کاربرد و مشخصات ساندویچ پانل

آنچه در این مقاله می خوانید:

ساندویچ پانل یا پانل های ساندویچی را می توان جزو متریال های معروف مورد استفاده به شمار آورد که بسیار هم پر کاربرد هستند. ساندویچ پانل از بخش های مختلفی برخوردار است که این بخش ها از مواد سختی تشکیل شده اند و در میان آن ها هم یک هسته سبک وجود دارد. در حالت کلی مواد به کار رفته در این متریال بسیار خاص و ویژه هستند.

ساندویچی پانل دارای انواع متنوعی است و می توان آن را برای مکان هایی استفاده کرد که نیاز به مصالح سنگین ندارد. همچنین بالعکس در مکان هایی که مصالحی سبک و عایق به کار می رود، می توان آن را استفاده کرد.

در کل در مورد ساندویچ های پانلی اطلاعات بسیاری وجود دارد که می توان در مورد آن ها صحبت کرد. از طرف دیگر قطعا فردی که قصد خرید و استفاده از آن را دارد باید حتما با این اطلاعات آشنا باشد. ما در این مقاله تمامی این اطلاعات را در اختیار شما قرار می دهیم. پس برای کسب اطلاعات بیشتر با ما همراه باشید.

معرفی ساندویچ پانل

ساندویچ های پانلی جزو متریال های پرکاربرد در ساخت و ساز هستند. چراکه علاوه بر سبکی، سخت نیز هستند. در نتیجه برای محیطی که به مصالح سبک اما با کیفیت نیاز دارد، مناسب است. به خاطر شباهت زیاد قرارگیری اجزای ساندویچ پانلی آن را به ساندویچ تشبیه می کنند.

چون اگر دقت کرده باشید در این متریال دو بخش ماده سخت آن هم در دو طرف وجود دارد که در میان آن ها یک هسته خیلی سبک و خاصی قرار گرفته و دقیقا مثل ساندویچ است. همانند بسیاری از متریال ها ساندویچ پانلی هم از انواع متفاوتی برخوردار است که آن ها را به خاطر نوع عایق، ماده سازنده هسته و ورق های متفاوت در گروه های مختلف قرار می دهند.

در حالت کلی ساندویچ های پانلی عایق مناسبی هستند و به علت وزن کمی که دارند می توان آن ها را برای بخش های گوناگون استفاده کرد. البته در کنار این موارد ارزان قیمت بودن پانل های ساندویچی هم دلیلی بر استفاده زیاد از آن ها شده است. یکی از معروف ترین ساندویچ پانلی، پانل ساندویچی ماموت بوده که یک نام آشنا و معروف است.

ساندویچ پانل

معرفی انواع ساندویچ های پانلی

به طور کلی ساندویچ های پانلی را بر اساس نوع عایق، ورق و غیره در انواع متفاوتی دسته بندی می کنند که در کلی ترین حالت و بر اساس پروفیل این متریال از دو دسته زیر برخوردار است.

 • ساندویچ پانلی سقفی

همانطور که از اسمش بر می آید از این نوع ساندویچ پنلی برای استفاده در سقف خانه ها بهره می برند و در کل برای سقف مکان های مختلفی ساخته شده است. اما ساندویچ پانلی سقفی از سه لایه تشکیل شده که دو لایه آن از ورقه های آلومینیومی مثل ورق فولادی، یک هسته میانی عایق، مانند پلی یورتان است. نمی توان گفت که پانل های ساندویچی سقفی تنوع بالایی دارند. چرا که تنوع آن ها نسبت به ساندویچ پانلی دیواری محدودتر است.

از جمله کاربردهای ساندویچ پانلی سقفی می توان به ساخت سقف سوله ها، ورزشگاه، اتاق ها، کانکس های ساخت و ساز، ساختمان های صنعتی و غیره اشاره کرد. در نظر داشته باشید که ساندویچ پانلی سقفی جزو متریال های محکم است. چون در ساخت آن از با دوام ترین و مستحکم ترین مواد استفاده می کنند. از طرف دیگر ضخامت و شکل و دیگر مشخصات ساندویچ پانلی سقفی کاملا به نوع پروژه ها وابسته است.

 • ساندویچ پانلی دیواری

ساندویچ های پانلی در انواع دیواری هم تولید می شوند که معمولا از ساختارهای مشابهی برخوردار هستند. اما از آن ها برای مکان هایی استفاده می کنند که نیاز به ساخت دیوار سازه داشته باشد. از جمله کاربردهای این متریال می توان به استفاده در ساخت کانکس، ساخت دیواره ها و سازه های صنعتی، ساخت کانکس های حمل و نقل، سرد خانه اشاره کرد. البته از آن جایی که این متریال از انواع مختلف برخوردار است می توان برای بخش ها و صنایعی مختلف دیگری هم آن را استفاده کرد.

متریال مورد استفاده در ساندویچ پانلی

ساندویچ های پانلی از متریال های متنوعی ساخته شده اند. البته در نظر داشته باشید که باید حتما این متریال عایق باشد و از حجم و همچنین وزن کمی هم برخوردار باشد. هسته داخلی مورد استفاده باید حتما از مقاومت بالایی برخوردار باشد تا توان تحمل بارهای شکافی را داشته باشد.

به همین دلیل متریال مورد استفاده را سخت و محکم تولید می کنند تا از مقاومت بالایی در برابر فشارهای وارده برخوردار باشد. در نتیجه می توان گفت که از متریال های گوناگونی برای هسته میانی ساندویچ پانلی استفاده می کنند که با در نظر گرفتن کاربردی که دارد این متریال می تواند متفاوت باشد.

ساندویچ پانل

انواع پانل های ساندویچی بر اساس جنس هسته آن ها

ساندویچ های پانل پلی یورتان یکی از رایج ترین و پر استفاده ترین نوع پانل ساندویچ هستند که عایق بسیار خوبی در برابر حرارت و صدا هستند. پانل های ساندویچی در انواع سقفی و دیواری عرضه می شوند که هر کدام علاوه بر اینکه از ویژگی های مشترک برخوردارند دارای مزایای منحصر به فردی نیز هستند.

در کنار این موارد می توان گفت که این پانل ها دارای ویژگی ضد آب و رطوبت هستند که این باعث می شود قارچ و گیاهان و باکتری ها بر روی آن ها رشد نکنند. با این ویژگی قطعا این متریال برای محیط های مرطوب گزینه عالی است.

ساندویچ های پانلی معمولا کمترین قیمت را نسبت به دیگر مصالح دارند. ولی میزان عایق بندی آن ها نسبت به دیگر مصالح کمتر است. در نتیجه برای بخش هایی که عایق بندی مهم است اصلا این نوع متریال را به شما توصیه نمی کنیم. با این حال که عایق مناسبی نیست، اما ویژگی سبک بودن و اجرای آسان آن، همچنین قابل حمل بودن آن باعث شده که این عیب آن خیلی به چشم نیاید. ساندویچ پانل پشم سنگ نیز در برابر آتش سوزی و شعله ها مقاومت بالایی از خود نشان می دهد. در ادامه در ارتباط با این نوع عایق ها بیشتر صحبت می کنیم.

انواع پانل های ساندویچی بر اساس نوع ورقه ها

بیش از این هم ذکر کردیم که پانل ها از انواع مختلفی برخوردار هستند که آن ها را با توجه به نوع کار، نوع عایق، هسته و ورقه های پانل های ساندویچی تقسیم می کنند‌. حال یکی از این پارامترها که بر مبنای آن پانل ساندویچی را تقسیم می کنند ورق ها هستند. این ورق ها از انواع مختلفی برخوردار هستند که آن ها را در ادامه بررسی می کنیم.

 • ساندویچ پانل با ورق آلوزینک

در واقع از طریق گالوانیزه خورد شده ترکیبی بر روی آلومینیوم، روی و همچنین سیلکون ها پانل ساندویچی با ورقه آلوزینک ساخته می شود. این ورق ها از انعطاف پذیری بالایی برخوردار هستند و به سرعت می توان آن ها را جوش زد و یا رنگ کرد. در نتیجه برای استفاده در پانل های ساندویچی عالی هستند.

استفاده از این ورق ها در میان سازندگان پانل ساندویچی خیلی معروف و محبوب است و آن هم به علت عایق بندی خوب و دوام بالای آن است که باعث افزایش استفاده از آن می گردد. مثلا استفاده از آن در پانل های ساندویچی دیواری و سقفی نمونه ای از کاربردهای آن است.

ورق های آلوزینک یا طرح دار و یا بدون طرح هستند که از آن ها معمولا در سردخانه ها، صنایع، تولیدی ها، کارگاه ها، مراکز خرید و سوله و غیره استفاده می شود. همچنین برخی فضاها همانند سقف های شیروانی، ساختمان ها، کانال های کولر، ساخت قطعات و غیره هم از آن بهره می برند.

در حالت کلی این ورق ها را آلیاژ فولاد پوشش می دهد که دارای جنس فولاد است و مقاومت بالایی نیز دارد. لازم به ذکر است که گاها برای کاهش هزینه های مصرفی در کنار استفاده از یک بخش گالوانیزه از یک لایه فویل هم استفاده می کنند.

 • ساندویچ پانل با ورقه آلومینیومی

این نوع از پانل ها دارای ورق های آلومینیومی هستند و علاوه بر وزن سبک، قیمت مناسبی نیز دارند. انعطاف پذیری بالای ورقه های آلومینیومی یکی از دلایلی بوده که آن را در میان مردم محبوب کرده است. البته از دیگر ویژگی هایی که این نوع ورق دارد می توان به مقاومت بالای آن اشاره کرد. به طوری که در برابر شرایط آب و هوایی مختلف از خود مقاومت نشان می دهد و در نتیجه دچار خوردگی نمی شود.

 • ساندویچ پانل با ورقه فلاشینگ

ورقه فلاشینگ هم یکی دیگر از ورقه هایی است که از آن در پانل ها استفاده می شود و می توان آن را در پانل های سقفی استفاده کرد.

ساندویچ پانل

انواع پانل های ساندویچی بر اساس نوع عایق

 • ساندویچ پنل پلی استایرن

ساندویچ پنل پلی استایرن از نوعی عایق صوتی ساخته شده که وزن کمی دارد و از طرف دیگر از قیمت پایینی برخوردار است. یکی از ویژگی های این پانل ها می توان به قابل اشتعال بودن آن ها اشاره کرد که به همین دلیل عایق حرارتی مناسبی هستند. البته در بیشتر مواقع از این عایق استفاده نمی شود.

 • ساندویچ پنل پلی یورتان

پلی یورتان نوعی عایق حرارتی بوده که اولا وزن آن سبک است و دوما حرارت خیلی زیادی ندارد. ساندویچ های پانل را در مکان هایی که نیاز به عایق حرارتی است، استفاده می کنند. قیمت این پانل ها نسبت به سایر پانل های ساندویچی بالاتر است.

 • ساندویچ پنل پشم سنگ

پشم سنگ نوعی عایق حرارتی است که نسبت به حرارت آتش مقاوم بوده و یک نوع عایق صوتی محسوب می شود. درصد ضد حریق بودن آن نسبت به دیگر پانل های ساندویچی بیشتر است. اما از معایب این پشم سنگ می توان به امکان نفوذ آب در آن اشاره کرد. یعنی مثل دیگر پانل های ساندویچی ضد آب نیست و در حضور آب دچار خوردگی می شود.

مزایای ساندویچ پانلی 

 • اولین و بارزترین ویژگی این ساندویچ های پانلی در واقع نصب آسان و سریع آن ها است که به خاطر سبک بودن از این ویژگی برخوردار هستند.
 • پیش ساخته هایی هستند که از آن ها به منظور بالا بردن سرعت پروژه ها استفاده می کنند.
 • به خاطر سبک بودن به راحتی جا به جا می شوند.
 • از قیمت پایین تری نسبت به دیگر مصالح سنتی برخوردار هستند.
 • ضد حریق هستند و مقاومت بالایی در برابر آتش سوزی دارند.
 • از مقاومت فشاری بالا برخوردار بوده و دچار خوردگی و زدگی نمی شود.
 • ساندویچ های پانلی ضد آب هستند و می توان آن ها را شست. از طرفی در حضور رطوبت منجر به تشکیل باکتری، قارچ و میکروب نمی شود.
 • برخی از ساندویچ های پانل دارای عایق صوتی و حرارتی مناسبی هستند.
 • از قدرت هدایت الکتریکی بالایی برخوردار نیستند.
 • این ساندویچ های پانلی کاربرد گسترده ای دارند.
 • از متریال های با دوام و با کیفیتی در ساخت آن ها استفاده شده‌است.
 • به دلیل ممانعت از عبور گرما و سرما، باعث صرفه جویی در هزینه ها خواهد شد.
 • برای تمامی موقعیت ها و محیط ها مناسب است و از طرف دیگر محصولی مناسب با محیط زیست است.
 • تنوع رنگی بالایی دارد و به راحتی می توان آن را تمیز کرد. همچنین نگهداری آن نیز خیلی راحت است.

ساندویچ پانل

کاربرد ساندویچ های پانل

در واقع این متریال از کاربردهای گوناگونی برخوردار است و هیچ محدودیتی در استفاده ندارد. اما در کل از کاربردهای این متریال می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • ساخت سردخانه برای نگه داری محصولات غذایی
 • ساخت کارخانه مواد غذایی و کشاورزی
 • سقف سوله های نگهداری دام و پرندگان
 • کارخانه های صنعتی بزرگ
 • استفاده به جای ورق سقف شیروانی
 • ساخت کانکس
 • ساخت سوله و انبار

قیمت ساندویچ پانل

اول اینکه ساندویچ پانل از انواع متنوعی برخوردار است که هر کدام ویژگی منحصر به فرد خود را دارند و از طرف دیگر قیمت برخی از آن ها گران تر از دیگر پانل ها است. بنابراین موارد متعددی وجود دارد که بر قیمت این مواد تاثیر می گذارد. قیمت ساندویچ پانلی یک رقم ثابتی نیست، بلکه به دلیل نوساناتی که دارد همواره در حال تغییر است. از طرف دیگر قیمت آن را بر اساس هر متر مربع بیان می کنن. در حالت کلی قیمت ساندویچ پنلی به موارد زیر بستگی دارد:

 • نوع پروفیل آن یعنی سقفی یا دیواری بودن آن
 • جنس ورقه اش
 • ضخامت ورقه
 • رنگ ورقه
 • نوع عایق
 • ضخامت عایق
 • دانسیته عایق
 • عرض ساندویچ پانل

ساندویچ پانل

سخن پایانی

در این مقاله به معرفی یکی از معروف ترین متریال ها پرداختیم که از آن برای ساخت و ساز استفاده می شود. البته از ساندویچ پانل ها برای دیگر موقعیت ها نیز استفاده می کنند. ساندویچ های پانلی از انواع مختلفی برخوردار هستند چه از نظر نوع پروفیل و چه از نظر نوع عایق و ورقه ای که دارند آن ها را در دسته های مختلفی قرار می دهند. این متریال از نظر استحکام و قیمت، مناسب تر از دیگر مصالح هستند و خیلی راحت می توان آن ها را نصب کرد.