ملک مناسب برای راه اندازی رستوران

آنچه در این مقاله می‌خوانید:

 

انتخاب مکان رستوران، کاری مهم و فوق العاده حساس است که آینده شغلی و مالی رستوران به آن وابسته است. اگر رستوران در مکان مناسب نباشد، ممکن است بازدهی چندانی نداشته و در مدت زمان کوتاهی باعث از بین رفتن سرمایه شود. البته انتخاب مکان مناسب برای رستوران چیزی فراتر از قرار گرفتن در خیابان اصلی یا فرعی است. برای آنکه بدانید چه نکاتی را برای انتخاب مکان مناسب رستوران مدنظر داشته باشید، با املاک داران همراه شوید. 

 

نکات طلایی برای انتخاب مکان رستوران

تصور عمومی بر این است که رستوران باید در یک خیابان اصلی پرتردد باشد تا ایده آل محسوب شود. البته این تصور همیشه درست نیست و گاهی ممکن است راه‌اندازی رستوران در یک مکان دیگر به مراتب بهتر باشد. هرچند در کنار مکان رستوران، غذا و نوع سرویس‌دهی نیز نقش اساسی در موفقیت رستوران خواهد داشت. 

در واقع انتخاب مکان مناسب برای شروع کار از اهمیت زیادی برخوردار است. در ادامه با نکات طلایی انتخاب بهترین مکان برای رستوران خواهیم پرداخت. 

 

درنظر گرفتن فضا برای پارک ماشین

دسترسی سریع و راحت به رستوران فاکتور مهمی برای افراد است تا از خدمات یک رستوران استفاده کنند. افراد معمولا ترجیح می‌دهند به رستورانی بروند که بتوانند به راحتی تا جلوی آن رفته و ماشینشان را هم پارک کنند. البته اگر رستورانتان در مکانی پرتردد و نزدیک به وسایل حمل و نقل عمومی باشد، باز هم می‌تواند در جذب مشتری موثر باشد. 

اگر قصد افتتاح رستوران در خارج از مرکز شهر یا حومه شهر را دارید، احتمالا دسترسی به وسایل حمل و نقل عمومی چندان راحت نیست. بنابراین بهتر است به فکر پارکینگ مناسبی باشید. اگر این امکان وجود ندارد، سعی کنید حتما نزدیک به پارکینگ‌های عمومی باشد. 

 

در دیدرس بودن رستوران

برای اینکه رستوران در دیدرس باشد، بهتر است در یک مکان شلوغ و پر ترافیک باشد. به این شکل تابلوی رستوران مثل یک بیلبورد تبلیغاتی بزرگ خواهد بود که مردم را برای صرف غذا به رستوران شما دعوت می‌کند. 

برای اطلاع از چگونگی و نکات قرارداد اجاره مغازه و دریافت آن بر روی لینک کلیک کنید.

توجه به فضا و ابعاد مغازه

یک رستوران متشکل از چند قسمت آشپزخانه، انبار مواد غذایی، فضای اداری، محل قراردادن یخچال و فریزر و فضایی برای غذاخوری است. بنابراین زمانی که قصد افتتاح رستوران را دارید باید فضا و ابعاد آن را نیز درنظر بگیرد تا برای همه بخش‌ها فضای کافی داشته باشید. 

انتخاب مکان رستوران

 

توجه به پیشینه مغازه و محله

مسلما زمانی که قصد خرید یا اجاره خانه را دارید، به محله آن نیز توجه می‌کنید. برای افتتاح رستوران نیز باید چنین حساسیتی را به خرج دهید. گاهی ممکن است یک مغازه مناسب و کاملا ایده آل باشد، ولی محله‌ای که در آن واقع شده، دارای مشکلاتی باشد که فعالیت رستوران را مختل کند. بنابراین قبل از انتخاب مکان رستوران، حتما یک تحقیق میدانی درباره محله و تاریخچه رستوران‌هایی که در آنجا بوده‌اند، داشته باشید. 

 

توجه به ایمنی مغازه

منظور از ایمنی مغازه توجه به سلامتی سیم کشی‌ها، سیستم اطفای حریق و غیره است. اینکه آیا ساختمان دارای رمپ و دسترسی مناسب برای معلولان هست یا خیر؟ اگر نه آیا امکان درست کردن آن در جلوی مغازه هست یا نه؟ آیا مغازه دارای سرویس‌های بهداشتی به تعداد کافی هست یا خیر؟

برای این کار می‌توانید از یک کارشناس ملک یا مهندس باتجربه استفاده کنید تا بتواند شرایط ساختمان را بررسی کرده و تغییراتی که نیاز است انجام دهید را به شما بگوید. همچنین در مورد مسائل حقوقی پیشنهاد می‌کنیم که با مشاور حقوقی املاک در ارتباط باشید.

 

توجه به رستوران‌های همسایه

از دیگر نکات مهمی که هنگام انتخاب مکان رستوران باید به آن توجه کنید، وجود مشاغل و کسب و کارهایی است که در همسایگی شما قرار دارد. این کار از این جهت مهم است که شما متوجه می‌شوید چند رستوران با سبک کاری شما در آن منطقه وجود دارد و چه مقدار با شما فاصله دارند. همچنین باید میزان مشتری‌های آنها را نیز بررسی نمایید. اگر آنها موفق باشند، احتمال اینکه شما نیز در کارتان موفق شوید زیاد است. 

 

در انتخاب ملک رستوران ریسک نکنید 

شاید رستوران‌هایی باشند که در یک مکان فرعی قرار دارند اما مشتریان زیادی دارند. باید توجه داشته باشید که این موارد معمولا استنثنا هستند که احتمالا موفقیتش به دلایل مختلفی بوده است. اگر می‌خواهید تازه یک رستوران افتتاح کنید به هیچ عنوان برای انتخاب مکان ریسک نکرده و یک مکان پرت و دورافتاده را انتخاب نکنید. شاید برخی مواقع سال مشتری داشته باشید اما این کار همیشگی نیست. 

مکان مناسب رستوران

 

درخواست امکانات بیشتر برای رستوران اجاره‌ای

اگر برای راه‌اندازی رستوران یک مغازه اجاره می‌کنید، توجه داشته باشید که درباره همه چیز ساختمان مثل تامین سیستم‌های گرمایشی و سرمایشی، هزینه نگهداری از فضای سبز، تعمیرات کلی ملک و هزینه‌های جانبی مراقبت از ملک با صاحبخانه صحبت کنید. از آنها بخواهید تا این موارد را نیز تهیه کرده یا در پرداخت هزینه‌های آن شریک باشد. 

 

در انتخاب مکان صبور باشید

گاهی ممکن است برای انتخاب مکان مناسب رستوران مجبور شوید که چند ماه وقت گذاشته تا یک لوکیشن عالی پیدا کنید. در این مواقع صبور باشید و احساساتی تصمیم نگیرید. در انتخاب مکان مناسب همه جوانب را بسنجید. زیرا آینده شغلی شما به مکان مناسب بستگی دارد. 

 

به آینده ملک رستوران فکر کنید 

اگر می‌خواهید مکانی را برای رستوران اجاره کنید، حتما به آینده کارتان هم فکر کنید. به اینکه ممکن است رستوران آنطور که مدنظرتان است موفق نشده و حتی شکست بخورد. هرچند فکر کردن به این اتفاقات ناخوشایند است اما باید آن را جزو احتمالات در نظر بگیرید. مخصوصا اگر قصد دارید یک قرارداد بلند مدت مثلا 5 یا 10 ساله را امضا کنید. زیرا مالک اهمیتی به سود و زیان شما نمی‌دهد و باید هر ماه اجاره را به او بدهید. پس بهترین کار این است که ابتدا قرارداد 1 یا 2 ساله امضا کنید. اگر رستوران بازدهی خوبی داشت و موفق بودید، آن وقت می‌توانید برای اجاره بلند مدت اقدام نمایید. 

مناسب ترین ملک رستوران

 

بررسی شرایط منطقه و تهیه منو 

در اینجا منظور از بررسی شرایط منطقه، علاوه بر شناسایی سایر رستوران‌ها و موقعیت محله، بررسی شرایط اقتصادی منطقه را نیز شامل می‌شود. یعنی شما باید ضمن بررسی قیمت رقبا و توان اقتصادی منطقه، اقدام به تهیه منو و قیمت‌گذاری غذاها کنید. تجربه ثابت کرده احتمال شکست رستوران‌هایی که در شش ماه اولیه افتتاح اقدام به تغییر قیمت می‌کنند، بسیار بالاتر از رستوران‌هایی است که این کار را بعد از 1 سال و به صورت اصولی انجام می‌دهند. 

بنابراین تنظیم منو را نیز باید بسیار جدی گرفته و برای آن از یک کارشناس کمک بگیرید. برای آنکه مجبور به تغییر قیمت زودهنگام نشوید، بهتر است هزینه‌های سربار را کنترل کرده و قبل از هر اقدامی سرمایه خود را آنالیز کنید. این کار کمک می‌کند تا در ادامه کار با کسری بودجه مواجه نشوید. 

دیگر نکاتی که باید در انتخاب بهترین مکان برای رستوران در نظر بگیرید عبارتنداز:

  • بررسی میانگین عبور و مرور در طول 24 ساعت شبانه روز در خیابان‌های روبه‌روی رستوران 
  • بررسی تعداد خطوط وسایل نقلیه 
  • بررسی محدودیت‌های ترافیکی منطقه 
  • بررسی محدودیت سرعت در خیابان‌های مجاور
  • بررسی موقعیت جغرافیایی منطقه مثل نوع خاک 
  • بررسی سیستم فاضلاب و انرژی‌های در دسترس منطقه
  • بررسی محدودیت‌های ساختمان
  • بررسی بافت منطقه تا شعاع 2 کیلومتری از این لحاظ که اداری، صنعتی یا توریستی است و چه امکانی در آن محدوده قرار دارد
  • بررسی شاخصه‌های جمعیتی منطقه مثل تعداد افراد، کسب و کار مردم، درآمد سالیانه آنها، بومی بودن یا نبودن مردم منطقه 
 

بهترین مکان برای رستوران

 

شرایط و ویژگی‌های ملک رستوران 

امروزه رقابت زیادی در شغل رستوران داری وجود دارد. به همین دلیل چالش‌ها و مشکلاتی نیز سر راه افتتاح رستوران قرار دارد. اگر مراحل راه‌اندازی رستوران را با برنامه‌ریزی مدیریتی دقیق انجام دهید، می‌تواند بسیار پررنق شود. 

بعد از انتخاب مکان مناسب برای رستوران، شرایط ملک نیز دومین موردی است که باید بادقت بررسی و انتخاب شود. در حال حاضر تیم‌های تخصصی وجود دارند که می‌توانند ملک مورد نیاز را برای شما آماده کنند. باید توجه کنید که در انتخاب ملک رستوران علاوه بر ابعاد و فضای آن، شرایط دیگری نیز باید داشته باشد. این شرایط به شرح زیر است:

 

انتخاب ملک بر اساس میزان سرمایه 

گاهی ممکن است شما در یک مکان رستورانی بزنید و از قضا کارتان بگیرد و رونق یابد. بعد از اینکه جذب مشتری کردید، به دلیل مشکل در سرمایه نتوانید آنجا را نگه دارید و مجبور شوید که رستوران را واگذار نمایید. برای جلوگیری از این اتفاق بهتر است که با توجه به میزان سرمایه اقدام به اجاره مغازه کنید. 

انتخاب لوکیشن رستوران

 

رهن ملک رستوران

رهن کردن ملک می‌تواند کمک زیادی به رونق زودهنگام ملک کند. هرچند شاید این کار سخت باشد و صاحب ملک راضی به این کار نباشد که ملکش را به صورت کامل رهن دهد. زیرا معمولا رهن و اجاره با هم است. اگر فرد بتواند سرمایه بیشتری به عنوان ودیعه داده تا اجاره کمتری بدهد، مطمئنا با خیال راحت‌تری می‌تواند کسب و کارش را مدیریت کند. 

 

مدت زمان قرارداد مکان رستوران

همانطور که گفته شد، توجه به مدت زمان قرارداد ملک مهم است. اما نکته دیگری نیز وجود دارد که باید مدنظر داشته باشید. زمانی که رستوران توانست بعد از یکسال رشد کرده و مشتری جمع کند، ممکن است مالک درخواست اجاره بیشتری کند. از آنجایی که قراردادهای رستوران معمولا بین 3 تا 5 سال بسته می‌شود، ممکن است مشکلاتی در این مورد میان آنها به وجود بیاید. 

مسلما اگر مالک بخواهد مدام مستاجرهایش را عوض کند، یک نقطه منفی در کارنامه ملک محسوب می‌شود و معمولا سعی می‌کند از این کار جلوگیری کند. پس برای رفع اختلافات می‌توانید هر سال 10 تا 15 درصد به اجاره اضافه کرده تا بتوانید هم از ملک در طولانی مدت استفاده کنید و هم تجهیزات و دکوراسیون مغازه را تامین نمایید. اگر شما شغل مشاور املاک را دارید ضروری است که بر روی قوانین و مقررات مربوط به ملک مسلط باشید. پیشنهاد می‌کنیم که از دوره های آموزشی املاک و مستغلات و وبینارهایی که در آموزشگاه مشاور املاک اصفهان برگزار می‌شود، استفاده کنید. 

قرارداد ملک رستوران

 

جمع‌بندی

رستوران داری یکی از مشاغل پردرآمد این روزهاست. افراد زیادی دوست دارند که وارد این شعل شوند. شاید تا حدودی آن را دست کم گرفته و فکر کنند مانند راه‌اندازی یک مغازه معمولی است. باید توجه کنید که افتتاح رستوران نکات کلیدی و مهمی دارد و اگر از آنها غافل شوید، می‌تواند در مدت زمان کوتاهی تمام سرمایه اولیه از بین بروند. 

زمانی که قصد افتتاح یک رستوران را دارید باید دو مورد مهم را مدنظر داشته باشید: انتخاب مکان و ملک مناسب رستوران. این دو مورد تاثیر زیادی در موفقیت آینده رستوران دارند.