مصالح ساختمانی

انواع کارتن پلاست و کاربرد هر کدام!

آنچه در این مقاله می خوانید:

 

دوام و کیفیت برتر از جمله مهم ترین شاخصه هایی است که یک محصول می تواند داشته باشد. پلاستیک به عنوان یکی از مهم ترین ساخته‌های دست بشر در قرون اخیر، کاربردهای متفاوتی داشته است. از برخی از انواع پلاستیک همچون پلی کربنات در صنعت خودروسازی، کشاورزی و غیره استفاده می شود.

استفاده از پلی کربنات در ماه های گرم سال به دلیل گرمایش بیش از حد آن ها، مشکلاتی ایجاد می کند. هرچند پلی کربنات شعله ور نمی شود اما دودزاست و نسبت به سوراخ گیری حساس است. در این مواقع کارتن پلاست می تواند جایگزین مناسبی برای پلی کربنات باشد. با توجه به اینکه پلی کربنات نسبت به کارتن پلاست، قیمت بالاتری نیز دارد. اگر قصد استفاده از کارتن پلاست را دارید با ما همراه باشید تا با این محصول کاربردی بیشتر آشنا شوید.

کارتن پلاست

کارتن پلاست چیست؟

کارتن پلاست ورقه پلاستیکی به شکل کارتن است که از سه لایه باریک پلی پروپیلن ساخته‌می‌شود. به کارتن پلاست ها ورق پلاستیکی دو جداره، شیت پلاست، پلاستیک چین دار، پلاست پک یا هالوپروفیل نیز می گویند. ضخامت کارتن پلاست معمولا از ۲ تا ۱۲ میلیمتر متغیر است.

کارتن پلاست مشتمل از دو ورقه مسطح خارجی است که به صورت موازی و بوسیله صفحات باریک عمودی به همدیگر متصل شده‌اند. این محصولات کاربردهای فراوانی داشته و در برابر ضربات مقاومت بالایی دارند.

کارتن پلاست مانند کارتن های مقوایی دایکات می شود و چاپ روی آن ها به شکل دیجیتال و سیلک اسکرین انجام می شود. به دلیل قابلیت های متفاوت کارتن پلاست ها از آن ها می‌توان برای تبلیغات، بسته‌بندی، پوشش و سقف استفاده کرد.

نحوه ساخت کارتن پلاست

در تولید کارتن پلاست از مواد مختلفی استفاده می شود. این مواد عبارتند از:

 1. پلی پروپیل به دلیل داشتن PH خنثی تا بتواند در برابر مواد شیمیایی مقاومت کند.
 2. پلی اتیلن برای ضد ضربه بودن.
 3. مقدار کمی پلی کربنات.
 4. pvc ، pet

همان طور که گفته‌شد ماده اولیه کارتن پلاست پروپیلن است. برای ساخت آن ابتدا این ماده را وارد دستگاه های اکسترودر نموده و بعد به کمک غلتک های مخصوص وارد محوطه سرد کننده می شوند. سپس قالب زده‌شده و عملیات سرد کننده بر روی آن ها اعمال می شود. در نهایت ورقه های بدست آمده را در اندازه و ضخامت های مختلفی برش زده و بسته بندی می کنند.

کارتن پلاست

ویژگی های مهم کارتن پلاست

کارتن پلاست دارای ویژگی هایی است که می تواند در انتخاب شما برای کاربردهای مختلف مؤثر باشد.

 1. کارتن پلاست در برابر ضربات بسیار مقاوم است.
 2. این محصولات می توانند تغییرات دمایی بین منفی ۳۰ تا ۸۰ درجه سانتی گراد را به خوبی تحمل کنند.
 3. از کارتن پلاست می توان برای عایق صوتی و حرارتی نیز استفاده نمود.
 4. دارای قابلیت چاپ بر روی آن است.
 5. این محصولات دارای انعطاف پذیری بالایی هستند و می توانید آن ها را از جهت طول یا عرض قوس دهید.
 6. کارتن پلاست همچنین قابل شست و شو است.
 7. این محصول وزن کمی داشته و به راحتی قابل جابه جایی است.
 8. ورق های کارتن پلاست همچنین ضد آب و رطوبت اند.
 9. این ورق ها ضد اشتعال هستند و در هنگام آتش سوزی ذوب می شوند و آتش نمی گیرند.
 10. این محصولات نه تنها بدون بو هستند، بلکه بوی محیط را نیز جذب نمی کنند.
 11. کارتن پلاست دوستدار محیط زیست بوده و قابل بازیافت است.

معایب کارتن پلاست

هر چند کارتن پلاست ویژگی های مثبت زیادی دارد که می تواند مورد توجه قرار گیرد، اما این محصولات چندان هم بی عیب و نقص نیستند و دارای برخی مشکلات هر چند اندک هستند.

 1. کارتن پلاست ها قابلیت ساییده‌شدن را دارند.
 2. اگر ضربات وارده به آن ها شدید باشد ممکن است سوراخ شده و بشکنند.
 3. نور به راحتی از کارتن پلاست عبور می کند.
 4. نسبت به دیگر محصولات عایقی، مقاومت کمتری دارد.
 5. اگر کارتن پلاست مدت طولانی زیر آفتاب بماند، به آن آسیب وارد می شود. البته این مشکل با عایق یو وی حل می شود.

کارتن پلاست

انواع کارتن پلاست

کارتن پلاست از نظر ظاهر و کاربرد به انواع مختلفی تقسیم می شوند که در ادامه به معرفی آن ها می پردازیم:

کارتن پلاست های ورقه ای یا ساده

این نوع از کارتن پلاست شباهت زیادی به کارتن داشته و از روی هم قرار دادن دو لایه پلاستیکی و یک لایه پلاستیک چین دارد ساخته می شود. ضخامت این لایه ها از ۱۰۷ تا ۱۲ میلی متر در طول و عرض متغیر است و در رنگ های مختلفی نیز تولید می شود. کارتن پلاست ورقه ای مقاومت بالایی در برابر گرما، سرما، ضربات و رطوبت دارند و قیمت آن نیز با توجه به وزنش متفاوت است.

نوع دیگری این کارتن پلاست وجود دارد که به نام کارتون پلاست تبدیلی یا طرح جابر بن حیان معروف است که به شکل و اندازه های مختلف وجود دارد. از این محصولات در صنایع بسته‌بندی، پلاکاردهای تبلیغاتی، کاردستی و غیره استفاده می شود. معروف ترین نوع کارتن پلاست طرح جابر بن حیان است که از آن برای ساخت روزنامه دیواری در مدارس استفاده می شود.

کارتن پلاست رولی

کارتن پلاست های رولی از ورقه هایی با ضخامت ۲ الی ۱۲ میلی متر در طول و عرض ساخت می شوند. این نوع از کارتن پلاست معمولا در ساخت و ساز، صنایع سوله سازی، صنایع کشاورزی و غیره استفاده می شود.

نوع دیگری از این کارتن پلاست نیز وجود دارد که در هنگام تولید آن از مواد یووی استفاده می شود تا مقاومت بیشتری در برابر آفتاب و اشعه ماورابنفش داشته باشد.

کارتن پلاست عمودی یا کانکسی یا دیوار پوش

مواد اولیه این کارتن پلاست شبیه نوع معمولی آن است با این تفاوت که بعد از طی عملیات خاصی توسط دستگاه های مخصوص برش می خورد و ظاهرش شبیه دیگر کارتن پلاست ها نیست. سطح آن صاف و بدون چین خوردگی است و حاشیه های دور آن از خانه های صاف و عمومی ساخته‌شده است.

کارتن پلاستی کندویی یا حبابی یا پلی کربنات

این نوع از کارتن پلاست ها با ورق های پلی کربنات را از پلاستیک های شفاف با جنس پلی پروبیل می سازند. این محصول در برابر اسیدها و مواد شیمیایی مقاومت بالایی دارد. 

کارتن پلاست

کاربردهای متفاوت کارتن پلاست

همان طور که بیان شد، کارتن پلاست در انواع مختلف و با ویژگی های متفاوتی تولید می شوند و در صنایع گوناگونی نیز مورد استفاده قرار می گیرند. که در ادامه به برخی از آن ها اشاره می کنیم:

استفاده از کارتن پلاست در صنعت کشاورزی

صنعت کشاورزی یکی از مهم ترین صنایعی است که از کارتن پلاست استفاده می کند.

دارا بودن ویژگی هایی همچون عمر مفید طولانی، حفظ دما و رطوبت، مقاومت بالا در برابر تغییرات دمایی، نگه داشتن نور گلخانه در شرایط مطلوب، مقاومت در برابر اشعه ماوراءبنفش، ضد قارچ بودن، قابلیت شستشو داشتن و امکان استفاده مجدد از آن باعث شده این محصول در صنعت کشاورزی محدود باشد.

از کارتن پلاست ها می توان برای محافظت از نهال، ساخت گلخانه و کانال های آبی استفاده کرد.

استفاده از کارتن پلاست در صنعت بسته بندی

ضد آب و ضد رطوبت بودن کارتن پلاست، مقاومت بالا در برابر ضربات، قابلیت چاپ روی آن، داشتن وزن سبک و مقاومت در برابر مواد شوینده و اسیدی، قابل بازیافت بودن، عدم اشتعال پذیری و … سبب شده تا این محصولات در صنایع بسته بندی بسیار کاربردی باشند.

همچنین کارتن پلاست ها با استناداردهای جهانی بسته بندی محصولات نیز کاملا مطابق هستند.

کارتن پلاست

استفاده از کارتن پلاست در صنعت باغداری

از کارتن پلاست می‌توان به عنوان جعبه برای بسته‌بندی میوه نیز استفاده کرد. این محصولات قابلیت این را دارند که با وزن و ابعاد دلخواه متناسب با حمل و نقل و انبار میوه طراحی شوند.

گذشته از مقاومت بالای آن ها در برابر رطوبت، دما، ضربه و عوامل شیمیایی، از نظر زیبایی ظاهری و بهداشتی بودن نیز می‌توانند برای بسته بندی میوه ها و صیفی جات مورد استفاده قرار گیرند.

در حال حاضر کشورهای مختلفی از جمله ایران، روسیه، ارمنستان، آذرباریجان، کشورهای حوزه خلیج فارس و غیره از کارتن پلاست برای جعبه میوه استفاده می‌کنند و همین مسئله سبب افزایش فروش محصولات شده‌است.

استفاده از کارتن پلاست در صنعت دامداری و مرغداری

در شیوه سنتی در ساخت سقف مرغداری ها و دامداری ها از پشم شیشه استفاده می شود. این محصول باعث ایجاد بیماری های گوناگون، هدر رفتن انرژی گرمایی، وجود درز و شکاف و ماندگاری میکروب پس از ضد عفونی می شود.

اما استفاده از کارتن پلاست در پوشش سقف و دیوارهای داخلی این سالن ها می‌تواند از به وجود آمدنِ چنین مشکلاتی جلوگیری کند. کارتن پلاست به سادگی نصب می شود و به دلیل قابلیت شستشویی که دارد، سبب حفظ تمیزی محیط می شود و از لانه سازی پرندگان در زیر سقف و آلوده کردن محیط جلوگیری می نماید.

کارتن پلاست ها همچنین مورد تایید سازمان های بهداشتی هستند و به بهینه سازی مصرف سوخت در دامداری ها و مرغداری ها کمک می کنند. مجموع این عوامل سبب شده تا امروزه استفاده از کارتن پلاست در این صنعت روبه افزایش باشد.

استفاده از کارتن پلاست در صنعت ساختمان سازی

کارتن پلاست ها به دلیل ویژگی های که دارند می‌توانند در ساختمان سازی نیز بکار گرفته‌شوند. از آن ها می توان به عنوان عایق رطوبتی، پارتیشن بندی، ساخت حفاظ و حصار کشی و همچنین سقف کاذب استفاده کرد.

قیمت کارتن پلاست

قیمت کارتن پلاس بر مبنای موارد مختلفی محاسبه می شود. عوامل مهمی که در قیمت کارتن پلاست نقش دارند، نوع آن، مواد تشکیل دهنده، قطر، چاپ دار بودن یا نبودن کارتن پلاست، دستگاه استفاده شده در ساخت آن  است.

هر چقدر که قطر کارتن پلاست بیشتر باشد یعنی از مواد بیشتری در آن استفاده شده و مقاومت بالاتری نیز دارد. در نتیجه قیمت آن نیز بالاتر است. معمولا کارتن پلاست هایی که در اماکنی مانند گلخانه استفاده می شوند، قیمت بالاتری دارند و دلیل آن هم قطر آن هاست.

ابعاد موجود کارتن پلاست

در حال حاضر کارتن پلاست ها با انواع و ابعاد مختلفی در بازار وجود دارد. ورق های بزرگ و کوچکی از کارتن پلاست ها  در ابعاد یک متر در دو متر وجود دارد که می توان برای کارهای مختلف از آن استفاده نمود. البته می توان این محصولات را با ابعاد دلخواه نیز سفارش داد.

پایان بندی

امروزه شاهد پیشرفت های روزافزونی در تمامی جوانب زندگی هستیم. متخصصان رشته های مختلف سعی می‌کنند تا با به کارگیری دانش و تجربه خود، محصولات با کیفیت تری به بازار ارائه کنند و مشکلاتی که وجود دارد را حل کنند. و بدین شکل جامعه ای بهتر و سازنده تر بسازند.

کارتن پلاست ها نیز محصولات جدیدی هستند که در راستای رفع برخی مشکلات در صنعت های گوناگون ساخته‌شده‌اند. همان طور که گفته‌شد کارتن پلاست ها مزایای بسیاری دارند که می توانند کمک فراوانی با صاحبان مشاغل و کسب و کارها کرده و موجب پیشرفت و موفقیت آن ها شوند. فرقی نمی کند حرفه شما چیست، می توانید با توجه به نیازتان از انواع مختلف کارتن پلاست استفاده کنید و بسیاری از مشکلات محیط کاری خود را رفع نمایید.

گروه تحریریه املاک داران

هدف گروه تحریریه املاک داران همه سوالات شما را در حوزه املاک و ساخت و ساز پاسخگو باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا