مهم ترین اصطلاحات حقوقی در معاملات ملکی (بخش دوم)

آنچه در این مقاله می خوانید:

 

هنگام خرید و فروش ملک بایستی کاملا آگاه باشید. باید تمام تلاش خود را به کار گیرید تا بتوانید تمامی ابعاد از جمله جنبه حقوقی معامله ملک را در نظر بگیرید. در غیر این صورت در خرید و فروش ملک، چیزی جز ضرر و زیان متوجه شما نخواهد بود.گاهی در قراردادهای ملکی با لغات و اصطلاحات حقوقی در معاملات ملکی مواجه می شوید که به معنای آن واقف نیستید.

بنابراین شما به عنوان یک مشاور املاک، یا حتی فروشنده و خریدار بایستی به این اصطلاحات تسلط داشته باشید. تنها در این صورت می‌توانید مطمئن شوید که معامله رضایت بخش خواهد بود. در ضمن با آگاهی از اصطلاحات تخصصی در زمینه املاک به شما کمک می کند اقتدار خود را به مشتری یا طف مقابل اثبات کنید. در اینجا به برخی از مهمترین لغات و اصطلاحات حقوقی ملکی می پردازیم:

سند رسمی و عادی

حتما واژه سند رسمی را در قرادادهای ملکی زیاد شنیده‌اید. در واقع سند رسمی به معنای قراداد و سندی است که در دفاتر رسمی یا اداره ثبت و اسناد بر اساس قوانین مشخص تنظیم شده‌باشد. در صورتی که سند این ویژگی ها را دارا نباشد، به آن سند عادی گفته می شود.

اصطلاحات حقوقی ملکی 

سند مالکیت المثنی

هر گاه سند رسمی ملک به دلایل مختلف از بین برود و یا مخدوش شود، میتوان برای دریافت سند مالکیت المثنی از اداره ثبت محل وقوع ملک اقدام نمود. اقدام برای صدور سند مالکیت المثنی بسیار حائز اهمیت است. چرا که شما نیاز به مدرکی برای اثبات مالکیت خود دارید.

حق انتفاع؛ یکی از اصطلاحات حقوقی ملکی

زمانی که فردی بتواند حق استفاده از مال دیگری و یا مالی که مالک مشخصی ندارد را به دست آورد، حق انتفاع دارد. این نوع حق دارای انواع مختلفی می باشد از جمله حق انتفاع عمری، رقبی، حبس موبد و حبس مطلق.. در واقع حق انتفاع بدین صورت است که فرد به طور موقت اجازه استفاده از ملک خود را به شخص دیگری منتقل کند. در ادامه به توضیح انواع حق انتفاع می پردازیم:

  •  عمری: در چنین مواردی، فرد منتفع تا پایان عمر خود یا مالک، حق استفاده از ملک را دارد.
  • رقبی: در این شرایط، شخص منتفع فقط در مدت زمان مشخصی امکان استفاده از ملک را دارد.
  •  حبس موبد: در این حق انتفاع یک مدت به صورت نا محدود و یا ابدی مشخص می گردد.
  • مطلق: این نوع حق انتفاع به صورت مطلق است و مدت معینی در آن مشخص نشده است.

اصطلاحات حقوقی ملکی

حق ارتفاق

حق ارتفاق به حقی گفته می شود که در ملک دیگری توسط مجاورت دو ملک برای شخص ایجاد می شود. این نوع حق فقط برای مال غیر منقول کاربرد دارد. به طور مثال زمانی که دو باغ در مجاورت هم قرار دارند و امکاناتی نظیر نهر آب از بین آن دو می گذرد، هی چیک قادر به مانع عبور آب از دیگری نخواهند بود.

حق سر قفلی

حق سر قفلی به حقی گفته می شود که توسط تقدم در اجاره محل ایجاد می شود. در واقع زمانی که شخصی در محلی تجارت کند و به شهرت برسد، میتواند حق خود را به سایرین منتقل نماید.

اصطلاحات حقوقی ملکی

حق کسب و پیشه

زمانی که مستاجر اقداماتی در یک ملک تجاری انجام دهد و به آبادانی آن کمک کند، موجر باید مبلغی به مستاجر پرداخت نماید. میزان این مبلغ را دادگاه تعیین می کند.

ادعای غبن

همانطور که قبلا گفتیم، خیار غبن یکی از موارد خیار یا اختیار فسخ قرار داد در قانون مدنی به شمار می رود. خیار غبن زمانی مطرح می شود که یکی از طرفین در معامله ضرر کند. وی به خاطر ضرری که متحمل شده، اختیار فسخ قرارداد را دارد. و اما ادعای غبن به ادعایی گفته می شود که بر اساس آن فرد اظهار می کند که ارزش دو طرف قرارداد یکسان نیست و بنابراین وی متضرر شده است.

بنابراین اگر در شرایطی قرار گرفتید که ملکی را ارزان تر از قیمت عرف بازار فروختید و یا گران تر از عرف بازار خریدید، امکان ادعای غبن دارید. در صورتی که ادعای شما تایید شود، امکان فسخ قرارداد وجود دارد.

اسقاط کافه خیارات

خیار یک حق به شمار می رود و امکان اسقاط آن وجود دارد. طرفین قرارداد میتوانند تمام خیاراتی که برای فسخ قرارداد وجود دارد را اسقاط کنند. البته این مسئله نیز شرایطی دارد. در واقع باید هیچ عیب و ایرادی در مال غیر منقول شما وجود نداشته باشد. در غیر این صورت خریدار با وجود اسقاط کافه خیارات میتواند، به استناد خیار تدلیس، قرارداد را فسخ نماید.

و اما اسقاط کافه خیارات ولو خیار غبن فاحش به چه معناست؟ گاهی ممکن است طرفین قرارداد تمامی خیارات را از خود ساقط کنند. در این شرایط خیار غبن نیز ساقط خواهد شد. مگر اینکه غبن به اندازه ای زیاد باشد که نسبت به قیمت واقعی چند برابر باشد. به آن غبن الفحش گفته می شود. بنابراین در چنین شرایطی، شخص متضرر اختیار فسخ قرارداد را دارد.

اصطلاحات حقوقی ملکی

تجمیع املاک

در صورتی که شخص دارای چندین زمین باشد و برای هر یک به طور جداگانه سند رسمی دریافت کرده باشد، میتواند همه آن زمین ها را در یک سند جای دهد. بنابراین باید برای دریافت سند واحد برای تمامی زمین های خود اقدام نماید. تجمیع املاک درست در مقابل تفکیک املاک قرار دارد. همانطور که می دانید در تفکیک املاک، سند زمین ها به طور جداگانه صادر می شود.

اصطلاحات حقوقی ملکی

تبدیل اسناد مشاعی به یک جلد

در برخی موارد مالک دارای اسناد مالکیت مشاعی متعددی است. در این شرایط می تواند به اداره ثبت محل وقوع ملک مراجعه نموده و درخواست سند مشاعی در یک جلد را ارائه کند.

اظهار نامه

اظهار نامه به متن مکتوبی گفته‌می‌شود که نویسنده در آن به تقاضای قانونی خود اشاره می کند. سپس این متن یک سری مراحل قانونی را پشت سر می گذارد و توسط مامور قانون به طرف دیگر معامله ارائه می شود. به طور مثال ممکن است یکی از ساکنین آپارتمان از پرداخت هزینه شارژ ساختمان خودداری کند. در چنین مواردی، مدیر ساختمان می تواند با نوشتن اظهارنامه و توسط مامور قانون، او را مجاب به پرداخت هزینه ماهانه خود کند.

سخن نهایی

برای استفاده از خدمات سایت املاک آنلاین املاکداران که شامل مشاوره حقوقی املاک تلفنی، تهاتر ملک، خرید آپارتمان در اصفهان، سفارش خرید ملک در اصفهان، خرید زمین و خانه کلنگی در اصفهان، خرید ملک اصفهان، مشارکت در ساخت و اجاره روزانه باغ و ویلا در اصفهان، رهن و اجاره آپارتمان در اصفهان، رهن و اجاره خانه ویلایی در اصفهان و غیره می شوند، می توانید به صفحه اصلی سایت مراجعه کرده و برای کسب اطلاعات بیشتر به برگه های مربوطه مراجعه فرمایید.