نانو آجر چیست؟ انواع، ویژگی ها و کاربردهای آن!

بیش از چندین هزار سال است که انسان از آجر برای ساخت و سازه استفاده می‌کند و جزو مصالح پر کاربرد در جهان محسوب می‌شود. اما امروزه و با گذشت زمان در استفاده از آجر تغییراتی به وجود آمده است.

به عبارت دیگر با پیشرفت تکنولوژی، استفاده از آجرها از آن حالت قدیمی خارج شده‌اند که باعث افزایش کیفیت و ویژگی‌های ساختمان‌ها شده است. وجود تکنولوژی‌های جدید در فرآیند ساخت و ساز منجر به بهبود کیفیت ظاهری و ماندگاری آن‌ها شده است.

این تکنولوژی جدید در واقع استفاده همان نانو آجر است که از ویژگی، کارایی و کاربردهای خاص برخوردار است که ما در ادامه به بررسی آن ها خواهیم پرداخت.

معرفی نانو آجر

با این حال که ما تولید نانو آجر را به عنوان فناوری‌ها جدید معرفی می‌کنیم، اما زمانی که به تاریخچه آن نگاه می‌کنیم می‌بینیم آنقدرها هم جدید نیست. در واقع می‌توان گفت که حدود ۵۰ سال پیش ساخته شد.

البته در آن زمان آن را با عنوان فیزیک اتمی می‌شناختند، در حالی که امروزه نانو آجر تبدیل به بخش جدا نشدنی صنعت ساختمان سازی شده است. در واقع امروزه این ماده به قدری معروف و محبوب شده است که برای خیلی‌ها سوال است که این نانو آجر چیست؟ چه کاربرد و ویژگی‌هایی دارد؟ 

در واقع نانو آجر از تغییراتی که بر روی مواد جامد، گاز، مایع در سطح اتمی به وجود می‌آید، ایجاد شده که عملکرد آن شبیه به یک پوشش محافظتی است. از نانو آجر بر روی آجر استفاده می‌کنند که باعث ایجاد یک لایه محکم و قوی در آن خواهد شد.

به عبارت دیگر نانو آجر که حالت مایع دارد بر روی آجرها اسپری می‌شود و بعد از گذشت چند دقیقه تبدیل به یک لایه حفاظتی خواهد شد. پس در جواب این سوال که نانو آجر چیست؟ می‌توان گفت که این ماده مایع در واقع یک لایه حفاظتی نامرئی است که نسبت به آلودگی‌ها، جذب آب، رطوبت و دیگر مواد مقاوم است.

نانو آجر

اهمیت نانو آجر در حفاظت از دیوارهای آجری

امروزه شاهده وجود آلودگی‌های شدید‌ هوا در شهرهای بزرگ کشور هستیم و همانطور که می‌دانید این آلودگی‌ها به جزء تاثیرات مخربی که بر طبیعیت و موجودات زنده دارد باعث تغییر شکل ساختمان‌ها خواهد شد.

با گذشت زمان این آلودگی‌ها باعث ایجاد باران اسیدی شده که تاثیرات منفی بر یک سازه خواهد گذاشت. البته وجود آلاینده‌های هوا و دود و دم‌ها هم بی تاثیر نیست.

از سوی دیگر این آلودگی و آلاینده‌ها به لایه‌های ساختمان نفوذ می‌کند و جذب آن‌ها تاثیرات منفی هم بر یک سازه می‌گذارد. بنابراین استفاده از نانو آجرها در این بازه زمانی مهم و ضروری است. این ماده نه تنها باعث عدم جذب آلودگی شده بلکه منجر به ضد آب کردن ساختمان هم می‌شود.

این قابلیت به جزء در فصل تابستان در دیگر فصول سال به کار می‌آید. در نتیجه با استفاده از نانو آجر می‌توان به افزایش طول عمر سازه کمک کرد. لازم است یک نکته مهم را یادآور شویم که شما حتی اگر در یک ساختمانی با بهترین و قوی‌ترین سیستم ساکن باشید باز هم کاملا ضد آب نیست.

ضمن اینکه رطوبت نه تنها باعث از بین رفتن ظاهر سازه می‌شود، بلکه زمینه رشد باکتری و قارچ را فراهم می‌کند. در واقع با استفاده از نانو آجر امکان رشد و زندگی انواع باکتری و قارچ وجود ندارد و همچنین مانع از نفوذ پذیری و تغییر ویژگی ساختمان خواهد شد.

مزایای نانو آجر

نانو آجر همواره دارای مزایا و معایبی هستند که در ادامه آن‌ها را با یکدیگر بررسی می‌کنیم. یکی از مزیت‌های مهم نانو آجر جلوگیری از نفوذ پذیری آجرها است. این کار سبب می‌شود از نفوذ آب جلوگیری شده و آسیب سازه‌ای کمتری به آجرها وارد شود. مزیت دیگر نانو آجر ایجاد یکنواختی بر روی آجرها است که سبب می‌شود لایه‌ای نازک روی سطح آجر را پوشانده و مانع کثیفی آن شود. بنابراین وجود گرد و غبار این آجرها را به هیچ عنوان کثیف نخواهد کرد. در ادامه مزایای منحصر به فرد دیگر نانو آجر را بیان می‌کنیم:

 • مقاومت بالا در برابر مواد شیمیایی و روغنی از مزیت‌های دیگر نانو آجر است. این مزیت از آجرها در برابر برف و باران و ایجاد لکه روی آجرها محافظت می‌کند.
 • با استفاده از نانو آجر دیگر نیازی به نگهداری و نظافت مداوم نخواهید داشت و نیازی به صرف هزینه‌های زیاد برای تمیز کردن آجرها وجود ندارد.
 • مقاومت در برابر اشعه فرابنفش سبب حفظ استحکام آجرها می‌شود و یکی از مزیت‌های منحصر به فرد نانو آجر به حساب می‌آید..

نانو آجر

معایب نانو آجر

نانو آجرها دارای مزایای بی شماری هستند اما دارای معایب اندکی نیز می‌باشند. مهم‌ترین آن صرف هزینه بیشتر است. گرچه با توجه به مزایای بی‌شمار نانو آجر، این هزینه‌ها تبدیل به سود خواهد شد.

تبدیل آجر به نانو آجر

تبدیل آجر به نانو آجر فرایندی آسان است که تنها با سه مرحله انجام می‌شود. ابتدا لازم است سطح آجر را تمیز کنیم و آن را به طور کامل خشک کنیم. سپس نانو را با اسپری روی سطح آجر می‌پاشیم. در نهایت کافی است ۲۴ ساعت صبر کنیم تا نانو آجر به طور کامل خشک شود.

معرفی ویژگی های نانو آجر

ضد آب

همان طور که بیش تر به این نکته اشاره کردیم از مهم‌ترین  کاربرد و یا ویژگی نانو آجر ایجاد خاصیت ضد آبی در سازه است.

جلوگیری از رشد خزه و کپک

اگر محیط یک سازه مرطوب باشد قطعا زمینه رشد انواع باکتری، قارچ، خزه، کپک وغیره به وجود می‌آید. پس با استفاده از نانو آجر دیگر امکان رشد این موجودات وجود ندارد.

جلوگیری از نفوذ آلودگی

نانو آجر همچون یک لایه حفاظتی است که اجازه نفوذ آلودگی و آلاینده به سازه را نمی‌دهد.

محافظت در برابر نور خورشید

در کنار ویژگی ضد آب بودن، نانو آجر مانع از نفوذ نور خورشید و اشعه ماورا بنفش و همچنین باران اسیدی می‌شود. در نظر داشته باشید که این مواد باعث از بین رفتن ظاهر و رنگ ساختمان خواهد شد، بنابراین وجود نانو آجر خیلی مهم است.

عدم تاثیر بر خواص آجر

لازم است این مسئله رو روشن کنیم که هیچ کدام از انواع نانو آجر بر ویژگی‌های فیزیکی و شیمیایی آجر تاثیر نمی‌گذارد و مثل یک سپر در برابر عوامل مخرب عمل می‌کند.

مقاوم در برابر فشار

این مواد در برابر فشارهای شدید مثل ساییدگی یا شست و شو آجر مقاوم هستند.

نصب آسان

نصب نانو آجر خیلی راحت و ساده است و فقط کافی است ماده آن را در ظرف اسپری بریزید و سپس آن را بر آجر اسپری کنید.

طول عمر بالا

هر نانو آجری حداکثر ۵ سال عمر می‌کند و بر عمر سازه و نمای آن می‌افزاید.

مناسب برای هر آب و هوایی

یکی از ویژگی‌های جالب این ماده همخوانی آن با هر شرایط جوی است و در نتیجه برای استفاده از آن نیاز به توجه به شرایطی مثل دمای پایین و بالا نیست.

نانو آجر

معرفی کاربردهای نانو آجر

اگر تا اینجای متن جواب سوال نانو آجر چیست را دریافت کرده باشید، پس مفهوم کاربرد نانو آجر چیست را هم به راحتی متوجه خواهید شد. اما نانو آجر نه تنها برای سطوح آجر بلکه برای چوب، سنگ، بلوک بتنی وغیره هم کاربرد دارد.

در هر صورت کار نانو آجر حفاظت از ساختمان است و فرقی نمی‌کند بر چه سطحی باشد. یعنی وظیفه و کاربرد آن‌ها مشخص است و نباید اجازه نفوذ هر چیزی را به سازه بدهند. چون جذب هر عامل خارجی بیش از آنچه شما فکر کنید منجر به آسیب به سازه خواهد شد.

برای مثال آجر نسوز که بیشترین کاربرد و کارایی را در ساخت سازه‌های ایرانیان دارد معایبی دارد که این معایب با نانو آجر بر طرف خواهند شد.

از معایب آجر نسوز می‌توان به تیرگی و کدری سریع آن اشاره کرد که نانو آجر مانع از این اتفاقات خواهد شد.

معرفی انواع نانو آجر

قبل از آنکه به معرفی نانو آجر بپردازیم باید گفت که تمامی نانو آجرها ساختار مشابهی دارند اما با در نظر گرفتن نوع آجر ( مثل آجر نسوز، آجر رسی، آجر رستیک وغیره) انواع نانو آجری که استفاده می‌شود متفاوت است.

حتما به این نکته توجه کنید که نانو آجر با رزین آجر و نانو رزین آجر یکی نیستند. به عبارت دیگر این مواد زیر دسته نانو آجر نیستند. چون نانو آجرها محصولات شفاف و بی رنگ و بی بویی هستند که از آجرها حفاظت می‌کند. در حالی که رزین آجر کدر است و باعث جلا سطح آجر می‌شود‌. از طرف دیگر نانو رزین آجر خواص هر دوی آن‌ها را دارد.

نحوه استفاده از نانو آجر

 • در مرحله اول باید سطح آجر یا هر چیزی که قرار است نانو آجر را تمیز و خشک کنید.
 • در گام بعدی نانو آجر را در ظرف اسپری بریزید و به خوبی تکان دهید تا محلول یکدست شود.
 • محلول را بر روی سطح آجر اسپری کنید. این کار باید با نهایت دقت انجام شود.
 • بعد از گذشت یک روز کامل از اسپری آن محلول بر روی آجر، آن‌ها را بشویید تا مطمئین شوید نانو آجر به خدبی عمل می‌کند.

نانو آجر

قیمت نانو آجر

در بخش انواع نانو آجر گفتیم که همه آن‌ها ساختار یکسانی دارند، اما این به معنای یکسان بودن قیمت انواع آن نیست. چون قیمت انواع نانو آجرها متفاوت بوده و کیفیت انواع آن ها متفاوت است، بر این اساس قیمت آن‌ها بین گران‌ترین تا ارزان‌ترین می‌باشد.

بر قیمت نانو آجرها موارد زیر تاثیر دارد:

 • مواد اولیه به کار رفته در محصول
 • وارداتی یا داخلی بودن مواد داخل نانو
 • نوع پوشش آجر
 • مقدار خریداری شده
 • طول عمر نانو
 • شرایط مکانی
 • نوع پروژه ساختمانی

سخن پایانی

نانو آجرها موادی با کیفیت بالا هستند که موجب بالا بردنِ کیفیت ساختمان‌ها می‌شود. این مواد به عنوان یک لایه حفاظتی عمل می‌کنند و باعث افزایش عمر سازه‌ها هم می‌شود. در وافع نانو آجرها خاصیت ضد آب و ضد نفوذ آلودگی را دارد. به عبارت دیگر این محلول مانع از نفوذ هر گونه عامل خارجی به داخل سازه می شود.