مشاورین املاک

فن بیان در مشاورین املاک چه اهمیتی دارد؟

آنچه در این مقاله می خوانید: 

مهارت های ارتباطی از جمله فن بیان در هر مرحله از زندگی امری حیاتی است. ارتباط موثر به معنای انتقال پیام خود به دیگران بدون ابهام و به طور واضح می باشد. همچنین در مورد دریافت اطلاعاتی است که دیگران برای شما ارسال می کنند. این کار به تلاش فرستنده و گیرنده بستگی دارد. اما اگر این انتقال و دریافت پیام به درستی صورت نگیرد، می‌تواند باعث سردرگمی و از دست رفتن فرصت ها شود. با املاک داران همراه شوید تا بدانید اهمیت فن بیان در املاک چیست؟

املاک و مستغلات حرفه ای است که با مردم سر و کار دارد. بنابراین فن بیان و نحوه برقراری ارتباط تاثیر زیادی بر موفقیت در این شغل ایفا می کند. متخصصان املاک و مستغلات در خرید و فروش خانه به مردم کمک می کنند. مهارت های ارتباطی می تواند آن را به تجربه ای خوب برای هر دو طرف مبدل سازد. آمار نشان می دهد که مهارت های ارتباطی از جمله فن بیان ضعیف می تواند باعث سوء تفاهم برای مشتریان شود. در واقع نداشتن فن بیان قوی می تواند تاثیر منفی بر فروش، سود آوری و .. بر حرفه املاک بگذارد.

اهمیت فن بیان در املاک

شما به عنوان یک مشاور املاک باید مهارت های مختلفی را کسب کنید. یکی از مهم ترین آن ها، مهارت های ارتباطی به شمار می رود که در این میان فن بیان در املاک بسیار حائز اهمیت است. در واقع فن بیان مشاور املاک است که در تصمیم گیری مشتری تاثیر می گذارد و باعث جلب اعتماد و اطمینان وی می شود. البته تمامی ارکان در کنار یکدیگر از شما یک مشاور موفق می سازد.

بدون داشتن یک مجموعه قوی و فایل های خوب نمی توان از فن بیان استفاده بهینه کرد. در ادامه به تاثیر و اهمیت فن بیان در املاک می پردازیم:

اهمیت فن بیان در املاک

اولین مصاحبه با خریدار یا فروشنده

هر مشاور املاک حرفه ای از این اصل آگاه است که اولین برخورد از اهمیت بالایی برخوردار می باشد. چرا که معمولا فرصت از دست رفته را نمی توان دوباره باز یافت. فن بیان در املاک یک مهارت مهم برای جلب اعتماد مشتری در اولین مصاحبه به شمار می رود. چرا که ارتباط موثر با افراد تنها از طریق ارتباط کلامی برقرار می شود. پس سعی کنید در جلسه اول خوب حرف بزنید.

فضیلت برتر از ثروت

همیشه به یاد داشته باشید که فضیلت برتر از ثروت است. بدان معنا که شما با دانش و اطلاعات بالای خود می تواند هر کسی را تحت تاثیر قرار دهید. فرقی نمی کند مشتری شما از نظر اقتصادی هم سطح شما باشد و یا بالاتر از شما! بنابراین به خود اطمینان داشته باشید و در مقابل افراد ثروتمند احساس ضعف نکنید. رشته کلام را در دست بگیرید و آن ها را با قدرت سخنوری و اطلاعات کاربردی خود شگفت زده کنید.

بنابراین به عنوان یک مدیر یا مشاور املاک باید سعی کنید در دوره های آموزش فن بیان شرکت کنید. روی مهارت سخنوری و سخنرانی خود تمرکز کنید و به تقویت آن بپردازید. در واقع بدون کسب مهارت کلامی و فن بیان قوی قادر و همچنین اشراف به مسائل تخصصی و عمومی در صنعت املاک به موفقیت دست نخواهید یافت. هر چقدر دایره واژگان تخصصی و توانایی سخن گفتن بهتری داشته باشید، اعتبار شما نزد مشتری بالاتر خواهد بود.

متفاوت بودن

شما باید برای پیشی گرفتن از رقبای خود در صنعت املاک، سعی کنید با بقیه متفاوت باشید. در واق باید از خود بپرسید که چرا مشتری باید بین این همه آژانس املاک ما را انتخاب کند؟ یک مشاور املاک حرفه ای همیشه باید به دنبال راهی باشد که خود را از سایر رقبا متمایز سازد. به طور مثال بایستی سعی کنید قیمت ها را به شرایط بازار نزدیک کنید یا ارزش افزوده برای فایل ها ایجاد نمایید.

انواع مهارت های ارتباطی

هر مشاور املاک باید مهارت های ارتباطی و فن بیان قوی داشته باشد. در اینجا به مهارت های ارتباطی ضروری برای مشاوران املاک اشاره می کنیم:

مهارت گوش دادن فعال

شما به عنوان یک مشاور املاک باید قادر باشید که به خوبی گوش کنید و به نظرات دیگران اهمیت دهید. گوش دادن به سخنان مشتری نشان می دهد که شما برای عقاید دیگران احترام قائل هستید و آماده پذیرفتن نظریات جدید و معقول می باشید. در نتیجه مخاطب به شما اعتماد می کند و می توانید راه حلی بیابید که به نفع طرفین باشد. یک شنونده فعال نظر طرف مقابل را می پرسد و آن ها را در گفت و گو شرکت می دهد.

مهارت نوشتن

ارتباط نوشتاری در کسب و کار املاک باید کوتاه و مفید باشد. همچنین باید به مخاطب کمک کند تا بر روی مهم ترین نکات تمرکز کند.

مهارت های زبانی یا فن بیان

مهارت زبانی یا همان فن بیان به توانایی انتقال اطلاعات (ایده ها، افکار، نظرات) به شیوه ای واضح گفته می شود. ارتباطات کلامی نیز مانند ارتباط نوشتاری در صنعت املاک بایستی مختصر و مفید باشد.فن بیان در املاک به افراد این امکان را می دهد تا با یکدیگر به صورت حضوری ارتباط موثر برقرار کنند و به یک اجماع متقابل برسند.

مهارت کار گروهی

ایجاد روابط قوی و اعتماد سازی با مشتریان املاک از اهمیت بالایی برخوردار است. در ضمن مشاوران املاک در یک مجموعه باید بتوانند به طور موثر یکدیگر ارتباط برقرار کنند تا نظرات خود را به اشتراک بگذارند. این بدان معناست که باید تمامی اختلافات شخصی کنار گذاشته شود تا به یک هدف مشترک برسند. در واقع ارزش تلاش های گروهی بیشتر از فعالیت های فردی است.

اهمیت فن بیان در املاک

مهارت مذاکره

مشاور املاک باید بتواند با درک و استفاده از انگیزه های مشتری، راه حلی سودمند متقابل بیابد. یک راه حل دو طرف سودمند یا به عبارتی "برد-برد" می تواند برای دو طرف مطلوب واقع شود. در نتیجه روابط مثبت برای تعاملات آینده حفظ می گردد. برای دستیابی به چنین نتیجه ای، باید کشف کنید که چه عواملی برای طرف مقابل تاثیر گذار تر و قابل قبول تر است.

مذاکره یا فن بیان در املاک مسئله اصلی و اساسی به شمار می رود. در طول فرایند مذاکره، برقراری ارتباط دقیق و به موقع از اهمیت بالایی برخوردار است.

نحوه بهبود مهارت های ارتباطی

چگونگی برقراری ارتباط با مشتری در حرفه املاک از اهمیت بالایی برخوردار است. فن بیان مشاور املاک نیز یکی از این راه های ارتباطی است که باید به آن توجه ویژه شود. چرا که اگر نتوانید به درستی منظور خود را به مشتری انتقال دهید و با او حرف بزنید، معامله ای شکل نخواهد گرفت. برای بهبود مهارت های ارتباطی روش های مختلفی وجود دارد که با رعایت آن به اعتبار خود نزد مشتری می افزایید. در اینجا به نکاتی برای بهبود مهارت های ارتباطی اشاره می کنیم. شما با رعایت این موارد می توانید به عنوان یک مشاور املاک موفق تر عمل کنید و روابط قوی با مشتریان ایجاد کنید.

سوال بپرسید

با پرسیدن سوال حساب شده، به فروشنده و خریدار نشان دهید که به موضوع اهمیت می دهید. سعی کنید از دغدغه ها و مسائل مهم برای آن ها اطلاع پیدا کنید. در اولین مصاحبه با مشتری به گونه ای رفتار کنید که تخصص و مهارت شما را در حرفه املاک اثبات کنید. در رابطه با جزئیات سوال بپرسید. به طور مثال در مورد نوع ملکی که به دنبال آن هستند و یا مدت زمانی که می خواهند در آنجا زندگی کنند، اطلاعاتی کسب کنید. بررسی کنید که آیا با مشاور املاک دیگری کار کرده اند و آیا از خدمات آن ها راضی بودند؟

استفاده صحیح از کلمات تاثیر بسیار زیادی بر موفقیت شما در حرفه املاک دارد. به طور مثال زمانی که مشتری نزد شما می آید از او نپرسید چقدر پول داری؟ این سوال می تواند او را در تنگنا قرار دهد و تمایلی به ادامه صحبت با شما را نداشته باشد. در عوض باید از او بپرسید که تا چه اندازه قصد سرمایه گذاری دارد؟ کلمه سرمایه گذاری معنای جمله را تغییر نداد ولی شکل مودبانه تری دارد. در این صورت می توانید حس خوبی به مشتری منتقل کنید تا او از انتخاب خود پشیمان نشود!

با دقت گوش کنید

برقراری ارتباط موثر فقط به حرف زدن و فن بیان مرتبط نمی شود. در واقع زمانی ارتباط مفید و موثری خواهید داشت که بتوانید به صورت دو طرفه به سخنان یکدیگر گوش کنید. از کجا می خواهید بدانید که فروشنده یا خریدار به دنبال چه چیزی هستند؟ باید به طور کامل به حرف های مشتری گوش کنید و به سوالات آن ها پاسخ دهید. در واقع گوش دادن نیاز به تمرکز دارد تا مغز شما معنی کلمات و جملات را پردازش کند.

مهارت های ارتباطی نوشتاری را بهبود ببخشید

خریدار یا فروشنده ترجیح می دهند از چه طریقی با آن ها ارتباط داشته باشید؟ برخی از یک تماس تلفنی استقبال می کنند در حالی که عده ای ترجیح می دهند توسط پیامک، ایمیل و یا خبرنامه با آن ها تماس بگیرید. مطمئن شوید که مهارت ارتباطی نوشتاری شما به اندازه مهارت فن بیان قوی باشد. اگر از طریق ایمیل یا SMS با مشتری ارتباط برقرار می کنید، سعی کنید به املا، دستور زبان، ساختار جمله و اطلاعات اهمیت دهید.

از اختصار بیش از حد و اصطلاحات تخصصی خودداری کنید

در بازه زمانی مناسب به پیام ها پاسخ دهید. زمان در املاک و مستغلات از اهمیت بالایی برخوردار است. اگر نتوانید به موقع با فروشنده و خریدار ارتباط برقرار کنید، اعتبار خود را نزد آن ها از دست می دهید. سعی کنید تعادل را برقرار کنید و بیش از حد از کلمات غیر قابل فهم برای مشتری استفاده نکنید.

اهمیت فن بیان در املاک

زبان بدن مثبت داشته باشید

فروش ملک مثل یک قرار دوستی است. اولین تاثیر بسیار مهم است و حالات صورت، نحوه ایستادن و حرکت دست ها می تواند تاثیری زیادی در برداشت مشتری از شما داشته باشد. صاف بایستید، به چشمان مردم مستقیم نگاه کنید و ریلکس باشید. شانه های خود را بیاندازید و به راحتی نفس بکشید. اگر نمی دانید دستان خود را چگونه حرکت دهید، یک بروشور با خود همراه داشته باشید.

از طرف دیگر، تشخیص زبان بدن دیگران نیز اهمیت زیادی دارد. وقتی مردم سخن شما را بپذیرند، مستقیما به شما نگاه می کنند و زبان بدن شما را منعکس می نمایند. ولی اگر روی برگردانند و حرکات بسته از خود نشان دهند، باید استراتژی خود را تغییر دهید.

در دسترس باشید

برای ارتباط خوب باید بدانید چند وقتی یکبار با مخاطب تماس بگیرید. ارتباطات ضعیف مشاوران املاک می تواند برای خریدار یا فروشنده ملک بسیار نا امید کننده باشد. اطلاعات مشاور املاک برای مشتری از اهمیت بالایی برخوردار است. فروشنده ملک می خواهد باز خورد و نتایج با خبر باشد، اما نه هر بار که یک درخواست برای شما ارسال می شود! خریداران و سرمایه گذاران به فایل های جدید علاقمند هستند. پس معیارهای آن ها را یادداشت کنید و هر بار که موردی متناسب با آن پیدا شد، تماس بگیرید. مطمئنا از این توجه شما قدردانی خواهند کرد.

اهمیت فن بیان در املاک

جمع بندی

فن بیان و توانایی خوب صحبت کردن یکی از ارکان اصلی شغل مشاور املاک به شمار می رود. در واقع کسی که خوب حرف بزند و فن بیان قوی داشته باشد، قطعا در نظر مشتری از اعتبار بیشتری برخوردار است. چرا که مشتری با خود تصور می کند کسی که حتی نمی تواند به درستی حرف بزند، قطعا از عهده انجام کارهای مهم تر نیز بر نخواهد آمد.

یک مشاور املاک موفق باید بدانید که فن بیان در املاک از اهمیت بالایی برخوردار است. در واقع شما باید بتوانید ارتباط همه جانبه و موثری با فروشنده یا خریدار داشته باشید. موفقیت در حرفه املاک به معنای داشتن مشتریان شاد و راضی از خدمات شما می باشد. مشاور املاک باید به مشتری احساس خوبی بدهد و تمامی سوالات و نیاز های آن ها را پاسخگو باشد. در این مقاله به توضیح اهمیت فن بیان در املاک اشاره کردیم.

برای استفاده از خدمات سایت املاک آنلاین املاکداران که شامل مشاوره حقوقی املاک تلفنی، تهاتر ملک، خرید آپارتمان در اصفهان، سفارش خرید ملک در اصفهان، خرید زمین و خانه کلنگی در اصفهان، خرید ملک اصفهان، مشارکت در ساخت و پیش فروش آپارتمان ، رهن و اجاره آپارتمان در اصفهان، رهن و اجاره خانه ویلایی در اصفهان و غیره می شوند، می توانید به صفحه اصلی سایت مراجعه کرده و برای کسب اطلاعات بیشتر به برگه های مربوطه مراجعه فرمایید.

گروه تحریریه املاک داران

هدف گروه تحریریه املاک داران همه سوالات شما را در حوزه املاک و ساخت و ساز پاسخگو باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا