چگونه هزینه های بازسازی خانه را محاسبه کنیم؟


لیست سرفصل های این مقاله : 


محاسبه هزینه بازسازی بنا
محاسبه هزینه تخمینی بازسازی خانه
سن و وضعیت بنا
شرکت های بازسازی

با توجه به هزینه های نوسازی در حال حاضر، ویا نوسانات بازار و خرید یک واحد جدید و متناسب با نیازهایمان، بهترین گزینه بازسازی همان خانه ای است که در آن ساکن هستیم. اما از آنجائیکه بازسازی هم می تواند هزینه های زیادی را به دنبال داشته باشد بهتر است ابتدا این هزینه ها را برآورد کنیم.

هزینه های بازسازی خانه و ملک برای هر محیطی متفاوت است و بسته به مواردی می تواند متغیر باشد. به همین خاطر محاسبه هزینه های بازسازی خانه را نمی توان براساس متراژ بیان کرد.

مورد مهمی که دراین باره باید گفت این است که بازسازی، برخلاف ساخت و ساز به کلیات مربوط نیست و این امکان وجود دارد که تنها بخشی از خانه مورد بازسازی قرار گیرد. یکی از مهمترین مواردی که در هزینه نهایی بازسازی خانه اهمیت دارد، مصالح به کار رفته در آن است.

همچنین باید هدف از بازسازی نیز مشخص شود تا بتوان به صورت دقیق تری هزینه آن را تخمین زد. اما بازسازی آیا همیشه به معنی تعمیر است؟ خیر، گاهی به جز مرمت بخش های فرسوده خانه، شخص تصمیم می گیرد که محیط خانه خود را عوض کند و یا در آن تغییر شکل به وجود بیاورد.

در ادامه این مقاله قصد داریم تا به موارد تاثیرگذار بر هزینه های بازسازی خانه و چگونگی تخمین آن بپردازیم.

 

هزینه های بازسازی خانه 

محاسبه هزینه بازسازی بنا

بدون شک بازسازی بنا از ساخت آن هزینه کمتری را در پی دارد. همچنین از آنجایی که قیمت مصالحی که در ساخت بنا به کار می رود از مصالحی که در بازسازی مورد استفاده قرار می گیرند بسیار کمتر است، بسیاری از افراد بازسازی را به تخریب ترجیح می دهند. البته در مواردی که بنا یا بخشی از آن فرسوده شده باشد، بازسازی آن ضروری است. از آنجایی که بازسازی خانه بهترین روش برای نوسازی و طراحی داخلی خانه است، مردم تمایل بیشتری نسبت به انجام این کار دارند. اولویت های بازسازی خانه و طراحی داخلی آن به ترتیب آشپزخانه، سرویس بهداشتی، پذیرایی و اتاق خواب ها است. برای تخمین زدن هزینه بازسازی، ابتدا بخش مورد نظر را باید به چند قسمت تقسیم کنید. سپس نوع متریال مصرفی (لوکس، استاندارد، درجه یک و عالی) را مشخص کرده و براساس نوع درجه بندی کار را شروع کنید. هزینه بازسازی هر متر مربع از 5 تا 15 میلیون تومان تخمین زده می شود. این هزینه با توجه به نوع مصالح و متراژ می تواند تغییر یابد.

 

محاسبه هزینه تخمینی بازسازی خانه

 

هزینه بعضی مصالح جهت بازسازی در سال 1400 قیمت به ازای هر متر مربع
گچ کاری ساده 20 تا 35 هزار تومان
سرامیک و کاشی حدود 100 الی 400 هزار تومان
هزینه نصب سرامیک و کاشی حدود 40 الی 70 هزارتومان (به صورت روزمزد یا هر متر مربع)
سنگ کاری 300 الی 600 هزار تومان
هزینه کارگر روز مزد 100 الی 200 هزار تومان
پنجره های دوجداره 1 الی 5 میلیون تومان (براساس کیفیت)
هزینه نصب سرویس بهداشتی 1 الی 2 میلیون تومان

 

 

محاسبه هزینه بازسازی بنا

 

به خاطر اینکه عوامل متعددی بر هزینه های بازسازی خانه تاثیر می گذارند، متاسفانه نمی توان استاندارد خاصی را برای آن ارائه کرد. عوامل اصلی که بر هزینه های بازسازی تاثیر بسیار زیادی می گذارند، عبارتند از بازه زمانی پروژه بازسازی، مصالح، دستمزد، شرایط و فضای محیطی که مورد بازسازی قرار می گیرد. اگر تامین هزینه بازسازی کل خانه برایتان دشوار بود، می توانید تغییراتی جزئی ولی با نتایج فوق العاده ایجاد کنید. به طور مثال با ایجاد تغییرات کوچکی چون برداشتن دیوارها می توانید از نظر جنبه کاربردی و ظاهری خانه خود را بهبود بخشید.

هزینه بخش های مختلف خانه یا آپارتمان نیز بسته به اینکه چه قسمتی از آن را می خواهید مورد بازسازی قرار دهید متفاوت است. به طور مثال بازسازی آسانسور ساختمان که جزء مشاعات به حساب می آید، هزینه متفاوتی با بازسازی آشپزخانه دارد. در بعضی مواقع پیش می آید که بخواهید براساس طراحی خاصی، منزل خود را بازسازی نمایید. مثلا طرح خاصی از سرامیک و کاشی، نورپردازی، سینک یا شیر آب و غیره را مد نظر قرار داده اید و می خواهید شبیه یا نزدیک به آن خانه خود را طراحی کنید.

پس از اینکه طرح مورد نظر خود را به طور کامل انتخاب کردید و به مرحله اجرا رسیدید، متریال مصرفی خود را با توجه به نیازهایتان باید انتخاب کنید. سپس امکاناتی که در بازسازی منزل خود می خواهید به کار ببرید (مانند کابینت و روشور و غیره) را از نظر کاربردی و ظاهری بررسی نمایید. در ادامه هر یک از این عوامل گفته شده را که بر هزینه بازسازی خانه تاثیر می گذارند را بررسی خواهیم کرد.

محاسبه هزینه خانه و دفتر کار

 

 

آشپزخانه 15 درصد
سرویس بهداشتی اتاق مستر 10 درصد
اتاق خواب 1 الی 3 درصد
پذیرایی و نشیمن 40 درصد
سرویس بهداشتی لاندری یا فضای لاندری 5 درصد
پارکینگ و راه پله 10 درصد

متراژ

اندازه محلی که می خواهید تعمیر و بازسازی کنید، بدون شک تاثیر بسیار زیادی در قیمت نهایی پروژه شما خواهد داشت. پر واضح است که هرچه متراژ آپارتمان یا دفتر کاری بیشتر باشد، هزینه بازسازی آن نیز بالاتر می رود. نرخ مصالح و دستمزد نیروی انسانی، براساس برآوردهایی که در سال 1400 انجام شده نشان می دهد که به ازای هر متر مربع هزینه بازسازی بین 3 الی 5 میلیون تومان است.

نوع مصالح و کیفیت آن

نوع مصالح و کیفیت آن تاثیر بسیار زیادی بر کل هزینه های بازسازی خانه دارد. این مورد از همه بیشتر در هزینه بازسازی خانه های قدیمی موثر خواهد بود. استفاده از مصالح به روزتر و باکیفیت تر هزینه بیشتری نیز در پی خواهد داشت. البته به این فکر نکنید که چون قیمت مصالح باکیفیت بیشتر است، استفاده از مصالح بی کیفیت به صرفه تر خواهد بود، چراکه استفاده از مصالح خوب و مناسب می تواند عمر ساختمان شما را نیز تضمین کند و از اتلاف وقت و هزینه در دراز مدت جلوگیری نماید. استفاده از مصالح بی کیفیت باعث دوباره کاری و حتی هزینه های اضافی بیشتری می شود.

سطح بازسازی بنا

سطح بازسازی متفاوت است، گاهی کسی می خواهد تنها تغییرات کوچک و جزئی در خانه یا دفتر محل کار خود بدهد، گاهی هم شخص بخواهد به طور کلی تغییراتی در همه بخش های ایجاد کند. این دو حالت از خیلی جهت ها با هم متفاوت اند. به طور مثال اگر شما می خواهید تغییرات اساسی همچون تعویض سیم کشی ساختمان خود را انجام دهید، قطعا هزینه بیشتری در پی خواهد داشت.

تغییر در سازه بنا

در مواقعی پیش می آید که بخواهید المان هایی را از سازه بنا که در کارتان موانعی به وجود آورده اند را جابه جا کنید. اگر در هنگام بازسازی این المان ها مانند تیر یا ستون کارتان را دچار مشکل کرد، باید آن را جابه جا و یا حذف کنید. در این باره پیشنهاد می کنیم که تا جایی که می شود تغییری در این مورد ایجاد نکنید. تغییر در سازه یک واحد آپارتمانی می تواند در سازه کل ساختمان تغییراتی را به وجود آورد. اگرکه بدون توجه به کل سازه ساختمان، بخواهید در جزئی از آن تغییراتی چون حذف و جابه جایی المان های سازه را انجام دهید، سخت به مشکل برخواهید خورد. خانه های ویلایی اما کاملا برعکس این قضیه هستند و شما می توانید در سازه آن تغییراتی به وجود آورید.

سن و وضعیت بنا

بالا بودن سن بنا رابطه مستقیمی با افزایش هزینه بازسازی دارد. هرچه ساختمان قدیمی تر باشد بازسازی آن نیز خرج بیشتری برخواهد داشت. اما در ساختمان های قدیمی نیز مواردی هم یافت می شود که نسبت به ساختمان های زمان خود از کیفیت بیشتری برخوردار باشند.

 

بازسازی منزل

 

شرکت های بازسازی

مجموعه املاک داران در زمینه بازسازی ساختمان چه جزئی و چه کلی خدمات بسیاری را ارائه می دهد که می توانید برای بهره مندی از آنها با همکاران ما در ارتباط باشید. همچنین مجموعه املاک داران خدمات دیگری چون تهاتر، مشاوره حقوقی، مشارکت در ساخت و غیره برای عرضه کردن به مشتریان خود دارد. شرکت های بازسازی علاوه براینکه می توانند در انجام اینکار به شما کمک کنند، هزینه های انجام پروژه بازسازی را نیز به شما اعلام می کنند.  

خدمات مربوط به بازسازی قیمت برای هر متر مربع
دستمزد کاذب کناف تایل 120.000 الی 95.000
دستمزد سقف کاذب دکوراتیو کناف 175.000 الی 125.000
دستمزد گچ کاری دیوار ها 20.000 الی 12.500
نصب و اجرا چوب ترموود با رنگ آمیزی 950.000 الی 500.000
دستمزد رابیتس کاری 85.000 الی 60.000
سرامیک ایرانی با دستمزد نصب و مصالح ملاتی 350.000 الی 75.000
پارکت لمینت خارجی با دستمزد نصب و فوم 250.000 الی 100.000
کاشی ایرانی با دستمزد نصب و مصالح ملاتی 75.000 الی 350.000
سنگ کاری با دستمزد نصب و مصالح ملاتی 120.000 الی400.000
آجر کاری با دستمزد نصب و مصالح ملاتی 175.000 الی 90.000
کابینت آشپزخانه با دستمزد نصب و مصالح 5.000.000 الی 1.000.000
کمد دیواری ام دی اف عمق۶۰ با دستمزد نصب و مصالح 1.200.000
دستمزد برق کاری بدون مصالح 30.000 الی 18.000
دستمزد لوله کشی سرد و گرم و فاضلاب بدون مصالح 30.000 الی 15.000
رادیاتور برند ایرانی به ازای هر پره 65.000 الی 25.000
دستمزد نقاشی روغنی یا پلاستیکی با مصالح 15.000 الی 9.000
پکیج ایرانی جنس مرغوب به ازای هر دستگاه 9.000.000 الی 1.500.000
شومینه برقی با دستمزد نصب هر عدد 4.000.000
پنجره UPVC با دستمزد نصب در هر متر مربع 800.000 الی 500.000
شیرآلات ایرانی جنس مرغوب با دستمزد نصب هر عدد 450.000
روشویی کابین دار  P.V.C هر عدد 8.000.000 الی 900.000
درب ضد سرقت با قفل و یراق آلات و دستمزد نصب هر لنگه 4.500.000 الی 3.000.000
درب داخلی ضد سرقت با سیستم جدید هر لنگه 5.000.000 الی 1.200.000
تخلیه نخاله با کارگر و ماشین خاور هر سرویس 150.000
کارگر ساختمانی روزمزد هر روز 120.000 الی 50.000