معماری و دکوراسیون داخلی

دکوراسیون روستیک چیست و چگونه خانه شما را متحول می کند

دکوراسیون روستیک شیوه ای برای ایجاد نوستالژی در محیط خانه است. همانطور که می دانید به دلیل افزایش تکنولوژی و عمق رابطه اش با انسان امروزی، زیست طبیعی او دچار اختلال شده است. طراحی دکوراسیون روستیک این امکان را برایمان فراهم می کند که تلفیقی از تکنولوژی و حضور طبیعت در خانه را احساس کنیم. در ساخت این دکوراسیون از چوب یا شبه چوب استفاده شده است. در این یادداشت مجله املاک داران از چگونگی طراحی و اجرای دکوراسیون روستیک صحبت کرده است که پیشنهاد می کنیم حتما آن را تا انتها مطالعه کنید.

روستیک و نقش آن در دکوراسیون داخلی

دکوراسیون روستیک
روستیک و نقش آن در دکوراسیون داخلی

در طراحی دکوراسیون به سبک روستیک تا جایی که امکان داشته باشه از مصالح طبیعی مانند: پوست درختان خشک شده، تنه و الوارهای پرداخت نشده، آجر و خشت های طبیعی و… استفاده می شود.

طراحی روستیک فرم مصالح، ساختار و نحوه به کار گیری آنها باید با ظاهر طبیعیشون در طبیعت کاملا یکسان باشد. به عنوان مثال دیگر خبری از چوب های صاف و صیقلی و مصالح ساخته شده در کارخانه نیست. علاقه مندان به طراحی روستیک معمولا به دنبال آرامش و به وجود آوردن محیطی مانند روستا برای فضای خانه خود هستند.

مطالعه این مقاله   سیستم تهویه هوشمند هوا چیست؟

دکوراسیون روستیک از کجا آمده است؟

وقتی از معماری روستیک صحبت می کنیم، منظور ما قطعا طراحی فضای خانه به سبک قرون وسطی نخواهد بود. کلمه روستیک از کلمه فرانسوی«rustic»  آمده است. شروع این سبک برای طراحی دکوراسیون خانه، از آمریکا و اواخر قرن نوزدهم میلادی است. تاریخچه سبک روستیک دکوراسیون داخلی، به حدود دویست سال قبل باز می گردد. ایجاد بافت کلبه ای قدیمی در خانه با حس سادگی، طبیعی و ساخته دست عناصر از مهم ترین ویژگی هایی است که در این شیوه طراحی دکوراسیون دیده می شوند.

ارگانیک بودن معماری

دکوراسیون روستیک دوباره راه خودش به فضاهای مسکونی را باز کرده است که با شکل ها و بافت های ارگانیکش و صمیمیت طبیعی اش به همان اندازه که روستا را در ذهن ما تداعی می کند، داخل شهرهای بزرگ و آپارتمان های امروزی هم رخنه کرده است. چند اصل مهم برای طراحی خانه به سبک روستیک وجود دارد که در ادامه این یادداشت به آن خواهیم پرداخت.

سادکی در طراحی روستیک

همانطور که قبلا اشاره کردیم چوب، سنگ و فلز اصلی ترین المان ها در دکوراسیون روستیک هستند که با چاشنی خلاقیت ممکن است به هنرمندانه ترین شکل ممکن، آنها را در دکوراسیون داخلی به کار برد.

مطالعه این مقاله   نحوه نورپردازی و کنترل هوشمند آن در ساختمان

برای ساخت مصالح این دکوراسیون از چوب کاج، گیلاس، توسکا و گردو استفاده می شود. از سنگ هم برای ایجاد تعادل و زیبایی بعضی از فضاهای خانه، مثلا دیوار بالایی یا کناره شومینه استفاده می شود. البته روشویی های سنگی هم نمای خیلی زیبایی به سرویس بهداشتی در خانه می دهند.

مصالح دکوری و لوسترهای فلزی هم به عنوان مکمل در طراحی دکوراسیون روستیک به کار خواهند رفت. به جای اینکه تنها از چوب استفاده شود، می توانید آن را با فلزات زنگ زده طراحی کنید تا حس نوستالژیک در فضای خانه تان بیشتر شود.

دکوراسیون روستیک
روستیک و چگونگی استفاده از رنگ ها

روستیک و چگونگی استفاده از رنگ ها

طراحی نوستالژیک روستیک مخالف استفاده از هرگونه رنگ تند و زننده است اما درعوض طیف لطیفی از رنگ های طبیعی مانند رنگ پوست درختان، سنگ و خاک رو در بر می گیرد. رنگ های طبیعی شامل رنگ هایی مثل سبز، آبی و قرمز هم هست پس تصور نکنین که دکوراسیون داخلی شما محدود به رنگ قهوه ای و کرمی می شود. در طبیعت زیباترین رنگ ها وجود دارد.

دکوراسیون روستیک
آشنایی با مبلمان سبک روستیک

آشنایی با مبلمان سبک روستیک

نقطه مقابل مبلمان کلاسیک یا مدرن، مبلمان روستیک است. اغلب مبلمان در دکوراسیون روستیک از مواد و مصالح بازیافتی و اصلاح شده، تهیه شده اند. در مبلمان سبک روستیک خطوط و طرح های منظم و با قاعده بیشتر استفاده شده است. به عنوان نمونه از برش نامنظم تنه درختان برای ساخت میز استفاده شده است.

مطالعه این مقاله   مسئولیت مهندسین ناظر چیست؟

نتیجه گیری

روستیک یک سبک خاص متعلق به امروز یا فردا نیست بلکه نگاهی است هنرمندانه به فضایی که در آن زندگی می کنیم، بسیار دارای اهمیت است که ما در چه شرایطی از دست روزمرگی ها خلاص می شویم و یا روزمرگی هایمان را از کدام نقطه آغاز می کنیم. در طراحی دکوراسیون به سبک روستیک انسان به آنجا که تعلق دارد باز می گردد. وجود طبیعت و لمس طبیعت در خانه موقعیتی است برای آشتی انسان با زمین. زمینی که قرن ها است در حال تجزیه آن است.

امتیاز کاربران: اولین نفری باشید که امتیاز می دهد!
مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا