در حال بارگذاری...

 • 24 مرداد 1401
 • تحریریه املاکداران
 • وبینار

جلسه هشتم وبینار مشاوران املاک موفق : آشنایی با انواع سند ملکی

آنچه در این مقاله می خوانید:

ثبت نام در وبینار مشاوران املاک موفق 

در وبینار انواع سند، می توانید با انواع سند ملکی آشنا شوید. شما به عنوان یک مشاور املاک باید در رابطه با انواع سند اطلاعات کافی داشته باشید. یکی از اساسی ترین مواردی که یک مشاور املاک باید بداند این است که انواع سند ملکی را بشناسد. در ادامه به بررسی این موضوع خواهیم پرداخت.

سند مالکیت از اهمیت و ارزش بالایی برخوردار است، به همین خاطر است که باید درباره آن به اندازه کافی بدانید. در دادسراها دعاوی بسیاری درمورد انواع سند ملکی مطرح می شود، به همین جهت مجموعه املاک داران در این دوره از وبینار خود (مشاورین املاک موفق)، وبینار آموزشی برگزار کرده است.

انواع سند ملکی، از سند بنچاق گرفته تا سند تک برگی بر مالکیت فرد یا افرادی بر ملکی دلالت می کنند. از این رو از اهمیت بسیار زیادی برخوردار هستند. در هنگام تنظیم سند ملکی می بایست به جزئیات بسیار دقت کرد و اطلاعات مورد نیاز آن را مورد بررسی قرار داد.

در انواع سند ملکی علاوه بر حق مالکیت افراد در آن حد و حدود و مشخصات ملک نیز درج می شود. در وبینار انواع سند ملکی برای شما به تفصیل در این باره توضیح داده شده است. شما به عنوان یک مشاور املاک باید در نخستین مرحله از مهمترین موارد در شغل خود اطلاعات کافی داشته باشید. مسائل قانونی و حقوقی از طرفی و آشنایی با انواع سند ملکی از طرفی دیگر، عمده دانش مورد نیاز یک مشاور املاک قابل اعتماد و موفق را می سازد.

برای کسب اطلاعات کافی و بیشتر می توانید به تماشای این وبینار بپردازید، اما در اینجا به صورت خلاصه به این موضوع می پردازیم.

افزایش میزان کلاهبرداری ها در کسب و کار مشاوره املاک و باز شدن پای بسیاری از مشاوران املاک به دادسراها، به دلیل عدم آگاهی کافی بیشتر آنها است. متاسفانه دلیل ناموفق بودن بعضی از مشاوران املاک و گیر افتادن آنها در مخمصه های حقوقی و قضایی به دلیل کم کاری آنان در به دست آوردن دانش کافی این شغل است. برا اینکه به این مشکلات برخورد نکنید باید به مطالعه، شرکت در دوره های آموزشی مانند وبینارها و غیره بپردازید.

اگر قصد دارید از انواع سند ملکی و به طور کلی موارد مربوط به اسناد اطلاعات بیشتری به دست آورید، می توانید به مجله املاک داران مراجعه کرده و به مطالعه این مقاله ها بپردازید.

سند ملکی چیست؟

سند ملکی توافق نامه ای است که در آن شرایط توافقی میان خریدار و فروشنده ملک ذکر شده و در آن مشخصاتی وجود دارد که به شرح زیر هستند:

 • نقشه
 • موارد و نکات حقوقی
 • محدودیت در انتقال
 • مشخصات آن ملک

سند ملکی شامل این مشخصات بوده و حتما باید توسط ماموران ذی صلاح یا در دفاتر ثبت اسناد و اداره ثبت سند محل زندگی شما تنظیم شوند.

حال می خواهیم به انواع سند ملکی بپردازیم. در قانون مدنی، سند ملکی نوشته ای است که در مقام دعوی یا دفاع استناد داشته باشد. در کل اسناد به دو دسته عادی و رسمی تقسیم می شوند. به غیر از اینها در قانون تجارت اسنادی به نام اسناد تجاری وجود دارند که این به موضوعی دیگر مربوط می شود.

اما انواع سند ملکی کدام اند؟

اسناد ملکی شامل موارد زیر هستند:

 • سند شش دانگ
 • سند عرصه و اعیان
 • سند بنچاق
 • سند منگوله دار ملک
 • سند تک برگ
 • سند مشاع
 • سند قولنامه ای
 • سند وقفی ملک
 • سند رهنی
 • سند تفکیکی
 • سند ورثه ای
 • سند شورایی ملک
 • سند شورایی مجعول

در ادامه مختصرا به توضیح هرکدام از این اسناد خواهیم پرداخت.

سند شش دانگ

سند شش دانگ، سندی است که به صورت کامل به یک نفر تعلق دارد. اما منظور از شش دانگ چیست؟

سند شش دانگ به این معنی است که شخص مالک از شش جهت بر ملک خود مالکیت دارد:

 • از شمال و جنوب ملک
 • از بالا به پایین ملک
 • از شرق به غرب ملک

سند عرصه و اعیان

در قوانین به زمینی که در آن بنایی ساخته شده است عرصه و به ساختمان آن اعیان گفته می شود.

سند بنچاق

سند بنچاق در گذشته بیشتر مورد قبول بوده است و آن را افرادی که دارای سواد بوده اند می نوشتند. همچنین اشخاص معتبر شهر نیز آن را با مهر و امضای خود تضمین کرده و از آن برای استناد بر حق مالکیت شخص بر ملک استفاده می کرده اند.

سند منگوله دار

سند دفترچه ای است که با سرب و نخ پلمپ شده. همین پلمپ سربی نشان دهنده اعتبار سند بوده است. سند منگوله دار بین 12 تا 32 برگه صفحه دارد که برای جلوگیری از مصرف بیش از حد کاغذ، سند تک برگی را جایگزین آن کرده اند. البته از این نوع سند می توان استفاده کرد و قابل استناد است، اما به دلیل راحت بودن جعل در آن و استفاده زیاد از کاغذ، تقریبا کم تر مورد استفاده قرار می گیرند و آنها را به سند تک برگی تبدیل می کنند.

سند تک برگی

این سند تنها دارای یک برگه است و به راحتی می توان تمامی اطلاعات ملک را در همان یک برگه مشاهده کرد. در پشت و روی سند تک برگی تمامی اطلاعات ملک وجود دارند. مزیتی که این سند نسبت به سند منگوله دار، دارد این است که هر شخص به میزان مالیت خود از ملکی می تواند یک سند تک برگی جداگانه داشته باشد.

سند مشاع

معنای کلمه مشاع، شراکت یا مشترک است. زمانی که ملک دارای چند مالک باشد، به سند آن سند مشاع گفته می شود.

سند قولنامه ای

سند قولنامه ای در دفاتر اسناد رسمی تنظیم نمی شود و به همین خاطر رسمی به حساب نمی آید. سند قولنامه ای با توافق میان خریدار و فروشنده، در دفاتر املاک توسط مشاور املاک تنظیم می شود.

سند وقفی

یکی از انواع سند ملکی، سند وقفی است که مربوط به ملک هایی می شود که آنها را وقف کرده باشند.

سند رهنی

سند رهنی در دفاتر ثبت اسناد رسمی تنظیم شده و به همین خاطر سند رسمی به حساب می آید. این سند برای ملک هایی است که مالک در زمان خرید آن از بانک درخواست وام کرده باشد. بانک ها برای تضمین پرداخت اقساط وام، این نوع سند را تنظیم کرده و صادر می کنند.

سند تفکیکی

این سند برای تقسیم کردن ملک صادر می شود. اینگونه املاک دارای بخش های مختلفی هستند که هرکدام از آنها به یک مالک تعلق دارد.

سند ورثه ای

اگر مالک فوت کند، تمامی املاک و دارایی او به وارثین او می رسد. ملک نیز جزو این اموال است، معمولا برای ملک هایی به این شکل سند مشاع صادر می شود.

سند شورایی ملک

سند شورایی توسط شورای محلی مهر شده و یک سند مالکیت عادی است.

سند شورایی مجعول

سندی که به هر شکلی، مادی یا معنوی جعل شده باشد را سند مجعول می نمامند.

تا به اینجا به اهمیت انواع سند ملکی پی بردید و با انواع آن مختصرا آشنا شدید، برای کسب آگاهی بیشتر در این باره حتما به تماشای این وبینار آموزشی بپردازید.

مجموعه املاک داران علاوه بر فعالیت در حوزه آموزش مشاوره املاک، به ارائه خدمات متفاوتی می پردازد، این خدمات شامل مشاوره حقوقی املاک تلفنی، تهاتر ملک، خرید آپارتمان در اصفهان، سفارش خرید ملک در اصفهان، خرید زمین و خانه کلنگی در اصفهان، خرید ملک اصفهان، مشارکت در ساخت، اجاره روزانه باغ و ویلا در اصفهان و غیره می شوند.