معرفی پارک کوهستانی صفه اصفهان +امکانات تفریحی و راه دسترسی

در معرفی پارک کوهستانی صفه به یکی از زیبایی ها و مراکز گردشگری مهم اصفهان پرداخته‌ایم. در دل اصفهان زیبا و نصف جهان، علاوه بر بسیاری از آثار تاریخی و طبیعی که دارد، کوهی وجود دارد برافراشته، که از جمله زیباترین جاذبه های این شهر است. کوهی که هم گذشت زمان را به یادمان می آورد و هم تفرجگاهی برای ایام تعطیلاتمان به حساب می آید. همچنین برای آشنایی بیشتر راهنمای کامل معروف ترین پارک های اصفهان + عکس و مسیر دسترسی  را مطالعه کنید.

کمتر توریستی پیدا می‌شود که پا به شهر گنبدهای فیروزه ای گذاشته‌باشد اما به معرفی پارک کوهستانی صفه نرفته‌باشد و لختی جان خسته را به خنکای نسیم کوهستانی نسپرده‌باشد.

در ادامه این نوشتار از املاک داران به تشریح کلیه اماکن تفریحی این کوه همراه با جزئیات خواهیم پرداخت و همچنین مروری خواهیم داشت بر تاریخ این جاذبه طبیعی اصفهان، با ما همراه باشید. اگر علاقه‌ مند هستید که درباره‌ی پارک‌های معروف در اصفهان مطالعه کنید از مجله املاک داران بازدید کنید.

معرفی پارک کوهستانی صفه اصفهان

موقعیت جغرافیایی کوه صفه

کوه صفه از نظر جغرافیایی بخشی از رشته‌کوه زاگرس به حساب می‌آید که با ارتفاع 2241 متری خود در جنوب شهر اصفهان قرار دارد. این جاذبه زیبای طبیعی بدین علت صفه نامیده شده‌است که همانند کوه های دیگر دارای قله ای نوک تیز نیست. بلکه در بالاترین ارتفاع خود یک سطح صاف و مانند صفه(سکو- فضای تخت) دارد. این شکل جالب از قله نه تنها علت نامگذاری این کوه محسوب می شود بلکه بر زیبایی و جذابیت آن نیز افزوده است.

این کوه از شمال به بزرگراه شهدای صفه و شهید اقارب پرست، از شرق به ترمینال صفه و شهرک های مسکونی، از غرب به کوه های دره خان و تخت رستم و از جنوب به راه آهن اصفهان ختم می شود. این کوه از وجود چشمه ها و غارهای متعددی بهره برده‌است، که بعضی از آن ها قابل بازدید و در دسترس هستند. اما تعدادی از آن ها نیز به راحتی قابل دیدن نیستند و فقط غارنوردان حرفه ای می‌توانند به آن ها دسترسی داشته‌باشند. با این حال از ارزش طبیعی این کوه بی نظیر کم نمی شود.

راه های دسترسی به کوه صفه از داخل شهر از جانب خیابان حکیم نظامی و بلوار شهدای صفه است و از خارج از شهر از سمت بزرگراه شهدای صفه و شهید اقرب پرست به راحتی می توان به این منطقه رسید.

صفه از تاریخ تا تفریح

صفه از دیرباز مکانی صعب العبور بوده‌است و به همین علت ساختِ قلعه ها و برج و بارو در آن کاری منطقی محسوب می‌شده‌است. از جمله این قلعه ها که امروزی آثاری نیز از آن باقی مانده‌است می‌توان به قلعه شاهدژ اشاره کرد. این قلعه در شمال غربی کوه قرار دارد که به همت پژوهشگران اصفهانی پرده از بسیاری از رازهای آن برداشته‌شده است. برج های نگهبانی، دیوارهای کوچک و بزرگ و انبار مواد غذایی، همگی خبر از تاریخی کهن و تحمل سختی های بسیار مردم در این کوه را می دهد.

در قسمت غربی کوه بنای دیگری دیده‌می‌شود که به تخت رستم مشهور است و بعید نیست که این سازه نیز در قدیم کاربرد قلعه و دفاع داشته است.

چشمه های کوه صفه عبارتند از: چشمه خاچیک، چشمه پاچنار، چشمه گل زرد، چشمه چاه درویش و چشمه نقط. تعدادی از این چشمه ها در پایین کوه و در معرض استفاده بازدیدکنندگان هستند و تعدادی از آن ها فقط برای کوه نوردان قابل دسترس است.

غارهای متعددی نیز می توان در کوه صفه یافت از آن جمله؛ غار کفتارف غار قنبر، غار بیدستون، غار سیمرغ و ... .

این جاذبه های طبیعی کوه صفه از دل تاریخ تا کنون هم مردم شهر را به دیدار طلبیده‌اند و هم چشم مهمانان خود را نوازش داده‌اند. اما ماجرا به همین جا ختم نمی شود و از انجا که مردم طبیعت دوست اصفهان همیشه در پی ایجاد محیطی برای پذیرایی بهتر از مهمانان خود هستند، لذا در دل این کوه زیبا امکانات بسیاری را پدید آورده اند. در این مقاله بدین سبب که معرفی پارک کوهستانی صفه کامل تر به خوانندگان ارائه شود از این پس مراکز تفریحی و رفاهی را معرفی خواهیم کرد.

معرفی پارک کوهستانی صفه اصفهان

امکانات تفریحی کوه صفه

از جمله کارهای مهمی که بر روی این کوه زیبا صورت گرفته‌است اقدام در جهت اصلاح مسیر های صعب العبور و دشوار است. به همین دلیل این کوهستان برای افراد عادی که شاید تجربه کوه نوردی به صورت حرفه ای را ندارند بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد. اما کار به اینجا ختم نمی شود و علاوه بر کوه نوردی می توان از سایر امکانات رفاهی نیز استفاده نمود. در ادامه لیست کاملی از این مراکز را مطالعه فرمایید.

تله کابین اصفهان

از آنجائیکه کوه صفه بالاترین ارتفاع را در شهر اصفهان دارد و به عبارتی با بالا رفتن از این کوه تمامی شهر در زیر پای شما است، استفاده از تله کابین می تواند لذت این تماشا را برای شما چندین برابر کند.

این تله کابین با طی مسیری حدود 1900 متری از بزرگراه صفه تا گردنه باد ادامه دارد و در خط دو خود از گردنه باد تا قلعه شاهدژ می رسد. این بالانشینی و نظاره اصفهان و دامنه سرسبز کوه صفه امکانی است که می تواند یک روز آفتابی شما را تبدیل به دنیایی از لذت نماید.

معرفی پارک کوهستانی صفه اصفهان

باغ وحش صفه

این باغ وحش از جمله پارک های کوهستانی محسوب می شود که با همان شکل طبیعی خود میزبان گونه های متعددی از حیوانات است. از شروع حرکت در این باغ وحش تا انتها آنقدر آرام کوه نوردی می‌کنید که لذت‌بردن از دیدنِ حیوانات متعددف به هیچ وجه شما را متوجه طی این ارتفاع نمی کند. سپس به اخر باغ می‌رسید و آنگاه در موقع پایین آمدن از این طول مسیری که پیموده‌اید متعجب خواهیدشد.

مجموعه بام اصفهان

چشم انداز کوه صفه باعث شده‌‌است تا در آن مجموعه ای به نام بام اصفهان پدیدار شود. اگر از کوه نوردی خسته و گاه آزرده شده‌اید بهتر است در کافه و رستوران این مجموعه استراحت کنید و از دیدن مناظر بی نظیر شهری لذت ببرید. لطفا فرصت استثنایی عکاسی و فیلم برداری را هم فراموش نکنید.

یادآور می شویم که کوه صفه به خاطر نورپردازی و موقعیت بسیار خاصی که از نظر قرارگیری دارد، در شب یکی از بهترین مناظر را برای عکاسان فراهم می نماید.

معرفی پارک کوهستانی صفه اصفهان

سالن های بیلیارد و بولینگ

سالن های بیلیارد و بولینگ در معرفی پارک کوهستانی صفه نباید از یاد برود. اگر به ورزش های لوکس و لاکچری علاقه دارید بهتر است سری به سالن های ورزشی کوه صفه بزنید، چون حتما توسط بازیکنان حرفه ای این سالن ها غافلگیر خواهید شد.

زمین های بازی مخصوص کودکان

پارک کوهستانی صفه آنقدر وسیع و با ابهت است که در هر قسمتی از آن که مایل به استراحت و گذران وقت باشید با امکانات زیادی مواجه خواهید شد. از این جمله امکانات می توان به زمین های مخصوص بازی کودکان اشاره کرد. وجود اسباب بازی های به ظاهر ساده و وسایل ورزشی در نقاط مختلف کوهستان، زمانی شما را از سرو صدای کودکانه رهانیده، تا بتوانید کمی دور از روزمرگی بچه ها به تفریح بپردازید.

صفه آنقدر بزرگ و با عظمت است که طول تاریخ را با تمامی جاذبه های تاریخی خود پیموده‌است. امروز نیز توانسته است خود را به امکانات به روز بیاراید تا جوابگوی سلیقه تمامی مردم عزیز کشورمان یا توریست خارجی باشد. امیدواریم تلاش مجموعه املاک داران در این زمینه کمکی به شناخت بیشتر و انتخاب محیطی برای گذران تعطیلات آخر هفته به خوانندگان بزرگوار کرده باشد.