پارک‌ها

معرفی پارک جنگلی ناژوان اصفهان

معرفی پارک جنگلی ناژوان اصفهان  شهر اصفهان همیشه مورد توجه گردشگران ایرانی و خارجی بوده و هست، شاید یکی از دلایل این امر زیبایی‌های مثال زدنی آن است چه در حوزه آثار تاریخی و چه در حوزه جاذبه‌های طبیعی. به دلیل همین شرایط خاص اصفهان است که آن را نصف جهان می خوانند.

اگر با ساکنین اصفهان صحبت کرده باشید، عموما ابراز می‌کنند که هنوز خودشان نتوانسته‌اند از تمام جاذبه شهر را بازدید کنند و این نه به علت کوتاهی یا روزمرگی آن ها بلکه به علت فراوانی این آثار دیدنی در هر کوچه و پس کوچه اصفهان است.

پارک جنگلی ناژوان اصفهان
پارک جنگلی ناژوان اصفهان

اما توصیه املاک داران به شما، برای رفع خستگی بازدید از آثار تاریخی و پیاده روی مدام، لحظه‌ای آسایش در سایه خنک درختان پارک جنگلی ناژوان است. پارکی با تمامی امکانات رفاهی و تفریحی که می‌تواند پاسخگوی نیاز تمامی افراد خانواده با هر سلیقه‌ای باشد.

در این نوشتار از مجله املاک داران به معرفی پارک جنگلی ناژوان اصفهان خواهیم پرداخت و به جهت آشنایی مهمانان عزیز آدرس و تمامی مشخصات این پارک را شرح خواهیم داد.

ناژوان کجاست

اگر از سمت اتوبان شهید حبیب اللهی وارد شهر اصفهان بشوید در سمت غرب خود پارکی جنگلی را خواهید دید که رودخانه زاینده رود آن را به دو قسمت تقسیم کرده است. و اگر از داخل شهر قصد رفتن به پارک ناژوان را دارید پس از عبور از میدان سهروردی وارد خیابان الفت و بهشت ثانی، ناژوان شوید. این پارک به وسعت 1200 هکتار باقی مانده بیشه زارها و جنگل های قدیمی در ساحل رودخانه است. اگر چه این جنگل ها دستخوش تغیراتی توسط انسان ها شده است اما باز هم یکی از بکر ترین، زیباترین و خوش آب و هوا ترین مناطقی است که شاید در جوار شهری به بزرگی اصفهان دیده شود.

پارک جنگلی ناژوان اصفهان
پارک جنگلی ناژوان اصفهان

ناژوان ترکیب دو واژه، ناژ و وان است که اولی به معنی صنوبر و دیگری جا و مکان است و در کل به معنی جایگاه درختان صنوبر است. این جنگل بی شمار به علت اینکه در مجاورت شهر قرار دارد یکی از مراکز تصفیه و به عنوان فیلتر غرب اصفهان محسوب می شود.در گویش اصفهانی ها به این پارک جنگلی ناژوون یا ناژنون هم گفته می‌شود و در ذهن این مردم فضایی فرح بخش و زیبا را تداعی می کند.

امکانات رفاهی و تفریحی پارک ناژوان

از هر طرف که در پارک ناژوان سر بچرخانید با باغ‌ها، موزه‌ها و پارک‌های تفریحی روبه رو می‌شوید. شاید گزافه نباشد اگر بگوییم باغ های این مجموعه در تمامی کشور بی نظیر هستند پس بهتر است هر زمان که فرصتی برای استراحت دارید سری به آن‌ها بزنید. در ادامه معرفی پارک جنگلی ناژوان اصفهان به بررسی اماکن دیدنی این پارک خواهیم پرداخت.

مطالعه این مقاله   راهنمای کامل معروف ترین پارک های اصفهان + عکس و مسیر دسترسی

باغ پرندگان

باغ پرندگان اصفهان با مساحتی حدود 55 هزارمترمربع در مرکز پارک جنگلی ناژوان و پس از عبور از پلی زیبا قابل دسترس است.

باغ پرندگان پارک ناژوان اصفهان
باغ پرندگان پارک ناژوان اصفهان

در این باغ زیبا 3500 پرنده مختلف از 200 گونه متعدد نگهداری می‌شوند که از تنوع بالایی برخوردار هستند. این موضوع هم برای گردشگران و هم برای پژوهشگران بسیار جالب و مفید است.

در این فضا با چند نوع روش نگهداری از حیوانات مواجه می‌شوید. تعدادی از ان ها برحسب نوع در برکه‌ها نگهداری شده و کاملا آزاد هستند. تعدادی از پرندگان در محیطی کاملا شبیه به جنگل محافظت می‌شوند ولی پرندگانی هم هستند که به خاطر غریزه شکارشان باید حتما در قفس باشند. ولی در کل می‌توان عنوان کرد که با وجود مسقف بودن بخش عمده‌ای از فضای باغ توسط یک طوری با ارتفاع 25 تا 32 متر از سطح زمین، موقعیت آزاد بودن و پرواز برای پرندگان فراهم شده و شاید کمتر کسی حس ورود به یک باغ وحش را داشته باشد.

