چگونگی فک رهن سند خانه از بانک

فک رهن سند خانه (خارج کردن سند از رهن بانک ) یکی از مهم ترین موارد در فروش خانه است. با توجه به اینکه خرید خانه از نیازهای اساسی زندگی است، خرید خانه به صورت نقدی برای همه امکان پذیر نیست به همین خاطر، بسیاری از افراد در این مواقع به فکر وام خرید خانه می افتند.

موسساتی همانند بانک مسکن وامی تحت عنوان تسهیلات به خریداران خانه ارائه می نمایند و سند را تا زمان تسویه وام تحت عنوان وثیقه در اختیار خود نگه می دارند. زمان بازپرداخت وام چندین سال به طول می انجامد.

فک رهن سند خانه 

روش های فک رهن سند خانه یا همان (خارج کردن سند از رهن بانک)

اولین روش از روش های فک رهن سند خانه از بانک، تسویه حساب کامل با بانک است، تسویه حساب قبل از موعد قسط اخر وام. شما تمام مبلغ باقی مانده اصل بدهی را به صورت یک جا پرداخت می کنید و سند خانه از رهن بانک آزاد می شود. توجه به این نکته ضروری است که بخشی از پول های پرداختی شما تا این لحظه مربوط به سود تسهیلاتی بوده است.

برای محاسبه مبلغ بدهی وام، نیاز است به بانک مراجه فرمایید. سود بانکی در قسط های اول بیشتر از بدهی اصلی وام است. به عنوان مثال در قسط اول، 70 درصد مبلغ قسط به عنوان سود و 30 درصد مربوط به اصل بدهی است. هرچه به انتهای اقساط نزدیک می شویم از مبلغ سود کم و به مبلغ اصل بدهی افزوده می شود.

فک رهن سند خانه

روش دوم سپرده گذاری در بانک

راه دوم فک رهن سند خانه، سپرده گذاری توسط وام گیرنده است. این امکان در بانک مسکن با نام رها وجود دارد. می توان با سپرده گذاری به صورت 110 درصد باقی مانده اصل بدهی (با کسر سود) سند خانه را از رهن بانک خارج کرد. به عنوان مثال، شما وامی به مبلغ 60 میلیون تومان دریافت کرده و با کسر سود آن، 40 میلیون تومان اصل وام را پرداخت کرده اید؛ 20 میلیون تومان از اصل وام شما باقی می ماند. شما با سپرده گذاری 22 میلیون تومان، می توانید فک رهن سند خانه را انجام دهید. در این حالت، سود سپرده شما پرداخت می شود.

کدام روش فک رهن سند خانه را انتخاب کنیم؟ انتخاب روش مناسب خارج کردن سند خانه از رهن بانک بستگی به تعداد اقساط با قی مانده دارد همان طور که می دانید در ابتدای قسط بیشترمبلغ پرداخت وام مربوط است به سود وام. بنابراین برای فک رهن سند خانه در ابتدای وام گزینه بهتر سپرده گذاری وجود دارد. در صورتی که نزدیک به اتمام اقساط وام هستیم تسویه کامل وام تصمیم عاقلانه تری است.

امکان معامله خانه در رهن بانک وجود دارد؟

علیرغم اینکه سند در رهن بانک است، خانه به عنوان دارایی مالک شناخته می شود. اما باید بدانید که بدون اجازه بانک، اجازه معامله خانه را نخواهید داشت. بنابراین فروش قولنامه ای خانه در رهن بانک، غیر قانونی است. چراکه بانک با وام گیرنده طرف است و احتمال این که منافع بانک و خریدار به خطر بیفتد وجود دارد.

باید بدانید در این شرایط  طبق قانون شما کلاهبردار شناخته خواهید شد و بانک اجازه شکایت از شما را دارد. در نتیجه از فروش خانه در رهن بانک حتما خودداری کنید.

فک رهن سند خانه

شرایط خرید خانه در رهن

اگر خریدار پس از نوشتن قرارداد متوجه شود که خانه در رهن بانک می باشد؛ باید از فروشنده درخواست کند که فک رهن خانه و تنظیم سند رسمی را انجام دهد. در صورت مخالفت فروشنده و اهمال کاری و به تاخیر انداختن این کار توسط او؛ خریدار برای عدم درگیری بین بانک و مالک اول، به دو روش می تواند اقدام کند.

نخست اینکه خریدار می تواند معامله را فسخ و هزینه ها و خسارت وارده را دریافت کند. دوم، خریدار با مراجعه به مراجع قضایی، بر علیه فروشنده دادخواست الزام به تنظیم سند رسمی و فک رهن سند خانه را تنظیم کند.

فک رهن با تسویه حساب یا سپرده گذاری بهتر است؟

تسویه حساب جهت فک رهن نسبت به سرمایه گذاری برای انجام این کار اقتصادی تر است. تسویه حساب نسبت به سرمایه گذاری از این لحاظ به صرفه تر است که مبلغ کم تری که به صورت 100 درصد بدهی باقی مانده است، را باید به صورت نقدی بپردازد. و پولتان را برای مدت طولانی به صورت بلوکه شده در بانک نگه نداشته باشید.

فک رهن سند خانه 

نتیجه گیری

منظور از فک رهن خانه یعنی وقتی ملک یا خانه ای در رهن بانک باشد و با این وجود نتوانید خانه را بخرید یا بفروشید. فک رهن سند از طریق تسویه حساب کامل یا سپرده گذاری انجام دهید. در روش فک رهن سند توسط تسویه حساب باید بانک مقدار باقی مانده را از اصل وام محسبه کند. و در روش فک رهن سند توسط سپرده گذاری، به این صورت خواهد بود که مبلغی معادل بدهی باقی مانده را از اصل وام، در بانک سپرده گذاری کنید و از این طریق سند خانه را از رهن بانک در بیاورید.

جهت آشنایی بیشتر با قوانین در حوزه املاک و مستغلات می توانید به مجله املاک داران مراجعه فرمایید. مجموعه املاک داران خدمات بسیاری را در حوزه مسکن و املاک به مشتریان خود عرضه می کند، خدماتی چون تهاتر، مشارکت در ساخت، خرید و فروش خانه در اصفهان، مشاوره حقوقی املاک و غیره از جمله این خدمات هستند.