تبدیل سند منگوله دار به سند تک برگی

 

مقدمه

سند مالکیت به عنوان مدرک هویتی هر ملک بوده و جزء دارایی های با ارزش هر شخص است. اسناد ملکی به طور کلی به سه نوع تقسیم می شوند، سند مشاعی، سند منگوله دار و سند تک برگی. در ادامه این مقاله به تفاوت های سند منگوله دار و تک برگی پرداخته و مزیت های تبدیل سند منگوله دار به سند تک برگی را بررسی می کنیم. اول از همه باید به این سوال پاسخ بدهیم که سند منگوله دار چیست؟

سند منگوله دار را می توان در هر خانه ای پیدا کرد، استناد به این سند بسیار قابل اطمینان بوده و با داشتن آن مالکیت شما بر هر ملک یا زمینی ثابت خواهد شد. در قدیم از این اسناد بسیار استفاده می‌شده که ایراداتی نیز دارند. این نوع سند از خوانایی مناسبی برخوردار نبوده و در آن از برگ های زیادی استفاده می شده‌است. به خاطر همین موارد امروزه سند تک برگی جای آن را گرفته‌است.

در ادامه این مقاله به مسئله تبدیل سند منگوله دار به سند تک برگی خواهیم پرداخت. اگر به اطلاعات کلی و بیشتری در زمینه سندهای ملکی احتیاج داشتید می توانید به مقاله تعریف جامع انواع سند ملکی در مجله املاک داران مراجعه فرمایید.

تبدیل سند منگوله دار به سند تک برگی

سند منگوله دار

سند منگوله دار به صورت دفترچه ای بوده است که بالای آن یک تکه سرب و منگوله وجود داشته که توسط اداره ثبت اسناد رسمی پلمپ می شد، در غیر این صورت فاقد اعتبار بودند. این سند یک سند قابل اطمینان بوده و مالکیت قانونی شخص را ثابت می کرده است، بسیاری از افراد در نسل گذشته از این نوع سند استفاده می کرده اند.

این سند اعتبار بالایی داشته و مالکیت شخص بر زمین یا ملکی را به طور کامل ثابت می کرده و در قانونی و معتبر بودن آن هیچ جای شکی وجود نداشته است. به علاوه اینکه در تمامی دفاتر اسناد رسمی کشور به نام افراد، سند منگوله دار ثبت می‌گردد که با رعایت قوانین انجام‌شده و کاملا قابل اطمینان است. قدیمی بودن اسناد منگوله دار از روی ظاهر آن ها به خوبی مشخص است و می توان گفت نسبت به بقیه اسناد از ظاهر جالب و ویژه ای برخوردارند.

چگونه سند منگوله دار را به سند تک برگی تبدیل کنیم؟

امروزه بیشتر افراد سند منگوله دار قدیمی را به سند تک برگی تبدیل می نمایند. چرا که سند تک برگی حاوی اطلاعات کامل تری نسبت به سند منگوله دار است. اطلاعاتی چون مشخصات کامل ملک و مالک، شماره قطعه زمین، مساحت زمین و ملک به صورت کامل، کد پستی در این سند درج می شوند. مشخصات مالک شامل نام و نام خانوادگی، تاریخ تولد، شماره شناسنامه، شماره ملی و به طور کلی هرگونه اطلاعات مربوط به شخص مالک می شوند.

سندهای منگوله دار از آن جایی که امروزه از اعتبار کمتری برخوردار بوده و جعل آن ها به راحتی صورت می پذیرد، بسیاری تصمیم به تبدیل آن ها به سند تک برگی گرفته اند. همچنین سند منگوله دار قدیمی شده‌است و دیگر کاربرد زیادی ندارد.

سند تک برگی اما به شکلی طراحی می شود که نتوان به راحتی آن را جعل کرد. این موارد از دلایلی هستند که باعث شده تا سند منگوله دار جای خود را به سند برگی بدهد. این در حالی است که بسیاری از افراد همچنان سند منگوله دار را ترجیح داده و آن را پیش خود نگه می دارند. سندهای تک برگی، هرکدام جداگانه دارای هولوگرام مخصوص خود هستند. اگر کسی هم قصد جعل آن ها را داشته باشد باید از مهارت بسیار بیشتری که برای جعل و کپی سند منگوله دار استفاده می کند برخوردار باشد.

البته این کار اصلا و ابدا کار هر کسی نیست و بسیار سخت است. صادر کردن اسناد تک برگی توسط اداره ثبت اسناد صادر می شود و دریافت آن به مکانیزم های الکترونیکی احتیاج دارد. در این مکانیزم های الکترونیکی تمامی اطلاعات ملک و شخص مالک در آن نوشته می شود. علاوه بر این موارد گفته‌شده، استفاده از سند تک برگی برای مردم بسیار آسان تر است.

تبدیل سند منگوله دار به سند تک برگی

مزایای تبدیل سند منگوله دار به سند تک برگی

از مزایای تبدیل به سند تک برگی این است که اگر ملک یا زمینی داشته باشید و با کسی آن را شریک باشید و سند منگوله دار ملک خود را به تک برگی تبدیل کنید، هر کدام از شما مالکین می توانید به صورت مجزا سند خود را داشته باشید. این مزیت به شما در مالکیت سهم خود اطمینان می دهد. دلیل دیگر برای تبدیل به این نوع سند این است که در مصرف کاغذ صرفه جویی می شود. اسناد منگوله دار هرکدام بین 15 تا 125 عدد کاغذ داشته اند.

همچنین سندهای تک برگی برخلاف اسناد منگوله دار با دست تهیه نمی شوند. چاپ این اسناد به وسیله دستگاه انجام‌گرفته و کاملا بدون دخالت دست است. این مورد بهترین مزیت سندهای تک برگی است.

چاپی بودن نوشته های متن سندهای تک برگ، به خوانا بودن محتوای آن نیز کمک کرده است. اما سندهای منگوله دار با توجه به زیاد بودن نوشته ناخوانا نیز بودند و خواندن آن ها بسیار سخت بوده است، در حالی که این مشکل را در سندهای تک برگ نداریم. به علاوه، از دیگر نتایج خوبی که سیستمی شدن اسناد تک برگی پیدا کرده‌اند این است که تمامی اطلاعات به خوبی در آن یادداشت شده‌است. به همین خاطر جعل این نوع سند سخت بوده و تا حد بسیاری غیر ممکن است. از آن جایی که این سند برای هر کس به صورت جدا جدا تهیه و چاپ می‌شود، مشکل پارگی در هنگام دست به دست شدن برای آن برخلاف سندهای منگوله دار به وجود نخواهد آمد.

تبدیل سند منگوله دار به سند تک برگی چه الزامی دارد؟

این عمل خیلی لزومی ندارد، اما برای بیشتر شدن سهولت کارهای شما و افزایش اطمینان خاطرتان، بهتر است که این کار صورت پذیرد. اگر این کار را انجام دهید متوجه مزیت های این سند به سند منگوله دار خواهید شد. در ادامه به سوالات متداول در این باره خواهیم پرداخت.

تبدیل سند منگوله دار به تک برگی چقدر به طول می انجامد؟

50 روز تقریبا مدت زمانی است که مامور پست سند را به آدرسی که در اداره پست به متصدی داده‌شده ارسال می کند. توجه داشته‌باشید که سند تنها به مالک تحویل داده‌می‌شود، مگر اینکه در فرم فردی را به عنوان گیرنده معرفی کرده‌باشید.

تبدیل سند منگوله دار به سند تک برگی

سخن پایانی

سند تک برگی مزایای بسیاری داشته و می تواند سهولت در کارها را برای شما به ارمغان بیاورد. برای دریافت مشاوره های حقوقی و ملکی می توانید از خدمات مجموعه املاک داران بهره مند شوید. همچنین خدمات دیگری نیز توسط مجموعه املاک داران به مشتریان عرضه می شود که شامل تهاترملک، مشارکت در ساخت، خرید و فروش آپارتمان در اصفهان و غیره می شوند.