سبک زندگی

چگونه نظافت منزل خود را حفظ کنیم؟

آنچه در این مقاله می خوانید:

 

برنامه نظافت منزل برای یک زن شاغل بسیار دشوار ، کسل کننده و طاقت فرسا است. مگر اینکه بدانید چگونه تساوی را بین زندگی و کار خود لحاظ کنید. یک همسر یا مادر شاغل همین طور که مسئولیت سنگین نگهداری از کودک و مهیا کردن محیط دلخواه برای رشد کودک را بر عهده دارد، همچنین وظیفه کار حرفه‌ ای بیرون منزل را نیز به دوش می کشد و برنامه تمیز کردن منزل و فراهم کردن آرامش محیط زندگی برای خانواده از هدف های مهم او می باشد.

زنان شاغل همه وقت تلاش کرده‌ اند به برنامه‌ تمیز کردن منزل رویایی دست یابند که با بهره وری بسیار از مهلت ها ، همیشه منزلی تمیز داشته باشند و کارهای خانه خود را در کم ترین زمان انجام دهند. بنابراین ما در این مقاله از املاک داران ، خانم‌ ها را برای دست‌یافتن به این وضعیت خوشایند همراهی می‌ کنیم. پس تا انتهای مقاله همراه ما باشید.

فهرست برنامه نظافت منزل

اول اینکه یک مادر شاغل باید همه کاره باشد و توان انجام چند کار به صورت همزمان را در خود گسترش دهد. دوم اینکه برای داشتن یک برنامه مناسب برای نظافت خانه، کارها را اولویت بندی کنید.

شما باید بدانید که چه مکانی را نیاز است امروز نظافت کنید و کدام را به روزهای بعد بسپارید. انجام‌دادن کدام کارها به صورت روزمره لازم است و چه کارهایی باید ماهانه یا هفتگی صورت گیرد.

کار و برنامه نظافت هفتگی منزل

شما باید برای تقویم هفتگی نظافت کردن خانه خود چند قسمت در نظر بگیرید. امور هفتگی مثل نظافت آشپزخانه، اتاق خواب ها و سرویس های بهداشتی را تعیین کنید. قسمت ها را به بخش های جزئی دسته بندی کنید و هر قسمت را برای یک روز در هفته قرار دهید. یک بخش از تقویم خود را برای کارهایی که نیاز است به صورت روزمره انجام شود خالی بگذارید.

نظافت روزانه منزل به چند بخش مهم تعیین می‌‌شود که شامل‌چیدن ظرف های آلوده در ماشین ظرف شویی ۱۵ دقیقه، شستن‌سینک ظرف شویی ۱۰ دقیقه، پاک‌کردن اپن و میزها ۵ دقیقه، جمع‌‌کردن فوری وسایل اضافی محیط منزل ۵ دقیقه، روشن‌کردن ماشین لباس شویی برای لباس‌ های پر استفاده روزانه ۱۵ دقیقه ، خالی‌کردن سطل های زباله ۵ دقیقه ، منظم‌کردن تخت خواب ۵ دقیقه، پهن‌کردن رخت ها در آفتاب ۱۰ دقیقه است.

  • تمیز کردن آشپزخانه

بعضی از فعالیت ها که برای تمیز کردن آشپزخانه انجام می‌‌شود، باید به شیوه روتین در تقویم قرار بگیرد. اما ما در چک لیست زیر مواردی را نوشته‌ایم که انجام هر کدام از آن ها فقط دقایقی وقت می‌ برد. ضمانت می‌‌کنیم که با به انجام‌رساندن تمام بخش های فهرست، نظافت آشپزخانه به صورت کامل و از بالا به پایین صورت می‌ گیرد.

اما زمان تخمینی انجام مورد را برای نظافت آشپزخانه مانند دستمال کشیدن درون و بیرون مایکروویو ۵ دقیقه، تمیز کردن میز و صندلی‌ ها ۳ دقیقه، میکروب زدایی سطوح ۵ دقیقه، تمیز کردن درب‌ کابینت‌ ها و یخچال ۱۰ دقیقه، پاک و گندزدایی سینک ظرف شویی ۵ دقیقه، جارو کشیدن آشپزخانه ۱۰ دقیقه، تی کشیدن سرامیک کف آشپزخانه ۱۰ دقیقه، شستن چای‌ ساز و قهوه ساز ۵ دقیقه، بیرون آوردن محتوای داخل یخچال و فریزر و منظم کردن کمدها ۲۰ دقیقه، تمیز کردن درون یخچال و فریزر ۱۵ دقیقه، پاک کردن اجاق گاز ۷ دقیقه، شستن پارچه های تمیز کننده آشپزخانه ۱۰ دقیقه، منظم چیدن وسایل برقی در کابینت ۱۰ دقیقه و منظم چیدن گنجه خوراکی‌ ها ۱۵ دقیقه است.

  • تمیز کردن اتاق خواب ها در برنامه نظافت منزل

برای مرتب کردن اتاق خواب ها نزدیک به ۳ ساعت تایم در هر هفته نیاز داریم. با انجام خصوصیات موارد زیر، پاکیزگی اتاق خواب ها با پیشرفت خوبی کامل خواهد شد. در بخش نظافت کشوها برای تمیز کردن اتاق خواب ها، کمدها و کشوهای لباس به کار گرفته نشده اند و این موارد را در بخش جداگانه زمان‌ بندی کرده ایم که شامل شستن روتختی و روبالشتی‌ ها به استفاده از ماشین لباس شویی ۵ دقیقه، پاک کردن آینه و سطوح چوبی۱۰ دقیقه، پاک کردن چارچوب عکس‌ ها و آباژور ها ۳ دقیقه، منظم کردن تمام کمد‌های کشویی ۱۰ دقیقه، اتو کشیدن روبالشتی‌ و رو تختی ها ۳۰ دقیقه و خالی کردن سطل آشغال ها ۲ دقیقه است.

  • تمیز کردن حمام و سرویس بهداشتی

نظافت حمام و سرویس ها تقرییا زمان کم تری را در بخش های مشخص‎‌‌شده به خود اختصاص داده‌است. برای تمیز کردن سرویس بهداشتی نسبتا به ۴۵ دقیقه وقت در هر هفته نیاز داریم. به عنوان مثال زمان تقریبی برای گندزدایی روشویی تمیزکردن آینه ۵ دقیقه، جرم‌گیری دوش حمام و شیرهای آب ۵ دقیقه، میکروب‌زدایی توالت ۱۰ دقیقه، شستن‌حوله کثیف ۵ دقیقه، تمیزکردن کابینت و کشوی سرویس ها ۵ دقیقه، گندزدایی کف ۱۰ دقیقه، تخلیه سطل های زباله ۳ دقیقه، تعویض دستمال توالت ۲ دقیقه است.

کلام پایانی

منزل فقط مکان اقامت شما نیست ولی محلی است که قلب و روح شما به آن متعلق است. به همین خاطر خیلی لازم است که تا حد امکان از آن مراقبت کنید. همان طور که زن، قلب یک خانواده است، در بیشتر وقت ها او کسی است که خانواده و فضای خانه را سرو سامان و آسایش خانه را فراهم می کند. ولی باز همراهی بقیه ی اعضای خانواده و اهمیت نظافت در زندگی در نظافت منزل خیلی مهم است.

در مجموعه املاک داران سعی کرده ایم با ارائه فعالیت های وسیع در زمینه ساخت و ساز و خرید و فروش، بستر مناسبی را در حوزه املاک پدیدار کنیم. این فعالیت ها شامل خرید و فروش آپارتمان در اصفهان، ثبت ملک به صورت رایگان، شراکت در ساخت و ساز، مشاوره حقوقی املاک، معامله پایا پای و غیره می شوند.

 

گروه تحریریه املاک داران

هدف گروه تحریریه املاک داران همه سوالات شما را در حوزه املاک و ساخت و ساز پاسخگو باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا