غصب چیست و چه مفهومی در حقوق دارد؟

آنچه در این مقاله می خوانید:

از آن جایی که مالکیت در قانون از احترام بسیاری برخوردار است و فردی که خلل در مالکیت ایجاد کند، برخورد جدی خواهد کرد. لذا می‌ توان گفت که حق مالکیت باعث غصب می‌ شود. به این معنی که شخصی بدون اجازه، مال دیگری را غارت کند و آن را به مالکیت خود در بیاورد. برای از بین بردن غصب و بیرون کردن غاصب یک سری راه‌ حل در نظر گرفته شده که در ادامه به صورت جامع‌ تر درمورد آن ها صحبت خواهیم کرد.

غصب 

غصب در حقوق چیست؟

همان گونه که گفتیم غصب تصرف مال دیگران است و این امر کاملا بدون مجوز قانون صورت می‌ گیرد و فردی که این کار را انجام می‌ دهد غاصب نامیده می‌ شود. به اصطلاح قانونی این امر را استیلا بر حق غیر به نحو عدوان نیز قلمداد می‌ کنند. یعنی فردی که محکوم به این امر می شود باید نقض حقوق دیگران را بپذیرد. به عنوان مثال اگر اتفاقی برای مال غصب شده بیفتد مقصر بوده و باید آن را جبران کند. این اتفاق حتی اگر روی غیر عمد نیز باشد غاصب محکوم شناخته می‌ شود.

راه‌های مقابله با غصب

تصرف عدوانی و خلع ید از جمله مواردی است که غاصب شناخته‌می‌شوند و توسط فرد قانونگذار بنا شده‌است. این عوامل سبب گرفتن حکم بر علیه شخص غاصب خواهد شد‌. در ادامه یک سری روش ها برای مقابله با غصب ارائه خواهیم داد:

رفع تصرف عدوانی

در واقع تصرف عدوانی همان غصب بوده ولی یکی از تفاوت های اصلی آن ها اموال غیر منقول است. در صورتی که ساکن یک ملک هستید و فرد دیگری آن را تصرف کند؛ می توانید رفع تصرف عدوانی او را از دادگاه تقاضا کنید.

اگر که فرد مستاجر باشد حق دارد که از این گزینه استفاده کند.

غصب

خلع ید

همانگونه که گفتیم خلع ید نیز از دیگر موارد مربوط به غصب است؛ ولی تنها تفاوتی که با گزینه قبلی دارد این است که تنها مالک آن می تواند غاصب را اخراج کرده و تقاضای خلع ید را اجرا کند.

تخلیه ید

این گزینه برای زمانی اتفاق می افتد از همان اول طبق قرارداد و اجازه وارد ملک شده‌است ولی بعد از تمام شدن قرارداد ملک را تخلیه نمی کند. بنابراین در صورتی که این مسئله پیش بیاید و فرد ملک را تخلیه نکند شخص غاصب محسوب می شود. بعد از این قضیه مالک می تواند مستاجر را به دادگاه یا شورا بکشاند و مشکل خود را حل کنند.

مسئولیت غاصب

همانگونه که گفتیم فرد غاصب ضامن تمام مال یا ملک غصب شده است و در صورتی که این اتفاق بیفتد باید تمام خسارت را پرداخت کند. به عنوان مثال اگر فردی ماشین یا ملک را غصب کند و با ماشین تصادف کرده یا خانه را بر اثر سیل یا زلزله از دست دهد، باید تمام قیمت آن را بپردازد. حتی اگر ماشین آسیبی وارد نشود باز هم باید مالیات آن را در این مدت که از آن استفاده کرده پرداخت کند.

اقامه دعوا برای اخراج غاصب

دادگاهی که باید برای بیرون کردن غاصب اقامه شود جزء دادگاه‌ های عمومی حقوقی بوده که عواملی مانند خلع ید و تصرف عدوانی در آن جا مطرح خواهد شد.

ولی دعوای تخلیه ید در صورتی که متضمن حق سرقفلی و دیگر موارد نباشد، ممکن است در شورای حل اختلاف هم ذکر شود.

تقاضای مربوطه باید از طرف دفاتر خدمات قضایی ارسال شود. تقاضا باید به طریقی تنظیم شود که رد نشود یا رفع نقص نخورد. بنابراین باید برای تنظیم کردن درست یک دادخواست با مشاوران املاک در این زمینه مشورت کنید.

مشاوره حقوقی برای غصب ملک

این موضوع که برای تصرف کردن شخص در ملک دیگران چه دعوایی باید با توجه به عمل او انجام شود، نیاز به دانش حقوقی دارد. به عنوان مثال طرح دعوای مربوط به تصرف عدوانی تنها زمانی به درد میخورد که خلع ید در دیگر موارد، حتی طریقه استناد به ادله در آنها تفاوت داشته باشد. به عنوان مثالی دیگر در خلع ید باید سند مالکیت به همراه داشت و همچنین از مشاورین املاک در این زمینه کمک گرفت. بنابراین فراموش نکنید که در هر صورت موضوع خود را با مشاورین در میان بگذارید که بتوانید بهترین نتیجه را دریافت کنید.

غصب 

نتیجه گیری

غصب به معنی تصرف کردن و اخذ کردن مال دیگری است که بدون اجازه یا مجوز قانونی این کار انجام شده‌است. همان گونه که در بالا نیز به صورت مختصر گفته شد طرح عدوانی و خلع ید جزو غصب هستند که هر کدام از آن ها را می توان با مشورت به مشاور املاک انجام داد.

برای استفاده از خدمات سایت املاک آنلاین املاکداران که شامل مشاوره حقوقی املاک تلفنی، تهاتر ملک، خرید آپارتمان در اصفهان، سفارش خرید ملک در اصفهان، خرید زمین و خانه کلنگی در اصفهان، خرید ملک اصفهان، مشارکت در ساخت و اجاره روزانه باغ و ویلا در اصفهان، رهن و اجاره آپارتمان در اصفهان، رهن و اجاره خانه ویلایی در اصفهان و غیره می شوند، می توانید به صفحه اصلی سایت مراجعه کرده و برای کسب اطلاعات بیشتر به برگه های مربوطه مراجعه فرمایید.