جرم گیر طبیعی را جایگزین مواد شیمیایی کنید!

آنچه در این مقاله می خوانید:

جرم‌ زدایی و پاکیزه‌کردن سرویس‌ های بهداشتی، سینک ظرفشویی و کابینت‌ های آشپزخانه، کاشی و سرامیک‌ ها و غیره یکی از اصول مهم برای رعایت نظافت خانه و از بین بردن جرم است و از همه مهم تر اثر بخشی بسیار زیادی در زیبایی محیط دارد. در واقع هیچ کسی نمی‌‌پذیرد که یک وان حمام جرم گرفته‌داشته باشد.

از جانب دیگر ظاهری کدر و آلوده از موارد خوشایندی نیست که با آن رو به رو شویم. در ادامه این مقاله از املاک داران چند جرم گیر طبیعی خانه را بشناسید پس تا پایان مقاله همراه ما باشید.

هنگامی که انواع جرم گیرها و شوینده‌ های شیمیایی برای از بین‌بردن جرم وارد بازار شد، نظافت و جرم زدایی محیط های گوناگون نیز راحت تر شد. همچنین استفاده از محلول های پاک‌کننده طبیعی نیز کمرنگ تر شده‌است. اما مسئله اینجاست که بر خلاف فرآورده های طبیعی، به پوست، مو، ریه و حتی چشم و کبد ما آسیب می رسانند.

بخار مواد شیمیایی

این فرآورده های شیمیایی با تفاوت بالا و فرمول‌ هایی که دائم در حال به‌روزرسانی هستند، از هیچ جرم و لکه‌ ای نمی گذرند. باز گذاشتن درب ها و پنجره‌ ها و ایجاد جریان هوا، روش اثربخشی برای پخش‌کردن این مواد شیمیایی است. ولی در اکثر مواقع مثل هنگامی که در حال نظافت سرویس بهداشتی هستید پنجره ممکن است خیلی کوچک باشد، یا اینکه منافذی وجود نداشته باشد.

اگر هم درب سرویس بهداشتی یا حمام را در عوض پنجره باز کنید، تنها از غلظت بخارهای مواد در آن محیط کوچک کم کرده و بقیه آن بخار را وارد محیط های دیگر منزل می‌ کنید.

نمک دریا پاک کننده مناسب برای جرم خشک

نمک دریا در کنار قابلیت خوبی که به عنوان یک ماده خوراکی دارد، به علت دارا بودن ذره های درشت‌ می‌‌تواند در زدودن و تمیز کردن جرم هایی که اخیرا ایجاد شده‌‌اند کمک شایانی کند. این یک جرم‌ گیر طبیعی عالی است. برای استفاده از نمک دریا باید آن را به میزان زیاد بر روی سطح جرم‌ که خشک نیز است بریزید و بعد با استفاده از یک اسکاچ زبر آن را بسابید و جرم را تمیز کنید. سپس آب کشی نمایید.

سس کچاپ

شاید باورتان نشود اما سس کچاپ می تواند شیرآلات شما برق بیندازد. اگر دوش یا شیر آب جرم گرفته دارید، میزانی سس کچاپ روی آن بزنید و صبر کنید چند دقیقه بگذرد. سپس با یک پارچه نم‌ دار آن را تمیز کنید و از درخشش شیر آب لذت ببرید.

سرکه انگور

سرکه انگور از پر استفاده ترین فرآورده های طبیعی مخصوصا در آشپزخانه است. چنانچه می‌ خواهید قابلمه رویی تان زمان آب‌ پز کردن تخم‌ مرغ، سیب‌ زمینی و غیره تیره و مات نشود، کمی سرکه به آب اضافه کنید.

جرمگیر طبیعی 

اگر لیوان‌ های شیشه ای مقداری رنگ چای و قهوه گرفته‌ اند، می توانید آن ها را با مخلوط سرکه و آب پر کنید و سپس بعد از چند دقیقه آب‌ کشی کنید. همچنین اگر لکه نوشیدنی روی کاشی‌ریخته و خشک‌شده، مقداری سرکه سریع روی آن بپاشید. سپس با دستمال آن را تمیز کنید.

نوشابه‌ های گازدار

حتما شما نیز در رابطه با خواص و ویژگی های این نوشابه‌ ها شنیده‌ اید. این فرآورده ها با آن که خانگی و اورگانیک نیستند، اما تا وقتی که نوشیده‌نشوند برای سلامتی مضر نیستند.

چنانچه سرویس بهداشتی، سینک یا روشویی جرم گرفته‌باشد، یک بطری بزرگ نوشابه گازدار را در آن بریزید. سپس سیفون را بکشید و آب کشی کنید. گاز این نوشیدنی‌ ها مثل یک جرم گیر طبیعی کار می کند.

لیمو ترش تازه

لیمو ترش یکی از فرآورده های طبیعی همه کاره است که برای زدودن جرم‌ ها و رهایی از خطرات مواد شیمیایی نیز به شما کمک زیادی می کند. اگر سینک ظرفشویی یا شیرآلات شما کدر یا جرم گرفته‌اند، تنها کافیست نصف لیمو ترش را روی آن قسمت بمالید.

لیمو ترش اسید مناسبی که دارد، از جمله شوینده‌ های طبیعی و جرم‌ زدایی محبوب است که نسبتا همه افراد عطر و مزه آن را نیز دوست دارند. همچنین شما می‌ توانید به کمک آب لیمو ترش حتی کاشی و سرامیک‌ های خانه خود را هم تمیز و برق بیندازید.

جرم گیر طبیعی 

جوش شیرین

جوش شیرین بدون شک یک پودر شگفت انگیز برای آشپزخانه است و کم و بیش در هر عرصه کاری برای انجام‌دادن دارد. اگر که تا به حال از آن برای جرم‌ زدایی استفاده نکرده‌ اید، بیش از این کوتاهی نکنید.

بهترین روش این است که با آب اکسیژنه، آب لیمو ترش و جوش شیرین یک خمیر مناسب درست کنید. این مواد را به هم بزنید و یک خمیر غلیظ به دست بیاورید. چنانچه خشک یا خیلی غلیظ شده‌بود، مقداری آب اکسیژنه آن را بیشتر کنید. این خمیر را بر روی سطح جرم‌گرفته بمالید و حدودا ۱۵ دقیقه بگذارید بماند و سپس مثل همیشه با آب و فرچه آن را بشویید. اگر به طور مدام از این خمیر استفاده کنید، دیگر لازم به شوینده های شیمیایی نخواهید داشت.

الکل صنعتی

الکل صنعتی هنگامی که با آب آمیخته‌شود، می‌ تواند جای اسپری‌ و محلول‌ های شیشه پاک‌کن های صنعتی را پر کند. دو لیوان آب با نصف لیوان الکل را ترکیب کنید و در یک بطری آب پاش بریزید. چنانچه مایلید می‌ توانید یک یا دو قطره مایع ظرف‌ شویی هم به ترکیب اضافه کنید. از این مخلوط می‌ توانید برای تمیز کردن شیشه عینک نیز استفاده کنید.

ترفند دیگر استفاده از این الکل صنعتی، ترکیب آن با نوشابه‌ های گازدار است. یک لیوان نوشابه گازدار را با نصف لیوان الکل را ترکیب کنید و از آن برای تمیز کردن لکه های سنگ، کاشی و سرامیک استفاده کنید. بعد از پاشیدن محلول الکل دقایقی صبر کنید و سپس آن نقطه را اول با یک دستمال خشک پاک کنید و در قسمت دوم برای از بین بردن چسپناکی حاصل از نوشابه با یک پارچه نم ناک پاک کنید.

چند مورد مخلوط و محلول جرم‌ گیر خانگی و طبیعی

در ادامه نیز چند مورد از محلول و جرم گیر های طبیعی را به شما ارائه می دهیم که برای جرم‌ زدایی محیط منزل می‌ توانید از آنها استفاده کنید. در هر صورت ترکیب چند پاک‌ کننده طبیعی بدون شک توانایی تمیزکنندگی بیشتری نسبت به هر مواد به صورت جداگانه دارد.

محلول مناسب برای تمیز کردن کاسه توالت

اول از همه بدانید که بوراکس یک پودر سفید و محلول در آب است که اساس اکثر صابون‌ ها و شوینده‌ هاست و در میزان اندک و مصارف خانگی آسیبی ایجاد نمی‌ کند. شما می‌ توانید بوراکس را از فروشنده های مواد آزمایشگاهی یا بعضی عطاری‌ ها فراهم کنید.

برای درست کردن این محلول، اول ترکیب آب و سرکه را درون ماکروویو یا روی اجاق گاز بگذارید که داغ شود. سپس بوراکس را به این ترکیب اضافه کرده و هم بزنید و سپس صبر کنید محلول سرد شود. بعد از آن تعداد ۱۰ قطره از اسانس دلخواه خود مثل اسانس لیمو یا هلو را به آن اضافه‌کرده و مواد به دست‌آمده را درون کاسه توالت بریزید. سپس با فرچه آن را بسابید. همچنین بگذارید این ترکیب شب تا صبح روی سنگ توالت بماند و آن را با آب بشویید.

محلول طبیعی برای پاک کردن جرم کاشی و سرامیک

مواد لازم برای این محلول شامل ۲ لیوان آب، نصف لیوان جوش شیرین، یک چهارم لیوان سرکه سفید، یک چهارم لیوان آب لیمو ترش و ۲ قاشق سوپ‌ خوری الکل صنعتی است که آنها را باهم مخلوط کنید و روی سرامیک و کاشی افشانه کنید. این ترکیب بخصوص برای جرم‌ زدایی درزهای بین کاشی و سنگ اثر گذار است. صبر کنید محلول ۱۵ دقیقه روی مورد بماند و بعد با یک دستمال نم‌ ناک و تمیز، محل را تمیز کنید.

جرم گیر طبیعی 

نتیجه گیری

در این مقاله با چند مورد از جرم گیر های طبیعی خانه آشنا شدید. اگر بنا بر این باشد که مناسب ترین شوینده های سرویس بهداشتی و حمام را بشناسیم، باید ملاک و استانداردهای آن ها را نیز در نظر بگیریم.

مجموعه املاک داران با عرضه فعالیت های وسیع در زمینه ساخت و ساز و خرید و فروش، بستر مناسبی را در حوزه املاک پدیدار کرده اند. این فعالیت ها شامل خرید آپارتمان در اصفهان، سفارش خرید ملک در اصفهان، مشارکت در ساخت ، مشاوره حقوقی املاک تلفنی، تهاتر ملک و غیره می شوند.