آشنایی با قوانین

برای خرید خانه قولنامه‌ ای به این نکات توجه کنید

همیشه خرید خانه‌ جدید در عین خوشحالی می تواند استرس به همراه داشته باشد. و اگر قبلا این معاملات را انجام نداده باشید، مطمئنا این استرس بیشتر خواهد بود. شما در این متن راهنمای خرید و فروش خانه در اصفهان را بررسی خواهید کرد البته خانه هایی که به شکل قولنامه ای معامله می شوند. همچنین به سوالات احتمالی شما درباره خرید خانه قولنامه‌ای پاسخ داده‌می شود.

اگر با اطلاعات زیر به پاسخ های خود نرسیدید می توانید با مشاوران حقوقی املاک در املاک داران تماس بگیرید.

خانه قولنامه‌ ای چیست؟

ابتدا لازم است تعریف جامعی از قولنامه داشته باشیم. قولنامه قراردادی است بین دو طرف برای انجام یک کار. این قرار می تواند برای انجام معاملات املاک نیز به کار رود. قرار یا قول بین دو نفر در حدی می تواند ضمانت اجرایی داشته باشد که به نوشتن بیع نامه بیانجامد و در غیر این صورت تنها در حد یک قول می ماند و انصراف از آن به راحتی اتفاق می افتد.

خرید خانه قولنامه‌ای، یک روش خرید خانه است که این معامله طی یک قرارداد موقت انجام می شود. لذا می توان گفت که این قرارداد اولیه ای است میان خریدار و فروشنده. در این قرارداد فروشنده شرایطی را که مدنظر دارد با توافق خریدار در قولنامه قید می کند.

همانطور که گفته شد مثلا طبق شرایط تعیین شده میان خریدار و فروشنده مبلغ کل قرارداد یا قسمتی از آن پرداخت شده و مابقی به صورت قسطی پرداخت می شود.

این قرارداد موقت بوده و خریدار و فروشنده طی مراحل ثبت اسناد اقدام به انتقال سند می کنند. فارق از خریدار یا فروشنده بودن آشنایی با قوانین، می تواند شما را در رعایت اصول نوشتن قرارداد راهنمایی کند.

تفاوت مبایعه نامه و قولنامه چیست؟

مبایعه نامه در قراردادهای خرید خانه قولنامه‌ای همان قولنامه است که در میان حقوق دانان شهرت دارد. با این تفاوت که مبایعه نامه یعنی همان قرارداد بیع است که اگر متعهد به تعهد خود عمل نکند، می توان از ایشان شکایتی مبنی بر الزام تسلیم مبیع یا ثمن معامله کرد.

در تنظیم قولنامه توجه به چه نکاتی ضروری است؟

 1. خریدار باید از فروشنده بخواهد تا مدارک لازم در مورد اینکه خانه در رهن یا وثیقه نیست را ارائه کند.
 2. خریدار باید با کد رهگیری بررسی‌کند که خانه به شخص دیگری فروخته‌نشده است.
 3. بهتر است که قولنامه در دفتر مشاور املاک نوشته شود. امضای فروشنده و خریدار و مهر و امضا مشاور املاک و دو نفر به عنوان شاهد نیز ضروری است.
 4. بررسی جواز کسب مشاور املاک در صورت ثبت قولنامه در دفاتر مشاور املاک ضروری است. لذا تعیین مقدار دریافتی حق مشاوره‌ی مشاور املاک نیز ضروری است.
 5. درباره کسی که به عنوان خریدار و فروشنده قولنامه را امضا می کند، اطمینان حاصل کنید. زیرا ممکن است شخص به صورت قانونی صلاحیت عقد قرارداد را نداشته باشد.
 6. در مورد نکته شماره ۵ سعی کنید که بررسی از لحاظ انحصار وراثت نیز انجام شود.
 7. تعیین وجه التزام برای پیگیری های بعدی بسیار ضروری است.

در خرید هر نوع ملکی باید نکات خاصی در نظر گرفته‌شود. مخصوصا زمانی که محلی را برای راه اندازی کسب و کار خود تهیه می نمایید، کار کمی پیچیده تر می شود. چون تعطیلی یک روز محل کسب به دلیل ایجاد مشکلات حقوقی ضرر و زیان زیادی را به دنبال دارد. لذا توصیه می شود با استفاده از راهنمای خرید و فروش ملک اداری و تجاری در اصفهان، از پیش آمدن هرگونه مشکلی جلوگیری فرمایید.

در تنظیم قرارداد سعی بر آن کنید که به بسیاری از موارد مورد نیاز و مهم آشنایی داشته باشید. و آن ها را رعایت و بررسی نمایید.

وجه التزام چیست؟

منظور از وجه التزام، مبلغی است که در قرارداد ثبت می شود تا از کم کاری احتمالی خریدار و فروشنده مخصوصاَ در مورد تنظیم سند جلوگیری شود. لذا معنی کلمه التزام نیز به همین منظور استفاده می شود.

زیرا امر فوق نشانگر تضمینی است که پایبندی طرفین قرارداد را تعیین می کند. تا در صورتی که هر کدام از آن ها از مفاد عقد قرارداد یا تعهدات پذیرفته‌شده در عقد تخلف کرده‌باشند طرف دیگر بتواند مبلغی را بابت این مسئله دریافت‌کند.

وجه التزام تنها در مورد قولنامه مصداق دارد. ولی در مورد سند شش دانگ که سند رسمی و ثبتی است، نیازی به وجه التزام نیست، زیرا تمامی مراحل خرید یا فروش ملک به اتمام رسیده‌است.

تفاوت سند شش دانگ و قولنامه چیست؟

در بررسی این دو نوع سند ابتدا باید به مسئولیت مقبولیت قضایی آن ها پرداخت. از این رو باید گفت که این دو سند دارای مقبولیت قضایی هستند. ولی برای دریافت تسهیلات شما نمی توانید از قولنامه استفاده کنید و حتما به سند شش دانگ نیاز دارید.

در مورد قولنامه حتما باید توسط شخصی معتبر از قبیل یک مشاور املاک دارای جواز کسب و یا معتمد محل استفاده شود. ولی سند شش دانگ الزاما از طریق دفاتر ثبت اسناد و با بررسی احراز هویت خریدار و فروشنده همان طور که قبلا گفته‌شد ثبت می شود.

از این رو برای گرفتن‌سند برای زمین قولنامه ای الزاما باید به دفاتر ثبت اسناد و املاک مراجعه کنید.

مشکلات خرید خانه به صورت قولنامه‌ ای چیست؟

دو مشکل عمده خرید خانه قولنامه‌ای عبارتند از واقعی نبودن مالک (از طریق جعل اسناد یا عدم بررسی انحصار وراثت) و دیگری بررسی کدرهگیری املاک (بابت اینکه صاحب ملک تا بحال خانه را فروخته است یا خیر؟ یا حتی ملک به چند نفر فروخته‌است؟)

برای رفع این مشکلات باید قولنامه های ملک را به صورت سلسله مراتبی پیگیری کنید و از فروشنده بخواهید که قولنامه های قبلی را در اختیار شما بگذارد تا در نهایت به سند مادر یا همان بنچاق برسید.

نکات لازم برای خریدار و فروشنده

در موارد پیشین راجع به نکات لازم برای خریدار و فروشنده بحث شد اما لازم است دوباره این مسائل بررسی و عنوان شوند تا بصورت چکیده دسترسی شما به مسائل مهم و لازم  را فراهم نماید. وظایفی که قانون گذار برای خریدار و فروشنده تعیین کرده است عبارتند از؛

خریدار

 • خریدار باید از اصالت سند یا در وثیقه نبودن سند اطمینان حاصل کند.
 • بررسی کد رهگیری خانه برای اینکه خانه به کس دیگری فروخته‌نشده باشد، ضروری است.
 • در صورتی که مال به صورت ارث به دست فروشنده رسیده‌باشد باید انحصار وراثت را بررسی کنید.
 • تا هنگامی که سند شش دانگ و بصورت رسمی در دفاتر ثبت اسناد به نام شما ثبت نشده باشد، مابقی وجه را پرداخت نکنید.
 • قولنامه باید در سه نسخه تهیه بشود. یک نسخه در دست فروشنده، یک نسخه در دست خریدار و یک نسخه در دست مشاور املاک.
 • سعی بر آن شود که قولنامه بصورت دستی نباشد. و از قولنامه های از پیش چاپ‌شده استفاده‌شود و حتی بهتر آن است، به جهت جلوگیری از هر نوع جعل یا کلاه برداری متن قولنامه تایپ شود.
 • به جهت جلوگیری از هرنوع جعل بهتر است از یک خودکار استفاده شود.

فروشنده

 • از شرایط فسخ قرار داد ملکی، ذکر نمایید که در صورت برگشت‌خوردن چک خریدار قرارداد فسخ می شود.
 • همچنین قید نمایید که اگر در روز تنظیم سند در دفتر اسناد رسمی خریدار حضور نداشت، معامله فسخ است.
 • حتما میزان وجه التزام را قید کنید، تا شخصی که تعهدی را انجام نداده‌است، حتما جریمه تعیین‌شده را پرداخت‌کند.
 • حتما تمامی بندهای قرارداد را مطالعه کنید. زیرا ممکن است قرارداد دارای بندهایی باشد که مورد موافقت شما نباشد.

چرا خواندن تمامی مواد بند قرار داد لازم است؟

گاهی بدون خواندن تمامی بندهای قرارداد و گاهی بدلیل اعتماد به طرف مقابل که حتی می تواند از آشنایان ما باشد، از این مسئله غافل می شویم. حتی ممکن است در قراردادهای چاپی که از قبل آماده شده اند بندهایی مخالف خواسته‌ی ما باشد و موجبات گرفتاری ما را فراهم کند.

پس بهتر است که حتما با مشاور املاک خود در خصوص تمامی بندهای قرارداد مشورت کنید. زیرا درج یک جمله می تواند شما را از حقوق خود محروم کند.

نتیجه گیری

در این مقاله سعی کردیم به بررسی خرید خانه قولنامه‌ای بپردازیم و تفاوت مبایعه نامه و قولنامه را بررسی نمودیم. الزام به تعیین وجه التزام و دلایل مهم بودن این الزام برای رعایت مراحل بعدی نیز مورد تحلیل قرار گرفت. مشکلاتی که در قرارداد قولنامه‌ای ایجاد می شود با توجه به اینکه چه اصولی را خریدار و فروشنده باید رعایت کنند.

همچنین توجه به نکاتی شایان ذکر در قولنامه فروش آپارتمان بدلیل اهمیت آن نیز مورد تحلیل و بررسی قرار گرفت. از اینکه با املاک داران همراه بودید، بسیار از شما ممنون هستیم.

گروه تحریریه املاک داران

هدف گروه تحریریه املاک داران همه سوالات شما را در حوزه املاک و ساخت و ساز پاسخگو باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا