند وجود دارد که درباره این موضوع تصمیم نهایی را می گیرند. در نهایت نظر نهایی این هیئت بررسی می شود و حکم صادر می گردد. این هیئت از قاضی، رئیس اداره ثبت، رئیس اداره شهرسازی و جهاد کشاورزی  تشکیل شده است. 

در واقع شما برای گرفتن سند برای ملک قولنامه ای کافیست دلایل خرید ملک بدون سند را توضیح دهید. آن ها با بررسی مدارک و تحقیقات لازم نظر و رای خود را اعلام خواهند کرد. چنانچه رای به نفع شما صادر شود و تصمیم به صدور سند برای زمین قولنامه ای شما بگیرند، سازمان اسناد و املاک دو بار در فاصله 15 روزه این خبر را منتشر می کنند. در چنین شرایطی اگر کسی به این حکم اعتراض داشته باشد و یا ادعای مالکیت کند، بتواند اعتراض خود را در این فرصت مطرح سازد.

مراحل گرفتن سند برای زمین قولنامه‌ای چه هستند؟

پس از تهیه ی مدارک گفته‌شده در بخش قبلی، حالا به مراحل گرفتن‌سند می پردازیم. لذا پیشتر بیان شد نیاز به نقشه ملک با مختصات UTM است.

لذا پس از اطمینان از وجود شرایط و مدارک فوق الذکر متقاضی باید با مراجعه به یکی از مهندسین نقشه کش نظام مهندسی یا کارشناسان رسمی نقشه کشی دادگستری نسبت به تهیه نقشه با مختصات UTM اقدام کند.

پس از تهیه این نقشه فایلی را که از سوی سازمان ثبت معرفی و ارائه‌شده با نام Parcelmal.xls با توجه به مندرجات و اطلاعات نقشه UTM باید از سوی مهندس نقشه کش تهیه و در اختیار متقاضی قرار گیرد.

تکمیل فرم درخواست پذیرش و دریافت شماره ورود به سامانه یکی از موارد مهم این مراحل است. لذا پس از انجام مراحل فوق و تهیه مدارک و عکس آنها با در دست داشتن مدارک با مراجعه به یکی از کافی نت ها یا دفاتر اسناد رسمی، فرم درخواست پذیرش را در سایت www.sabtemelk.ir تکمیل و شماره ورود به سامانه را دریافت نمایید.

مرحله بعدی ورود به قسمت تکمیل درخواست (صفحه اول سامانه) با استفاده از شماره ای که در مرحله قبل دریافت‌نموده‌اید و کد ملی متقاضی وارد شده‌و درخواست خود را تکمیل می کنید.

پس از تکمیل درخواست، یک پرینت از آن تهیه و با مدارک گفته‌شده به واحد ثبتی از طریق پست سفارشی ارسال و کد رهگیری 20 رقمی از دفتر پستی دریافت‌می‌نمایید. شایان ذکر است که این شماره رهگیری 20 رقمی و شماره ورود و کد ملی برای مراجعات بعدی ضروری است. و در نهایت به پایان رساندن‌ثبت تقاضا و دریافت‌شماره پرونده ضروری است.

 نتیجه گیری

در این مقاله سعی کردیم به بررسی مراحل گرفتن سند برای زمین قولنامه‌ای بپردازیم. و با تعریف سند ملکی و قولنامه‌ی زمین به معرفی مدارک مورد نیاز گرفتن سند برای زمین قولنامه‌ای و مراحل مربوط به آن بپردازیم. اینکه با املاک داران همراه بودید، بسیار از شما سپاسگزاریم. برای خرید و فروش خانه در اصفهان ، مشاوره حقوقی مسکن و همچنین اطلاع از انواع مبایعه نامه در قراردادهای خرید خانه با کارشناسان ما در املاک داران در ارتباط باشید.