در حال بارگذاری...

نکات کلیدی خرید باغ و ویلا

امروزه شلوغ شدنِ شهر‌ها، آلودگی هوا و آلودگی صوتی زیاد، مشغله‌های فراوان، خستگی روحی افراد و شرایط اقتصادی مختلف باعث شده‌است که مردم به آرامش، آب و هوای خوب و  محیطی کاملا آرام نیاز پیدا کنند. این مسایل به علاوه قصد سرمایه گذاری افراد سبب می‌شود تا به خرید ویلا و باغ روی آورند.

متاسفانه مراجعات متعدد افراد به مشاوران حقوقی سایت املاکداران گویای این مسئله است که: فرد، ویلا یا باغی را خریداری کرده‌است، سپس با مشکلات حقوقی و درگیری‌های متعددی مواجه و گاها کار تا مراجع قضایی هم کشیده‌شده است. ما در سایت املاکداران آموزش‌های لازم در مقاله پیش رو را برای خرید باغ و ویلا به شما ارائه می‌دهیم.

خرید باغ و ویلا

تعدادی از نکات کلیدی خرید باغ و ویلا

  • تعیین کردن هدف از خرید
  • تعیین کاربری
  • بررسی حقوقی باغ و ویلا
  • نکات حقوقی در عقد قرارداد خرید و فروش باغ و ویلا
  • تعیین کردن منطقه و مکان
  • بررسی امکانات
  • بررسی سند
  • تعیین بودجه

تعیین کردن هدف از خرید

یکی از نکات کلیدی خرید باغ و ویلا تعیین هدف است، بدان معنی که برای چه منظور باغ یا ویلا خریداری می‌شود.

ممکن است منظور شما از خرید ویلا، سرمایه گذاری، تفریح، زندگی دائم، بیماری و نیاز به تغییر آب و هوا، گذران دوران بازنشستگی و... باشد. ممکن است برای خرید باغ بجز موارد یاد شده قصد شما تغییر شغل، ایجاد شغل دوم، اجاره دادن محل و مواردی از این قبیل باشد.

اگر هدف خرید و فروش باغ و ویلا دقیقا مشخص نباشد ممکن است اوایل کار مشکلی پیش نیاید. ولی در طول زمان فرد را دچار ضرر و زیان نماید.

تعیین کاربری

یکی دیگر از نکات کلیدی خرید باغ و ویلا مشخص کردن کاربری زمین است. بعد از مشخص شدن هدف که چرا نیاز به خرید باغ یا ویلا داریم، باید کاربری آن را بررسی کنیم. ارزیابی منطقه و کاربری ملک مورد نظر، غیر از آینده نگری و  کشف موقعیت و رفع اشکالات احتمالی، جنبه حقوقی نیز دارد.

بررسی حقوقی باغ و ویلا

یکی دیگر از نکات کلیدی خرید باغ و ویلا  که باید حتما توجه داشت بررسی نکات حقوقی مربوط به ویلا و باغ است، قبل از اقدام به خرید حتما به شهرداری آن منطقه بروید و مطمئن شوید که باغ یا ویلا مشکلات ساخت و یا حقوقی نداشته باشد. برای مثال مطمئن شوید که باغ یا ویلا نیاز به عقب نشینی یا اعمال امور حقوقی دیگر نظیر، ساخت غیر مجاز، چاه غیر مجاز، در مسیر طرح های عمرانی بودن ، تفکیک و... دارد یا خیر.

نکته: برای خرید باغ حتما اقدام به خرید باغ مجوز دار کنید. ممکن است نکاتی چون چاه و یا حق آب غیر قانونی، دیوار کشی یا موتورخانه غیرقانونی ، کاهش متراژ زمین به علت عقب نشینی، و... در مورد آن ملک وجود داشته باشد.

نکته: در هنگام قولنامه نویسی حتما مهمترین امکانات باغ و ویلا و حتی جزئی ترین نکاتی که به ذهنتان می رسد را در قولنامه قید نمایید.

خرید باغ و ویلا

نکات حقوقی در عقد قرارداد خرید و فروش باغ و ویلا

قولنامه نویسی در حوضه املاک تقریبا به یک صورت انجام می‌شود. اما در خرید باغ و ویلا باید همه‌ی جوانب را در نظر بگیریم. نکته مهم در هنگام قولنامه نویسی آن است که حتما مهمترین امکانات باغ و ویلا و حتی جزئی ترین آنها را در قولنامه قید نمایید. مثلا مشاهده شده است که باغ مشاء بوده و فقط قسمتی از آن معامله شده و بعد معلوم نیست کدام قسمت خریداری شده است.

حتما باید متراژ باغ یا ویلا در آن به طور کامل قید شده‌باشد، چون ممکن است اندکی تغییر در متراژ باغ و ویلا مشکلات اساسی را پس از پایان معاملات برجا بگذارد.

ممکن است راه عمومی به علت تردد شخصی تسخیر شده باشد و یا حتی ممکن است دیوار در راه عمومی ساخته شده باشد. حتی ممکن است دیوار مشترک وجود داشته باشند، ممکن است باغ همسایه دیوار نداشته یا برعکس مکان در حال خرید و فروش دیوار نداشته باشد.

در هنگام قولنامه نویسی تعداد درختان و حتی بعضا مکان آنها را قید کنید، چون ممکن است گاهی تعدادی از درختان متعلق به باغ فروشنده نباشد یا همسایگان بر روی آن ادعا داشته باشند.

حتی ممکن است فرد فروشنده مشکل انحصار وراثت، ولایت، وصایت، قیومیت، وکالت داشته باشد. (نکته مهم: توجه داشته باشید فرد فروشنده همان صاحب ملک است، مدرک وصایت یا قیمومیت و یا وکالت داشته باشد).

شما می‌توانید اصطلاحات و موارد حقوقی و نکات مهم قولنامه نویسی را در مقاله‌ی قولنامه فروش آپارتمان در سایت املاک داران مشاهده کنید.

تعییین کردن منطقه و مکان

یکی دیگر از نکات کلیدی خرید باغ و ویلا تعیین منطقه و مکان است. منظور از منطقه  همان مکان جغرافیایی است به طور مثال در استان اصفهان چندین منطقه گردشگری و ویلایی در شهرستان چادگان یا باغبهادران قرار دارد. منظور از مکان نیز موقعیت ملک در آن منطقه است(کجای منطقه قرار داشتن). مثلا ملک مورد نظر در چه ارتفاعی قرار دارد؟( بالای کوه، دامنه، کوهپایه)، در ابتدای مسیر ورودی به منطقه است یا در انتهای آن، میزان رفت آمد در آن مکان، شلوغ شدن مکان یا پرت بودن آن، در ادامه درباره هرکدام از این مشخصات توضیحات کافی را خواهیم داد.

بررسی منطقه به علت تاثیر آن بر آب وهوا، آینده نگری، طرح‌های عمرانی آینده، میزان دسترسی به امکانات رفاهی منطقه، امکانات تجاری منطقه، روستا یا شهر، جنگلی یا ساحلی و یا بیابانی و... موثر است. مخصوصا برای خرید باغ به خاطر آب و هوا، بارندگی، آب خیز بودن زمین، خاک حاصل خیز، نوع کشاورزی در باغ، کوهستانی یا بیابانی، میزان فاصله راه با امکانات و تردد ممکن وسایل کشاورزی و... بررسی منطقه بسیار مهم است.

به طور مثال بالا بودن از نظر ارتفاع برای ویلا به خاطر اشراف داشتن به منطقه و مناظر اطراف بهتر است ولی برای باغ پایین تر بودن به خاطر دسترسی بهتر به آب بهتر است.

اول بودن یا در ایتدای مسیر ورودی بودن، از نظر رفت آمد ممکن است برای ویلا خوب نباشد ولی اول بودن برای دسترسی به آب برای باغ بسیار مهم و بهتر است.

شلوغ بودن و رفت و آمد زیاد معمولا نه برای ویلا خوب است و نه برای باغ.

خرید باغ و ویلا

بررسی امکانات

یکی از نکات کلیدی خرید باغ و ویلا امکانات است.

در خصوص ویلا : از آنجایی که اکثر ویلاها باغ هم دارند بعضی موارد در مورد این دو مشترک است، ماند:  نوع ساخت، امکانات رفاهی، سرمایشی و گرمایشی مثل شومینه(چوبی) و کولرگازی، پارکینگ، استخر(سرپوشیده یا روباز)، حوض، زمین بازی، دارای باغ، سُنا و جکوزی،تعداد طبقات، محل نگهداری حیوانات، پنت هوس، روف گاردن(باغ روی پشت بام) و... .

در خصوص باغ، مجوز کشاورزی، سند یا قولنامه ای با ضمیمه سند مادر، دسترسی به آب، حق آبه از رودخانه یا جوی آب، مالکیت بر چاه آب، استخر، دیوار بلند، موتورخانه و موارد طبیعی مثل خاک حاصل خیز، هوای خوب، بارش باران های فصلی و... . موارد یاد شده امکاناتی است که در میزان مبلغ پرداختی و ارزش واقعی ملک تاثیر می‌گذارند.

 

بررسی سند

یکی از نکات کلیدی خرید باغ و ویلا پیش از انجام هر معامله‌ای این است که، باید از وجود سند یا امکان اخذ سند برای آن ملک و مکان مطمئن شوید. چرا که در بعضی ازمعاملات مشاهده شده افراد سود جو و غیر قابل اعتماد باعث کلاه برداری‌های بزرگ شده اند. مثل فروش یک باغ به صورت قولنامه ای به چندین نفر.

نکته‌ی بسیار مهمی که وجود دارد این است که معمولا جهاد کشاورزی برای زمین‌های کشاورزی سند صادر نمی کند. اکثر این نوع از املاک به صورت قولنامه‌ای خرید و فروش می‌شوند. به این علت که زمین‌ها معمولا سند مادر دارند. به این معنی که یک زمین بزرگ را می توان به قسمت‌های کوچکتر تقسیم کرد یا به صورت قولنامه‌ای خرید و فروش انجام می‌شود.

نکته‌ی دیگر که باید حتما برای ویلا در نظر بگیرید این است که حتما باید سند شش دانگ عرصه اعیان، پروانه ساخت، پایان کار، سند تفکیکی، قولنامه خرید زمین، و... بررسی و در هنگام معامله اصل آن ها باید به خریدار تحویل داده‌شوند.

نکته: اگر ویلا شهرکی باشد و با سند مشاع می‌خواهید آن را خریداری نمایید، اطمینان حاصل کنید که امکان تفکیک سند در آینده وجود داشته باشد.

به دلیل اهمیت موضوع سند، مقاله‌ای با عنوان انواع سند ملکی در سایت املاک داران جهت مطالعه و آشنایی بیشتر شما عزیزان قرار داده شده است.

برای خرید خانه ارزان در اصفهان یا معاوضه ملک با شرایطی که در این مقاله برای شما ارائه شد،  در سایت املاکداران همراه شما بوده و به شما کمک خواهیم کرد.

خرید باغ و ویلا

تعیین بودجه

چون برای خرید ویلا معمولا به شهرهای خوش آب و هوا مراجعه می شود که ممکن است محل اقامت شما نباشد، حتما باید با همراهی یک شخص معتبر و قابل اعتماد بازدید و قیمت گذاری انجام شود. یک ویلا و باغ هرچه امکانات بیشتری داشته باشد مبلغ بیشتری باید برای خرید آن اختصاص داد.

مبلغ یک ویلا و باغ به متراژ، تعداد درختان، آب، برق، گاز، حق آبه، موتورخانه، نوع ساخت، سال ساخت، مصالح استفاده شده، نما، نوع دیوار کشی اطراف باغ، و امکانات یک باغ و ویلا که در این مقاله ذکر شد، بستگی دارد.