بازار مسکن

دریافت وام مسکن بانک ملی

بانک ملی یکی از بانک های ارائه کننده تسهیلات خرید مسکن است که در کنارآن، بانک مسکن و بانک سامان نیز وام مسکن را به وام گیرندگان پرداخت می‌نمایند. وام مسکن بانک ملی با نام طرح ویژه‌ی مسکن هم مطرح است (bmi.ir) که شرایط تقریبا مناسبی را در اختیار زوج‌های جوان متقاضی قرارمی دهد. در ادامه‌ی مقاله به نحوه‌ی دریافت وام مسکن بانک ملی می‌پردازیم.

مجموعه املاک داران ارائه کننده‌ی انواع خدمات، در زمینه خرید و فروش خانه و مشارکت در ساخت و ساز مسکن است. حال، اگر شما هم قصد دارید تا اقدام به خرید خانه نمایید، می توانید با رجوع به صفحه سفارش خرید خانه به این کار اقدام فرمایید.

برای دریافت وام مسکن بانک ملی کدام حساب را افتتاح کنیم؟

وقتی صحبت از وام خرید مسکن به میان می‌آید همه به یاد بانک مسکن و تسهیلات متنوعی که ارائه می‌دهد می‌افتند. در واقع بیشتر افراد گمان می‌کنند که وام مسکن را فقط بانک مسکن ارائه می‌دهد. تسهیلاتی که معمولا هر چند سال یک بار با تغییراتی همراه می‌شود همانگونه که گفته شد بانک ملی از اواخر سال ۹۶ پرداخت وام مسکن را به صورت رسمی آغاز کرد.

برای دریافت وام خرید مسکن بانک ملی باید حساب سپرده‌ی سرمایه گذاری خاص گواهی مسکن را افتتاح نمایید. حساب سپرده سرمایه گذاری خاص بانک ملی مانند حساب‌های سرمایه گذاری با سود کوتاه مدت است که، با انتخاب بین سه طرح می‌توان آن را افتتاح کرد. تفاوت طرحهای حساب بر اساس مبلغی که سرمایه گذاری کردید و مدت ماندگاری سرمایه مشخص می شود.

بانک ملی در صفحه‌ی اختصاصی خود طرح ویژه شرایط هر یک از انواع حساب سپرده گواهی مسکن را ذکر کرده است که برای دریافت وام مسکن بانک ملی باید از آنها استفاده کنیم، در ادامه‌ی مقاله هر سه طرح را توضیح می‌دهیم:

طرح ۱- در این طرح باید ۱۶ میلیون تومان در حساب سپرده گذاری کنید. حداقل مدت سپرده گذاری یک ماه است و بانک هم به شما ماهانه ۱۰ درصد سود می‌دهد. به ازای هر ۱۸ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان که در این طرح سپرده گذاری کنید یک سهم اوراق به طور ماهانه دریافت می‌کنید.

طرح۲- در این طرح باید حداقل ۱۶ میلیون تومان سپرده گذاری کنید که باید به مدت ۳ ماه در حساب سپرده باقی بماند. دراین طرح پس از گذشت ۳ ماه و به ازای هر۲۲ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان سپرده به شما اولین برگ اوراق تسهیلات را می‌دهند و بعد ازآن هر ماه یک برگ دریافت خواهید کرد. سود سپرده در طرح دوم ۱۲ درصد است. در ۲ طرح بیان شده ماندگاری میانگین ماهانه بر مبنای کمترین مانده در هر روز را محاسبه می‌شود.

طرح ۳- در این طرح بانک ملی شما با افتتاح یک حساب ۵ هزار تومانی هم می‌توانید وارد این طرح شوید. بانک ملی در این طرح فقط متعهد می‌شود که به شما ۱۰ درصد سود بدهد. اوراق تسهیلات هم در طرح سوم بر اساس امتیازی که کسب می‌کنید و با توجه به منابع مالی شعبه بانک ارائه می‌شود. امتیاز کسب‌شده هم به میزان سپرده گذاری و مدت زمان ماندگاری بستگی دارد.

شرایط اختصاصی طرح شماره ۲ حساب سپرده گواهی مسکن بانک ملی

در طرح شماره ی ۲ برای تخصیص هر برگ اوراق، میانگین ماهیانه بر مبنای حداقل مانده در هر روز ملاک قرار داده می‌شود. البته مانده حساب مشتریان در هیچ روزی نباید کمتر از ۱۶۰ میلیون ریال باشد. در این طرح به ازای هر ۲۲۳ میلیون ریال به عنوان میانگین حساب، بعد از ۳ ماه برای اولین بار یک برگ اوراق گواهی حق تقدم به مشتری تعلق می گیرد.

سود سپرده‌های طرح شماره ۲ به صورت ماهیانه و به میزان ۱۰ درصد به حساب مشتریان واریز می‌گردد. البته شرط واریز مبلغ مذکور آن است که در طول سه ماه کمترین مانده روزانه مشتری پایین تر از ۲۲۳ میلیون ریال نباشد. اگر متقاضی طرح شماره ۲ باشید و قبل از سررسید سه ماهه تمام و یا بخشی از سپرده را برداشت کنید نرخ سود مشابه با سپرده سرمایه گذاری عادی و همان ۱۰ درصد محاسبه خواهد شد.

هرگاه مانده مشتری در طول دوره به کمتر از حداقل مانده اعلام شده برسد اوراق تا زمان اعلام موجودی متوقف می شود. نکته مهم این که افراد می‌توانند چند حساب سپرده سرمایه گذاری خاص گواهی مسکن را برای دریافت وام مسکن بانک ملی در یک شعبه و به نام یک شخص افتتاح کنند. سود وام مسکن بانک ملی طبق آخرین اطلاعات اعلام‌شده از سوی بانک ملی برای سال ۱۳۹۹ این بانک، برابر است با ۱۷ درصد و دوره باز پرداختِ حداکثر ۱۲ ساله است.

با سپرده گذاری در طرح مسکن بانک ملی در حقیقت بر اساس میزان سپرده گذاری و مدت ماندگاری آن در حساب، اوراق حق تقدم دریافت تسهیلات خرید مسکن را دریافت خواهید کرد.

ارزش هر یک از اوراق بانک ملی در این طرح ۵۰۰ هزار تومان است. شما این اوراق را یا خودتان مورد استفاده قرار می‌دهید و یا به دیگران واگذار می‌کنید. امکان انتقال به دیگران یا همان خرید و فروش این اوراق در بانک ملی، بر اساس قیمت روز بازار محاسبه خواهد شد.

سقف تسهیلات مسکن بانک ملی

نکته‌ی مهم بعدی که باید در جریان باشید سقف اعطای تسهیلات وام مسکن در بانک ملی است که، به دو دسته تهران و شهرستانها تقسیم می‌شود. سقف تسهیلات برای تهرانی‌ها به ازای هر نفر برای خرید هر واحد مسکونی ۱۰۰میلیون تومان و برای زوجهای جوان ۲۰۰ میلیون تومان است.

که به ترتیب نیاز به ۱۲۰ برگ و ۲۰۰ برگ اوراق مشارکت دارد. در شهرستانهای بالای ۲۰۰ هزار نفر جمعیت به یک نفر ۸۰ میلیون تومان و به زوجها ۱۶۰ میلیون تومان تسهیلات تعلق خواهد گرفت. در شهرهای کوچک زیر ۲۰۰ هزار نفر این رقم به ترتیب ۶۰ و ۱۲۰ میلیون تومان است.

وام جعاله بانک ملی چگونه است؟

بانک ملی برای هر نفر ۱۰ میلیون وام جعاله پرداخت می‌کند. دریافت این وام بانک ملی برای زوجین نیاز به ۴۰ برگ اوراق حق تقدم تسهیلات مسکن دارد.

مشخصات دریافت وام مسکن بانک ملی از نمونه جعاله این است که مدت باز پرداخت این تسهیلات جعاله حداکثر ۳۶ ماه است و سودش هم همان ۵/۱۷ درصد  محاسبه خواهد شد.

نکته‌ی مهم دیگر اینکه از زمان تقاضا برای دریافت اوراق حق تقدم وام مسکن ۲ سال فرصت دارید که با آن اوراق اقدام به دریافت وام کنید. به عبارت دیگر اعتبار این اوراق ۲ سال است و بعد از آن باطل می‌گردد. حالا با دانستن این اطلاعات دیگر تنها گزینه دریافت وام خرید آپارتمان یا هر ملک دیگر نخواهد بود.

شما می‌توانید روی بانک ملی هم بعنوان یک گزینه حساب کنید. می‌توانید شرایط دریافت وام مسکن بانک ملی و بانک مسکن را با هم تطبیق داده و مقایسه کنید و وام مسکن مناسب را انتخاب کنید. البته در حال حاضر سقف وام اعطایی در بانک مسکن بیشتر است اما، شاید شرایط وام بانک ملی برای بعضی افراد مناسب تر باشد.

برای مشاهده‌ی انواع وام‌های بانک مسکن به مجله‌ی املاک داران بروید و مقاله‌ی کدام وام مسکن به من تعلق می‌گیرد را مطالعه نمایید. به نظر شما آیا وام مسکن بانک ملی می تواند مسیر خانه دار شدن را برای خانوادها فراهم کند؟

گروه تحریریه املاک داران

هدف گروه تحریریه املاک داران همه سوالات شما را در حوزه املاک و ساخت و ساز پاسخگو باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا