پارک‌ها

راهنمای کامل معروف ترین پارک های اصفهان + عکس و مسیر دسترسی

در این مقاله با معرفی پارک های معروف اصفهان می خواهیم به جاذبه های این شهر بپردازیم. شاید بسیاری از افراد شهر اصفهان را به پارک های زیبا و متعدد آن بشناسند. اصفهان با حدود 3 میلیون نفر جمعیت یکی از کلان شهرهای ایران است. با در نظر گرفتن این جمعیت، ایجاد مراکز تفریحی و فضای سبز یکی از وظایف مهم شهرداری ها محسوب می شود. اگرچه شهر اصفهان از تعداد زیادی بوستان برخوردار است ولی همچنان نیز ظرفیت افزایش فضای سبز را دارد.

اصفهان از پارک ها و مجموعه های تاریخی بسیاری نیز بهره برده است. از دسته مکان های تاریخی که هم شامل باغ و فضای سبز هستند و هم آثار مهمی را در خود دارند می توان به چهلستون، عالی قاپو و هشت بهشت اشاره کرد، که این باغ ها هم محل تفرج و تفریح هستند و هم بازدید از اماکن تاریخی است.

در این نوشتار از مجله املاک داران به معرفی پارک های معروف اصفهان خواهیم پرداخت تا در هر صورت چه اصفهانی باشید یا مهمان اصفهانی ها بتوانید از این فضاها استفاده نمایید.

معرفی پارک های اصفهان
معرفی پارک های اصفهان

آخر هفته کجا بریم

اگرچه اصفهان از سرانه فضای سبز مطلوبی برخوردار است و سرتاسر مسیر رودخانه را پارک های مختلف و درختان سر به فلک کشیده چند صد ساله تشکیل داده است، اما تعدادی از این بوستان ها به لحاظ اسکان مسافران و یا امکانات تفریحی و گردشگری بیشتری که دارند بیشتر برای مسافران جلب توجه می کنند. در ادامه به مهم ترین آن ها پرداخته خواهد شد.

یکی از پارک‌های معروف اصفهان پارک صفه است

زیاده گویی نمی شود اگر عنوان کنیم که پارک صفه به جهت آب و هوا، منظره و دید شهری نسبت به سایر بوستان های سطح شهر، از محبوبیت و معروفیت بالایی برخوردار است. این تفرجگاه در یکجا و در یک زمان می تواند فضای سبز، کوه، باغ وحش، رستوران، تله کابین و وسایل ورزشی را به شما ارائه داده و بهترین موقعیت تفریحی را فراهم نماید.

پارک صفه اصفهان
پارک صفه اصفهان

کوه صفه با ارتفاع حدود 2257 متر، بلند ترین کوه در اطراف شهر اصفهان محسوب شده و به لحاظ فاصله تا شهر، دید بسیار عالی از تمامی نقاط شهر بسیار معروف شده است. به همین دلیل است که به آن بام اصفهان هم می گویند. البته نباید فراموش کرد که این کوه به لحاظ تاریخی نیز همیشه مورد توجه شاهان و حاکمان اصفهان بوده است.

بهترین راه دسترسی به کوه صفه از داخل شهر از سمت خیابان حکیم نظامی و بلوار شهدای صفه است. اما اگر از خارج از شهر اصفهان یا دیگر قسمت های شهر و بزرگراه قصد رسیدن به پارک کوهستانی صفه را دارید بهتر است به بزرگراه های شهدای صفه و یا شهید اقارب پرست بروید.

مطالعه این مقاله   معرفی پارک جنگلی ناژوان اصفهان
پارک کوهستانی صفه اصفهان
پارک کوهستانی صفه اصفهان

اگر از فضای شهری خسته شده اید، اگر از کوه نوردی صبح جمعه لذت می برید، اگر به دنبال یک فضای آرام و مفرح برای تعطیلات آخر هفته هستید و اگر تصمیم ندارید فاصله زیادی را از شهر، برای دیدن غروب زیبای خورشید، طی کنید، پیشنهاد املاک داران به شما این است که سری به کوه زیبای صفه بزنید.

یکی از پارک های معروف اصفهان پارک ناژوان است

پارک ناژوان یا به گویش اصفهانی “ناژنون” با مساحتی در حدود 1200 هکتار در شمال غربی اصفهان و در کنار رودخانه زاینده رود قرار دارد. همان طور که مشخص است در حاشیه رودخانه همیشه جنگل ها و بیشه زارهای زیادی وجود داشته است. اگرچه امروزه بسیاری از این جنگل ها به دست انسان ها تخریب شده یا به زمین زراعی و کشاورزی تبدیل شده است اما ناژوان از جمله پارک های حاشیه ای است که تا به حال توانسته است بخش اعظمی از جنگل ها و درختان خود را حفظ نماید.

این پارک جنگلی هم به لحاظ برخورداری از درختان فراوان و هم جهت باد های شهر اصفهان به عنوان تصفیه خانه شهر عمل کرده و نقش مهمی را در بهسازی و فیلتر هوای شهر دارد.

پارک ناژوان اصفهان
پارک ناژوان اصفهان

در کنار تمامی مزایای پارک ناژوان برای شهر اصفهان می توان به عنوان یکی از بزرگترین تفرجگاه های شهری از آن یاد کرد. امکانات بسیار فراوان این پارک همچون زمین های بازی مخصوص کودکان، تله سیژ، مسیرهای ویژه اسب سواری، دوچرخه سواری و کالسکه سواری، باغ موزه های متعدد و آکواریوم بزرگ اصفهان، این مکان را به یک مرکز جامع تفریحی تبدیل کرده است که مانند آن را در جاهای دیگر کمتر می توان یافت.

پارک صاحلی ناژوان اصفهان
پارک صاحلی ناژوان اصفهان

به هر جهت به توصیه تیم املاک داران و برای تنفس اکسیژن بیشتر، اگر قصد دارید به پارک ناژوان بروید بهتر است از مسیر اتوبان شهید حبیب اللهی، میدان سهروردی و سپس خیابان الفت راهی قطعه ای از بهشت حاشیه زاینده رود شوید.

یکی از پارک‌های معروف اصفهان پارک غدیر است

پارک غدیر یا مجموعه فرهنگی و تفریحی غدیر با هدف بزرگداشت علامه امینی در سال 1372 شمسی ساخته شد. این پارک نه تنها یکی از مراکز تفریحی مهم در شرق اصفهان محسوب می شود بلکه به جهت داشتن امکاناتی چون کتابخانه عمومی علامه امینی، خانه کودک و نوجوان، فرهنگسرای رسانه، مرکز آفرینش های ادبی قلمستان و حرم مطهر شهدای گمنام از فضای فرهنگی و معنوی خاصی برخوردار است.

مطالعه این مقاله   معرفی پارک کوهستانی صفه اصفهان +امکانات تفریحی و راه دسترسی
پارک غدیر اصفهان
پارک غدیر اصفهان

از دیگر امکانات این پارک 52 هکتاری می توان به استخرف زمین تنیس، سالن ورزشی و … اشاره کرد که همگی در فضای مجموعه ورزشی به مساحت 3680 متر مربع ساخته شده اند.

این پارک و مجموعه فرهنگی زیبا از سمت بزرگراه شهید صیاد شیرازی و خیابان علامه امینی می توانند برای مهمانان و ساکنین محترم اصفهان قابل دسترس باشند.

 یکی از پارک‌های معروف اصفهان باغ فدک است

اگر به اصفهان سفر کرده باشید نام باغ فدک را حتما شنیده اید. این باغ بزرگ در مساحتی حدود 85 هکتار و با داشتن امکانات زیاد هر ساله پذیرای مهمانان بسیاری از سراسر ایران عزیز است. باید در نظر داشت که این پارک در شمال شرقی اصفهان با وجود 47 هزار اصله درخت خود به عنوان فیلتر هوا عمل کرده و نقش بسزایی در پاکیزگی هوای این منطقه از شهر دارد.

باغ فدک اصفهان
باغ فدک اصفهان

اگر چه این پارک به دست انسان و با همیاری شهرداری پدید آمده است اما به نوبه خود یکی از جاذبه های گردشگری شهر اصفهان محسوب می شود. که در غیر از تعطیلات پایان سال یا تابستان مورد استفاده اهالی شهر نیز هست.

اگر پس از خستگی کار هفتگی یا به جهت تازه کردن نفس، قصد مراجعه به بوستان فدک را دارید لطفا از آدرس زیر کمک بگیرید:

خیابان کاوه، بلوار فرزانگان

یکی از پارک‌های معروف اصفهان پارک مشتاق است

در حاشیه رودخانه زاینده رود پارک های زیادی وجود دارد که اکثرا بقایای جنگل ها و بیشه زارهای ساحلی هستند. بسیاری از این پارک ها چون بوستان سعدی، بوستان آئینه خانه، بوستان آبشار و پارک ایثارگران یک قسمت کوچک از منطقه ساحلی رودخانه را در بر می گیرند. البته که این پارک ها با داشتن امکانات خاص خودشان همچنین چشم انداز زیبایشان هر کدام مثال زدنی هستند اما پارک مشتاق به لحاظ مساحت بزرگ تر و از نظر امکانات در موقعیت بهتری قرار دارد.

پارک صاحلی مشتاق اصفهان
پارک صاحلی مشتاق اصفهان
پارک صاحلی مشتاق اصفهان
پارک صاحلی مشتاق اصفهان

پارک مشتاق از پل خواجو شروع شده و تا نزدیکی های پل شهرستان ادامه دارد. این پارک دارای مسیرهای مناسب پیاده روی، دوچرخه سواری و اسکیت است و از این لحاظ بسیار مورد توجه اصفهانی هاست.

مطالعه این مقاله   معرفی پارک کوهستانی صفه اصفهان +امکانات تفریحی و راه دسترسی

یکی از پارک‌های معروف اصفهان پارک مرداویج است

پارک مرداویج یکی از پارک های داخلی شهر است که در محله مرداویج واقع شده است. زمین بازی کودکان، میزهای شطرنج و پینگ پونگ و وسایل ورزشی و بدنسازی موجود در این پارک فضا را برای کسانی که هدفمند به بوستان ها می روند مطلوب تر کرده است. این پارک در کنار مسجد المهدی قرار دارد و می تواند مهمانان خود را به فضایی معنوی نیز دعوت کند.

پارک مرداویج اصفهان
پارک مرداویج اصفهان

اگر در این محله ساکن نیستید اما مشتاقید با پیرمردهای مهربان شطرنج باز ساعتی را به مبارزه بگذرانید بهتر است از خیابان آزادی، وارد این محله شده و از سمت خیابان استقلال میانی راه خود را به سمت این بوستان باز نمایید.

یکی از پارک‌های معروف اصفهان پارک شهید رجایی است

اگر به دنبال بوستانی بزرگ و مفرح در داخل شهر و نزدیک به اماکن تاریخی هستید، آنگاه که خسته از پیاده روی در چهارباغ عباسی به یک نیمکت و یک سایه خنک فکر می کنید و زمانی که علاقه دارید همزمان تفریح کنید و بخشی از آثار دیدنی اصفهان را نیز بازدید نمایید، پیشنهاد املاک داران به شما، پارک شهید رجایی است. بوستانی بزرگ در مجاورت خیابان چهارباغ عباسی، که کاخ هشت بهشت را همچون نگینی بر انگشتر در بر گرفته است، با درختانی یر بر آسمان کشیده انتظار شما را می کشد.

این پارک زیبا آثار هنری دیگری نیز دارد که از آن جمله می توان به بازار هنر، مدرسه و مسجد چهارباغ اشاره کرد. در کنار استراحت در زیر سایه درختان این پارک می توانید به مشاهده بازی شطرنج نیز بپردازید و یا اگر حرفه ای هستید با بازکینان قدیمی این پارک دست و پنجه ای نرم کنید.

پارک شهید رجایی اصفهان
پارک شهید رجایی اصفهان

قبل از اینکه در خیابان چهارباغ عباسی طرح ممنوعیت ورود اتومبیل پیاده سازی شود می توان گفت که یکی از بهترین راه های دسترسی به پارک همین خیابان بود اما با این وجود به راحتی می توان از سمت خیابان باغ گلدسته و با استفاده از پارکینگ حاشیه این بوستان یه تفریح خود بپردازید.

پارک شهید رجایی اصفهان
پارک شهید رجایی اصفهان

اگر به اصفهان سری زدید یا ساکن این شهر تاریخی هستید بهتر است به پیشنهاد املاک داران برای تفریح به پارک های معروف اصفهان سری بزنید و یا اگر مشتاق خرید و فروش خانه ارزان در اصفهان هستید با مشاوران این مجموعه تماس حاصل نمایید.

%

امتیاز کاربران: اولین نفری باشید که امتیاز می دهد!
مشاهده بیشتر

املاک داران 5

ما در تیم تولید محتوای املاک داران در تلاش هستیم تا بهترین مقالات آموزشی در زمینه مشاورین املاک، مسائل حقوقی و سرمایه گذاری در بازار مسکن را برای شما فراهم کنیم. محسن حیدری مسئول آی تی(IT) شرکت نیکو شمیم سپاهان اصفهان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا