بازار مسکن

همه چیز درباره تاثیرات لایحه بودجه 1401 بر بازار مسکن+PDFلایحه1401

لایحه بودجه 1401 چه تأثیری بر بازار مسکن خواهد گذاشت؟ مسکن در بخش‌ های اقتصاد تأثیر خیلی زیادی دارد. در قسمت کلان اقتصادی چیزهای مربوط به مسکن حوزه ‌ای بسیار مهم و اساسی اقتصادی هستند.

در ایران بیشتر از ۴۰ درصد اقتصاد کشور به بخش مسکن وابسته است. همچنین ۳۰۰ کسب‌ و کار وابسته به بخش مسکن در کشورمان وجود دارد. امروزه بخش مسکن مربوط به اقتصاد، وارد حوزه ‌های بیشتری هم از صنعت شده است.

دانلود PDF لایحه بودجه 1401

اما یک سوال که امروزه ذهن همگان را به خود درگیر کرده این است لایحه بودجه 1401 در بازار مسکن چه تأثیری بر بازار مسکن خواهد گذاشت؟ در 6 ماه اول امسال یعنی سال ۱۴۰۰ بازار مسکن جزو دومین بازار پرسود در کشور بوده و در بین بقیه بازارهای مالی مثل طلا، دلار، مسکن و بورس بوده که بیشترین اندازه افزایش قیمت را داشته است. برای اینکه بیشتر متوجه این موضوع شوید پیشنهاد می کنیم تا انتهای مقاله را مطالعه بفرمایید.

رتبه بازار مسکن
رتبه بازار مسکن

رتبه بازار مسکن

باید بگوییم بازار مسکن نیز در افزایش قیمت رتبه دوم را دارد و در سالی که گذشت دارای بهترین بازدهی بوده و پروژه ‌های بسیاری در تحویل واحدهای خود کرده‌ است. البته این نکته حائز اهمیت است که در شهریور ۱۴۰۰ رشد قیمت در بازار مسکن کمتر شده است و میزان رشد در این بازار ۹ درصد منفی هم شده است.

این قسمت از اقتصاد دارای ظرفیت کمی است و علت اصلی‌ آن هم کم بودن عرضه در برابر تقاضا است. بررسی‌ های انجام‌ شده حاکی از این است که در طی ۵۰ سال گذشته هیچ ‌وقت قیمت مسکن کمتر نشده است. البته در زمان ‌هایی که راکد بوده این رکود وجود داشته و این به معنای آن است که قیمت در این حوزه مانند یک فنر جمع شده و در زمانی که تورم به وجود آمده پرش کرده است.

مطالعه این مقاله   رکود مسکن و راه های عبور از آن برای مشاورین املاک
تحلیل کارشناسان اقتصادی در لایحه بودجه 1401 در بازار مسکن
تحلیل کارشناسان اقتصادی در لایحه بودجه 1401 در بازار مسکن

تحلیل کارشناسان اقتصادی در لایحه بودجه 1401 در بازار مسکن

۸۰ درصد تقاضایی که برای مسکن وجود دارد، تقاضا برای سکونت است و این یعنی مردمی که درخواست کننده هستند می‌ خواهند چندین سال در آن مسکن ساکن باشند. هنگامی که مردم وضعیت مالی معقول و خوبی دارند بین ۵ تا ۱۰ درصد افراد ساکن به عرضه، تمایل پیدا می‌ کنند. این‌ طوری که هر فروشنده ‌ای خریدار هم به شمار می آید و در این صورت است که تقاضا هم بیشتر خواهد شد.

اما در هنگام رکود ۵ تا ۱۰ درصد درخواستی به معامله یا خرید و فروش ساختمان نخواهند داشت و ۲۰ درصد جهت دریافت سود، برای خرید مسکن بقدم برمی دارند. به همین خاطر هم در هنگام اعتبار خرید کرده و در زمان رکود منازل خود را برای فروش می‌ گذارند.

کارشناس ‌های موجود در حوزه مسکن بر این باورند که قیمت تمام ‌شده مسکن، همچنان دارای حباب است و انتظار  دارند از سال 1400 به 1401 قیمت در بازار مسکن ثبات پیدا کند.

بررسی لایحه بودجه سال ۱۴۰۱
بررسی لایحه بودجه سال ۱۴۰۱

مقایسه قیمت مسکن طی 30 سال گذشته

کارشناسان بر این باورند که در طی ۳۰ سال گذشته قیمت طلا و دلار به ۱۸۰ برابر رسیده است در حالی که مسکن ۱۲۰۰ برابر شده و این موضوع روشن می ‌کند که بازار مسکن سیر صعودی بالایی دارد. کارشناسان موجود در حوزه مسکن معتقدند که قیمت تمام شده مسکن اما همچنان حباب دارد و آن ‌ها انتظار دارند از سال ۱۴۰۰ به ۱۴۰۱ ثبات قیمت در بازار مسکن بسیار بیشتر شود.

برخلاف این پیش ‌بینی‌ های انجام ‌شده در بهار سال 1401 و به ‌خصوص خرداد ماه، قیمت مسکن  بسیار صعودی گزارش داده شده است. ما سعی کردیم در ادامه این مقاله بیشتر به بررسی این موضوع بپردازیم.

مطالعه این مقاله   وضعیت قیمت خرید و اجاره مسکن در پساکرونا

در اردیبهشت ماه سال 1400 متوسط قیمت خرید و فروش یک متر مربع مسکن در شهر تهران ۲۸ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان بوده است که اگر با ماه ‌های قبل مقایسه کنیم، ماه مشابه در سال گذشته به ترتیب ۱.۸ درصد کاهش و ۶۹.۷ درصد افزایش داشته است.

تحلیل و بررسی تاثیر لایحه بودجه سال 1401 بر قیمت مسکن
تحلیل و بررسی تاثیر لایحه بودجه سال 1401 بر قیمت مسکن

وضعیت پایان سال 1400

کارشناسان بر این باورند که موضوع‌ هایی مثل رکود معاملات، کم شدن شدید توان تقاضاکنندگان  و تعدیل چشم‌ انداز تورمی باعث می‌ شود که قیمت مسکن افزایش زیادی نداشته باشد و به احتمال زیاد پایین‌ تر از نرخ تورم عمومی باشد.

پس به دو دلیل احتمال دارد تا آخر سال افزایش چشم‌ گیری وجود نداشته باشد. یک دلیل آن است که در آذر ماه سال گذشته، شدت نوسان ‌های بازار مسکن گرفته شد و به ثبات نسبی رسید و دلیل دیگر آن است که تعداد معامله ‌ها رو به کاهش است و نمی ‌توان بر روی میانگین قیمت هیچ حسابی کرد.

پیش‌بینی وضعیت قیمت مسکن در سال 1401

همان‌ گونه که مطلع هستیم قیمت مسکن تحت تأثیر عامل‌ های متفاوتی مثل قیمت مصالح، زمین و هزینه‌ های دیگر مانند مجوز ساخت و غیره است. پس قیمت مصالح تا ۶۰ درصد، زمین تا ۳۰ درصد و دیگر هزینه ‌ها تا ۱۰ درصد بر قیمت مسکن اثر می ‌گذارد. از طرف دیگر نرخ ارز و دلار هم بر این موضوع بی‌تأثیر نیست و بعد از بالا رفتن قیمت دلار به سرعت قیمت مسکن هم افزایش پیدا می ‌کند.

از همه مهم تر با بالا رفتن قیمت دلار، افراد تقاضاکننده برای خرید منزل بیشتر می ‌شوند و در کشور میزان تقاضا بسیار افزایش پیدا می ‌کند. بنابراین  باید بگوییم که در سال ۱۴۰۱ پیش ‌بینی می‌ شود که با وجود این موضوع قیمت مصالح امروزه رو به افزایش است و قیمت مسکن هم به طبع افزایش داشته باشد.

از طرفی می دانید که ارزش پول ملی هم در حال کم شدن است. اما از طرفی دیگر هم با توجه به وعده دولت مبنی بر ساخت یک میلیون مسکن در سال امکان دارد بازار به این وضعیت روی خوش دهد و قیمت مسکن کمتر شود.

مطالعه این مقاله   قیمت مسکن در سال ۱۴۰۱ طبق پیش بینی رئیس اتحادیه مشاوران املاک
پیش‌بینی وضعیت قیمت مسکن در سال 1401
پیش‌بینی وضعیت قیمت مسکن در سال 1401

نیروی غالب در تقابل انتظارات

دنیای اقتصاد گزارش داده است که  مجموعه داده ‌هایی که به تورم پنهان مسکن و تغییرهای افزایشی فایل ‌‌های فروش مربوط می ‌شود، در مقابل انتظارهای متفاوت در مورد قیمت درون بازار مسکن بوده که در گذشت ماه ‌های اخیر در بازار مسکن وجود داشته است. همین طور در آبان ماه بیشتر به انتظارهای کاهشی تبدیل ‌شده و همین امر باعث شده فروشنده‌ های بازار مسکن در بین پاییز کم ‌کم به این بازار برگردند.

از اول امسال تا به امروز، مخصوصا از خرداد هم ‌زمان با روزهای انتخابات ریاست ‌جمهوری، دو نوع انتظارات قیمتی متفاوت در بازار مسکن به وجود آمد. همچنین فروشندگان و خریداران بازار مسکن از گذشته تا سال جاری اکثراً دو دسته بودند؛ دسته اول انتظارات کاهشی داشتند و رفتار معاملاتی خودشان را بر اساس این انتظار تنظیم می‌ کردند و دسته دوم انتظارهای افزایشی داشتند.

لایحه بودجه سال 1401 و تاثیر آن بر بازار مسکن
لایحه بودجه سال 1401 و تاثیر آن بر بازار مسکن

کلام پایانی

امیدواریم با خواندن مقاله بالا اطلاعات مفیدی را کسب کرده باشید. اگر نظر یا پیشنهادی در رابطه با لایحه بودجه 1401 در بازار مسکن آنها دارید، می ‌توانید در بخش نظرات بنویسید و از راهنمایی کارشناسان مجموعه املاک داران در اصفهان، استفاده نمایید. خوشحال می شویم این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید و تجربیات خود را در این زمینه با ما و دیگر خوانندگان در میان بگذارید.

مجموعه املاکداران ارائه کننده خدمات گسترده ای در حوزه املاک است. برای بهره مندی از این خدمات می توانید به صفحه اصلی مراجعه کرده و ضمن کسب اطلاعات بیشتر، برای بهره مندی از آنها اقدام فرمایید. این خدمات شامل خرید و فروش آپارتمان در اصفهان، خرید زمین و خانه کلنگی در اصفهان، مشاوره حقوقی املاک، تهاتر و غیره می شوند.

امتیاز کاربران: 5 ( 1 رای)
مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا