گردشگری

راهنمای کامل معروف ترین پارک های اصفهان + عکس و مسیر دسترسی

در این مقاله با معرفی پارک های معروف اصفهان می خواهیم به جاذبه های این شهر بپردازیم. شاید بسیاری از افراد شهر اصفهان را به پارک های زیبا و متعدد آن بشناسند.

اصفهان با حدود ۳ میلیون نفر جمعیت یکی از کلان شهرهای ایران است. با در نظر گرفتن این جمعیت، ایجاد مراکز تفریحی و فضای سبز یکی از وظایف مهم شهرداری ها محسوب می شود. اگرچه شهر اصفهان از تعداد زیادی بوستان برخوردار است ولی همچنان نیز ظرفیت افزایش فضای سبز را دارد.

اصفهان از پارک ها و مجموعه های تاریخی بسیاری نیز بهره برده است. از دسته مکان های تاریخی که هم شامل باغ و فضای سبز هستند و هم آثار مهمی را در خود دارند می توان به چهلستون، عالی قاپو و هشت بهشت اشاره کرد. این باغ ها هم محل تفرج و تفریح هستند و هم بازدید از اماکن تاریخی است.

در این نوشتار از مجله املاک داران به معرفی پارک های معروف اصفهان خواهیم پرداخت تا در هر صورت چه اصفهانی باشید یا مهمان اصفهانی ها بتوانید از این فضاها استفاده نمایید.

آخر هفته کجا بریم؟

اصفهان از سرانه فضای سبز مطلوبی برخوردار و سرتاسر مسیر رودخانه را پارک های مختلف و درختان سر به فلک‌کشیده چند صد ساله تشکیل داده‌است. اما تعدادی از این بوستان ها به لحاظ اسکان مسافران و یا امکانات تفریحی و گردشگری بیشتری که دارند بیشتر برای مسافران جلب توجه می کنند. در ادامه به مهم ترین آن ها می پردازیم.

 پارک معروف اصفهان، صفه

زیاده گویی نمی شود اگر عنوان کنیم که پارک کوهستانی صفه به جهت آب و هوا، منظره و دید شهری نسبت به سایر بوستان های سطح شهر، از محبوبیت و معروفیت بالایی برخوردار است. این تفرجگاه در یکجا و در یک زمان می تواند فضای سبز، کوه، باغ وحش، رستوران، تله کابین و وسایل ورزشی را به شما ارائه داده و بهترین موقعیت تفریحی را فراهم نماید.

کوه صفه با ارتفاع حدود ۲۲۵۷ متر، بلند ترین کوه در اطراف شهر اصفهان محسوب می شود. به لحاظ فاصله تا شهر، دید بسیار عالی از تمامی نقاط شهر بسیار معروف شده‌است. به همین دلیل است که به آن بام اصفهان هم می گویند. البته نباید فراموش کرد که این کوه به لحاظ تاریخی نیز همیشه مورد توجه شاهان و حاکمان اصفهان بوده است.

بهترین راه دسترسی به کوه صفه از داخل شهر از سمت خیابان حکیم نظامی و بلوار شهدای صفه است. اما اگر از خارج از شهر اصفهان یا دیگر قسمت های شهر و بزرگراه قصد رسیدن به پارک کوهستانی صفه را دارید بهتر است به بزرگراه های شهدای صفه و یا شهید اقارب پرست بروید.

اگر از فضای شهری خسته شده اید، اگر از کوه نوردی صبح جمعه لذت می برید، اگر به دنبال یک فضای آرام و مفرح برای تعطیلات آخر هفته هستید و اگر تصمیم ندارید فاصله زیادی را از شهر، برای دیدن غروب زیبای خورشید، طی کنید، پیشنهاد املاک داران به شما این است که سری به کوه زیبای صفه بزنید.

پارک صفه

پارک ناژوان

پارک ناژوان یا به گویش اصفهانی “ناژنون” با مساحتی در حدود ۱۲۰۰ هکتار در شمال غربی اصفهان و در کنار رودخانه زاینده رود قرار دارد. همان طور که مشخص است در حاشیه رودخانه همیشه جنگل ها و بیشه زارهای زیادی وجود داشته است. اگرچه امروزه بسیاری از این جنگل ها به دست انسان ها تخریب یا به زمین زراعی و کشاورزی تبدیل شده‌است اما ناژوان از جمله پارک های اصفهان است که تا به حال توانسته بخش اعظمی از جنگل ها و درختان خود را حفظ نماید.

این پارک جنگلی هم به لحاظ برخورداری از درختان فراوان و هم جهت بادهای شهر اصفهان به عنوان تصفیه خانه شهر عمل کرده و نقش مهمی را در بهسازی و فیلتر هوای شهر دارد.

در کنار تمامی مزایای پارک ناژوان برای شهر اصفهان می توان به عنوان یکی از بزرگترین تفرجگاه های شهری از آن یاد کرد. امکانات بسیار فراوان این پارک همچون زمین های بازی مخصوص کودکان، تله سیژ، مسیرهای ویژه اسب سواری، دوچرخه سواری و کالسکه سواری، باغ موزه های متعدد و آکواریوم بزرگ اصفهان، این مکان را به یک مرکز جامع تفریحی تبدیل کرده است که مانند آن را در جاهای دیگر کمتر می توان یافت.

به هر جهت به توصیه تیم املاک داران و برای تنفس اکسیژن بیشتر، اگر قصد دارید به پارک جنگلی ناژوان بروید بهتر است از مسیر اتوبان شهید حبیب اللهی، میدان سهروردی و سپس خیابان الفت راهی قطعه ای از بهشت حاشیه زاینده رود شوید.

پارک ناژوان

 پارک غدیر

پارک غدیر یا مجموعه فرهنگی و تفریحی غدیر با هدف بزرگداشت علامه امینی در سال ۱۳۷۲ شمسی ساخته‌شد. این پارک نه تنها یکی از مراکز تفریحی مهم در شرق اصفهان محسوب می شود بلکه به جهت داشتن امکاناتی چون کتابخانه عمومی علامه امینی، خانه کودک و نوجوان، فرهنگسرای رسانه، مرکز آفرینش های ادبی قلمستان و حرم مطهر شهدای گمنام از فضای فرهنگی و معنوی خاصی برخوردار است.

از دیگر امکانات این پارک ۵۲ هکتاری می توان به استخرف زمین تنیس و سالن ورزشی اشاره کرد. که همگی در فضای مجموعه ورزشی به مساحت ۳۶۸۰ متر مربع ساخته‌شده‌اند.

این پارک و مجموعه فرهنگی زیبا از سمت بزرگراه شهید صیاد شیرازی و خیابان علامه امینی می توانند برای مهمانان و ساکنین محترم اصفهان قابل دسترس باشند.

پارک غدیر

باغ فدک

اگر به اصفهان سفر کرده‌باشید نام باغ فدک را حتما شنیده‌اید. این باغ بزرگ در مساحتی حدود ۸۵ هکتار و با داشتن امکانات زیاد هر ساله پذیرای مهمانان بسیاری از سراسر ایران عزیز است. باید در نظر داشت که این پارک در شمال شرقی اصفهان با وجود ۴۷ هزار اصله درخت خود به عنوان فیلتر هوا عمل کرده و نقش بسزایی در پاکیزگی هوای این منطقه از شهر دارد.

 این پارک به دست انسان و با همیاری شهرداری پدید آمده‌است. اما به نوبه خود یکی از جاذبه های گردشگری شهر اصفهان محسوب می شود. که در غیر از تعطیلات پایان سال یا تابستان مورد استفاده اهالی شهر نیز هست.

اگر پس از خستگی کار هفتگی یا به جهت تازه کردن نفس، قصد مراجعه به بوستان فدک را دارید لطفا از آدرس زیر کمک بگیرید:

خیابان کاوه، بلوار فرزانگان

باغ فدک

 پارک مشتاق

در حاشیه رودخانه زاینده رود پارک های زیادی وجود دارد که اکثرا بقایای جنگل ها و بیشه زارهای ساحلی هستند. بسیاری از این پارک ها چون بوستان سعدی، بوستان آئینه خانه، بوستان آبشار و پارک ایثارگران یک قسمت کوچک از منطقه ساحلی رودخانه را در بر می گیرند. البته که این پارک ها با داشتن امکانات خاص خودشان همچنین چشم انداز زیبایشان هر کدام مثال زدنی هستند. اما پارک مشتاق به لحاظ مساحت بزرگ تر و از نظر امکانات در موقعیت بهتری قرار دارد.

پارک مشتاق از پل خواجو شروع و تا نزدیکی های پل شهرستان ادامه دارد. این پارک دارای مسیرهای مناسب پیاده روی، دوچرخه سواری و اسکیت است و از این لحاظ بسیار مورد توجه اصفهانی هاست.

پارک مشتاق

 پارک مرداویج

پارک مرداویج یکی از پارک های داخلی شهر است که در محله مرداویج قرار دارد. زمین بازی کودکان، میزهای شطرنج و پینگ پونگ و وسایل ورزشی و بدنسازی موجود در این پارک فضا را برای کسانی که هدفمند به بوستان ها می روند مطلوب تر کرده است. این پارک در کنار مسجد المهدی قرار دارد و می تواند مهمانان خود را به فضایی معنوی نیز دعوت کند.

اگر در این محله ساکن نیستید اما مشتاقید با پیرمردهای مهربان شطرنج باز ساعتی را به مبارزه بگذرانید بهتر است از خیابان آزادی، وارد این محله شده و از سمت خیابان استقلال میانی راه خود را به سمت این بوستان باز نمایید.

 پارک شهید رجایی

اگر به دنبال بوستانی بزرگ و مفرح در داخل شهر و نزدیک به اماکن تاریخی هستید، آنگاه که خسته از پیاده روی در چهارباغ عباسی به یک نیمکت و یک سایه خنک فکر می کنید و زمانی که علاقه دارید همزمان تفریح کنید و بخشی از آثار دیدنی اصفهان را نیز بازدید نمایید، پیشنهاد املاک داران به شما، پارک شهید رجایی است.

بوستانی بزرگ در مجاورت خیابان چهارباغ عباسی، که کاخ هشت بهشت را همچون نگینی بر انگشتر در برگرفته است. با درختانی سر بر آسمان‌کشیده انتظار شما را می کشد.

این پارک زیبا آثار هنری دیگری نیز دارد که از آن جمله می توان به بازار هنر، مدرسه و مسجد چهارباغ اشاره کرد. در کنار استراحت در زیر سایه درختان این پارک اصفهان می توانید به مشاهده بازی شطرنج نیز بپردازید. یا اگر حرفه ای هستید با بازکینان قدیمی این پارک دست و پنجه ای نرم کنید.

قبل از اینکه در خیابان چهارباغ عباسی طرح ممنوعیت ورود اتومبیل پیاده سازی شود می توان گفت که یکی از بهترین راه های دسترسی به پارک همین خیابان بود. اما با این وجود به راحتی می توان از سمت خیابان باغ گلدسته و با استفاده از پارکینگ حاشیه این بوستان یه تفریح خود بپردازید.

 پارک شهید رجایی

اگر به اصفهان سری زدید یا ساکن این شهر تاریخی هستید بهتر است به پیشنهاد ما برای تفریح به معروف ترین پارک اصفهان سری بزنید و یا اگر مشتاق سفر به اصفهان هستید می توانید از طریق سایت املاک داران به اجاره روزانه آپارتمان در اصفهان اقدام فرمایید.

گروه تحریریه املاک داران

هدف گروه تحریریه املاک داران همه سوالات شما را در حوزه املاک و ساخت و ساز پاسخگو باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا