راهنمای خرید انواع شیرآلات و کاربرد هرکدام در ساختمان

آنچه در این مقاله می خوانید:

 

یکی از متنوع ترین صنایع در کشور ایران شیرآلات ساختمانی است، که شرکت های مختلفی در این زمینه فعالیت می کنند. در واقع شیرآلات دارای انواع مختلفی هستند که باید با توجه به سلیقه، بودجه و کاربرد آن یکی را انتخاب کنید. در ادامه با املاک داران همراه باشید و راهنمای خرید انواع شیر آلات و کاربرد هر کدام در ساختمان را بخوانید.

شیرآلات چیست؟

شیرآلات ساختمانی

همانطور که می دانید شیرآلات ساختمانی به تجهیزاتی فلزی گفته می شود که برای باز و بسته کردن مایعات و گازهای ساختمانی بکار می رود. این تجهیزات به منظور زیبایی دکوراسیون و برای مصرف بهینه انرژی در طرح های متنوعی عرضه می شوند. این شیرآلات بر اساس کاربرد و عملکرد به انواع مختلفی تقسیم می شوند که در ادامه به توضیح آن‌ها می پردازیم:

انواع شیرآلات بر اساس کاربرد

شیرآلات آشپزخانه

شیرآلاتی که در آشپزخانه ها نصب می شوند باید از نظر ظاهر و کیفیت درجه یک باشند. معمولا در شیرآلات آشپزخانه از آبریزهای بلند تر استفاده می شود تا بتوان به راحتی ظروف را شست. برخی از این شیرآلات دارای شیلنگ های فنری هستند تا بتوانید آب را به بخش های مختلف برسانید. بعضی از این شیرآلات دوقلو هستند، این نوع شیرآلات بسته به دکوراسیون آشپزخانه شما دارد.

شیرآلات روشویی

شیرآلات روشویی یکی از پر کاربرد ترین شیرآلات در ساختمان به شمار می رود. تفاوت این نوع شیرها با سایر شیرآلات در لوله خروجی آن است. در واقع این لوله فاصله کمی با سینک دارد. باید هنگام خرید این نوع شیرآلات توجه داشته باشید که نباید ارتفاع آن کم باشد. این نوع شیرآلات در اشکال و ابعاد مختلف هستند، در واقع باید اندازه لوله با گودی سینک تناسب داشته باشد.

شیرآلات حمام

شیرآلات حمام به شیرآلاتی گفته می شود که در دوش و وان بکار می رود. همانطور که می دانید انواع شیرآلات حمام با طرح ها و مدل های مختلف تولید و در بازار عرضه می شوند، که شما باید با توجه به دکوراسیون، بودجه و نیاز خود یکی از آن ها را انتخاب کنید.

شیرآلات توالت

شیرآلات توالت و سرویس بهداشتی نیز یکی دیگر از انواع شیرآلات به شمار می روند که در مدل های مختلفی عرضه می شوند. این نوع شیرآلات انواع اهرمی و پیچی هستند، شیر آلات توالت و سرویس بهداشتی دارای طول و بلندی متفاوتی هستند. شما باید هنگام خرید با توجه به نیاز خود به سایز و بلندی این شیرآلات  توجه کنید.

 

انواع شیرآلات بر اساس عملکرد

شیرآلات توپی

شیرآلات توپی یکی از انواع شیرآلات رایج در آشپزخانه به شمار می رود. این شیرهای توپی بدون واشر هستند و با یک اهرم کار می کنند. بنابراین به آن ها شیرآلات تک اهرمی گفته می شود. در این نوع شیرآلات اهرم به دور یک کلاهک توپی در بالای شیر اصلی می چرخد. به طور همزمان اهرم یک توپ پلاستیکی یا فلزی داخل بدنه شیر را کنترل می کند. این اهرم وظیفه تنظیم شدت و دمای آب را نیز دارد. یکی از معایب این نوع شیرآلات پوسیدگی کلاهک توپی با گذر زمان است که باعث چکه کردن آب می شود. برای خرید هر یک از انواع شیرآلات به تولید کننده مصالح ساختمانی معتبر مراجعه نمایید.

شیرآلات توپی

شیرآلات دیسکی

شیرآلات دیسکی که در تمام بخش های ساختمان قابل استفاده است، تنها یک اهرم روی بدنه استوانه ای پهن دارد. در این نوع شیرآلات آب سرد و گرم در یک مخزن به نام کارتریج تعادل ترکیب می شوند. دو دیسک سرامیکی در انتهای مخزن بالا و پایین به منظور کنترل فشار آب قرار دارند. اهرم نیز با چرخیدن به سمت چپ و راست باعث تغییر دمای آب می شود. یکی از معایب این نوع شیرآلات، قیمت بالای آن در مقایسه با انواع شیرآلات است. البته باید بدانید که شیرهای دیسکی از کیفیت بالایی برخوردارند و مدت زیادی عمر می کنند.

شیرآلات دیسکی

شیرآلات کارتریجی

شیرآلات کارتریجی که شباهت زیادی به شیرآلات فشاری دارد، به دو اهرم مجهز است. تنها تفاوت این دو نوع شیرآلات این است که برای باز کردن شیرآلات کارتریجی بر خلاف شیرهای فشاری نیاز به هیچ اعمال فشاری نیست. از طرف دیگر هیچ نوع واشری در شیرهای کارتریجی بکار نرفته است. به عنوان یکی از مهم ترین مزایای شیرآلات کارتریجی، می توان به کیفیت بالا و عمر طولانی آن اشاره کرد.

شیرالات کارتریجی

شیرآلات فشاری

شیرآلات فشاری یکی از قدیمی ترین انواع شیرآلات است که به دلیل وجود واشر عملکرد متفاوتی دارد. این نوع شیرآلات دارای دو اهرم برای تنظیم دمای آب است و یکی از ارزان ترین انواع شیرآلات به شمار می رود. اما مهم ترین ایراد شیرآلات فشاری، پوسیدگی واشر با گذر زمان است که باعث چکه کردن آب می شود. هر چنداین شیرها  به سادگی قابل تعمیر هستند و هزینه چندانی برای تعمیرات پرداخت نخواهید کرد.

شیرآلات فشاری

شیرآلات پدالی

شیرآلات پدالی یکی از انواع شیرآلات است که در مکان های عمومی مثل دانشگاه ها، بیمارستان ها، رستوران ها و غیره مورد استفاده قرار می گیرد. از آنجایی که این شیرآلات نیازی به انرژی برق یا باتری ندارند، برای مکان های عمومی بهترین گزینه است. باز و بسته کردن آب در شیرآلات پدالی با کمک فشردن یک پدال انجام می شود. از آنجایی که پدال با پا فشرده می شود، نیازی به استفاده از دست نیست و این مسئله از انتقال آلودگی ها جلوگیری می کند. چند سالی است به علت کرونا، بهداشت در آشپزخانه های رستوران های سراسر کشور وجود شیرآلات پدالی را الزامی کرده است.

شیرآلات پدالی

شیرآلات فنری

شیرآلات شاوری یا فنری یکی دیگر از انواع شیرآلات ساختمانی هستند که دارای یک شیلنگ طویل فنری است، معمولا از این نوع شیرآلات در سینک ظرفشویی یا حمام و آشپزخانه های بزرگ بکار می رود. شما می توانید به کمک شیلنگ فنری به راحتی آن را حرکت داده و بخش های مختلف سینک یا مکان مورد نظر را شست و شو دهید. 

شیرآلات لمسی

شیرآلات لمسی یکی از جدید ترین انواع شیرآلات به شمار می روند که باعث صرفه جویی در مصرف آب می شود. از آنجایی که برای باز و بسته کردن آب در این نوع شیرآلات نیازی به استفاده از دست نیست، باعث رعایت بهداشت خواهد شد. در واقع شیرآلات لمسی دارای یک سری سنسور هستند که حرکت دست شما را تشخیص می دهد و آب باز و بسته می شود. هر چند یکی از گران قیمت ترین انواع شیرآلات ساختمانی به شمار می رود ولی ارزش خرید را دارد.

جمع بندی

شیرآلات ساختمانی یکی از متنوع ترین صنایع در ایران به شمار می رود که شرکت های مختلفی در این زمینه فعالیت می کنند. در واقع شیرآلات دارای انواع مختلفی هستند که باید با توجه به بودجه، کاربرد و دکوراسیون یکی را انتخاب کنید.برای ارتباط با فروشنده شیرآلات ساختمانی در اصفهان و استادکار نصب شیرآلات ساختمانی در اصفهان با همکاران ما در املاک داران تماس بگیرید.