گردشگری

خانه های تاریخی کاشان با معماری شگفت انگیز!

سفر کردن می‌تواند باعث وسعت بخشیدن به نگرش شما شود. در واقع به شما کمک می کند با سبک زندگی مردم با فرهنگ های مختلف آشنا شوید. ایران که یکی از اولین کشورهای تحت سلطه بزرگترین امپراطور های جهان بوده است، مکانی فوق العاده برای اکتشاف و ماجراجویی به شمار می رود. سبک زندگی سلسله های مختلف در این کشور بسیار متنوع است. کاشان یکی از شهرهای ایران است که نمونه هایی از خانه های تاریخی آن، سبک معماری قبل و بعد از اسلام را به نمایش می گذارد.

کاشان به خاطر بزرگ ترین خانه های تاریخی در دنیا معروف است. هر خانه باستانی در کاشان، معماری و طراحی داخلی منحصر به فردی را به نمایش می گذارد. در واقع سفر به کاشان مانند سفر به دوران باستان است. با سایت خرید و فروش خانه املاک داران می توانید خدمات متعددی در حوزه املاک و مستغلات دریافت نمایید. همچنین در مسائل قانونی و مشاور حقوقی املاک و مستغلات می توانید با مشاوران ما در تماس باشید.

در این مقاله از مجله املاک داران با ما همراه شوید تا خانه های تاریخی کاشان با معماری شگفت انگیز آنها را بشناسید!

معروف ترین خانه های تاریخی کاشان

شهر زیبای کاشان یکی از تاریخی ترین شهرهای ایران است که جاذبه های گردشگری بسیاری در خود جای داده. در واقع کاشان به خاطر خانه های قدیمی، زیبا و بزرگ خود شهرت دارد. این خانه ها معماری ارزشمند و منحصر به فرد ایرانیان را به تصویر می کشند که هنوز با گذشت زمان، هویت تاریخی خود را حفظ کرده اند.

خانه بروجردی کاشان

نظر  شما درباره یک داستان عاشقانه چیست؟! در روزگاران قدیم، مردی به نام سید مهدی بروجردی عاشق دختری از خانواده ای ثروتمند شد. او برای تحت تاثیر قرار دادن خانواده دختر، از علی مریم (یکی از بنام ترین معماران آن دوران) خواست تا عمارتی با شکوه بنا کند. و از صنیع الملک و کمال الملک در طراحی داخلی کمک گرفت. بیش از ۱۵۰ نفر بکار گرفته شدند تا این خانه سنتی زیبا در ایران ساخته شود. در نهایت این عمارت فریبنده را به دختری که بعدها همسرش شد، تقدیم کرد.

امروزه خانه بروجردی یکی از جاذبه های گردشگری کاشان است. چرا که توسط رئیس کنفرانس یونسکو به عنوان زیبا ترین خانه تاریخی در اسیا شناخته شد. طراحی های داخلی و خارجی عمارت پر از نقاشی ها و کنده کاری های با شکوه است. زیبایی این خانه به قدری نفس گیر است که در وصف نمی گنجد.

موقعیت: کاشان، خیابان علوی، محله سلطان امیراحمد

   

خانه تاریخی طباطبایی کاشان

خانه بی نظیر طباطبایی یکی از بنا های معروف دوره قاجاریه که در سال ۱۲۵۰ هجری قمری ساخته‌شد. ساخت این خانه با مساحت ۴۷۳۰ متر مربع، حدود ۱۰ سال زمان برد.

با بازدید از خانه طباطبایی، یکی از شگفت انگیز ترین خانه های تاریخی کاشان، متوجه خواهید شد که زندگی باستانی در کاشان تا چه حد با شکوه و مجلل بوده است. این خانه عروس خانه های تاریخی ایران به شمار می رود. شهرت اصلی خانه طباطبایی ها به دلیل ظرافت های خاصی است که در طراحی و ساخت آن به کار رفته است.

خانه طباطبایی برای خانواده اصیل طباطبایی توسط معمار معروف علی مریم ساخته شد که قبلا نیز خانه بروجردی را ساخت. سید جعفر طباطبایی، تاجر فرش دستور داد این عمارت را برای همسرش بسازند. در تمام گچ بری های این خانه از طرح های اصیل فرش های ایرانی الهام گرفته شده است.

با بازدید از این خانه شما می توانید تمامی ویژگی های باشکوه معماری ایرانی را فقط در یک بنا ببینید. این خانه شامل چهار حیاط است که با در و پنجره های چوبی تزیین شده است. پنجره های رنگی سالن که تصویری شگفت انگیز با انعکاس نور خورشید ایجاد کرده، یکی ویژگی فراموش نشدنی این خانه تاریخی است. با توجه به هوای گرم کاشان، تمامی خانه های تاریخی این منطقه به سیستم تهویه ای به نام باد گیر مجهز هستند. این خانه دارای سه بادگیر است که برای خنک کردن کل خانه استفاده می شود.

موقعیت: کاشان، خیابان علوی، محله سلطان امیراحمد، جنب امامزاده امیراحمد

   

خانه عباسی کاشان

این بار داستان عاشقانه ای در کار نیست و هدفی معنوی در پس ساختنِ این قلعه با شکوه وجود دارد. شاید باور کردنش سخت باشد ولی استفاده از واژه خانه برای این بنای باشکوه عادلانه نیست. خانه عباسی یکی از با شکوه ترین خانه های تاریخی ایران است که به خاندان اصیل عباسی تعلق داشته است. ساخت این عمارت در قرن ۱۸ بیش از ۲۰ سال طول کشید. این مدت زمان طولانی، قلعه ای فوق العاده ای زیبا خلق کرده است. این خانه در زمینی به مساحت ۷۰۰۰ متر مربع با پنج طبقه و ۶ حیاط و اتاق واقع شده است. از آنجایی که عباسی یکی از معملمان و روحانیون برجسته بود، حیاط اصلی به برگزاری دروس دینی اختصاص داشت.

سالن های متعددی برای ورودی میهمانان در نظر گرفته‌شده بود. خانه عباسی، به عنوان یک خانه تاریخی در کاشان، دارای بادگیر و چند فواره به منظور خنک کردن اتاق ها می باشد. بهترین قسمت خانه را شاه نشین می نامند که دارای پنج در و سقف های تزیین‌شده با موزاییک است. اگر در وسط اتاق بیاستید، گویی زیر اسمان ایستاده اید. از این خانه تاریخی در فیل و سریال های تاریخی ایرانی زیادی به عنوان لوکیشن فیلمبرداری استفاده شده‌است.

موقعیت: کاشان، خیابان علوی، کوی سلطان امیراحمد

   

خانه تاریخی اخوان، کاشان

این خانه به اندازه سایر خانه های تاریخی کاشان قدمت ندارد. توسط یک معمار ایرانی ساخته و سپس توسط بابک اخوان، کار آفرین ایرانی خریداری شد. این خانه ترکیبی از معماری مدرن و سنتی را به تصویر می کشد.

   

خانه شریفیان کاشان

یکی دیگر از خانه های تاریخی کاشان، خانه شریفیان است. این خانه که در دوران قاجار توسط حاج محمد حسن شریف ساخته‌شد، دارای حوضی زیبا داخل حیاط با تزیینات مسحورکننده ایرانی است. خانه شریفیان، یک نمونه واقعی از خانه های تاریخی کاشان به دو بخش تقسیم می شود: اندرونی و بیرونی. اندرونی حیاطی است سه طرف ساخت و بیرونی حیاطی چهار طرف ساخت می باشد. از آنجایی که ایرانیان بسیار به عقاید مذهبی احترام می گذاشتند، فضای داخلی خانه را به بانوان و البته خدمتکاران اختصاص می دادند تا میهمانان نتوانند آن ها را در حال کار کردن ببینند.

طاق قوسی شکل این بنا در نگاه اول توجه شما را جلب می کند. سقف و دیوارهای این عمارت با گچ بری ها، مقرنس کاری ها و یزدی بندی های جذاب تزیین شده است. در این بنا میتوان بخش های مختلف دیگری از جمله هشتی ورودی ، تالار پنج دری با شاه نشین بزرگ، دو اتاق سه دری در دو طرف، دو فضای کفش کن، ایوان تابستانی، بهار خواب، مطبخ و سرداب، و حتی اصطبل را مشاهده کرد. خانه شریفیان نیز از آثار ملی به شمار می رود.

موقعیت: کاشان، خیابان علوی، کوی صدر

 

خانه عامری کاشان

سرای عامری ها، بزرگترین خانه تاریخی کاشان، برای فرماندار کاشان در دوران زندیه ساخته شد. این خانه در دوران قاجار توسط سهام السطنه عامری  بازسازی شد. متاسفانه این خانه در قرن ۱۹ به دلیل زلزله ویران شد و مجددا بازسازی گردید.

خانه عامری شامل ۸۵ اتاق، هفت حیاط، شاه نشین هفت دری، اتاق های سه دری، حوضخانه و دو حمام است. برای تزیین آن از پنجره های رنگی، کاشی کاری، نقاشی و آینه های مختلف استفاده شده است. بادگیرهای خانه عامری از بلند ترین بادگیرهای خانه های تاریخی کاشان به شمار می روند. این خانه در نزدیکی سایر جاذبه های گردشگری کاشان نظیر مسجد بزرگ، بازار کاشان، موزه اسباب بازی، حمام سلطان امیر و غیره است.

موقعیت: کاشان، محله علوی، خیابان علوی، بن‌بست باستان هفتم، پلاک صفر

خانه رئیسیان کاشان

خانه تاریخی رئیسیان در کاشان متعلق به دوران قاجار ، در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده‌است. این خانه دارای دو حیاط اندرونی و بیرونی است و حیاط اصلی به صورت گودال باغچه بنا گردیده است. از جمله فضاهای مهم این خانه تاریخی که از نظر معماری حائز اهمیت هستند، میتوان به هشتی ورودی، شاه نشین، بهار خواب، حوضخانه، بادگیر و مهتابی اشاره کرد.

موقعیت: کاشان، محله سلطان میراحمد

خانه تاریخی مشکی کاشان

قدمت خانه تاریخی مشکی کاشان به دوران قاجار باز می گردد. این عمارت تاریخی با نام خانه اسماعیل در کاشان نیز شناخته می شود. حیاط مرکزی این خانه به صورت گودال باغچه بنا شده‌است. به گونه ای که پایین تر از سطح کوچه قرار دارد. در واقع در گذشته برای دسترسی به آب قنات، حیاط به این شیوه ساخته می شد. این خانه دو طبقه به صورت سه طرف ساخته طراحی و بنا گردیده‌است. از بخش های مختلف آن می توان به شاه نشین، مهتابی، سرداب، بهار خواب، ایوان تابستانی و پنج دری اشاره کرد. سقف ها با گچ بری یزدی بندی و طاقچه ها با قطار بندی و پنجره های رنگی تزیین شده‌است.

موقعیت: کاشان، خیابان ملاحبیب الله شریف، کوچه گذر دروازه اصفهان، کوچه حاجی صفی

خانه حشمت الله خان

خانه سه طبقه حشمتت اله خان نیز یکی دیگر از خانه های دوران قاجار است. از ویژگی های برجسته این خانه میتوان به هفت دری آن اشاره کرد. و همچنین دهانه ورودی بزرگتر از حد استاندارد شاه نشین آن که در بین خانه های تاریخی کاشان رکورد شکسته‌است. سقف این بنا با یزدی بنا به شیوه ماهرانه ای تزیین شده و توجه شما را به محض ورود به خود جلب می کند. این خانه دارای دو جبهه است که یکی در جنوب و دیگری در شرق حیاط قرار دارند. سرداب، هشتی ورودی، هفت دری و شاه نشین از بخش هایی هستند که اهمیت تاریخی دارند.

موقعیت: کاشان، محله علوی، خیابان علوی، بن‌بست باستان هفتم، پلاک صفر

خانه عطارها کاشان

خانه عطارها نیز یکی دیگر از خانه های تاریخی دوران قاجار به شمار می رود. این خانه شامل فضاهایی نظیر سرداب، شاه نشین، حوضخانه، هشتی ورودی می شود. سه بادگیر بلند این خانه تاریخی به خنک کردن هوا در تابستان کمک می کند.  کمی از بقایای گچ بری ها و یزدی بندی های باستانی هنوز در این خانه به چشم می خورد.

موقعیت: کاشان، محله پنجه شاه، چهارراه آیت اله کاشانی

خانه حکیم باشی کاشان

این خانه تاریخی در اوایل دوران قاجار بنا شد. حکیم باشی یکی از بکر ترین خانه های تاریخی کاشان است که به دستور پزشک معروف دوران قاجار ساخته‌شد. از مهم ترین ویژگی های این عمارت، وجود نقاشی های معروف میرزا عبدالوهاب غفاری از اساتید دوره قاجار می باشد.

موقعیت: کاشان، خیابان فاضل نراقی کاشان، در نزدیکی مسجد آقابزرگ

خانه بالا چی کاشان

خانه بالاچی کاشان یکی دیگر از خانه های قاجاری زیبا است که قدمت آن به ۱۳۰ سال پیش باز می گردد. این خانه در زمینی به مساحت ۶۰۰ متر مربع ساخته‌شده و یک حیاط بسیار بزرگ و بدون باغچه دارد. سرداب، شاه نشین، هشتی ورودی، ایوان های تابستانی و زمستانی ازجمله شگفتی های معماری باستانی ایران در این خانه هستند. همچنین تزیینات زیبای شاه نشین، گچ بری های ایوان، آیینه کاری ها و رسمی بندی های این خانه نفس را در سینه حبس می کند.

موقعیت: کاشان، محله قبرستان درب باغ، روبه‌روی خانه تاریخی احسان

 

خانه حسینی و بنی کاظمی

خانه حسینی در بخش شرقی خانه بنی کاظمی واقع شده‌است. این خانه که متعلق به دوران قاجار است، یک در دو لنگه چوبی دارد. به منظور تابش کمتر نور خورشید به خانه و گرمای کمتر، این خانه ها معمولا پشت به آفتاب ساخته‌می‌شدند. در حیاط این خانه چهار باغچه به چشم می خورد. درخت های تنومندی در باغچه های هر دو خانه حسینی و بنی کاظمی وجود دارد که نشان از قدمت این خانه ها دارد.

خانه بنی کاظمی در همین منطقه نیز، یکی از خانه های زیبای قاجاری است. این خانه دارای دو حیاط بیرونی و اندرونی و یک حیاط خلوت در پشت شاه نشین است. در این خانه تاریخی گچ بری های بی نظیر، یزدی بندی، رسمی بندی و قطار بندی های خیره کننده‌ای دیده‌می‌شود.

موقعیت: کاشان، محله کوشک صفی

 

خانه دستمال چی کاشان

و اما خانه تاریخی دستمالچی کاشان که قدمت آن به دوران پهلوی باز می گردد. این خانه سه طبقه دارای یک حیاط مرکزی است و حیاط اندرونی و بیرونی ندارد. یک حوض بزرگ در مرکز و دو باغچه در اطراف حیاط خانه وجود دارد. از جمله بخش های مهم این خانه که اهمیت باستانی دارند، میتوان به شاه نشین، ایوان تابستانی، سرداب و حوضخانه اشاره کرد.

موقعیت: کاشان، خیابان محتشم، کوچه درب گلدان

خانه تاریخی راهب کاشان

خانه راهب با قدمتی ۲۰۰ ساله، در دوران قاجاریه ساخته‌شد. این خانه تاریخی در زمینی به مساحت ۱۵۰۰ متر مربع بنا شده و درست در محله درب باغ قرار دارد. از بخش های مختلف این خانه میتوان به بادگیر، ایوان تابستانی و زمستانی، هشتی ورودی، مطبخ، نما خانه، سرداب، پنج دری، پناه متفکران، محفل عشاق، حجره هنرمندان، پاشیر اشاره کرد. یک حوض بزرگ در وسط حیاط مرکزی این خانه واقع‌شده و در و پنجره های چوبی در اطراف خودنمایی می کنند.

موقعیت: کاشان، خیابان فاضل نراقی، کوچه فرهنگ ۳۱

 

خانه تاریخی منوچهری کاشان

این خانه که قدمت آن به دوران صفویه باز می گردد، یک بار بر اثر زلزله ویران شد. بعدها در دوران قاجار مجددا بازسازی گردید و در سال ۱۳۸۶ نیز توسط ابوالفضل شاهی مرمت شد. این خانه تاریخی یکی از آثار ملی ایران است که طراحی داخلی آن توسط معمار اصفهانی، شهناز نادر انجام شده‌است.

موقعیت: کاشان، خیابان محتشم، کوچه شهید ثابت، کوی عمارت هفتم، شماره ۵۹

 

خانه عادل کاشان

خانه تاریخی عادل کاشان یک خانه دو طبقه است، که به سبک باغچه گودال بنا شده‌است. این خانه یکی از شاهکارهای معماری باستانی ایران است که دارای بادگیر، حوض، پنجره های مشبک رنگی می باشد. ایینه کاری ها و گچ بری ها و نور گیرها به جذابیت هر چه بیشتر این خانه کمک شایانی کرده است.

موقعیت: کاشان، میدان کمال‌الملک، خیابان فاضل نراقی، کوچه فرهنگ ۶

 

خانه مرشدی کاشان

این خانه که به خانه مرشدی معروف است، با قدمتی ۲۵۰ ساله، دارای دو طبقه است. این خانه یک حیاط اصلی، حوضخانه و هشت باب اتاق می باشد. پنج باب از اتاق ها در حیاط اصلی و سه باب در طبقه پایین قرار دارد. با توجه به معمای قدیمی این بنا، ورودی اتاق ها دارای پله های زیادی است.

موقعیت: کاشان، میدان کمال‌الملک، خیابان ملا حبیب اله شریف، کوچه بوستانی

 

خانه احسان کاشان

این خانه ۱۰۰ ساله متعلق به دوران قاجار می باشد که دارای دو حیاط جداگانه اندرونی و بیرونی است. از جمله فضا های مهم این خانه که ارزش معماری باستانی را اثبات می کند، میتوان به سرداب، شاه نشین، پنج دری، هفت دری، هشتی ورودی، مهتابی، ایوان تابستانی و بادگیر اشاره کرد. این خانه که در یکی از قدیمی ترین محله های شهر، محله شهر باغ قرار دارد، همچنان دارای بافت قدیمی است.

موقعیت: کاشان، میدان کمال‌الملک، ابتدای خیابان فاضل نراقی، رو‌به‌روی کوچه مدرسه آقا بزرگ، کوچه فرهنگ ۳۵

 

جمع بندی

همانطور که گفتیم، کاشان یکی از شهرهای تاریخی مهم ایران است که به داشتن خانه های تاریخی متعدد شهرت دارد. اگر قصد سفر به این شهر را دارید و می خواهید جاهای دیدنی کاشان را بشناسید، بد نیست سری هم به خانه های تاریخی کاشان بزنید. در این مقاله به معرفی خانه های باستانی این شهر پرداختیم..

گروه تحریریه املاک داران

هدف گروه تحریریه املاک داران همه سوالات شما را در حوزه املاک و ساخت و ساز پاسخگو باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا