مشاورین املاک

ده گام تا مجوز ساخت و ساز

آمار معاونت های شهرسازی شهرداری ها نشان می دهد، از میان کسانی که برای ساخت و ساز، پرونده تشکیل می دهند حدود یک سوم تا مرحله کسب مجوز پیش می روند و بقیه آنها در میانه راه از تصمیم خود منصرف می شوند. اما شهروندانی هم که مجوز گرفته اند نمی توانند به راحتی از این مجوز استفاده و هر زمان که بخواهند به وسیله آن ساخت و ساز را شروع کنند.

براساس قانون مصوب برای شهرسازی، اعتبار مجوز برای ساخت و ساز فقط 2 سال است و این مجوزها بعد از این مدت تعیین شده باطل می شوند. در ضمن اگر کلنگ احداث یک ساختمان جدید در شهر زده شود مالک نمی تواند پروژه را تا هر وقت که می خواهد ادامه بدهد. زمان تمام شدن پروژهای ساختمانی بر اساس متراژشان اعلام می شود که اگر مالک به هر دلیلی نتواند در این مدت زمان کار ساخت و ساز را انجام دهد، در ابتدا اخطار داده و بعد هم مشمول عوارض تعویق می شود.

مجوز ساخت و ساز
مجوز ساخت و ساز
  1. کجا برویم؟

برای تشکیل پرونده باید به شهرداری های هر شهر بروید تهرانی ها البته باید به دفاتر خدمات الکترونیکی شهر که در محله های مختلف هستند مراجعه نمایند، همچنین باید مدارکی هم همراهشان داشته باشند؛ اصل و کپی سند ملک، کارت شناسایی مالک و برگه تسویه حساب عوارض شهرداری، از مدارکی هستند که باید تهیه شوند. در صورتی که به علت فراموش کردن این مدارک به مشکل برخورد کردید، باید مدارک دیگر را در مراحل بعدی تکمیل کنید.

  1. بازدید از ملک شما

تشکیل پرونده که انجام شد، شما فعلا وظیفه خاصی ندارید و بقیه مراحل تا اطلاع ثانوی بر عهده مسئولان شهری است. آنها در گام سوم از ملک شما بازدید به عمل می آورند تا ابعاد ملک، عرض گذر و بنای ساختمان را بررسی کنند. این بازدید در صدور مجوز تعداد طبقه های ساختمان جدید شما موثر خواهد بود. مثلا اگر متراژ خانه شما از یک مقدار مشخصی کمتر باشد نمی توان مجوز بیشتر از 4 طبقه گرفت.

مطالعه این مقاله   متن آگهی مشاور املاک چه ویژگی هایی باید داشته باشد؟
محاسبه های مهندسی
محاسبه های مهندسی
  1. مشخص شدن طرح تفصیلی

تهران هم اکنون دارای طرحی تفصیلی است که قوانین ساخت و ساز در هر نقطه از شهر را در آن مشخص کرده اند. کارشناسان طرح تفصیلی در این مرحله وارد عمل می شوند تا مشخص کنند که کاربری ملک در طرح جامع و تفصیلی پایتخت چیست. به عنوان مثال در این مرحله ممکن است متوجه شوید که ملک شما در طرح های شهری قرار دارد.

  1. عقب نشینی ملک

در این مرحله پرونده هایتان به کارشناس تعیین کف و بر (که احتمالا خیلی از افراد نمی دانند) در معاونت شهرسازی شهرداری ها تحویل داده می شود تا مسئولان این بخش، میزان اصلاحی، ابعاد ملک جدید و میزان عقب نشینی ساختمان جدیدتان را مشخص کنند. خیلی ها نگران همین عقب نشینی ها هستند، بالاخره این اتفاق باعث می شود که در ساختمان جدید متراژ خانه هایتان کمتر شود.

دریافت مجوز ساخت و ساز
دریافت مجوز ساخت و ساز
  1. تهیه نقشه خانه

مسئولان شهری، دستورتهیه نقشه ساختمان جدیدتان را به شما تحویل می دهند و شما به عنوان سازنده ساختمان وظیفه دارید که بر اساس این دستور، نقشه آپارتمان خود را به کمک مهندسان معماری تهیه کنید. حواستان باشد که این نقشه همان نقشه فضایی به حساب می آید که قرار است در آن زندگی کنید، پس برای نقشه کشیدن سراغ مهندسان حرفه ای بروید.

  1. رفع ایرادهای نقشه

اگر نقشه شما ایراد اساسی نداشته باشد، مشکلی نیست اما، گاهی در این مرحله، ایرادهایی به نقشه شما وارد می شود که در نهایت اصلاح آنها به نفع خود شما است. به هر حال شما باید نقشه را برای اصلاح دوباره به مهندسان بسپارید. یادتان باشد که ممکن است این مرحله، چند بار تکرار شود آن قدر این رفت و آمدها ادامه خواهد داشت تا شما یک نقشه درست و بدون اشکال برای ساخت خانه جدیدتان داشته باشید.

  1. پرداخت عوارض

این مرحله کمی برایتان گران تمام می شود، چون هم باید عوارض ساخت و ساز را بپردازید و هم اگر قصد خرید تراکم را دارید، قیمتش را پرداخت کنید در این مرحله هم اگر پرداخت عوارض را به هر جهت به تعویق بیندازید صدور مجوزتان با تاخیر مواجه خواهد شد. خیلی ها هستند که کارشان به دلیل مشکلات مالی در همین مرحله متوقف می شود. آن حساب و کتاب اولیه برای همین موقع ها بود.

  1. محاسبه های مهندسی

تمامی برگه های مهندسی دوباره مورد بررسی قرار می گیرند تا محاسبه های پایانی هم انجام شوند. در این مرحله تذکرهایی هم از سوی مسئولان شهری در خصوص رعایت مسائل مرتبط با بهینه سازی مصرف انرژی با رعایت اصول اسکلت بندی ساختمان به شما داده می شود.کم کم باید خودتان را برای شروع عملیات ساخت و ساز آماده کنید. لطفاً تذکرهای شهرداری در این مرحله را جدی بگیرید.

مطالعه این مقاله   درباره حسابداری حقوق و مزایا در آژانس املاک چه می‌دانید؟
مجوز ساخت و ساز
مجوز ساخت و ساز
  1. دریافت مجوز ساخت و ساز

اگر مراحل گفته شده در بالا را به طور مرتب طی کنید مشکلی در گرفتن مجوز ساخت و ساز از شهرداری نخواهید داشت. البته تازه کار شما شروع می شود. باید سراغ مراحل اصلی ساخت و ساز بروید. تهرانی ها و ساکنین کلان شهرها باید این مراحل گرفتن مجوز را، در دفاتر خدمات الکترونیک شهرداری بگذرانند.

  • مدرک مورد نیاز برای مجوز ساخت و ساز

برای ساخت و ساز نیاز به داشتن مجوزی دارید که توسط شهرداری ها صادر می شود. برای گرفتن این مجوز هم باید کمی وقت بگذارید و البته مدارک لازم را فراهم کنید. مدارک لازم برای دریافت مجوز ساخت و ساز، البته اگر مالک هستید به ترتیب عبارت اند از 1 – برگ تعهد نظارت 2 – برگ تعهد محاسبات 3 – فرم تعهد کارفرما مالک تکمیل و گواهی امضا شده در یکی از دفاتر اسناد رسمی 4 – فیشهای عوارض زیر بنا نوسازی سال جاری 5 – جواب نامه از اداره بیمه، مخابرات، اب و برق

6 – اصل و کپی سند مالکیت به نام مالک فعلی 7 – مجوز تهییه نقشه با با مهر و امضای طراح و تایید واحد امور مهندسان ناظران شهرسازی 8 – تهیه پیش نویس پروانه توسط شهرداری 9 – تکمیل شناسنامه ساختمان توسط شهر داری 10 – اخذ امضای پروانه پیشنویس گیرنده، محاسبات، مسئول فنی و شهرسازی، معاون شهردار یا شهردار.

مطالعه این مقاله   رنج بندی مشاوران املاک در آژانس های املاک ، آموزش های املاک داران

 

سخن پایانی

دریافت مجوز ساخت و ساز مراحلی دارد که اطلاع یافتن از آن ها می تواند به شما بسیار کمک کند. همچنین اطلاع یافتن از قوانین آن شما را در استفاده از این مجوز یاری می کند. برای دریافت اطلاعات بیشتر در این باره به مقاله دریافت مجوز ساخت املاک و اهمیت دریافت آن مراجعه کنید. مجموعه املاک داران به شما خدمات بسیاری را عرضه می کند که شامل مشاوره حقوقی املاک، تهاتر، ثبت ملک و غیره می شوند.

اگر این مقاله برای شما مفید بود خوشحال می شویم که امتیاز دهید :

امتیاز کاربران: اولین نفری باشید که امتیاز می دهد!
مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا