ثبت نام زنان سرپرست خانوار در طرح مسکن ملی

آنچه در این مقاله می خوانید:

در طرح مسکن ملی که به منظور حمایت از اقشار کم درآمد و همچنین متوسط جامعه ارائه شد، به زنان سرپرست نیز توجه شده‌است. در واقع بر اساس این طرح، زنان سرپرست خانوار بالای 35 سال نیز می توانند در طرح مسکن ملی شرکت کنند. با املاک داران همراه شوید تا درباره ثبت نام زنان سرپرست خانوار در طرح مسکن ملی بیشتر بدانید.

طرح مسکن ملی

اولین بار در سال 1397 طرح مسکن ملی به منظور تامین مسکن اقشار ضعیف و متوسط ارائه شد. در ابتدا قرار بود ساخت خانه برای شهرهای مختلف کرمان انجام گردد. سپس در ابان ماه سال 1398 نیز در ده استان دیگر، این طرح ادامه پیدا کرد. مراحل اولیه نام نویسی که در قم، سیستان و بلوچستان، خراسان شمالی و خراسان جنوبی آغاز شد. اما مراحل بعدی ثبت نام در چهار محال و بختیاری، یزد، و همدان ادامه یافت. البته تعدادی از ثبت نام شده‌ها از تهرانی ها هم بودند که در نهایت افراد واجد شرایط می توانند از این تسهیلات بهره مند شوند.

ثبت نام زنان سرپرست خانوار در طرح مسکن ملی

در سال 1398 به منظور رفع مشکل مسکن کارگران و برخی دیگر از اقشار کم درآمد جامعه، توافق نامه ای امضا شد. این توافق نامه در واقع بین وزارت تعاون و وزارت شهرسازی صورت گرفت و تصمیم بر این بود که اقشار آسیب پذیر جامعه از جمله زنان سرپرست خانوار را مورد حمایت قرار دهند. در این طرح اولویت با دهک های یکم تا ششم در نظر گرفته‌شد. از این رو، پرداخت تسهیلات 200 میلیون تومان با نرخ سود چهار درصد برای دهک های یکم تا سوم و نرخ سود 9 درصد برای دهک های چهارم تا ششم برنامه ریزی شد.

طبق اطلاعیه وزارت راه و شهر سازی زنان خود سرپرست خانوار، زنان مجرد و زنان متاهل می توانند در این طرح مسکن ثبت نام نمایند. زنان خود سرپرست شامل زنانی می شود که به دلایل مختلف اعم از فوت همسر، طلاق، اعتیار همسر، زندانی شدن همسر، بیکار بودن همسر، مهاجرت کردن همسر و یا حتی همسران مشغول به خدمت سربازی، خودشان امرار معاش می کنند.

همچنین زنان مجرد خود سرپرستی که سن آن ها بالای 35 سال باشد، می‌توانند در این طرح ثبت نام کنند. فرقی نمی کند این زنان قبلا ازدواج کرده باشند یا خیر! و اما زنان متاهل با ارائه تعهدنامه محضری از طرف همسر و با تکمیل اطلاعات فرم ج و البته احراز تمامی شرایط قانونی درج‌شده در شیوه نامه می‌توانند از این تسهیلات برخوردار شوند.

دولت تدبیر و امید و زنان سرپرست خانوار

باید بدانید که دولت تدبیر و امید از ابتدای روی کارآمدن تا کنون طرح های مختلفی در زمینه تامین مسکن برای اقشار کم درآمد جامعه ارائه کرده‌است. اما متاسفانه این طرح ها چندان موثر واقع نشدند و قیمت مسکن در بازار را کنترل ننمودند. از جمله طرح های ناموفق در زمینه مسکن توسط دولت تدبیر و امید می توان به طرح فروش اقساطی مسکن، بازار رهن ثانویه مسکن، مسکن حمایتی و صندوق پس انداز مسکن اشاره کرد.

و اما آخرین طرحی که در زمینه تامین مسکن برای قشر کم درآمد جامعه ارائه شد، طرح مسکن ملی است. البته که این طرح با طرح مسکن مهر که در دوره های قبل ارائه شد، تفاوت هایی دارد. همان طور که می‌دانید مسکن مهر بدون خدمات زیر بنایی و در مناطق بیرون شهری ساخته‌می‌شد. از طرف دیگر، مسکن مهر آپارتمان هایی تا 15 طبقه را شامل می شد. اما این بار در طرح مسکن ملی نهایتا تا 7 طبقه امکان ساخت وجود دارد. در واقع در طرح مسکن ملی مطابق با نیاز متقاضیان برای ساخت مسکن اقدام می شود و همچنین خدمات رو بنایی و زیر بنایی صورت می گیرد.

ثبت نام زنان سرپرست خانوار در طرح مسکن ملی

بنا به گفته مشاور معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، به طور کلی حدود 3 میلیون زن سرپرست خانوار در کشور شناسایی شده است. بنابراین امکان ثبت نام در طرح مسکن ملی برای همه زنان سرپرست فاقد مسکن وجود دارد. اطلاعات آن ها در وزارت راه و شهر سازی ثبت می شود و افراد واجد شرایط می توانند برای تامین مسکن اقدام نمایند.

تا کنون چیزی حدود 62 هزار زن سرپرست در این طرح ثبت نام کرده اند. بنابراین 62 هزار زن سرپرست خانوار از بسته حمایتی مصوبه ستاد ملی زن و خانواده بهره خواهندبرد. البته بعد از آن جناب حامدی اذعان داشت که حدود 47 هزار و 693 نفر در دهک 1 تا 6 از این تعداد ثبت نام‌شده طرح اقدام مسکن ملی، مشمول دریافت تسهیلات شده‌اند.

به گفته مشاور معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت کار، تعاون و رفاه اجتماعی، در طرح ملی مسکن سعی بر این یوده که سهم آورده نقدی زنان سرپرست خانوار کاهش داده شود. در واقع آن ها با سهم‌آورده 30 میلیون تومانی، امکان دریافتِ تسهیلات و عدم پرداختِ عوارض صدور پروانه ساختمانی می‌توانند به سادگی و با کمترین هزینه صاحب مسکن شوند.

بنا به صحبت های جناب حامدی، قیمت هر واحد مسکونی 80 متری برای زنان سرپرست خانوار حدود 397 میلیون تومان می باشد. همچنین اذعان داشت که این پروژه طرح اقدام ملی مسکن در جای جای کشور توسط وزارت راه و شهرسازی در حال اجرا است.

شرایط ثبت نام مسکن ملی برای زنان سرپرست خانوار

همان طور که می‌دانید، در طرح ملی مسکن اولیه برای ساخت 400 هزار واحد مسکونی برنامه ریزی شده‌بود. قرار بر آن بود که حدود 100 هزار واحد مسکونی در بافت فرسوده و 300 هزار واحد مسکونی در سایر مناطق برای تامین مسکن اقشار کم درآمد و متوسط جامعه ساخته‌شود. اما در مراحل بعدی پای وزارت دفاع و پشتیبانی مسلح، وزارت تعاون و رفاه اجتماعی و وزارت آموزش و پرورش نیز به میان آمد. بنابراین علاوه بر 400 هزار واحد مسکونی، حدود 370 واحد مسکونی دیگر نیز بر این تعداد افزوده شد.

و اما یکی از مهم ترین شرایط ثبت نام مسکن ملی برای زنان سرپرست خانوار چیست؟ در واقع متقاضیان طرح مسکن ملی بایستی از سال 57 تا امروز از هیچ کدام از تسهیلات دولت در زمینه خرید ملک و زمین استفاده نکرده باشند. و اما شرایط دیگر برای ثبت نام مسکن ملی برای زنان سرپرست خانوار کدامند؟

یکی از این شروط این است که فرم ج این افراد نباید قرمز شده‌باشد. بدین معنا که از سال 84 به بعد نباید هیچ گونه نقل و انتقال مالکیتی در زمینه مسکن دولتی داشته باشند. و البته نباید هیچ مالکیتی از سال 84 به بعد به نام آن ها ثبت شده‌باشد. و اما شرط دیگر، سابقه سکونت بیش از 5 سال در شهر مورد تقاضا می باشد.

ثبت نام زنان سرپرست خانوار در طرح مسکن ملی

به منظور اثبات ادعای متقاضیان از سازمان ثبت و اسناد استعلام می گیرند. چنانچه فرد متقاضی از هیچ کدام از خدمات و تسهیلات حمایتی دولت در زمینه مسکن در سال های اخیر استفاده نکرده باشد، امکان دریافت خدمات طرح مسکن ملی را خواهد داشت. همچنین برای سنجش اعتبار متقاضیان در طرح مسکن ملی، از بانک ها نیز استعلام گرفته‌می‌شود. از آن جایی که بخشی از هزینه مسکن ملی را بایستی از طریق وام تامین نمود، فرد متقاضی باید اعتبار کافی داشته باشد.

جمع بندی

همانطور که گفتیم، دولت تدبیر و امید به منظور رفع نیاز اقشار کم در آمد و متوسط جامعه در زمینه مسکن، طرحی ارائه نمود. این طرح که تفاوت های اساسی با طرح های پیشین در زمینه مسکن داشت، زنان سرپرست خانوار بالای 35 سال را نیز شامل می شد. در این مقاله به جزئیات ثبت نام زنان سرپرست خانوار در طرح مسکن ملی و شرایط لازم برای افراد واجد شرایط اشاره کردیم.

برای استفاده از خدمات سایت املاک آنلاین املاکداران که شامل مشاوره حقوقی املاک تلفنی، تهاتر ملک، خرید آپارتمان در اصفهان، سفارش خرید ملک در اصفهان، خرید زمین و خانه کلنگی در اصفهان، خرید ملک اصفهان، مشارکت در ساخت و اجاره روزانه باغ و ویلا در اصفهان، رهن و اجاره آپارتمان در اصفهان، رهن و اجاره خانه ویلایی در اصفهان و غیره می شوند، می توانید به صفحه اصلی سایت مراجعه کرده و برای کسب اطلاعات بیشتر به برگه های مربوطه مراجعه فرمایید.