باغ پرندگان پارک ناژوان اصفهان
باغ پرندگان پارک ناژوان اصفهان
باغ پرندگان پارک ناژوان اصفهان
باغ پرندگان پارک ناژوان اصفهان

ساعات بازدید از این مکان زیبا از 8:30 صبح تا 18:30 است، ولی ممکن است در نیمه دوم سال این ساعت ها تغییر پیدا کند. باید این نکته را ذکر کرد که در معرفی‌ها باغ پرندگان از معرفی پارک جنگلی ناژوان معروف‌تر است.

باغ موزه پروانه‌ها

باغ موزه پروانه‌ها در متراژی حدود 2000 متر مربع با تعداد 100 گونه گل و گیاه و 48 قاب شامل 2200 پروانه یکی از زیباترین و پربازدیدترین جاذبه های پارک ناژوان است.

باغ موزه پروانه پارک ناژوان اصفهان
باغ موزه پروانه پارک ناژوان اصفهان

ساعات کاری این موزه از 8 صبح تا 19:30 است.

موزه صدف‌ها

شاید تصور بسیاری از ما از صدف، همان اشکالی باشد که در کنار دریای خزر و یا خلیج فارس تا به حال دیده‌ایم اما باید متذکر شد که دنیای صدف‌ها آنقدر متنوع است که شاید تصویر گونه‌های بسیاری از آن‌ها را حتی در ذهن هم نتوانیم بپرورانیم.

باغ موزه صدف پارک ناژوان اصفهان
باغ موزه صدف پارک ناژوان اصفهان
باغ موزه صدف پارک ناژوان اصفهان
باغ موزه صدف پارک ناژوان اصفهان

در این باغ، نادرترین گونه‌های صدف، نرم تنان دریا و خشکی، خرچنگ و خارپوستان را خواهید دید. یادآوری می‌شود که این موزه از ساعت 8 صبح تا18، برای بازدید از مجموعه‌ای که طی 25 سال جمع آوری شده، آماده پذیرایی است.

مطالعه این مقاله   معرفی پارک کوهستانی صفه اصفهان +امکانات تفریحی و راه دسترسی

آکواریوم

کمی که در دل ناژوان جلوتر بروید به تابلوی زیبایی بر می‌خورید که روی آن نوشته شده است، آکواریوم اصفهان. البته ورودی این مجموعه با باغ خزندگان یکسان است.

آکواریوم ماهی باغ ناژوان اصفهان
آکواریوم ماهی باغ ناژوان اصفهان

آکواریوم اصفهان در مساحتی حدود 3500 متر مربع بزرگترین و بی نظیر ترین آکواریوم در ایران است. تونل زیبای آن حس غواصی و دیدن موجودات دریایی را از نزدیک به شما می‌دهد. وقتی که در داخل این تونل قدم می‌زنید، موجودات دریایی بزرگ وکوچک در اطراف شما شنا می‌کنند، این تصاویر زیبا فرصت عکاسی و فیلم برداری را به شما می‌دهد.

آکواریوم ماهی باغ ناژوان اصفهان
آکواریوم ماهی باغ ناژوان اصفهان

به غیر از تونل بزرگی که در اواسط محوطه وجود دارد، آکواریوم‌های کوچک و بزرگی حتی به طول 30 متر هم در این مجموعه وجود دارد که پذیرای انواع آبزیان، آب‌های سرد وگرم، شور و شیرین هستند.

استقبال زیاد بازدید کنندگان از این مجموعه باعث شده است که ساعت کاری آکواریوم از ساعت 8 صبح تا 22 شب باشد.

توصیه املاک داران در معرفی پارک جنگلی ناژوان، بازدید آکواریوم مخصوصا برای کودکان است تا از نزدیک با دنیای زیر آب بیشتر آشنا شوند.

باغ خزندگان

باغ خزندگان ناژوان پذیرای گونه‌های مختلف خزندگان است که ممکن است در کمتر جایی به این صورت متنوع و جامع دیده شوند. در این باغ 37 ویواریوم بزرگ و کوچک برای نگهداری خزندگان وجود دارد.

باغ خزندگان پارک ناژوان اصفهان
باغ خزندگان پارک ناژوان اصفهان

گردش در این باغ از طرف مجموعه املاک داران برای تمامی اهالی خانواده توصیه می‌شود تا بتوانند کودکان خود را از نزدیک و بدون کوچک ترین خطری با زندگی خزندگان آشنا نمایند. بزرگ ترین اسکلت مار بوآ، بزرگترین صدف کلاه خودی و مجموعه‌ای از ایگوآنا‌های زنده، سوسمار و تمساح به همراه حیواناتی که تاکسیدرمی شده اند می توانند لحظه‌ای شما را به قلب جنگلها یا بیابان‌ها ببرند.

باغ خزندگان پارک ناژوان اصفهان
باغ خزندگان پارک ناژوان اصفهان

اگرچه این مجموعه با داشتن مارهای سمی و غیر سمی متعلق به کشور ایران و یا کشورهای دیگر جاذبه بالایی برای بازدید کنندگان دارد اما، از لحاظ پژوهشی و سم شناسی نیز از مراکز مهم تلقی می شود.

ساعات کاری این باغ موزه از 8 صبح تا 21 است که به دلیل تاریکی زود هنگام در نیمه دوم سال ممکن است دچار تغییر شود.

در ادامه معرفی پارک جنگلی ناژوان اصفهان، آنگاه که از گردش در موزه ها، خسته راه هستید، ناژوان آرامش در طبیعت را برای شما به ارمغان می آورد. در هر دوسوی رودخانه زاینده رود، بیشه ها و جنگل ناژوان شما را به استراحت در سایه خنک درختان دعوت می کند. شاید هم بخواهید از کافی شاپ‌های این مجموعه استفاده کرده و فضای رمانتیک تری را تجربه نمایید.

مطالعه این مقاله   معرفی پارک کوهستانی صفه اصفهان +امکانات تفریحی و راه دسترسی

پارک جنگلی ناژوان از آن جهت مورد توجه است که می تواند برای تمامی اعضای خانواده، پیرو جوان و حتی کودکان تفریح مورد نیازشان را فراهم کند. علاوه بر مسیرهای مناسب پیاده روی، دوچرخه سواری و کالسکه، سوارکاری هم از جمله تفیحات بسیار عالی در ناژوان است.

شهربازی

شهربازی، نامی که بچه‌ها با شنیدنش آنچنان به هوا می‌پرند که شاید هیچ کالای دیگری آن چنان برایشان جذاب نباشد. پارک آبی و پارک بادی بی نظیر این مجموعه می تواند حس شادی و نشاط به علاوه تخلیه انرژی را برای کودکان به همراه داشته باشد.

شهربازی پارک ناژوان اصفهان
باغ خزندگان پارک ناژوان اصفهان

در این پارک 30 مجموعه بازی وجود دارد که در آن بین کارتینگ و سینما سه بعدی نیز به چشم می خورند.

تله سیژ

تله سیژ نامی در کنار تله کابین است با این تفاوت که کابین مسقف ندارد و بیشتر می توان با کمک آن از جریان هوا و مناظر اطراف استفاده کرد.

تله سیژ مجموعه گردشگری ناژوان به طول 1925 متر شامل 60 صندلی سه نفره است که در ارتفاع 24 متری از سطح زمین حرکت می‌کند. ایستگاه اول تله سیژ در ابتدای جاده الفت قرار دارد و ایستگاه دوم جنب باغ پرندگان است. سرعت حرکت تله سیژ 2 تا 3 متر بر ثانیه بوده و مسیر رفت و برگشتی در حدود 3850 متر را طی می کند.

تله سیز پارک جنگلی ناژوان
تله سیز پارک جنگلی ناژوان

پس از نشستن بر صندلی های تله سیژ می‌توانید نظاره گر مناظر زیبای ناژوان و رودخانه زاینده رود به علاوه عظمت باغ پرندگان اصفهان باشید.ساعات کاری این مجموعه تفریحی از 9 صبح تا 20 است.

در هر صورت ساکن اصفهان و یا در این شهر زیبا مهمان باشید لازم است به عنوان یکی از جاذبه های زیبا و منحصربه فرد دیار نصف جهان از پارک جنگلی ناژوان دیدن فرمایید و از امکانات رفاهی این مجموعه استفاده کنید. همچنین برای خرید و فروش آپارتمان در اصفهان و یا استفاده از مشاوره حقوقی می توانید به وب سایت املاک داران مراجعه نمایید. برای خواندن مقالات بیشتر در باره معرفی معروف ترین پارک‌های اصفهان در مجله املاک داران مراجعه کنید.

امتیاز کاربران: اولین نفری باشید که امتیاز می دهد!
مشاهده بیشتر

املاک داران 5

ما در تیم تولید محتوای املاک داران در تلاش هستیم تا بهترین مقالات آموزشی در زمینه مشاورین املاک، مسائل حقوقی و سرمایه گذاری در بازار مسکن را برای شما فراهم کنیم. محسن حیدری مسئول آی تی(IT) شرکت نیکو شمیم سپاهان اصفهان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا