آشنایی با قوانین

ابطال سند رسمی و هر آنچه که باید در مورد آن بدانید

ابطال سند تک برگی و شرایط آن. ابطال سند رسمی ملک بیشتر هنگامی مطرح می شود که افراد می خواهند سند رسمی ملکی را که به نام فردی دیگر است باطل کنند و این کار اغلب در زمانی اتفاق می افتد که شخص یا افراد دیگر ادعا دارند فردی که سند رسمی ملکی به اسم او است در حقیقت مالک اصلی نیست و منتقل شدن سند رسمی ملک به او صحت ندارد. به همین خاطر یک دادخواست برای باطل کردن سند رسمی ملک انجام می دهند. در ادامه در مورد باطل شدن سند رسمی به طور کامل آشنا خواهیم شد. تا انتهای مقاله همراه ما باشید.

ابطال سند رسمی چیست؟

ابطال اسناد رسمی به دعاوی که در آن فردی برای بی تاثیر بودن یک یا چندین سند رسمی مراجعه می ‌کند گفته می ‌شود. این نوع دعوا وقتی که فروش ملک به چند نفر صورت گرفته یا سند طبق مقررات مربوط به آن صادر نشده باشد مطرح می شود. از لحاظ قانونی کسی که ملک مذکور در دفتر املاک به ثبت رسیده و مستقیماً به نام او زده ‌شده یا به او ارث رسیده باشد مالک اصلی ملک است.

ابطال سند رسمی

ابطال سند در صلاحیت کدام مرجع است؟

ابطال اسناد در حالات و شروط خاص قابل انجام می باشد که از جمله آن ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

اسناد صوری و غیر واقعی

گاهی اوقات به دلایل مختلفی دو طرف بدون اینکه هدف واقع برای  واگذاری و یا فروش ملک  داشته باشند بصورت ساختگی قراردادهایی را تنظیم می کنند که در اصطلاح حقوقی به چنین قراردادهایی که خالی از واقعیت بوده و به صورت غیر واقعی تنظیم شده اند قراردادهای صوری گفته می شوند. در همچین مواقعی می توان به دلیل ظاهری بودن و نداشتن اعتبار حقوقی واقعی از مراجع قضایی تقاضای باطل شدن اسناد رسمی را کرد.

اسناد مجعول

اشخاصی که دارای اهداف غیرقانونی بوده و در پی تلاش برای فریب مردم، با دسترسی غیر مجاز به اوراق و مهرهای دولتی اسنادی را جعل نموده و از این طریق به اهداف خود دست پیدا می کنند. این اسناد شامل گواهینامه های تحصیلی، اسناد تملک منازل و خودرو، کارت اتمام خدمت، پاسپورت، اسناد گمرکی و پروانه و غیره می باشد. لذا فردی که با روش های غیر شرعی خود یا فرد دیگری مالک آن را بفروشد مجرم محسوب می شود. مالک اصلی ملک یا خریداری که در دام سوء استفاده گران افتاده است می تواند از او شکایت کند و درخواست باطل شدن سند رسمی کند.

ابطال اسنادی که جهت تضمین به دارنده سند سپرده یا منتقل شده است

در برخی موارد، افراد جهت دریافت وام و ضمانت باز پرداخت، ملک و ساختمان های خود را با شخص قرارداد می بندند. در حالی که هیچ نیتی جهت واگذاری ملک وجود ندارند و تنظیم سند صرفا جهت ضمانت باز پرداخت وام و بدهی می باشد. اما طلبکار به تنظیم قرارداد اکتفا نکرده و بدهکار را به انتقال سند رسمی ملک به نام او وادار می کند. این احتمال وجود دارد که طلبکار با اینکه تمام طلب خود را دریافت کرده اما به دلایلی از پس فرستادن سند به نام مالک اصلی خودداری می کند و قصد سوء استفاده دارد. بنابراین بدهکار می تواند به خاطر نداشتن نیتی برای واگذاری، برای باطل شدن آن به دادگاه اقدام کند.

اسناد مالکیت معارض

اسناد مالکیت مخالف تنها به هنگامی مرتبط است که همه یا جزئی از املاک یک فرد، دوباره به نام فرد دیگری در دفتر املاک ثبت شود. این اسناد تا زمانی معتبر است که حکم قطعی آن از طرف دادگاه صادر نشده باشد.

ابطال سند در صلاحیت

ابطال سند تک برگی

سند تک برگ به اسنادی گفته می شود که به جای سندهای قدیمی فرستاده می شوند. به عنوان مثال اسناد ملکی یا سند خودرو به صورت اسناد تک برگی می باشند؛ تنها کاری که مالکین باید انجام دهند باید اسناد قدیمی را به اسناد تک برگ تبدیل کنند. البته این کار اجباری نیست و اگر قصد داشته باشید که مالکیت اسناد را به فرد دیگری واگذار کنید باید برای باطل شدن سند تک برگ مالکیت مراجعه نمایید.

نمونه رای ابطال سند رسمی

اسناد رسمی به دلیل اینکه به وسیله مقام صلاحیت دار مشخص می شود؛ از یک اعتبار خاصی برخوردار است و به آسانی نمی توان آن را منسوخ کرد. در صورتی که قصد باطل کردن آن را داشته باشید باید مواردی مانند تقاضای صاحب سند یا منتقل کردن مالکیت را رعایت کنید و همچنین به دادگاه حکم منسوخ شدن آن منتقل دهید. در ادامه چندین مورد از موارد ابطال اسناد رسمی را برای شما شرح خواهیم داد:

  1. تنها در موارد خاصی مورد استفاده قرار می گیرد؛ به عنوان مثال هنگامی که قصد دارید موارد باطل شدن سند را از دادگاه درخواست کنید.
  2. وقتی که اسناد به صورت صوری و غیر واقعی مشخص شده اند؛ به عنوان مثال معامله ای که صورت گرفته واقعی نیست و به صورت صوری یا غیر حقیقی است.
  3. اسنادی که ساختگی هستند یا جعل شده اند منسوخ می شوند. به عنوان مثال امکان دارد که شخص در ساخت مهر و امضای سند تقلب کرده باشد و از این روش خود را صاحب مالک نشان می‌ دهد و آن را به دیگران نیز می فروشد.
  4. اسنادی که طبق مالکیت معارض نوشته و صادر شده اند می توانند با حکم دادگاه باطل شوند. به عنوان مثال وقتی که تمام یا جزئی از ملک به نام دو نفر دیگر ثبت شده است.
  5. نکته ی بسیار مهم دیگر که باید به آن توجه کرد استفاده کردن از دو سند است که باید یکی از آن ها عادی و سند دیگر رسمی باشد؛ این سند رسمی است که حاکم بوده و معتبر است.
  6. ولی از زاویه ای دیگر بیشتر ادعاهای باطل شدن سند رسمی به این صورت است که اگر فردی طبق معامله ملکی یک سند عادی را خریداری کرده باشد باید باطل شدن اسناد رسمی معارض را طلب کند.
  7. بیشتر دادگاه های استناد سند عادی را برای باطل کردن سند رسمی نمی پذیرفتند ولی بعدا بر اساس نظریه شورای نگهبان این روند تغییر کرد؛ زیرا به وسیله ی نظر شورای نگهبان، سند عادی املاک در صورتی که طبق قانون صحت داشته باشد معتبر است.

نمونه رای ابطال سند رسمی

امیدواریم با خواندن این مقاله اطلاعات مفیدی را کسب کرده باشید. اگر نظر یا پیشنهادی در رابطه ابطال سند دارید، می ‌توانید در بخش نظرات بنویسید. همچنین با راهنمایی کارشناسان مجموعه املاک داران می ‌توانید ضمن خرید و فروش خانه و ویلا در اصفهان، در باطل شدن اسناد نیز استفاده نمایید. مجموعه املاکداران ارائه کننده خدمات گسترده ای در حوزه مشارکت در ساخت، خرید و فروش خانه در اصفهان، خرید و فروش باغ و ویلا در اصفهان، تهاتر، مشاوره حقوقی املاک و غیره است، که با مراجعه به صفحه اصلی سایت می توانید از آنها بهره مند گردید.

گروه تحریریه املاک داران

هدف گروه تحریریه املاک داران همه سوالات شما را در حوزه املاک و ساخت و ساز پاسخگو باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا