قفل دیجیتال یا هوشمند؟ بررسی تفاوت ها و مزایای هر کدام

آنچه در این مقاله می خوانید:

امروزه انواع قفل های دیجیتال یا هوشمند با قابلیت های مختلف در بازار عرضه می شوند. با پیشرفت علم و تکنولوژی تولید قفل های الکترونیک یا همان دیجیتال روز به روز افزایش می یابند و به دلیل امنیت و راحتی کار با آن ها نظر بیشتر خریداران را به خود جلب کرده است.

همچنین قفل های دیجیتال اتوماتیک به علت ایمن بودن در بیشتر مراکز و اورگان های خصوصی از آن ها استفاده می کنند. در ادامه به برخی از ویژگی ها، قیمت و یکسری از این سوالات پاسخ خواهیم داد. امیدواریم تا پایان مجله املاک داران را همراهی کنید.

قفل الکترونیک یا دیجیتال چیست؟

قفل الکترونیک یا هوشمند به قفلی گفته می‌ شود که تمام نهادها، اداره جات، منازل لوکس، و ساختمان ها به خاطر امنیت بالا و دسترسی سریع به آن استفاده می شود. این روزها قفل های هوشمند جایگزین مناسبی برای قفل های قدیمی و نا ایمن شده اند و رضایت همه دارندگان این قفل ها را کسب کرده است. کارکرد این قفل های دیجیتال به این صورت است به صورت شناسایی رمزی، کارت های مغناطیسی، اثر انگشت، مگنت، تگ، درب ها را باز یا بسته می کنند. که این مزیت اصلی این قفل های هوشمند است.

قفل دیجیتال

قفل دیجیتال  چه کاربرد های می‌ تواند داشته باشد؟

پیش از خرید قفل های هوشمند لازم است از طرز استفاده از آن مطلع باشید و با توجه به نیازهای خود و کاربرد قفل آن را خریداری کنید. در این مقاله نخست انواع قابلیت های قفل ها را برای شما شرح می دهیم. استفاده این قفل های هوشمند بیشتر در آپارتمان های مسکونی و مکان های عمومی مثل نهادها، مدرسه، ادارات و بیمارستان ها دیده می شود.

قفل های دیجیتال می تواند در مکان های حساسی مثل فرودگاه ها مورد استفاده قرار گیرد. همین طور این قفل ها به علت هزینه پایین، امنیت بالا و استفاده آسان می تواند گزینه مناسبی برای مکان های پر خطر باشد. افرادی که قصد خرید این قفل های هوشمند را دارند می توانند کارشناسان و متخصصان در این حوزه مشورت کنند و بهترین گزینه را مطابق با نیازشان خریداری کنند.

قفل های دیجیتال یا هوشمند چه ویژگی هایی دارند؟

به علت وجود قابلیت های این قفل های دیجیتال یا هوشمند پس می توانند گزینه مناسبی جهت کنترل عبور و مرور اماکنی مثل مهمانسراها، هتل ها وغیره باشند که علاوه بر این ها امنیت و آرامش را نیز برای ساکنین و افراد به ارمغان می آورد. یکی دیگر از قابلیت های این قفل های هوشمند می توان به بسته شدن اتوماتیک درب و قفل شدن همزمان اشاره کرد.

برای کسانی که مجوز عبور ندارند این درب ها به هیچ وجه باز نمی شوند. البته برای خروج از آن محدودیتی وجود ندارد. ولی بعد از خروج درب اتوماتیک قفل می شود. اگر چه درب شما ریموت دار باشد ریموت خود می تواند مجوز عبور شما باشد تا برای ورود و خروج از آن استفاده کنید. خرید این قفل های اتوماتیک در بیشتر سایت ها امکان پذیر بوده و کافی است با در نظر گرفتن خواسته های خود این قفل ها را ار معتبرترین سایت ها تهیه کنید.

از دیگر قابلیت های قفل هوشمند می توان به بی نیاز شدن وجود کلید درب و عدم نگرانی برای پشت درب ماندن اشاره کرد. چرا که می توانید به آسانی درب مورد نظر را بدون اتلاف وقت باز کنید. یکسری از ویژگی های قفل های دیجیتال یا هوشمند به شرح زیر است:

  • باز کردن درب با تگ
  • باز کردن درب با کارت
  • باز کردن درب با تگ یا کارت
  • باز کردن درب با اثر انگشت

سیستم های قفل الکترونیک چگونه کار می کنند؟

ضد سرقت: چنانچه رمز عبور را به تکرار اشتباه بزنید یا اینکه به قفل دیجیتال صدمه ای وارد کنید زنگ خطر سیستم هشدار می دهد.

ضد شوک: در صورتی که ولتاژ غیر مجاز را به قفل هوشمند وارد کنید سیستم ضد شوک به طور اتوماتیک چند ثانیه ای آف می شود.

سیستم مجهز به قفل کودک: از دیگر مزیت های این قفل های هوشمند می توان به مجهز بودن آن ها به سیستم قفل کودک اشاره کرد. به این صورت که دیگر ترس از خارج شدن کودک خود از منزل نیستید.

سیستم اعلام حریق: اگر که ملک شما دچار حریق یا آتش سوزی شود دستگاه زنگ خطر به صدا در می آید.

مجهز به قفل امنیتی: در صورت فعال کردن این گزینه هیچکس حتی با وجود داشتن کارت و رمز عبور نمی تواند وارد آن محل شود.

آیا قفل هوشمند را می‌ توان بر روی هر دربی نصب کرد؟

از دیگر مزایای این قفل های هوشمند می توان به قابلیت نصب آن بر روی هر دری اشاره کرد. البته باید شرایط درب را جهت نصب این قفل ها در نظر بگیرید. اگر پس از بررسی درب به این نتیجه رسیدید که درب را تعویض کنید می توانید با اطلاعات بیشتر درب را تعویض کرده و آن را به سیستم قفل هوشمند مجهز کنید.

همچنین باید به این نکته توجه کنید که ضخامت درب شما چیزی حدود ۴ تا ۸ سانتی متر باشد و درب تا چهار چوب ۱۰ سانتی متر فاصله داشته باشد. در غیر این صورت باید پیش از خرید با یک متخصص در این زمینه صحبت کنید.

چه عواملی در قیمت قفل دیجیتال هوشمند تاثیر گذار است؟

قفل هوشمند هم همچون دیگر ابزارها و وسایل عوامل گوناگونی در نرخ قیمت آن تاثیر گذار خواهد بود به عنوان مثال:

  • نوع قفل دیجیتال
  • کشور تولید کننده قفل و نوع برند آن
  • چگونگی سیستم های امنیتی قفل دیجیتال
  • جنس بدنه قفل
  • طراحی و شکل ظاهری قفل دیجیتال

همان طور که می دانیم علاوه بر کیفیت برای هر فردی قیمت محصول دومین مشخصه ای است که به آن توجه می کند. و با توجه به بودجه ای که دارد محصول را خریداری می کند.‌ در مورد قفل دیجیتال هم این نکته رعایت می شود که معیاری مهم در انتخاب و خرید این نوع قفل ها می باشد.

کلام پایانی

قفل های هوشمند یا دیجیتال از جمله قفل های به روز و ایمنی هستند که بیشترین مشتریان را امروزه به خود اختصاص داده اند. این قفل ها در انواع و قابلیت های مختلف در بازار عرضه می شوند. قفل های هوشمند به سیستم های ضد سرقت، ضد شوک، قفل کودک، اعلام حریق و قفل امنیتی مجهز بوده و این ها دلایلی هستند که نظر بیشتر کاربران را به خود جلب کرده است. قیمت این قفل های دیجیتال نسبت به مشخصه هایی با یک دیگر تفاوت دارد و بر اساس کیفیت، نوع قفل، کشور سازنده، جنس بدنه و غیره تعیین می شود. برای دیدن آگهی های شرکت های خانه هوشمند می توانید در اینجا کلیک کنید.