درآمد مشاور املاک مبتدی چقدر است و چگونه بیشتر می‌شود؟

شغل مشاوره املاک به عنوان یکی از شغل‌های پردرآمد شهرت دارد. ولی آیا واقعاً همین‌طور است؟ حقیقت این است که درآمد مشاور املاک مبتدی ممکن است در حد درآمد یک کارگر ساده باشد.  اما همین فرد مبتدی اگر به تدریج تجربه بیشتری در معاملات به دست آورد می‌تواند درآمد خود را به تدریج افزایش دهد. در واقع حرفه‌ای بودن در کار مشاوره املاک، مهم‌ترین رکن برای داشتن درآمد خوب است. اگر قصد دارید وارد این شغل شوید، پیشنهاد می‌کنیم این مطلب را تا پایان دنبال کنید. در این صورت می‌توانید با دیدی آگاهانه و توقعات واقع بینانه وارد کار شوید.

آیا شغل مشاوره املاک، شغل پردرآمدی است؟

در باور عموم این شغل درآمدهای نجومی دارد. این باور هم می‌تاوند درست باشد و هم غلط. بدون شک درآمد مشاور املاک مبتدی بسیار محدود خواهد بود. اما مشاورین املاک با تجربه و کارکشته ممکن است در ماه ده‌ها میلیون درآمد داشته باشند. زیرا به خوبی از پس انجام معاملات بزرگ برمی‌آیند. به طور کلی هر چقدر تعداد معاملات سنگین بیشتر باشد، سهم مشاور املاک نیز از آن معامله بیشتر خواهد بود. به این ترتیب نمی‌توان عدد خاصی را به عنوان درآمد ماهانه در نظر گرفت. اما می‌توان حدس زد با بالا رفتن تجربه فرد، درآمد او نیز افزایش پیدا خواهد کرد. البته برخی مشکلات در این شغل وجود دارند که هم روی درآمد مشاور املاک مبتدی تأثیر می‌گذارند و هم مشاورین حرفه‌ای.

شغل پردرآمد مشاور املاک

برای مثال در دوران رکود و کسادی بازار املاک، بدون شک میزان درآمد تمام مشاورین پایین‌تر خواهد بود. البته در این شرایط کار برای مبتدی‌ها سخت‌تر است. زیرا آن‌ها هنوز تجربه کافی برای پیروزی در یک میدان پررقابت را به دست نیاورده‌اند. از طرفی با یک نگاه سرسری به خیابان‌ها می‌توان دریافت تعداد آژانس‌های مشاوره املاک هر روز بیشتر و بیشتر می‌شود. این یعنی رقابت میان مشاورین املاک و کسب درآمد نیز سخت‌تر خواهد شد. در این شرایط، کسی می‌تواند درآمد خوبی داشته باشد که به اصول معامله تسلط داشته و بتواند حتی با وجود رقبای بسیار، سهم خود را از بازار املاک به دست آورد.

درآمد مشاور املاک مبتدی چگونه محاسبه می‌شود؟

ماجرای کسب درآمد برای مشاوران حرفه‌ای با مشاوران مبتدی کمی متفاوت است. مشاوران حرفه‌ای معمولاً درصدی از معامله یا کمیسیون را دریافت می‌کنند. در بسیاری از موارد مشاور، آخر ماه درصد خاصی از سود عاید شده توسط آژانس را (که به دست خودش رقم خورده است)، برمی‌دارد. اما درآمد مشاور املاک مبتدی در اوایل کار به شکل دیگری محاسبه می‌شود. در بسیاری از موارد مشاورین تازه‌کار با حقوق ثابت در یک آژانس مشاوره املاک مشغول به کار می‌شوند.

این حقوق در شهرهای کوچک از ماهی سه میلیون تومان و در شهرهایی مانند تهران از ماهی پنج میلیون تومان آغاز می‌شود. بدون شک داشتن حقوق ثابت، هر چند فرد را در دایره امن خودش نگه می‌دارد اما چندان جای پیشرفتی ندارد. به همین خاطر به مرور و با بالا رفتن تجربه، مشاور درصدی از معاملات را نیز دریافت می‌کند. در چنین مواردی درآمد مشاور املاک مبتدی به تدریج بیشتر و بیشتر می‌شود. این که به شما به عنوان یک مشاور تازه‌کار چند درصد از معامله یا کمیسیون تعلق می‌گیرد، بستگی به توافق خودتان با آژانس دارد. هر چقدر بتوانید اعتماد بیشتری کسب کنید و در کار خود حرفه‌ای‌تر شوید، این درصد نیز افزایش پیدا خواهد کرد.

درآمد پلکانی به چه معناست؟

در بخش قبل توضیح داده شد که درآمد مشاوران املاک تازه‌کار به صورت ثابت یا درصدی محاسبه می‌شود. اما یک نکته دیگر نیز به نام درآمد پلکانی در محاسبه درآمد مشاور املاک مبتدی وجود دارد. در مواردی شما و آژانسی که در آن کار می‌کنید روی یک درصد معین از معاملات، به عنوان درآمد توافق می‌نمایید. اما این درصد همیشه ثابت نیست.

گاهی درصد سود شما از معامله به صورت پلکانی افزایش می‌یابد. اجازه بدهید این مورد را با یک مثال توضیح دهیم. درآمد پلکانی به این معناست که اگر در یک معامله، 80 میلیون تومان سود به آژانس برسانید، 25 درصد یعنی 20 میلیون از این سود به شما تعلق می‌گیرد. اما اگر مقدار سودی که از طریق شما عاید آژانس شود، 120 میلیون باشد، 35 درصد، معادل 42 میلیون تومان سود دریافت می‌کنید. به همین ترتیب با بالا رفتن میزان سود معاملات، درصد عایدی شما نیز بالاتر می‌رود.

تأثیر منطقه یا شهر محل کار، روی درآمد مشاور املاک در ایران

همان‌طور که گفتیم درآمد مشاور املاک مبتدی به عوامل متعددی بستگی دارد. در کنار موارد ذکر شده در بخش‌های قبل باید به عامل دیگری نیز اشاره کرد. یعنی محل یا شهری که در آن کار می‌کنید. برای مثال در شهرهای شمالی، میزان معاملات بسیار بیشتر از شهرستان‌های معمولی است. به این ترتیب مشاورین املاک در این شهرها شانس بیشتری برای سهیم شدن در معاملات دارند. این در حالی است که بازار ملک در شهرهای دیگر و خصوصاً شهرهای کوچک، به اندازه شهرهای توریستی شمال پررونق نیست.

تأثیر منطقه یا شهر محل کار، روی درآمد مشاور املاک در ایران

از طرفی دیگر درآمد مشاور املاک مبتدی در شهرهایی که قیمت ملک بالاتر است، بیشتر خواهد بود. خصوصاً زمانی که درصدی از سود معاملات را به عنوان حقوق دریافت کند. بدیهی است یک خانه 200 متری در شهری مانند تهران بسیار گران‌تر از شهرستان‌های دیگر است. در نتیجه میزان کمیسیون و درصد سود معامله نیز بالاتر می‌رود. به همین دلیل است که نمی‌توان به طور دقیق مشخص کرد میزان درآمد مشاور املاک چقدر است.

همه چیز به تلاش و توافق شما بستگی دارد

همان‌طور که درآمد مشاور املاک مبتدی ممکن است به حقوق 5 میلیونی در ماه محدود باشد، می‌تواند در عرض کمتر از یک سال به ده‌ها میلیون نیز برسد. علی‌رغم وجود عوامل بسیاری که روی درآمد تأثیر می‌گذارند، آنچه بیش از همه اهمیت دارد تلاش و استعداد شماست. ایجاد ارتباط مؤثر، اتخاذ تصمیمات هوشمندانه، تلاش بسیار برای یادگیری و البته صبوری زیاد می‌تواند مسیر رسیدن به درآمد بیشتر را برای شما کوتاه‌تر و آسان‌تر نماید. هر چقدر در این کار حرفه‌ای‌تر شوید مهارت شما در استفاده درست از فرصت‌ها و در نتیجه رقم زدن معاملات پرسود، بیشتر خواهد شد. علاوه بر این، درآمد مشاور املاک مبتدی به مقدار زیادی به توافق فرد با آژانس بستگی دارد.

زیرا هیچ عدد و میزان خاصی برای تعیین میزان سود شما از معاملات وجود ندارد. پس بهتر است از ابتدا با برنامه پیش بروید و درباره شرایط کاری به طور دقیق و روشن با کارفرما صحبت کنید. باید بدانید آژانس‌های معاملاتی پرزرق و برق که در محله‌های لوکس شهر مستقر هستند، احتمالاً حقوق بیشتری برای کارکنان در نظر می‌گیرند. از طرفی معاملاتی که در این مناطق انجام می‌شود نیز سنگین‌تر هستند. پس اگر زیرک و پرتلاش باشید می‌توانید ابتدا با یک حقوق ثابت خوب شروع کنید. سپس با دریافت درصد مناسبی از معاملات، درآمد خود را روز به رو افزایش دهید.

سؤالات متداول درباره درآمد مشاور املاک مبتدی

تا اینجا به طور مفصل درباره میزان درآمد مشاوران املاک و عوامل مؤثر بر آن توضیح داده شد. در بخش پایانی به چهار سؤال رایجی که در این باره مطرح می‌شود، به طور مختصر و جامع پاسخ خواهیم داد. آیا مشاوران املاک درآمدهای بسیار بالایی دارند؟ درآمد مشاوره املاک به موارد مختلفی از جمله میزان حرفه‌ای بودن فرد، منطقه و شهری که در آن کار می‌کند، روش محاسبه درآمد و ... بستگی دارد.

به طور کلی می‌تواند گفت مشاوران باتجربه درآمد نسبتاً خوبی از این کار دارند. اما مشاوران مبتدی باید برای رسیدن به درآمد خوب بسیار تلاش کنند. درآمد مشاور املاک مبتدی ثابت است یا متغیر؟ درآمد کسی که کار مشاوره املاک را تازه شروع کرده است می‌تواند ثابت یا متغیر باشد.

در برخی موارد فرد ترجیح می‌دهد در ابتدای کار چندان ریسک نکند. پس بر سر یک درآمد ثابت با صاحب آژانس یا بنگاه معاملاتی توافق می‌کند. اما به مرور زمان همان مشاور املاک می‌تواند درصدی از معاملات را نیز دریافت کند. کار مشاور املاک در کدام شهرها بهتر است؟ بدون شک درآمد مشاور املاک مبتدی یا حرفه‌ای، در شهرهایی که میزان خرید و فروش ملک در آن‌ها بیشتر است، بالاتر خواهد بود. برای مثال می‌توان به شهرهای شمالی ایران اشاره کرد. در این شهرها بازار خرید و فروش ویلا بسیار داغ است.

همچنین تعداد افرادی که از شهرهای بزرگ، شلوغ و آلوده به شهرهای زیبا و خوش آب و هوای شمالی کوچ می‌کنند روز به روز بیشتر می‌شود. با این حساب می‌توان حدس زد که کار مشاوره املاک در این مناطق رونق بیشتری دارد. همچنین درآمد مشاور املاک مبتدی و حرفه‌ای در شهرهای بزرگ مانند تهران، اصفهان، مشهد و ... بیشتر است. زیرا ملک در این شهرها با قیمت بالاتری نسبت به شهرستان‌های کوچک معامله می‌شود . در نتیجه درصد کمیسیون و سود حاصل از معاملات نیز بیشتر خواهد بود.

درآمد مشاور املاک مبتد

مشاور املاک تازه‌کار چند درصد از سود معاملات را دریافت می‌کند؟ در واقع عدد خاصی برای این موضوع وجود ندارد. زیرا مقدار سود مشاور تا حد زیادی به توافق بین فرد و بنگاه املاک بستگی دارد. اما معمولاً با سنگین‌تر شدن سود معاملات، درصد دریافتی مشاور و درنتیجه درآمد مشاور املاک مبتدی نیز افزایش پیدا می‌کند. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره مشاوره املاک و همچنین استفاده از خدمات مشاوره حقوقی املاک، خرید و فروش آپارتمان در اصفهان و ... با مشاوران ما در مجموعه بزرگ املاک داران در ارتباط باشید.