آشنایی با قوانین

استعلام سند ملک با کد ملی، بارکد و پلاک ثبتی

استعلام سند ملک یکی از مهم ترین اقداماتی است که قبل از خرید و فروش یک ملک بایستی آن را انجام داد. خرید و فروش ملک یکی از کسب‌وکارهایی است که از گذشته‌های دور رواج داشته است. امروزه نیز به شیوه‌های گوناگون این کسب‌وکار انجام می‌شود. امروزه با سر و سامان دادن به بازار ملک، تا حدود زیادی بسیاری از فعالین حوزه ملک تحت نظارت اتحادیه‌ها و نهادهای قانونی فعالیت می‌کنند.

اما با این حال تعدادی از فعالین این حوزه به قوانین و مقررات اتحادیه‌ها و نهادهای قانونی معتقد نیستند، به صورت مجزا فعالیت می‌کنند. همین موضوع باعث می‌شود که در برخی از موارد، معاملات ملکی با مشکلات قانونی و پیچیده حقوقی مواجه شود.

در پی این موضوع فرد خریدار یا فروشنده متحمل ضرر شود. به طور کلی برای خرید و فروش یک ملک برای مثال فروش آپارتمان در اصفهان موارد متعددی هستند که بایستی مورد توجه قرار گیرند. یکی از مهم‌ترین آن‌ها، استعلام سند ملکی است.

۳ روش استعلام الکترونیکی املاک با کد ملی

برای دریافت استعلام سند ملک چند روش وجود دارد که در ادامه چند روش را به صورت تصویری آموزش می‌دهیم.

در تمامی روش‌ها جهت دریافت استعلام سند ملک و تصدیق اصالت ملک، ابتدا وارد سایت ثبت من یا سازمان ثبت اسناد و املاک به آدرس https://ssaa.ir شوید.

روش اول:

در منوبار صفحه اصلی گزینه خدمات الکترونیک را انتخاب کنید.

سپس از زیر شاخه استعلامات ثبتی گزینه تصدیق اصالت سند را انتخاب نمایید.

صفحه‌ استعلام سند باز می‌شود، موارد خواسته شده از جمله استان، واحد ثبتی، کد ملی، اصلی و فرعی (در سند تک برگ درج شده است) و… را با دقت وارد نمایید.

ابتدا استان صادر کننده سند را انتخاب کنید.

سپس حوضه واحد ثبتی سند ملک را انتخاب کنید.

کد ملی یا شناسه ملی، پلاک اصلی، پلاک فرعی را وارد نمایید و نوع سند را انتخاب کنید.

در پایان شماره دفتر املاک الکترونیکی را وارد کرده و گزینه برسی را بزنید. صفحه‌ باز شده حاوی مشخصات سند و مشخصات مالک است.

روش دوم:

بعد از وارد شدن به سایت سازمان و ثبت اسناد و املاک کشور، در صفحه اصلی آیکن یا گزینه استعلامات ثبتی را انتخاب کنید.

در سمت راست نمایشگر، منو میز خدمت الکترونیک باز می شود. در قسمت استعلامات ثبتی گزینه تصدیق اصالت سند مالکیت را انتخاب نمایید.

صفحه‌ استعلام سند باز می‌شود، موارد خواسته شده از سند را طبق توضیحات بالا وارد نمایید و مراحل را ادامه دهید.

روش سوم:

اگر سایت درگاه یکپارچه خدمات الکترونیکی سازمان ثبت اسناد و املاک کشور باز شد یا به این صفحه انتقال پیدا کردید مراحل زیر را ادامه دهید.

در صفحه اصلی سایت از منوی سمت راست گزینه خدمات را انتخاب کنید.

در منوی باز شده گزینه املاک را انتخاب کنید.

سپس گزینه تصدیق اصالت سند را انتخاب کنید.

صفحه‌ استعلام سند باز می‌شود، موارد خواسته شده از سند را طبق توضیحات بالا وارد نمایید و مراحل را ادامه دهید.

نحوه استعلام سند ملکی با استفاده از بارکد یا شناسه یکتا

سند ملکی را از طریق بارکد فقط برای صاحب ملک می‌توان استعلام کرد. با استفاده از این سامانه نمی‌توان نسبت به بررسی مالکیت افراد دیگر اقدام نمود. زیرا برای حفظ حریم شخصی و اطلاعات ملکی افراد در این سامانه تدابیری اندیشید ه‌شده است.

به همین دلیل از این بابت نگرانی برای افراد وجود نخواهد داشت. اگر بخواهید برای استعلام سند مالکیت با بارکد اقدام نمایید، باید به صورت حضوری به دفاتر مربوطه مراجعه نمایید. اما می‌توان با مراجعه به سایت سازمان ثبت اسناد و املاک و داشتن شناسه یکتا، به صورت غیر حضوری برای استعلام سند ملک اقدام نمود. همچنین هنگام خرید و فروش هر نوع ملک باید از انواع کلاهبرداری در معامله املاک آگاه باشید.

افرادی که کد ۱۸ رقمی یا همان شناسه یکتای استعلام ملک را دریافت نموده‌اند، می‌توانند به کمک سامانه استعلام الکترونیکی ملک از آخرین وضعیت سند خود مطلع شوند. همچنین می‌توان از این طریق برای اطلاع از اعتبار نزد افراد اقدام کرد. بدین منظور باید ابتدا وارد سایت سازمان ثبت اسناد و املاک کشور شوید و برای استعلام سند ملک با شناسه یکتا اقدام کنید. در ادامه به توضیح مراحل می‌پردازیم:

۱- برای این کار کافی است مرورگر خود را باز کنید و در داخل کادر جستجوی آن عبارت سایت سازمان ثبت اسناد و املاک کشور را جستجو کنید. یا اینکه مستقیما به آدرس ssaa.ir مراجعه نمایید. پس از اینکه وارد سایت این سازمان شدیم می‌توان از منو کشویی بالای سایت، منوی میز خدمات الکترونیک را باز کرد.

۲- در این قسمت چندین زیر منو وجود دارد. برای استعلام سند ملک با استفاده از بارکد یا شناسه ملی می‌بایست بر روی قسمت پیگیری استعلام الکترونیک ملک کلیک نمود. پس از این کار صفحه‌ای برای شما باز خواهد شد.

۳- در این مرحله برای استعلام باید شناسه یکتای استعلام (کد ۱۸ رقمی)  سند خود را وارد نمایید. این شناسه ۱۸ رقمی بر روی برگه سند مالکیت که از سوی اداره ثبت اسناد صادر شده‌ است، وجود دارد. این شناسه در بالای سند سمت راست یا در مرکز قرار دارد. 

۴- در نهایت کافیست بر روی دکمه ارسال کلیک شود. سپس استعلام در مدت چند ثانیه انجام و اطلاعات درخواستی شما به نمایش گذاشته‌ می‌شود.

نحوه استعلام سند ملکی با استفاده از پلاک ثبتی

یکی از مهم‌ترین اقدامات در حین معامله ملک، بررسی وضعیت ملک و مشخصات مالک است. در واقع استعلام سند ملکی به روش‌های دیگری نیز امکان پذیر است که یکی از کوتاه‌ترین و بهترین آن‌ها استعلام ملک با پلاک ثبتی به شمار می‌رود.

پلاک ثبتی یکی از شناسه‌هایی است که از سوی سازمان ثبت اسناد و املاک برای ملک‌های مختلف صادر می‌شود و به مانند کد ملی افراد یکتا می‌باشد و هر کد یا شناسه برای یک فرد می‌باشد و به همین دلیل به راحتی می‌توان از طریق آن استعلام‌های لازم را گرفت.

این شماره معمولا ترکیبی از چند کد است که در صورت داشتن اطلاعات کافی می توان از روی پلاک ثبتی موقعیت دقیق یک ملک را مشخص کرد و حتی برای پیدا کردن پلاک منزل با کد ملی اقدام نمود. به همین دلیل این کد برای سامانه‌ها کاملا تعریف شده‌ است و برای گرفتن‌استعلام‌ها به وسیله این کد نیاز به زمان زیادی نیست.

این کد معمولا به صورت‌های مختلفی در سندهای مالکیت درج می‌شود و به طور کلی از دو قسمت اصلی و فرعی تشکیل می‌شود. این دو قسمت به وسیله یک ممیز از هم جدا می شوند. گاهی در کنار این کد با کلماتی مثل «مفروز» و «مجزی شده» مواجه می‌شویم که این کلمات به معنای جدا شده از بخش اصلی و یا جزء جزء شده از بخش اصلی معنی می‌دهند. در ادامه با نحوه استعلام سند ملک با استفاده از پلاک ثبتی آن بیشتر آشنا می‌شویم. 

استعلام پلاک ثبتی از شهرداری

خرید و فروش خانه در اصفهان و هر نقطه دیگری از کشور بایستی با رعایت موارد قانونی و انجام استعلام‌های مورد نیاز انجام شود. بهترین راه حل ممکن برای استعلام سند ملک با استفاده از پلاک ثبتی، سر زدن به سایت شهرداری آن منطقه است.

خوشبختانه در سال‌های اخیر با هماهنگی که بین شهرداری‌ها و سازمان ثبت و اسناد کشور انجام شده‌ است، می‌توان با مراجعه به این سایت‌ها اطلاعات کاملی از وضعیت ملک و همچنین مالکیت آن ها بدست آورد و برای استعلام پلاک ثبتی از شهرداری اقدام نمود.

برای این کار باید وارد سایت شهرداری شهر مربوطه شوید. برای مثال در سایت شهرداری استان تهران قسمتی برای پرداخت عوارض طراحی شده‌ است. در این قسمت می‌توان با وارد کردن یک عدد ۸ رقمی که در زیر پلاک شهرداری ملک قرار دارد، به وضعیت مالکیت آن پی برد.

نکته مهمی که در این روش وجود دارد، ناقص بودن اطلاعات شهرداری‌ها در بعضی از شهرهای کشور است که مانع از استعلام درست می‌شود. برای انجام این گونه استعلام‌ها باید از روش‌های دیگری اقدام کرد.

البته در سال‌های اخیر همواره تلاش سازمان ثبت اسناد و املاک کشور بدین گونه بوده است که بتواند با کمترین دغدغه امکان استعلام املاک را در اختیار افراد قرار دهد. همچنین می‌توان با مراجعه حضوری به دفاتر این سازمان در شهرهای مختلف کشور نیز برای استعلام پلاک ثبتی ملک اقدام نمود.

نکات مهم درمورد استعلام سند ملک با کد ملی یا پلاک ثبتی

استعلام سند ملکی با استفاده از کد یا همان شناسه ملی و همچنین پلاک ثبتی اقداماتی هستند که می‌توان آن‌ها را به صورت آنلاین و حضوری انجام داد. نکته مهمی که در اینجا باید به آن توجه داشت این است که حتما استعلامات از طریق سایت سازمان اسناد و املاک کشور و یا از طریق سایت های شهرداری هر منطقه انجام شود.

برای مثال جهت خرید و فروش خانه در اصفهان بایستی استعلام‌های لازم را از سامانه سازمان اسناد و املاک کشور و یا از طریق سایت شهرداری اصفهان و یا شهرداری‌های تابعه این استان انجام دهند. اخیرا برخی شرکت‌ها در زمینه استعلام ملک و مشاور حقوقی املاک راه اندازی شده‌اند که این خدمات را به متقاضیان ارائه می‌دهند. در صورت نیاز برای مراجعه به این شرکت‌ها بایستی مراکز معتبر را انتخاب نمود.

پیگیری وضعیت صدور سند

اگر هنگام ارسال مدارک برای صدور سند، بارکد یا شماره پیگیری دریافت نموده‌اید، برای پیگیری وضعیت صدور سند مالکیت باید ابتدا به سایت اینترنتی sabtasnad.post.ir مراجعه کنید. سپس برای استعلام سند مالکیت با بارکد یا همان کد پیگیری اقدام نمایید. توجه داشته باشید که این سامانه فقط برای اطلاع از وضعیت صدور سند ملکی است. اگر می‌خواهید از وضعیت اعتبار سند مالکیت آگاه شوید، باید از طریق سامانه ثبت اسناد و املاک کشور و به کمک شناسه یکتای استعلام سند ملک اقدام نمایید.

روش های پیگیری سند ملک

روش‌های پیگیری و استعلام سند ملک به دو دسته حضوری و غیر حضوری تقسیم می‌شود:

پیگیری سند ملک به صورت حضوری

در این روش، افراد می‌توانند با در دست داشتن مدارک شناسایی معتبر به یکی از دفاتر ثبت اسناد رسمی داخل کشور مراجعه کنند و با ارائه این مدارک از وضعیت اسنادی که به اسم آن‌ها ثبت شده، آگاه شوند. باید بدانید که پیگیری سند ملک با کد ملی به صورت حضوری امکان پذیر است.

شما باید با مدارک شناسایی به مراکز مربوطه مراجعه نمایید و مراحل استعلام سند ملک با کد ملی را پشت سر بگذارید. در این روش، استعلام همه پلاکهای ثبتی به اسم خود فرد نمایش داده می‌شود. اگر شخصی غیر از مالک بخواهد برای استعلام سند مالکیت اقدام کند، باید حکم قضایی داشته باشد.

 پیگیری سند ملک به صورت غیرحضوری

اگر بخواهید فقط برای استعلام یک سند اقدام کنید، نیازی به مراجعه حضوری به دفاتر ثبت اسناد و املاک ندارید. در واقع پیگیری سند ملک به صورت غیر حضوری در سایت سازمان ثبت اسناد و املاک کشور انجام می‌گیرد.

این سایت با آدرس ssaa.ir، تمامی خدمات مربوط به سندهای مالکیت در سرتاسر کشور را ارائه می‌کند. شما می‌توانید با مراجعه به سایت سازمان ثبت اسناد و املاک کشور، برای استعلام وضعیت صدور و پیگیری سند ملک اقدام نمایید. توجه داشته باشید که تنها در صورتی می‌توانید از وضعیت صدور و اعتبار سند خود مطلع شوید که کد پیگیری، شناسه ملک و یا شناسه یکتای استعلام ملک را داشته باشید.

بنابراین برای استعلام سند تک برگی کافیست به نشانی estate.ssaa.ir مراجعه نمایید. برای این کار باید شماره اسناد تک برگی و سایر اطلاعات مندرج در سند را داشته باشید.

انواع سند و ضرورت استعلام آن

انواع سند ملکی به طور کلی به دو دسته اسناد رسمی و اسناد عادی تقسیم می شوند. سند رسمی نیز دارای سه دسته هستند: ۱. اسنادی که در اداره ثبت اسناد و املاک تنظیم شده باشند. ۲. اسنادی که در دفاتر اسناد رسمی تنظیم شوند. ۳. اسنادی که در نزد سایر مامورین رسمی در حدود صلاحیت آن ها و بر اساس مقررات تنظیم گردند. اگر سند تحت هیچ یک از این شرایط ثبت نشده باشد، سند عادی به شمار می‌رود. 

باید بدانید که سند ملکی نیز در دسته اسناد رسمی قرار می‌گیرد. برای استعلام سند ملک می‌توان از طریق سازمان ثبت اسناد و املاک اقدام نمود. در واقع استعلام برای اطمینان از آزاد بودن سند ملک و احراز هویت خریدار، اهمیت دارد. 

در صورتی که قصد خرید ملکی را دارید، باید حتما قبل از خرید از مالکیت فروشنده مطمئن شوید. این روزها یکی از مهم ترین دعاوی حقوقی در رابطه با کلاهبرداری و مالکیت ملک است. برخی افراد اقدام به فروش ملکی می کنند که در رهن بانک است و یا مالکیت آن را در اختیار ندارند! بنابراین برای جلوگیری از روبرو شدن با چنین مشکلاتی باید برای استعلام ملک اقدام کنید.

 

استعلام سند ملکی چیست؟

استعلام سند ملکی یکی از پیش زمینه‌های معاملات قانونی انواع ملک به شمار می‌رود. اگر امروزه به راهروهای دادگاه‌های سراسر کشور گذری داشته‌ باشیم با خیل عظیمی از افراد مواجه می‌شویم که بر سر مالکیت یک ملک اختلاف دارند. به همین دلیل به مراکز حل اختلاف پناه آورده‌اند.

در واقع یکی از دلایل اصلی اختلاف این افراد، عدم استعلام سند ملک و دیگر استعلام‌های قانونی قبل از خرید و فروش است. همچنین اطلاع از مسائل حقوقی خرید و فروش ملک به شما کمک می‌کند که یک معامله و سرمایه‌گذاری موفق‌تری داشته باشید.

برای مثال ممکن است فردی که اقدام به فروش ملک می‌کند صاحب واقعی ملک نباشد. یا اینکه ملک او دارای مشکلات حقوقی از جمله رهن بانک، انحصار وراثت و غیره باشد. در نتیجه با کمک استعلام ملکی سند می‌توان از حقانیت مالکیت فرد و فاقد مشکل بودن ملک او اطمینان حاصل کرد. برای استعلام سند یک ملک نیاز به اقدام پیچیده و خاصی نیست و می‌توان از طریق کد ملی یا پلاک ثبتی نسبت به این کار اقدام نمود.

 

سامانه استعلام الکترونیکی سند ملک

خریداری ملک مسکونی یا تجاری همواره با یک سری نگرانی‌ها همراه است. چرا که ممکن است افراد بعد از خریداری ملک، سند تک برگی دریافت کنند ولی از اعتبار آن مطلع نباشند. خوشبختانه امروزه می توان با روش استعلام سند تک برگی با کد ملی یا سایر روش‌ها به سادگی از وضعیت سند ملک آگاه شد.

بنابراین بهتر است برای جلوگیری از هر گونه اشتباه یا کلاهبرداری، به سامانه استعلام الکترونیکی ملک یا همان سامانه ثبت اسناد و املاک کشور مراجعه کنید و اعتبار سند خود را بررسی نمایید.

استعلام سند ملکی از طریق داده‌های موجود در دیتابیس‌های سازمان ثبت اسناد و املاک کشور امکان پذیر است. سازمان ثبت اسناد و املاک کشور یکی از سازمان‌های قدیمی می‌باشد که از مهمترین وظایف آن ثبت سند و مالکیت اشخاص حقیقی و حقوقی جامعه است. به همین دلیل نقش بسزایی در مناسبت‌های اقتصادی و اجتماعی و همچنین استقرار و تثبیت مالکیت افراد ایفا می‌کند.

خوشبختانه این سازمان توانسته داده‌های خود را با تکنولوژی‌های بروز نیز تطبیق دهد. به همین دلیل با کمک این سامانه می‌توان نسبت به استعلام سند ملک مورد نظر اقدام نمود و با اطمینان خاطر خرید و فروش خانه را انجام داد. 

شناسه یکتای استعلام ملک چیست؟

همانطور که گفتیم، با مراجعه به سایت سازمان ثبت اسناد و املاک کشور می توان از وضعیت اعتبار اسناد مطلع شد. در واقع شما برای استعلام سند ملک به صورت الکترونیکی باید یک سری اطلاعات ارائه کنید که یکی از آن‌ها، شناسه یکتای استعلام ملک است. حالا باید بدانیم که شناسه یکتای استعلام ملک چیست و چگونه می‌توان آن را تهیه کرد؟

هنگامی که شما برای ثبت سند در سامانه ثبت اسناد و املاک کشور اقدام می کنید، یک کد رهگیری دریافت خواهید کرد. این کد رهگیری همان شناسه یکتای استعلام ملک است. توجه داشته باشید که این کد برای هر فرد به طور جداگانه صادر می‌شود و با فرد دیگر متفاوت است. شناسه استعلام سند ملک، یک کد ۱۸ رقمی است که شما می‌توانید به واسطه آن از آخرین وضعیت و اعتبار سند ملک خود مطلع شوید. 

 

نتیجه گیری

اسناد به دو دسته عادی و رسمی تقسیم می‌شوند و شما باید برای آگاهی از وضعیت صدور سند و اعتبار آن به سامانه سازمان املاک و اسناد کشور مراجعه کنید. استعلام سند مالکیت یکی از نکات مهمی است که باید حین معامله ملک به آن توجه کنید. در این مقاله به توضیح استعلام پلاک ثبتی ملک و استعلام سند مالکیت با کد ملی پرداختیم. ما در سامانه هوشمند املاک داران برای خرید و فروش قانونی و مطمئن انواع ملک فعالیت داریم و شما از سراسر کشور می‌توانید از این مجموعه خدمات مورد نیاز خود را دریافت نمایید.

گروه تحریریه املاک داران

هدف گروه تحریریه املاک داران همه سوالات شما را در حوزه املاک و ساخت و ساز پاسخگو باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا