مصالح ساختمانی

پنجره لوور با آفتابگیر ساختمان چیست؟

آنچه در این مقاله می خوانید:

لوور نوعی پنجره بسته است که با توجه به مکانیزمی که دارد نور و هوا را به صورت کاملا کنترل‌شده وارد فضا می کند. در واقع لوور یا همان آفتابگیرها دارای المان تیغه ای شکل به صورت افقی یا عمودی زاویه دار هستند که می‌توانند نور و هوا را به صورت کاملا کنترل‌شده، وارد کنند.

آفتابگیرها از ظاهر متفاوتی نسبت به دیگر پنجره ها برخوردارند و علاوه بر آفتابگیر بودن در زیبایی فضای بیرونی و داخلی هم تاثیر گذار هستند. همچنین وجود این پنجره ها از تابش شدید نور، بارش باران و ورود آلودگی های صوتی جلوگیری می کند.

لوورها نسبت به دیگر پنجره ها مورد استقبال بیشتری قرار گرفته‌اند که آن هم به خاطر جنس، بدنه عالی، عملکرد پیشرفته و قیمت مناسب آن است. شما برای خرید این محصول منحصر به فرد باید حتما با آن آشنا باشید مخصوصا اینکه در ارتباط با این نوع پنجره اطلاعات بسیاری وجود دارد که دانستن آن ها به شما برای تجربه یک خرید عالی بسیار کمک می کند. در صورتی که دوست دارید بیشتر با کاربرد این محصول آشنا شوید، پیشنهاد می کنیم در ادامه مقاله همراه ما باشید.

لوور

معرفی لوور، آفتابگیر ساختمان

آفتابگیر یا لوور نوعی پنجره بسته است که اجازه ورود نور به داخل خانه را می دهد. اما در واقع ورود آن را کنترل می کند. این پنجره از یکسری تیغه های افقی جهت دار تشکیل شده که گاهی می توان این تیغه ها را تنظیم کرد.

جالب است بدانید که این پنجره در قرون وسطی به عنوان یک سازه فانوس چوبی برای تهویه آب و هوای داخل آشپزخانه استفاده می شد که آن را در بالای سقف نصب می کردند. اما به مرور زمان کاربرد آن پیشرفته تر شد. به طوری که الان علاوه بر استفاده در آشپزخانه ها در اتاق و پذیرایی و حتی محیط های بیرون از خانه هم مورد استفاده قرار می گیرد.

در آن زمان این پنجره ها جایگزین بهتری به جای دیگر سازه ها محسوب می شد. البته مدل های کنونی پنجره لوور با انواع قدیمی کمی فرق دارد. چرا که این پنجره با گذشت زمان تغییراتی کرد و طرح های پیچیده تری تولید شد. در واقع می توان گفت که لور نوع جدیدی از نورگیر، اما در ابعاد و اندازه های گوناگون است که می تواند به صورت عمودی یا افقی نصب گردد.

برخی از مدل های لوور دارای ظاهر ظریف اما شیک و زیبا هستند که فضای چشم اندازی را ایجاد می کنند. بنابراین می توان گفت که علاوه بر آفتابگیر بودن کاربرد دیگری هم دارند. وجود لوورها سازه را منحصر به فرد می سازد و به ساختمان ظاهر جدیدی می بخشد. به عبارت دیگر لوورها قابلیت ایجاد فضای زیبا، جالب، متنوع و خاص را به انواع سازه ها می دهد. البته بستگی به مدل لوور دارد. چرا که این پنجره ها در انواع گوناگون ساخته‌می‌شوند.

انواع مدل های لوور 

همانطور که بیش تر هم به آن اشاره کردیم لوور یا آفتابگیر انواع مختلفی دارند که از انواع آن ها می توان به مدل های زیر اشاره کرد:

پنجره لوور

 • مدل ثابت

در واقع پر کاربردترین نوع لوور، مدل ثابت آن است که اولا به خاطر ارزان بودن و دوما به دلیل نصب آسان و سریع در میان مردم معروف و محبوب شده است‌. لوور ثابت به خاطر نصب آسانی که دارد در اغلب نماهای شیشه ای، ورق های کامپوزیت و نماهای گوناگون مورد استفاده قرار می گیرد.

 • مدل متحرک

مدل متحرک را بیشتر به خاطر کنترل از راه دوری که دارد استفاده می کنند. این مدل به خاطر اتصالات و قطعه های مخصوصی که در کنارش تعبیه شده می تواند توسط مکانیزم های گوناگون کنترل شود. به عبارتی این محصول قابلیت سازگاری با فناوری ها و تکنولوژی ها را دارد و می‌تواند به طور کاملا شخصی‌شده عمل کند. همچنین این لوور را می توان به دو صورت متحرک و ثابت نصب کرد.

 • لوورهای مکعبی

به طور کلی لوورهای مکعبی را بیشتر از آلومینیومی می سازند و در اندازه های گوناگون هم ساخته‌می‌شود.

 • لوورهای کامپوزیت

این لوورها از طریق برق ساخته شده اند که در ظاهر شبیه به جعبه است و تقریبا می توان گفت از تمام امکانات کامپوزیت برخوردار است.

سیستم و مکانیزم لوور

اولا که از این پنجره ها در اماکنی چون اداره ها، منازل مسکونی، مدرسه ها، مراکز ورزشی، فضاهای عمومی و غیره استفاده می کنند. در واقع در محیط هایی که تعادل نور و دما مد نظر باشد می توان از این پنجره ها استفاده کرد. به عبارت دیگر این لوورها قابلیت ایجاد آنادایز برای ایجاد رنگ های نقره ای، طلایی، برنز و سیاه را دارند. اگر در آن رنگ لاک یا همان پودری استفاده شود می تواند از هر نوع رنگ طبیعی ساخته شود.

یکی از ویژگی های جالب در ارتباط با نحوه مکانیزم این پنجره ها وجود دارد. به این گونه که می تواند تا ۸۰ درصد ضررهای اشعه خورشید و تا ۳۰ درصد مصرف انرژی را پایین آورد.

این آفتابگیرها به شکلی طراحی شده اند که به علت بهره گیری از آلیاژ ۶۰۶۰ آلومینیوم، بیشترین استحکام را در برابر بادهای بیش از ۱۵۰ کیلومتر بر ساعت دارند‌. استحکام این پنجره به قدری بالا است که نیاز به هیچگونه محافظت ندارد. وجود طراحی گسترده و با جذابیت بالای تیغه ها به اندازه های ۱۰۰, ۱۲۰, ۱۵۰, ۱۷۰, ۲۰۰ ،۲۲۵, ۴۰۰ میلی متری می تواند آمیزه جذاب و چشمگیری از مصالح گوناگون باشد.

پنجره لوور

کاربرد لوور 

با این حال که در ابتدا اشاره کوچکی به کاربرد این پنجره کردیم، اما بهتر است به طور تخصصی و کامل به بررسی کاربردهای لوور بپردازیم. مهم ترین کاربردی که لوور دارد جلوگیری از ورود اشعه های خورشید است. این در حالی است که وجود آن نه تنها زیبایی ساختمان را کاهش نمی دهد، بلکه بر زیبایی آن می افزاید. به عبارتی وجود این پنجره ها مانع از ایجاد انعکاس شدید نور به چشم اهالی خانه می شود و به جای آن به تابش نور ملایمی در خانه کمک می کند.

در حالت کلی لوورها با توجه به کاربرد گسترده ای که دارند در انواع و ابعاد گسترده ای تولید می شوند که می توان آن ها را به صورت افقی یا عمودی اجرا کرد. از طرف دیگر می توان هم برای محیط داخلی و هم محیط بیرونی خانه آن را استفاده کرد.

به عنوان مثال :

برخی از لوورهای پنجره ای به خاطر ایجاد روشنایی در محیط داخلی مورد استفاده قرار می گیرند. برخی از لوورها، مثل لوور آینه ای منجر به ایجاد محدودیت در گسیل کردن پرتوها می شود و میزان و شدت آن را تغییر می دهند. در برخی از نیروگاه های برق و ریخته‌گری های فولاد استفاده از لوور به صرفه است و خیلی طبیعی به تهویه هوا و کنترل درجه حرارت کمک می کند.

از لوورها برای زیر ساخت ها هم استفاده می کنند که به عنوان نوعی بازشو مورد استفاده قرار می گیرد. این بازشو سیل از طریق چند متحرک کنترل می شود. در واقع این بازشو ورود و خروج سیل به داخل ساختمان ها را کنترل می کند.

جالب است بدانید که از لوور برای حمل و نقل به عنوان دیوار نیمه فعال هم استفاده می کنند که دیوار نیمه فعال برای کنترل حرارت در سفینه فضایی است. تعجب نکنید اگر بگوییم که حتی برای لنز چراغ راهنما رانندگی هم مورد استفاده قرار می گیرد، چرا که بسیار پر کاربرد است.

ویژگی های لوور یا آفتابگیر ساختمان

یکی از ویژگی های مهم این پنجره ها همان کاهش مصرف انرژی در آن ها است. به همین منظور خیلی از کشورها در آیین نامه های جدیدی خطاب به سازندگان ساختمان تاکید کردند که از این نوع پنجره استفاده شود. در واقع در این آیین نامه خواستار کاهش گاز گلخانه ای شدند. از آنجایی که یکی از راه های کاهش مصرف انرژی کاهش سرما است با به کارگیری یک سایه بان مناسب می توان این عمل را انجام داد و نیاز به انرژی را کاهش داد‌.

باید در نظر داشته باشید که ساختار لوور باید به شکلی باشد که گرمای حاصل از اشعه های مستقیم خورشید را کاهش دهد. اما در عین حال در طول فصل سرما، گرما را عبور دهد. امروزه سازندگان لوور با استفاده از نمودار خط سیر و محاسبه دقیق زاویه های اشعه خورشید توانستند لووری را طراحی کنند که توانایی تنظیم تابش نور خورشید را داشته باشد.

در کنار این ویژگی، لوورها بسیار قوی و محکم هستند و با این حال که به سرعت و به راحتی نصب می گردد، اما به راحتی جدا نمی شود. همچنین لوورها از ساخت و طراحی منحصر به فردی برخوردار هستند که آن ها را نسبت به دیگر پنجره ها متمایز می کند. به طوری که ظاهر شیک و خاصی را به فضای داخلی یا بیرونی یک سازه می دهد. با وجود همه این مزایا اما قیمت پنجره لوور بسیار مناسب و به صرفه است.

پنجره لوور

چرا باید از لوور یا آفتابگیر ساختمان استفاده کنیم؟

 • اولا این لوور علاوه بر نورگیر بودن تهویه هوا را هم انجام می دهد و باعث پاکیزگی هوا می شود.
 • از ایمنی بالایی برخوردار است.
 • هوا را تمیز نگه می دارد.
 • تهویه هوا را با رعایت تمام نکات ایمنی انجام می دهد.
 • در برابر انواع شرایط آب و هوا مقاوم است.
 • دارای طول عمر بالا و خصوصیات تقریبا بی عیبی است.
 • آلومینیوم و دیگر مواد سازنده آن از کیفیت قابل قبولی برخوردار هستند و باعث می شود عمر پنجره زیاد شود.

نحوه نصب لوور یا آفتابگیر ساختمان

در حالت کلی دو روش برای نصب لوورها وجود دارد که هر دو روش بسیار ساده و آسان هستند که در ادامه به معرفی آن ها می پردازیم:

 • ثابت

رایج ترین روش نصب لوورها به صورت ثابت است. دلیل استفاده بیشتر از این روش سادگی و اقتصادی بودن آن است. چرا که از طریق آن می توان لوورها را همه جا نصب کرد. یعنی به طور مستقیم بر روی سیستم نمای شیشه یا حتی ورق های کامپوزیت و غیره نصب می شود. استفاده از روش ثابت دو حالت دارد. در حالت اول از طریق سوراخ های ایجاد شده روی لوور، سازه را وصل می کنند. حالت دوم هم حالتی است که لوور را از طریق پایه به سازه وصل می کنیم.

 • متحرک

سیستم دیگری که برای نصب لوورها وجود دارد، روش متحرک است که نصب لوور از طریق این سیستم با یکسری محدودیت ها مواجه است‌. به عنوان مثال این روش مناسب لوورهای دوکی و یا لوورهایی با این ساختار است. روش متحرک به شکلی است که می توان آن را از راه دور کنترل کرد.

تفاوت شیدر آلومینیوم با ثابت

همانطور که بیش تر هم گفتیم تیغه های دوکی شکل از محبوب ترین نوع لوور هستند که در دو دسته متحرک و ثابت قرار می گیرند‌. نورگیرهای متحرک می توانند میزان نور، مقدار ورودی و اشعه های خورشید را کنترل کنند. اما آفتابگیرهای ثابت میزان نور ورودی به داخل فضا و جهت آن را کنترل می کنند.

پنجره لوور

ساختار و جنس لوور یا آفتابگیر ساختمان

اولا ساختار لوورهای مدرن معمولا از آلومینیوم، فلز، چوب، شیشه و غیره است که البته بیشتر از چوب استفاده می شود‌. از طرف دیگر لوورها این امکان را دارند که آن ها را از طریق یک اهرم فلزی، قرقره یا اپراتور موتور باز یا بسته کنند. لوورهای آلومینیومی از آلیاژ ۶۰۶۰ آلومینیوم تشکیل شدند که توانایی کاهش تاثیرات تشعشع های خورشید را تا ۸۰ درصد دارد. همچنین می تواند انرژی مصرفی را تا ۳۰ درصد کاهش دهد.

قیمت پنجره لوور

در نظر داشته باشید که پنجره لوور فقط یک نوع نیست، بلکه در انواع گوناگون و حتی ابعاد متفاوتی عرضه می شود. از طرف دیگر ما با نوسانات بازار هم مواجه هستیم، بنابراین نمی توان یک عدد و رقم ثابتی را با عنوان قیمت لوور بیان کرد. چرا که قیمت این پنجره بستگی به نوع، ابعاد، طرح، کار و کاربرد، نوع متریال به کار رفته و کیفیت آن دارد‌. اما در کل از قیمت مناسبی برخوردار هستند.

نکات مهمی که به هنگام خرید پنجره لوور باید بدانید

خرید پنجره و مصالح یک سازه از اهمیت بالایی برخوردار است. بنابراین قبل از خرید آن ها باید حتما نکاتی را مد نظر داشته باشید که در ادامه آن ها را بیان خواهیم کرد:

 • پنجره های لوور حتما ضمانت نامه داشته باشد.
 • ابعاد آن استاندارد باشد.
 • از طیف وسیعی از شیشه های پشتیبانی کند.
 • روی آن سوراخ پیچ نباشد.
 • همراه قفلی که در کارخانه نصب می شود عوض گردد.
 • نصب آسان و بازدهی بالا داشته باشد.

سخن پایانی

لوورها از زمان های دور مورد استفاده قرار می گرفتند. اما با گذشت زمان و پیشرفت صنعت کاربرد این وسیله هم پیشرفت کرد و برای حفاظت از خانه ها در برابر اشعه های خورشید مورد استفاده قرار گرفت. گذشت زمان تنها بر روی کاربرد این محصول تاثیر نگذاشت، بلکه ظاهر، ابعاد و انواع آن را هم تغییر داد‌.

البته در نظر داشته باشید که لوورهای امروزه به جای استفاده از آلومینیوم از چوب برخوردار هستند و این گونه از تابش مستقیم اشعه های خورشید جلوگیری می کند. همچنین سیستم های مدرن لوور از فلزاتی همچون استیل ضد زنگ، تیتانیوم، آلومینیوم و غیره برخوردار هستند. با این حال گاهی در ساخت لوور از شیشه و یا مس استفاده می کنند.

گروه تحریریه املاک داران

هدف گروه تحریریه املاک داران همه سوالات شما را در حوزه املاک و ساخت و ساز پاسخگو باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا