معماری و دکوراسیون داخلی

جدیدترین مدل های کمد اتاق خواب!

یکی از پرکاربردترین قسمت های یک خانه، کمد اتاق خواب ها هستند. به همان اندازه که طراحی و نمای بیرونی کمد لباس مهم است انتخاب کمدی که فضا و کارایی خوبی داشته باشد هم از اهمیت زیادی برخوردار خواهد بود. استفاده از یک فضای کوچک شاید سخت به نظر برسد ولی غیر ممکن نیست. این روزها بهره گرفتن از کمد لباسی و مدیریت فضا و سازماندهی بیش از گذشته احساس می شود. در این مقاله می خواهیم شما را با انواع کمد لباسی و دیزاین کمد لباس آشنا کنیم. پس تا انتها با ما همراه باشید.

انواع مدل های کمد اتاق بر حسب نوع کاربرد

امروزه کمد دیواری برای کاربردهای مختلف تولید می شود که می توان در مرتب کردن خانه شما موثر باشد. در اینجا به بررسی سه دسته از کمد دیواری اتاق می پردازیم که عبارتند از:

کمد دیواری رختخواب

این مدل کمد بیشترین کاربرد را دارد و همان طور که از نام آن استنباط می شود برای نگهداری رختخواب استفاده می شوند. کمد دیواری رختخواب بیشتر دارای درب های لولایی هستند تا کاملا باز شوند. کمد رختخواب بیشتر بدون طبقه بندی است که بتوان رختخواب ها را به راحتی داخل آن قرار دهند. این نمونه کمد دارای ارتفاع ۱۵۰ سانتی متر به بالا هستند. در قسمت بالا هم کمدهای وجود دارد که می توان برای نگهداری وسایل دیگر از آن استفاده کرد. عرض این کمدها ۱۱۰ سانتی متری دارد که رختخواب به راحتی در آن قرار گیرد.

کمد

کمد لباس

کمدهای لباس تنوع بسیار زیادی دارند. دیزاین کمد لباس آویز لباس، قفسه ها و کشوها، محل قرارگیری کفش و کیف را شامل می شود. در کمد لباس برای آویز لباس باید ارتفاع بلندترین را در نظر گرفت که لباس های بلند به راحتی در آن جایی بگیرد. همچنین عمق آن باید ۶۰ سانتی متر باشد.

کمد

کلوزت روم

یکی از مدل های جدید کمد لباسی اتاق، کلوزت روم ها هستند. در این نمونه اتاق لباس بیشتر در خانه لوکس طراحی می شود. در فضای آن کمدهای دیواری و قفسه بندی های مختلفی وجود دارد که درب های آن می تواند از مدل های ریلی، لولایی و شیشه خور در نظر گرفته شود. مهم ترین مزیت استفاده از این نمونه کمد آن است که همه لباس ها، کفش ها و غیره برای فرد در این اتاق وجود دارد. وجود آینه قدی در این اتاق باعث می شود که لباس مورد نظر را در آینه مشاهده کنید و همیشه لباس های مرتبی داشته باشید.

کمد

انواع کمد لباسی اتاق

کمد لباس و دیزاین کمد لباس آن به چندین گروه تقسیم می شود. انتخاب هر کدامیک از آن ها با توجه به نوع استفاده، بودجه و سلیقه افراد متفاوت هستند.‌انواع کمد لباسی اتاق عبارتند از:

کمد لباسی براساس نوع درب

اگر بخواهیم کمدهای لباسی را از نظر نوع درب تقسیم کنیم. سه نوع متداول در این زمینه وجود دارد که عبارتند از:

کمد لباسی لولایی

این نمونه کمد لباس از قدیم ایام کاربرد داشت و ما آن را در اکثر خانه ها مشاهده می کنیم که با گذشت زمان و به وجود آمدن نمونه های دیگر استفاده از کمدهای لولایی کم رنگ تر شده است. اما باز هم افرادی هستند که از این مدل برای دیزاین کمد لباس بهره می برند.

یکی از معایب این نوع کمدها مربوط به درب های آن می شود. برای باز کردن درب آن نیاز به فضای بیشتری بوده و در صورتی که متراژ اتاق کم باشد گزینه مناسبی برای این نوع کمد نخواهد بود. همچنین این نوع کمد دیواری با انواع متریال قابل اجرا هستند و با طبقه بندی مناسب می توان از تمامی فضا نهایت استفاده را کرد.

کمد

کمد دیواری با درب های ترکیبی (لولایی-ریلی)

نوعی دیگری از دیزاین کمد لباس وجود دارد که درهای آن لولایی باز می شود؛ اما در بالا و پایین آن ریل هایی برای روی هم قرار گرفتن آن ‌ها ساخته شده است. از این مدل کمد بیشتر برای فضاهایی با عمق زیاد مثل اتاق‌ های پرو و اتاق مجزای کفش استفاده می شود.

کمد

کمد لباسی ریلی

کمدهای ریلی بر عکس کمدهای لولایی فضایی برای باز شدن احتیاج ندارد و دارای ظاهری مدرن و به روزی دارند. دیزاین کمد لباس ریلی هم مثل کمدهای لولایی قابل قفسه بندی بوده تا بتوان نهایت بهره را از فضا کرد. این نوع کمد لباسی بیشترین کاربرد را دارد که یک طرف به طرف دیگر در امتداد مسیری فلزی، در بالا و پایین درب می لغزد.

یکی از مهم ترین مزیت‌ کمدهای ریلی صرفه جویی و استفاده بهینه از فضا مورد نظر است. پس برای فضاهای کوچک و محدود گزینه مناسبی هستند. برای ساخت کمد لباس ریلی بیشتر از متریال های گلاس و ام دی اف استفاده می شود. حتی بر حسب نوع درخواست می توان بر روی درب های این کمدها از آینه یا شیشه بهره گرفت. یکی از معایب این نوع کمدها این است که یک طرف کمد لباسی را پنهان می کند و امکان دیدن تمامی محتویات کمد وجود ندارد. کمد لباس ریلی باید ویژگی های زیر را داشته باشد:

 1. طراحی ساده و مدرنی داشته باشد.
 2. جمع و جور است و فضای زیادی را اشغال نکند.
 3. طبقه بندی داخل کمد لباس فضای کافی برای جای دادن وسایل و لوازم داشته باشد.

کمد

کمد درب آکاردئونی

درب آکاردئونی بهترین قیمت را در بازار دارد. این نوع درب ها از چندین پنل ساخته شده اند و همانند آکاردئون بهم متصل می شوند. درب های آکاردئونی بسیار سبک هستند و از پی وی سی یا وینیل در ساخت آن استفاده شده است. درب ها به صورت تاشو روی هم قرار می گیرند و در یک طرف کمد جمع می شوند که دسترسی به تمامی قسمت‌ های کمد را آسان می کند.

کمد

کمد لباسی آزاد

کمد لباسی آزاد جزو نمونه های است که به راحتی در مکان های مختلف قابل نصب و جابه‌ جا کردن آن آسان خواهد بود. کمدهای ایستاده از تمامی فضای آن حتی بالای سقف آن استفاده کرد.‌ کمدهای آزاد در رنگ و مدل های مختلف در بازار وجود دارد. این نمونه کمد برای اتاق های که فضای کوچکی دارند و امکان کمد لباس بزرگ ندارند بهترین گزینه هستند.

کمد

کمد لباسی بر حسب سبک

کمدهای لباسی از نظر نوع سبک به انواع مدرن، کلاسیک و سلطنتی تقسیم می شود که در ادامه به توضیح در مورد آن ها می پردازیم. کمد لباسی بر اساس سبک عبارتند از:

کمد لباسی مدرن

کمدهای لباسی که دارای سبک مدرن هستند جدا از زیبایی که دارند از سادگی زیادی برخوردار هستند و همین باعث زیبا شدن اتاق می شود. جنس کمدهای مدرن بیشتر از هایگلاس و رنگ سفید است. اما می توان با توجه به سلیقه خود رنگ و جنس آن را تغییر داد.

کمد

کمد لباسی کلاسیک

این کمد دارای کنده‌کاری های ظریفی با جزییات ریز به ریز است که در دیزان کمد لباس نقش فوق ‌العاده ای دارد. از این نوع کمد در اتاق های با متراژ بزرگ استفاده می شود.

کمد

کمد لباسی سلطنتی

کمدهای سلطنتی ظاهری شبیه به کمدهای کلاسیک دارند با این تفاوت که کنده ‌کاری های بیشتری روی آن ها انجام می شود. از این نمونه کمد لباسی برای خانه های با سبک و سیاق سلطنتی استفاده می کنند؛ زیرا اصولا دارای اتاق های بزرگ و لوکس هستند. چوب یا ام دی اف برای تهیه این نمونه کمد کاربرد دارد و از کیفیت بالایی برخوردار هستند.

کمد

تفاوت دیزاین کمد لباس جدید با مدل‌ های قدیمی

در طرح‌ های قدیمی کمد لباس از تنوع رنگ کمتری برخوردار بودند و اغلب از دو یا چند رنگ استفاده می کردند. اما کمدهای مدرن امروزی تک رنگ هستند. ام دی اف کمدهای جدید ساده، براق یا مات انتخاب می شوند، ولی در کمدهای قدیمی به صورت طرح دار مرسوم بود.

کمد لباس بر اساس نوع متریال

کمد لباس از آن دسته وسایلی است که سال ها کاربرد دارد. پس باید از متریال با کیفیت در ساخت آن استفاده شود تا دوام و مقاومت زیادی داشته باشد. در این قسمت مقاله انواع کمد لباسی را بر حسب متریال مورد بررسی قرار می دهیم:

کمد لباس ام دی اف

ام دی اف جزو مواد بسیار مرغوب و پرطرفدار برای دیزاین کمد لباس است و در مقایسه با بقیه مصنوعات چوبی از کیفیت بالاتری برخوردار هستند. این نمونه متریال کمد مقاومت بالایی نسبت به چوب در برابر کپک و رطوبت دارد. همچنین قیمت مناسب و تنوع رنگی بسیاری دارد.

کمد

کمد لباس چوبی

بهره گرفتن از چوب برای ساخت کمد لباس به سبب مقاومت و سختی زیادی دارد گزینه مناسبی است. از معایب این نوع متریال وزن بالا و مقاومت پایینی نسبت به رطوبت دارد. چوب های به کار رفته در ساخت کمد لباس اصولا کاج، صنوبر، گردو و غیره استفاده می شود. کمدهای لباس چوبی جدا از زیبایی که دارند دارای قیمت بالایی هستند.

کمد

کمد لباس هایگلاس

 هایگلاس نوعی روکش مصنوعی است که بر روی تخته ام دی اف قرار می گیرد. هایگلاس ورق های شفاف و براقی هستند که همین امر باعث بزرگ دیده شدن خانه می شود. امروز این نوع متریال کاربرد فراوان دارد و بیشتر برای خانه های مدرن از آن استفاده می کنند.

کمد

کمد لباس ممبران

کمدهای ممبران یک گزینه‌ مناسب برای اتاق و سالن پذیرایی بوده و جزو سبک های کلاسیک به شمار می رود. درب های کمد ممبران به کمک فناوری وکیوم (پرس) ساخته شده که لایه زیرین آن با ام دی اف یا پی وی سی پرس می شود. حتی می توان برای دیزاین کمد لباس ممبران از تزئینات ستون و تاج منبت کاری استفاده کرد تا نمای کلاسیک تری ایجاد شود.

کمد ممبران نسبت به متریال‌ های دیگر قیمت بالاتری دارد. یکی از مشکلاتی که در مورد کمدهای ممبران می توان به آن اشاره کرد، شلوغی تزیینات است که فضای کوچک و کسل کننده ای را ایجاد می کند. طراحان برای رفع این مشکل از آینه کمک می گیرند که به این صورت فضای بزرگ تری را به نمایش بگذارند.

کمد

کمد لباس ملامینه

زمانی که ورق چوبی نئوپان پرس شود باعث به وجود آمدن متریال ملامینه می شود. این نوع ورق‌ ها دارای کیفیت پایینی هستند برای همین در بدنه کمدها از آن استفاده می کنند. کمد دیواری ملامینه قیمت پایین تری نسبت به ام دی اف، چوب، هایگلاس و ممبران دارند. کمدهای ملامینه نباید در معرض رطوبت قرار گیرند وگرنه دوام و عمر چندانی نخواهند داشت.

کمد

کمد لباس پلی اورتان

کمدهای پلی اورتان از ترکیب ام دی اف خام، چوب و رنگ پلی اورتان ساخته می شوند و کیفیت بسیاری دارند. این کیفیت به خاطر رزین و هاردنر موجود در این ورقه‌ ها است؛ زیرا در برابر رطوبت، مواد شوینده و غیره مقاومت بالایی خواهد داشت.‌ حتی رطوبت به ساختار آن آسیب نمی رساند.

کمد

نکات مهم در ساخت و دیزاین کمد لباس

برای این که بتوان کمد لباس با اندازه ها و طراحی مناسبی داشته باشیم باید نکاتی که مربوط به آن می شود را به خوبی اجرا کنیم. دسته بندی وسایل به شما کمک می کند تا تصویر بهتری از کمد لباس را داشته باشید. نکات مهم در ساخت کمدهای لباس به قرار زیر است:

استفاده از باکس ها و قفسه ها

در ساخت کمد لباس باید به این نکته توجه کرد که لباس ها و کفش ها باید در مکان قابل دسترس باشند. نه آنقدر بالا که نتوان به آن دسترسی داشت و نه آنقدر پایین که جلوه ناخوشایندی داشته باشد. اگر به این مسئله دقت نکنید مجبور می شوید برای برداشتن لوازم مدام خم شوید.

در اینجا استفاده از قفسه ها و باکس های به شما توصیه می شود که متناسب با ارگونومی بدن طراحی شده است تا بتوانید به راحتی به وسایل دسترسی داشته باشید. همچنین بهره گرفتن از کشوها در فضاهای کوچک باعث هدر رفت فضا و هزینه می شود.

ایجاد فضا برای آویزان کردن لباس ها

ایجاد کردن فضا برای آویزان کردن لباس کمک می کند که دیزاین کمد لباس ایده ‌آل شود. با ایجاد چنین مکان های فضای کمد سازماندهی می شود و فضای غیر قابل استفاده در آن وجود نخواهد داشت. همچنین از اشغال شدن و به هم ریختگی کمد جلوگیری می کنید.

مکان مناسب برای نگهداری کفش ها

یکی از بهترین راه های بهینه سازی کمد لباس استفاده از فضای پایین کمد است. جایی که لباس ها آویزان می کنند مکان مناسبی برای نگهداری کفش ها هستند. همچنین کشوهایی که در پایین کمد وجود دارد گزینه مناسبی برای قرار دادن کفش ها هستند.

کمد

نورپردازی کمد لباسی

نورپردازی مناسب در داخل کمد باعث می شود که به راحتی وسایل و لباس ها را پیدا کنید. استفاده از لامپ ال ای دی یکی از گزینه های مناسبی در زمینه نورپردازی کمد لباس است.

کاربرد گیره و آویز

برای این که بتوان در کمد لباس نظم و ترتیب را اجرا کرد باید از برخی لوازم جانبی استفاده کنید. آویزهای چوبی و فلزی که در کمد به کار رفته فضا کمد را زیباتر می کند. جدا از ابعاد کمد سازماندهی کمد سبب می شود فضای بیشتری در اختیار شما قرار گیرد.

محل قرارگیری کمد لباس

از آن جایی که شما با توجه به نیاز خود می توانید در فضاهای مختلف از کمد بهره ببرید باید این نکته را مد نظر قرار دهید که از کمد در کدام مکان ها می توان استفاده کرد. کمد لباس را می توان در اتاق خواب یا در اتاق جداگانه چیدمان کرد. قبل از ساخت یا خرید کمد لباس باید به محل قرار گیری آن دقت کنید؛ زیرا کمد به راحتی در فضای مورد نظر جای داده شود. اگر کمد لباس بزرگ یا کوچک باشد دکوراسیون شما را دچار مشکل می کند و از زیبایی آن کم می کند.

دستگیره کمد

برای درب های کمد لباس هم می توانید از دستگیره‌ های مختلف استفاده کنید یا اصلا دستگیره به کار برده نشود. درب کمدهای ریلی نیاز به دستگیره ندارد؛ زیرا درب ها روی هم قرار می گیرند. امروز دستگیره‌ هایی با مدل‌ ها و رنگ های مختلف در بازار وجود دارد که انتخاب را برای شما راحت تر خواهد کرد.

خصوصیات مناسب کمد لباس

قبل از اقدام به ساخت یا خرید کمد لباس بهتر است به نکات و ویژگی های یک کمد مناسب دقت کنید. کمدهای لباس دارای ویژگی های زیادی هستند که هر کدام در جایگاه خود اهمیت ویژه ای دارند که عبارتند از:

نوع کمد لباس

همان طور که بالا گفته شد کمدهای لباس مدل های مختلفی دارد. امروزه با توجه به دکوراسیون و طراحی خانه ها، کمدهای لباس طراحی می شود، پس بهتر است برای ایجاد محیطی زیبا انتخاب کمد لباس هم با محیط متناسب سازی شود تا زیبایی صد چندان شود. کمدها بر اساس ابعاد، تعداد کشو، درب دار یا بدون در و غیره تقسیم بندی می شوند.

اندازه و ابعاد کمد لباس

محلی که کمد باید در آن جا قرار گیرد بر ابعاد کمد تاثیر می گذارد. کمدها در سایزها و اندازه های گوناگون طراحی و ساخته می شوند. حتی نوع کارایی و کاربری نیز در ابعاد و اندازه های آن دخیل هستند. بیشتر کمدها دارای ارتفاع ۱۸۰ الی ۲۰۰ سانتی متر دارد؛ اما طول و عرض کمدها با توجه به نوع آن ها متغیر است. مثلا کمدهای دو درب در طول ۱۲۰ و عرض ۶۰ سانتی متر و تک درب در ابعاد ۶۰ در ۶۰ تولید می شود. در هر صورت شما با توجه به ابعاد و فضای منزل خود می توانید کمدهای لباس را سفارش دهید.

جنس کمد لباس

کمدهای لباس از متریال و جنس های مختلفی ساخته می شود. امروز بیشتر برای دیزاین کمد لباس از نئوپان (روکش ملامین)، MDF، هایگلاس، ترکیب چوب و فلز و غیره بهره می گیرند.

کمد

کیفیت کمد لباس

یکی از مهم ترین خصوصیاتی که در ساخت و تولید کمد لباس باید رعایت کرد حفظ کیفیت است. زیرا علاوه بر زیبایی ظاهری کمد در عمر و کاربرد آن تاثیر می گذارد. استفاده از مواد اولیه با کیفیت همچون جنس کمد، یراق آلات، ریل های کشو، نحوه ساخت و نوع نصب تماما جزو مواردی هستند که بر کیفیت تاثیر می گذارد.

رنگ کمد لباس

متریال نئوپان و ام دی اف دارای رنگ بندی مختلفی هستند که باعث می شود تمامی سلیقه ها را در بر بگیرد. بیشترین رنگ های که برای کمد لباس در نظر گرفته می شود رنگ سفید، صدفی، شیری، گردویی و فندقی است که هماهنگی زیادی با بقیه رنگ ها دارند. حتی برای زیبایی بیشتر می توان از ترکیب دو رنگ استفاده کرد.

ظرفیت کمد لباس

کمد لباس جزو وسایلی است که بیش از هر چیز دیگری کاربرد دارد. قبل از خرید یا ساخت کمد باید به ظرفیت کمد دقت کنیم و میزان فضای آن را برای لباس، کیف، کفش و بقیه لوازم بسنجیم. همچنین باید در این مورد اطلاعات کسب کنیم که آیا کمد ما فضای کافی برای نگهداری وسایل را دارد یا نه؟ و در آخر فضای داخلی باید به گونه ای باشد که کشو، قفسه ها و آویز لباس قابل تفکیک شدن باشد و هر وسیله در جای خود قرار گیرد.

راهنمای انتخاب کمد لباس و طرح کمد

 • یک کمد خوب باید دارای گوشه ها، لبه ها و اتصالات گرد و صاف باشد. لبه های تیز باعث آسیب به افراد خانواده و بخصوص کودکان می شود.
 • کمد لباس باید به اندازه کافی محکم باشد تا وزن لباس ها و وسایل را به خوبی تحمل کند.
 • یکی از مدل های کمد لباس که امروزه بسیار متداول شده کمد بدون در است. این نوع کمد فضای بیشتری را در اختیار شما قرار می دهد و به راحتی می توانید آن را در هر کجا که دوست دارید قرار دهید. اما این نمونه کمد معایبی دارد مثل این که همیشه اتاق و کمد باید تمیز و مرتب باشد وگرنه اتاقتان نمای بدی به خود می گیرد.

کاربرد ارگانایزر

ارگانایزر ها برای تقسیم بندی بخش های مختلف کمد کاربرد دارند. این وسیله سبب می شود که از حداقل فضای داخل کمد استفاده شود. ارگانایزر انواع مختلفی دارد و از جنس پلاستیک، چوب و پارچه هستند. به کمک ارگانایزرها می توان تعداد زیادی کفش و کیف را داخل کمد جای داد.‌

ارگانایزرها و آویز کیف از بد فرم شدن این وسایل جلوگیری می کند، حتی به راحتی می توان آن را پشت دیوار هم نصب کرد. برای جوراب، لباس های زیر و کمربند و وسایل کوچک از انواع ارگانایزرها و جداکننده ها استفاده کنید که کمک می کند فضا کوچک کمد و قفسه و کشو به محیطی مرتب تبدیل شود. برای کسب آگهی بیشتر در رابطه با مرتب کردن کمد راه حل های مناسب برای مرتب کردن کمد لباس را مطالعه کنید.

کمد

مزایای کمدهای جدید

 • استفاده از حداکثر فضا
 • زیبایی منحصر به فرد (دیزاین کمد لباس)
 • نصب آینه روی بدنه کمد
 • تنوع در طرح، رنگ و ابعاد
 • صدای کمتر حین استفاده

کلام پایانی

دیزاین کمد لباس به شما کمک می کنند که بهترین کارایی را از فضای ممکن داشته باشید. در زمینه ساخت و خرید کمد لباس گزینه های بی شماری وجود دارد که باعث می شود کمد لباسی متناسب با نیازهای خود داشته باشید.‌

ریلی یا لولایی بودن درب کمد لباس شما و حتی جنس و رنگ و ابعاد آن همه به سلیقه و میزان هزینه ای که برای دیزاین کمد لباس در نظر گرفتید بستگی دارد. در نهایت کیفیت است که باعث می شود سال ها از کمد لباس استفاده کنید و از زیبایی های آن هم لذت ببرید.

گروه تحریریه املاک داران

هدف گروه تحریریه املاک داران همه سوالات شما را در حوزه املاک و ساخت و ساز پاسخگو باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا