مشاورین املاک

اشتباهات رایج در شغل مشاوره املاک و راه های جلوگیری از آن

اشتباهات رایج در شغل مشاوره املاک برای چلوگیری از بروز مجدد آن ها دارای اهیمتی است که بر هیچ کس پوشیده نیست. با این حال آموختن از این اشتباهات و شکستها و اتخاذ روش ها و راهبردهایی برای پیشگیری از تکرار مجدد آنها مقدمه ای برای موفقیتهای آینده است. به این ترتیب مشاورین املاک می توانند وقت و انرژی خود را تنها برای پیمودن مسیر موفقیت به کار بگیرند.

تقسیم بندی کلی

اشتباهات رایج مشاورین املاک را می توان در دو زمینه کلی تقسیم بندی کرد برخی از این اشتباهات  به زمینه ی مهارت های فردی مشاور مربوط هستند و برخی دیگر به زمینه مهارتهای اجتماعی و بین فردی. منظور از اشتباهات رایج در شغل مشاوره املاک در زمینه های مهارت فردی اشتباهاتی است که به طور مستقیم به شخص مشاور مربوط هستند.

بیشتر این اشتباهات یا از ویژگیهای فردی و شخصیتی و اخلاقیات افراد سرچشمه می گیرند و یا ازکاربرد نادرست روشها و تکنیکها. برخی از این اشتباهات را با هم مرور می کنیم؛ مشاوره بدون داشتن استراتژی و چشم اندازی برای آینده شغلی و داشتن راهبرد در هر قسمت از فعالیت مشاوره که هر کدام از ضرورتهای کار هر مشاور املاک است، عملاً تاثیری در توسعه حرفه مورد نظر ندارد.

می خواهید چه مدتی به شغل مشاور املاک بپردازید؟ آیا قصد سرمایه گذاری در آینده را هم دارید؟ آیا تصمیم به ورود به فعالیت های پیمان کاری و ساخت و ساز را هم دارید؟ چگونه و به چه سمتی می خواهید فعالیتهای خود را هدایت کنید؟ داشتن برنامه کاری و استراتژی در هر بخش از فعالیت مشاوره به شما انگیزه می دهد و سمت و سوی فعالیتهای شما را روشن می کند داشتن برنامه کاری هم چنین به شما انرژی لازم را برای گذشتن از موانع کاری می دهد.

تقسیم بندی کلی
تقسیم بندی کلی

عدم وجود فایل های انحصاری یکی از اشتباهات رایج در شغل مشاوره املاک است. به یاد داشته باشید رقابت بین مشاورین املاک بر سر فروش فایل های مشترک تنها بخشی از فعالیت های یک مشاور حرفه ای املاک است. مشاوران موفق کسانی هستند که همواره فایل انحصاری را برای خود می یابند. شما می توانید برای تهیه فایلهای انحصاری به محل پروژه های بزرگ ساختمانی و ساختمان های نوساز در منطقه خود بروید و به راحتی بخشی از بازار املاک را در منطقه به دست بگیرید.

مطالعه این مقاله   کتاب‌های مفید برای مشاورین املاک+PDF

راه دیگر، صحبت کردن با نگهبانان مجموعه های آپارتمانی و شهرک های مسکونی است؛ چرا که بسیاری از صاحبان آپارتمانها در این شهرکها و مجموعه ها تمایل به فروش یا اجاره ملک خود را، ابتدا با این افراد در میان می گذارند. نداشتن مهارت عبور از شکست به سمت موفقیت در بسیاری از مشاوران حرفه ای املاک وجود دارد. این افراد کسانی هستند که طعم تلخترین شکستها را چشیده اند، بارها زمین خورده اند و هر بار با انگیزه بیشتر و تجربه ای که اندوخته اند برخاسته و به سمت موفقیت حرکت کرده اند.

در واقع هیچ استراتژی و راهی وجود ندارد که ما را از هر نوع شکستی ایمن نگه دارد. آنچه که اهمیت دارد این است که چگونه با بروز شکستها وضعیت مالی، کاری و احساسی خود را مدیریت کنیم و قدم های بعدی را به سوی موفقیت برداریم. بی توجهی به کارشناسی از اشتباهات رایج مشاورین املاک است؛ چگونه می توانیم یک مشاور حرفه ای املاک باشیم بدون آنکه اطلاعات کاملی از فایلهای خود داشته باشیم.

چگونه می توانیم یک مشاور حرفه ای املاک باشیم بدون آنکه بدانیم فایلی که پیش روی ماست در روز پیشین کاری توسط مشاوری دیگر در یک دفتر معاملات ملکی دیگر به فروش رفته است یا خیر. چگونه می توانیم یک مشاور حرفه ای املاک باشیم بدون انکه بدانیم ملکی که قصد فروش آنرا داریم ازچه مزیت هایی برخوردار است.

بی توجهی به کارشناسی دقیق و منظم فایلها به همین دلیل یکی از اشتباهات رایج مشاوران املاک است که باعث نا کار آمدی تلاش های آنان می شود شما باید طوری درباره یک خانه صحبت کنید که گویی در آن خانه زندگی کرده اید و خصوصیات منطقه و محله آن را هم به خوبی می دانید. بی توجهی به ارتقای دانش و مهارت یک مشاور املاک بدون ارتقای مداوم دانش و مهارت در زمینه های گوناگون بازار مسکن نمی تواند شما را به یک رقیب خوب در بین مشاورین موفق تبدیل کند.

مطالعه این مقاله   چطور مشتری های املاک را بیشتر کنیم ؟

برای ارتقای تخصص خود از هر ابزار و امکانی که برای شما وجود دارد بهره بگیرید. شرکت در همایش های تخصصی، استفاده از محصولات آموزشی املاک، دوره های آموزشی املاک و وبینارها و بهره مندی از مشاوره های تخصصی می تواند از جمله این امکانات باشد.

اشتباهات رایج در شغل مشاوره املاک در زمینه های مهارت اجتماعی مشاوره املاک از یک منظر به معنای توانایی برقراری ارتباط موثر و مفید با مشتریان بالقوه و بالفعل است. به همین دلیل مشاوران املاک باید بتوانند توانایی ها و مهارتهای بین فردی و اجتماعی خود را گسترش دهند. توسعه ی مهارت های اجتماعی فقط از طریق تجربه به دست نمی آید بلکه شما باید با مطالعه در این زمینه به دانش و توانایی خود بیفزایید. برخی از اشتباهات رایج مشاورین املاک در زمینه مهارت های اجتماعی را با هم مرور می کنیم.

بی توجهی به مهارت های کلامی
بی توجهی به مهارت های کلامی

بی توجهی به مهارت های کلامی

  بدون توجه و آگاهی از مهارت های کلامی و فن بیان راهی برای موفقیت در رقابت در عرصه معاملات مسکن وجود نخواهد داشت. برقراری ارتباط موثر با مشتریان به این معنا نیست که فقط یک نفر صحبت کند و نظراتش را بیان کند بلکه شما باید همزمان هم شنونده ای صبور باشید و هم گوینده ای دقیق. شما باید بتوانید با طرح پرسشهای کوتاه و دقیق بهترین آگاهی را در مورد خواسته های مشتریان خود بدست آورید.

حفظ ارتباط منظم و مداوم با مشتری از دیگر مهارت های اجتماعی مشاورین حرفه ای املاک است. یک فروشنده نیاز دارد که از بازخوردها و نتایج با خبر باشد. البته نه هر بار که یک مشتری فقط برای پرس و جو به شما رجوع کرده است. همچنین خریداران و سرمایه گذارن علاقه مند هستند موارد جدید به آنها معرفی شوند.

مطالعه این مقاله   چرا برند و اسم مشاور املاک نقش مهمی در افزایش درآمد دارد؟

اتلاف وقت ازاشتباهات رایج مشاورین املاک

تاخیر در برقراری تماس با مشتریان یکی دیگر از اشتباهات رایج در شغل مشاوره املاک است. برای مثال بسیاری از مشاورین املاک فرض را بر این می گذارند که مالکان و متقاضیان در نیمه ابتدایی روز خواب هستند و نمی خواهند کسی مزاحم آنها باشد. بعضی دیگر در اوقات دیگری از روز هم گویی در انتظار بروز معجزه هستند و فقط زمان ارزشمند کاری خود را تلف می کنند.

بی توجهی به تبلیغات و بازاریابی ها
بی توجهی به تبلیغات و بازاریابی ها

بی توجهی به تبلیغات و بازاریابی ها

جلب مشتریان بیشتر در زمینه مشاوره مسکن بدون توجه به بازاریابی ها و تبلیغات ممکن نیست. شما برای جذب مشتری بیشتر باید در تمامی رسانه های تبلیغاتی ممکن و مفید حضور موثر مداوم و البته منظم داشته باشید. آگاهی از ظرفیت تبلیغات آنلاین، آگاهی از امکانات شبکه های اجتماعی و پیام رسانها و نیز استفاده از تبلیغات موثر چاپی از ضرورت های رقابت و کسب موفقیت در بازار معاملات املاک است.

دوری از اشتباهات رایج مشاوران املاک چگونه ممکن است

 صنف مشاوران املاک شامل تعداد زیادی از مشاورین است که در زمینه خرید و فروش ملک به مشاوره می پردازند. در خرید و فروش املاک و همچنین مستغلات اشتباهات بسیاری صورت می گیرد که برای این صنف بسیار مهم است، این اشتباهات را بشناسند و از بروز آنها جلوگیری کنند. شناخت اشتباهات رایج مشاوران املاک نیازمند ارتقای مداوم آگاهی از مهارت در زمینه مشاور املاک است.

نتیجه گیری

اشتباهات رایج در هر کسب و کار از مسائلی است که مستقیما با تجربه در ارتباط است. شما برای شناسایی اشتباهاتی که در کسب و کارهای خود دارید باید دست به آزمون و خطا بزنید. آزمون و خطا نه به معنای تکرار اشتباهات خود و یا تکرار تجربه تلخ دیگران. بلکه این تجربه به واسطه پیاده سازی ایده های ناب به وجود می آید. همچنبن برای مطالعه انواع کلاهبرداری در معامله املاک می توانید این مقاله را مطالعه کنید.

امتیاز کاربران: اولین نفری باشید که امتیاز می دهد!
مشاهده بیشتر

املاک داران

ما در تیم تولید محتوای املاک داران در تلاش هستیم تا بهترین مقالات آموزشی در زمینه مشاورین املاک، مسائل حقوقی و سرمایه گذاری در بازار مسکن را برای شما فراهم کنیم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا