کاربردهای بتن شفاف چیست؟

آنچه در این مقاله می خوانید:

بتن شفاف نوعی از بتن است که در چند سال اخیر تبدیل به کاربردی ترین مصالح شده است. متداول ترین و بارزترین کاربرد این بتن ها استفاده از آن ها در دیوارها است. یکی از ویژگی های این مصالح، کمتر بودن استحکام و سنگینی بتن ها است.

البته در عین حال کنتراست نور و ماده شدت بیشتری دارد‌. از این متریال برای دیواره های داخلی و خارجی هم استفاده می کنند. چراکه در این مکان ها استحکام مصالح اهمیت زیادی دارد، پس استفاده از بتن شفاف می تواند انتخاب مناسبی باشد. از طرف دیگر اگر نیاز باشد می توان این متریال را تغییر داد و آن را مسلح تر کرد. بتن های شفاف از انواع مختلفی برخوردار هستند، به عنوان مثال انواع عایق دار حرارتی آن که می تواند باعث کاهش مصرف الکتریسیته گردد.

این ها تنها چند مورد از چندین دلایل گسترش استفاده از این محصول هستند‌. پس اگر به دنبال کسب اطلاعاتی در این خصوص هستید در ادامه متن همراه ما باشید. امروزه در ابن مقاله قصد داریم در مورد این محصول به صورت مفصل صحبت کنیم و تمام اطلاعات مهم و کلیدی در مورد بتن شفاف را در اختیارتان قرار دهیم.

بتن شفاف

تاریخچه تولید بتن شفاف

اولین بار در سال ۱۹۸۵ در ژاپن بود که به تولید قالب نور آن هم از طریق الیاف پیوسته اقدام کردند‌. اما ربط بین این اختراعات و لایتراکن هنوز مشخص نشده نبود. تا اینکه در سال ۲۰۰۱ در مجارستان جوان ۲۷ ساله ای به نام آرون لوسنری محصول جدید لایتراکن را تولید کرد. با این حال فروش این محصول از سال ۲۰۰۴ به بعد انجام شد که در طول این سه سال وی بر روی کیفیت آن کار می کرد.

با این حال بتن چندین سال است که در میان مردم مورد استفاده قرار می گیرد. اما با گذشت زمان یعنی از قرن نوزدهم به بعد بتن به معنای واقعی تولید شد تا مردم از آن استفاده کنند. این بتن ها به قدری پیشرفته و کاربردی هستند که تا الان میلیون ها تن از این نوع مصالح تولید شده و برای بخش های مختلفی مورد استفاده قرار می گیرند. امروزه از این مصالح به عنوان یکی از مهم ترین عناصر سازنده خانه ها و ساختمان ها یاد می کنند.

معرفی بتن شفاف

بتن شفاف یک مصالح پرکاربرد است و به علت استحکام و مقاومت بالایی که دارد در بیشتر مکان ها مورد استفاده قرار می گیرد. بتن های شفاف یکی از زیباترین و محکم ترین مصالحی هستند که می توان برای محیط های گوناگون استفاده کرد. یکی از ویژگی های این بتن، قابلیت تغییر و افزایش درخشش کف خانه ها است. البته کاربرد این مصالح فقط برای این موارد نیست و می توان آن را برای بخش های مختلفی استفاده کرد که آن را در ادامه بیان می کنیم.

بتن شفاف

استفاده از بتن های شفاف برای دیوارها

یکی از متداول ترین کاربردهای بتن شفاف، استفاده از آن برای دیوارها است، به طوری که در هر دو طرف دیوار می توان این بتن شفاف را استفاده کرد. لازم به ذکر است که این نوع بتن ها به شکلی ساخته شده اند که ضخامت بتن ها قابل رویت است و در نتیجه سنگینی این نوع بتن پنهان می گردد.

استفاده از بتن های شفاف برای پوشش کف ساختمان ها

استفاده از این بتن ها برای کف خانه ها جزو یکی از متداول ترین کاربردهای این نوع بتن است. زیرا زیبایی خاصی را به خانه و دیگر محیط ها می بخشد‌. یکی از ویژگی های این بتن ها قابلیت تغییر رنگ آن ها است، به این صورت است که در طول روز کف پوشی به صورت رنگ معمولی هستند. اما از غروب آفتاب به بعد بتن ها شروع به درخشیدن می کنند و رنگی که از نور غروب به آن ها برخورد می کند را منعکس می کنند. برای کسانی که محیط نورانی و زیبایی مثل این حالت را دوست دارند استفاده از بتن شفاف پیشنهاد می شود‌.

استفاده از بتن شفاف برای طراحی داخلی

همانطور که بیش تر گفتیم استفاده از بتن های شفاف برای طراحی داخلی خانه یک روش رایج در میان مردم است که برای روکش دیوارها و طراحی داخلی خانه این بتن ها انتخاب عالی هستند. البته علت استفاده گسترده از بتن های شفاف اولا استحکام بالا و دوما عبور دهنده نور آن ها است‌.

بتن شفاف

در نظر داشته باشید که استفاده از این مصالح باید حتما در حضور طراح و معمار حرفه ای باشد. این نوع بتن را می توان به صورت بلوک و یا پانل با رنگ های مختلف مورد استفاده قرار داد که جلوه ای زیبا و خاص به فضای درونی ساختمان می بخشد. در حالت کلی بتن های شفاف در سه رنگ سیاه و سفید و خاکستری در بازار وجود دارد. دیوارهایی که در ساختِ آن ها از بتن شفاف استفاده می‌شود از پشت نورپرداری‌شده و در نهایت جلوه جالبی را به محیط پیرامون خود می دهد.

استفاده از بتن شفاف برای کارهای هنری و دیگر صنایع

این نوع بتن علاوه بر اینکه به صورت یک متریال جدا شناخته‌شده‌است، در دیگر صنایع هم مورد استفاده قرار می گیرد. به عنوان مثال لامپ های لیتراکیوب که به صورت چند بلوک لیتراکنی روی هم قرار می گیرند و ساختار مکعبی را تشکیل می دهند تا منبع نور در آن قرار گیرد. سپس آن را به بیرون ساطع می کنند، هم نوعی بتن شفاف است. جالب است بدانید که بتن ترانسپارانت برای مدت تقریبا زیادی به عنوان یک خواسته بزرگ و دست نیافتنی برای معماران و مهندسان مطرح بود و این آرزو با کشف و تولید لایتراکان محقق شد. وجود کنتراست در پشت متریال ها باعث جذب بیننده می شود.

آنچه که توجه اغلب هنرمندان را به خود جلب می کند این است که در این بتن در واقع نوعی برخورد سورئالیستی در مجاورت با محیط اطراف قرار می گیرد. در نتیجه نظر خیلی از هنرمندان به این کارها جلب می شود. به طور کلی با گذشت زمان و پیشرفت تکنولوژی و در کنار آن افزایش خلاقیت ها، هنرمندان توانستند با استفاده از بتن شفاف مجسمه و ابزارهای مختلف دیگری را بسازند.

استفاده از بتن شفاف برای بلوک ها

در صورت نیاز به مسلح کردن این بتن ها شیارهایی در داخل آن قرار می گیرد که آن ها را به هنگام ساخت دیوارها، میلگردها و غیره به صورت افقی و یا عمودی در میان شیارها قرار می دهند. از طرفی به خاطر ویژگی منعطف بودن این فیبرهای اپتیکی، در اطراف میلگرد قرار می گیرند که در نهایت باعث پنهان شدن وجود میلگردها می شود.

با ویژگی های بتن شفاف آشنا شوید

این نوع بتن ها از ویژگی های متعددی برخوردار هستند که در ادامه به بررسی آن ها می پردازیم:

 • با این نوع بتن ها می توان دیوارهایی با ضخامت بالا تولید کرد. چرا که این لایتراکن ها از استحکام بالایی برخوردار هستند.
 • می توان نور و روشنایی را تا مسافت زیاد حداکثر ۲۰ متر در کل بتن آن هم بدون تلف کردن ذره روشنایی انتقال داد‌.
 • هر چقدر که از این ماده بیشتر استفاده کنند نور طبیعی بیشتری در ساختمان ها و دفاتر و غیره به وجود می آید. در این صورت از مقدار انرژی الکتریسیته که برای روشن نگه داشتن ساختمان ها استفاده می شود، کاهش پیدا کرده است.
 • در صورتی که آن را در دسترس یک طراح حرفه ای قرار دهید، می تواند طیف وسیعی از سازه ها را که مناسب برای کف خانه، پیاده روها، بلوک های ساختمانی، پانل، دیوارهای باربری و غیره را طراحی کند.
 • کاربرد این محصول در صنعت ساختمان سازی و برای استفاده در دیوارها است. در صورت استفاده از این بتن شفاف در هر دو سمت دیوار، ضخامت آن قابل مشاهده است. در نتیجه برای هر دو سمت یعنی نمای داخلی و خارجی می توان آن را استفاده کرد.

بتن شفاف

 • می توان آن را برای سازه باربر هم مورد استفاده قرار داد که در نهایت به حالت مسطح دیده می شود.
 • به صورت پیش‌ساخته و در رنگ های گوناگونی قابل استفاده است.
 • از طریق آن می توان تیرهای بتنی با طول های ۲۰ متری ساخت که این تیرها پیوسته هستند و می توانند الیاف و نور را به تمام خطوط و تیرها منتقل کنند.
 • این بتن ها را با دقت بالا تولید می کنند.
 • می توان آن را برای قطعات تیر، راه پله ها، پانل های آسانسور، پوشش دیوار، جدا کننده اتاق و مواردی از این قبیل به کار برد.
 • از استحکام و مقاومت بالایی برخوردار است.
 • نیاز به هزینه ای برای نگهداری نداشته و از طرفی سرمایه گذاری بلند مدت محسوب می شود.

در حالت کلی مشخصات بتن های شفاف به شرح زیر هستند:

 • از حداکثر ۵ درصد فیبر در کل بلوک استفاده می شود.
 • عبور ۳ درصد نور از کل فیبر موجود که حداکثر ۴ درصد است.
 • چگالی ۲ هزار و ۱۰۰ تا ۲ هزار ۴۰۰ کیلوگرم بر سانتی متر مکعب است.
 • در بدترین حالت مقاومت فشاری ۴۹ نیوتن بر متر مربع دارد و در بهترین حالت ممکن می تواند مقاومت ۵۶ نیوتن بر میلی متر مربع را از خود نشان دهد.

مواد استفاده‌شده در بتن شفاف

بتن های شفاف را با توجه به مفهوم نانو اپتیک تولید می کنند. زیرا فیبرهای نوری نانویی به صورت شکاف هایی در ماده بتن قرار دارند تا نور از یک طرف سطح به طرف دیگری برود. به بیان دیگر این فیبرهای نانونی که از جنس شیشه هستند و در سایزهای کوچکی ساخته‌می‌شوند، نور را همچون شیشه منتقل می کنند. فیبر های نانونی باریک و بلند هستند.

بتن شفاف یا همان لایتراکن که امکان عبور نور از دیوار را می دهد که آن را با عنوان مصالح ساختمانی جدید می شناسند و کاربرد گسترده ای هم در میان صنایع گوناگون دارد. لازم به ذکر است که این مواد برای اولین بار توسط آرون لوسنری مجارستانی ۲۷ ساله تولید شد که در ساخت این متریال از ترکیب هایی چون فیبر نوری و ذرات بتن استفاده کرد. به این صورت بتن لایتراکان از ترکیب ۹۶ درصدی بتن معمولی و ۴ درصدی فیبر نوری استفاده می کند که همین ۴ درصد آن را نسبت به بتن های معمولی خاص تر کرده است‌. این محصول منحصر به فرد می تواند بدون تاثیر منفی، منجر به ایجاد مقاومت بالای فشاری و کشش گردد.

این الیاف به شکلی در دو طرف بتن تقسیم‌شده که به راحتی می‌توان آن را در دو طرف بلوک مشاهده کرد. در واقع این نوع ویژگی در بتن، از ایجاد مشکل در بخش ساختمان جلوگیری می کند و آن را به صورت سایه روی طرف دیگر بتن نمایش می دهد. در حالت کلی بتن شفاف با ترکیب دو ماده اصلی تولید می شود. استفاده از بتن های شفاف در جداره‌ های داخلی و خارجی، دیوارها، کف و لوازم جانبی و غیره رایج است.

بتن شفاف

معرفی فیبرهای بتن شفاف

فیبرها در ابعاد کوچکی قرار دارند که به آسانی با بافت درون بتن یکی شده‌است. این قابلیت کمک می کند که متریال کاملا همگنی ساخته شود و نور به راحتی از ذره های داخل بلوک عبور کند. از این الیاف نوری به جای خیلی از سنگدانه ها استفاده می کنند.

چرا که می تواند نور را از منابع مصنوعی و طبیعی یا حتی در موقعیت هایی مثل زاویه تابش بیش از ۶۰ درجه هدایت کند. تنها تفاوتی که بین بتن های سنتی با بتن های شفاف وجود دارد استفاده از همان ۴ تا ۵ درصد فیبر نوری است. لازم به ذکر است که در بتن شفاف از سنگدانه درشت استفاده نمی کنند. زیرا وجود سنگدانه های درشت باعث آسیب رساندن به الیاف و اختلال در انتقال نور می شود.

قیمت بتن شفاف

بتن های شفاف قطعا نسبت به بتن های سنتی کمی گران تر خواهند بود، اما در عین حال پرکاربردتر و محکم تر هستند. در ساختِ بتن های شفاف از فیبرهای نوری استفاده می شود که قابلیت انتقال نور را دارد. در نتیجه این قابلیت بر روی قیمت آن هم تاثیر می گذارد. دلایل دیگری که باعث مناسب تر بودن بتن شفاف نسبت به معمولی شده، این است که در ساخت بتن شفاف از سنگ های درشت استفاده نمی کنند. در صورتی که برای بتن سنتی استفاده می شود. در آخر در نظر داشته باشید که از بتن شفاف خیلی راحت تر می توان نگهداری کرد، پس می توان آن را یک سرمایه گذاری بلند مدت دانست.

بتن شفاف

سخن پایانی

پیشرفت های نانو این امکان را به انسان ها داده‌است تا به تولید بتن شفاف بپردازند. تولید این نوع بتن تحول بزرگی را در صنعت ساختمان سازی و دیگر صنایع در جهان به وجود آورده‌است‌. چون این نوع از مصالح خیلی محکم تر، پر کاربردتر و زیباتر نسبت به بتن های سنتی هستند. بد نیست بدانید که این ها تنها چند مورد از دلایل توجه زیاد مردم به این نوع بتن است.

در واقع بتن شفاف از ۹۶ درصد بتن با کیفیت و اصل و ۴ درصد فیبر تشکیل شده که همان فیبر علت تفاوت بین این دو نوع بتن (سنتی و شفاف) شده است. وجود فیبر باعث شده تا نور به راحتی از ساختار بتن ها عبور کرده و فضای زیبایی را خلق کند. چون بتن های شفاف توانایی عبور نور را دارند. بیشتر افراد بر این باورند که عملکرد آن همچون شیشه بوده و همانند شیشه نور را عبور می دهد.

از بتن های شفاف می توان برای سطوحی، چون دیوارهای داخلی و خارجی، کف خانه ها، بلوک ها، پنل ها و دیگر سطوح استفاده کرد. فیبرها علاوه بر عبور نور باعث پنهان شدنِ میلگردهای استفاده‌شده، می شوند‌. ولی این به معنای آن نبوده که نمی توان در حضور فیبرها از میلگرد استفاده کرد. در آخر این بتن ها می توانند زیبایی و مقاومت زیادی را در صنایع و مکان های مختلفی ایجاد کنند‌ و رضایت افراد را در پی داشته باشد.