بازاریابی املاک

راهنمای خرید و فروش ملک اداری و تجاری در اصفهان

در شهرهای صنعتی و گردشگری با قدمتی مثل اصفهان، همیشه املاک تجاری و اداری مشتاقان خاص خود را داشته است. بدین جهت که با خرید این املاک می‌توان هم سرمایه گذاری کرد و هم برای پیشرفت کسب و کار با خیال آسوده تری برنامه ریزی کرد. اگر نیازمند راهنمایی خرید و فروش ملک اداری و تجاری در اصفهان یا دیگر نقاط کشور هستید با همراه باشید.

خرید و فروش ملک اداری و تجاری
خرید و فروش ملک اداری و تجاری

راهنمای خرید و فروش ملک اداری و تجاری در اصفهان

بیشتر مردم در ایران عزیز معتقدند که، خرید مغازه و محل کسب بر خرید ملک مسکونی ارجحیت دارد بدان علت که می‌توان از درآمد ناشی از محل کسب، خانه و محل سکونت نیز تهیه کرد. یعنی عملا کسب سود اقتصادی بر هر چیز دیگری اولویت دارد. لذا در این نوشتار از املاک داران سعی داریم مخاطبان را با راهنمای خرید و فروش ملک اداری و تجاری در اصفهان آشنا نماییم.

خرید و فروش واحدهای تجاری تابع قوانین خاصی است که در مورد معاملات سایر املاک، این قوانین وجود ندارد.

توجه نکردن به هر یک از این قوانین می‌تواند مشکلات حقوقی بسیاری را به وجود آورد. در ادامه قصد داریم این قوانین را بیشتر بررسی نماییم.

خرید و فروش ملک اداری و تجاری
نکات مهم برای خرید ملک تجاری

ملک تجاری همانگونه که از نامش نیز برمی آید مخصوص محل کسب و کار است؛ بنابراین به عنوان نکات اصلی در خرید و فروش آن ها لازم است به موارد عنوان شده در ادامه توجه نمایید تا دچار مشکل یا خدای ناکرده بسته شدن محل کسب خود نباشید.

  1. از جمله مهمترین نکات در این زمینه تعیین نوع کاربری ملک است. قبل از خرید مغازه لازم است حتما کاربری آن را برررسی نمایید که در سند باید به صراحت کاربری ملک تحت عنوان تجاری ذکر شده باشد.

این نکته بدان دلیل بسیار مهم است که ممکن است کاربری تجاری در سند ذکر نشده باشد و شما عملا اجازه راه اندازی کسب و کاری را در آن نخواهید داشت. چون اتحادیه ها فقط به املاک تجاری مجوز کسب و کار می‌دهند.

همچنین در املاک غیر تجاری اجازه نصب تابلو کسب و کار خود را نیز ندارید و از طرفی قیمت املاک تجاری نسبت به انواع مشابه با کاربری مسکونی و اداری بالاتر بوده و همین امر باعث پیشامد اختلافات حقوقی در آینده خواهد شد.

مطالعه این مقاله   مزایا و معایب خرید خانه در ارزانترین محله‌های اصفهان

2.  در هنگام انجام این گونه معاملات از فروشنده موارد زیر را بخواهید؛

  • تسویه حساب مالیاتی، عوارض شهرداری، تسویه حساب تامین اجتماعی و مواردی را که ممکن است کاسب قبلی مستقر در مغازه ملزم به پرداخت آن ها بوده است.
  •  گواهی پایان کار شهرداری و مشخص بودن کلیه مشاعات ملک تجاری
  • اطلاعات هویتی فروشنده و در صورت لزوم وکالت یا قیومیت
  • مدارک کامل و سند رسمی و در صورت وجود سرقفلی، تعیین میزان آن و معرفی مالکان سرقفلی

3. لازم است در زمان خرید به نوع کسب و کار خود و محلی که برای آن مناسب است نیز توجه بفرمایید. از این دست موضوعات می‌توان به محل قرار گیری مغازه اشاره کرد. مطمئنا اگر شغل شما فروش کالای لوکس باشد نمی‌توانید در مناطق سطح پایین به درستی کسب درآمد کنید.

همینطور مساحت ملک نیز بسیار مهم است چون راه اندازی هر شغلی نیاز به مقدار مشخصی فضا برای ایجاد حالت رفاه در آن را دارد. در ادامه راهنمای خرید و فروش ملک اداری و تجاری در اصفهان تاکید می‌شود که به نوع کسب و کار خود، پاخور بودن مغازه، نوع محله و میزان درآمد ساکنین آن، مقدار بر خیابان و همچنین میزان نمایان بودن و یا ویترین مغازه بسیار دقت فرمایید تا پس از راه اندازی کسب وکار خود دچار مشکل نشوید.

همچنین دقت به خوشنامی محله و یا کاسب قبلی مستقر در محل تجاری نیز مهم است. چون خوشنامی او به عنوان تبلیغات مثبت برای کسب و کار شما مفید است و بالعکس آن ممکن است تمام زحمات شما را به هدر بدهد.

4- اگر قصد خرید ملک تجاری به صورت سرقفلی را دارید، حتما با قوانین آن آشنا شوید و یا به مشاوران باتجربه در سایت املاک داران مراجعه نمایید.  لازم است در ادامه به مجله املاک داران رفته و مقاله‌ی تعریف و تفاوت سرقفلی و مالکیت آشنا شوید.

مالکیت به معنای داشتن یک سند رسمی یا بنچاق قدیمی از یک ملک است که در آن نام یک یا چند نفر به عنوان مالک قطعی ثبت شده است. در این صورت برای انتقال سند و یا نوشتن قولنامه امضای مالکین به تنهایی کافیست.

در مورد املاک سرقفلی که حتما هم ملک تجاری هستند، می‌توان گفت که ملک دارای دو نوع مالک است. یکی مالکی که در سند گفته شده و دیگری مالک سرقفلی است. بدین صورت در هنگام انتقال باید بدانید که در حال خرید کدام یک از انواع مالکیت هستید.

مطالعه این مقاله   ۲۵ تکنیک بسیار مهم در بازاریابی و مهارت فروش تلفنی

به زبان دیگر مالک می‌تواند بدون فروش مالکیت ملک، سرقفلی را عینا به دیگری واگذار نماید. در این صورت منافع ملک عملا منتقل می‌شود.

خرید و فروش ملک اداری و تجاری

نکات مهم در خرید ملک اداری

ملک اداری نیز مانند سایر املاک دارای قوانین خاصی است که بهتر است قبل از اقدام به خرید از آن ها مطلع شوید. یکی از نکات مهم در این نوع معاملات، مشخص شدن نوع کاربری آن‌ها است. اما تفاوت بین ملک اداری و تجاری چیست؟ در ادامه مقاله‌ی راهنمای خرید و فروش ملک اداری و تجاری در اصفهان به این موضوع می‌پردازیم.

ملک اداری قابل بهره برداری در بسیاری از مشاغل است که نیاز به استقرار در ملک تجاری را ندارند. همچنین این املاک از مساحت و قیمت پایین تری نسبت به مغازه ها برخوردارند.

خرید و فروش ملک اداری و تجاری
انواع ملک اداری

چند نمونه ملک اداری وجود دارد که از آن دست می توان به املاک اداری اشاره کرد که، این نوع کاربری در سندشان هم ذکر شده است. این دفاتر اداری نسبت به انواع دیگر قیمت بالاتری دارند و حتما شاغلین در آن می توانند تابلوی خود را نصب نمایند.

نمونه دیگر املاک هستند که سند مسکونی دارند اما برای استفاده به عنوان دفتر کار مناسب هستند. یادآور می‌شویم که در این نوع ملک اداری نمی‌توانید دفاتر شرکت‌ها را مستقر نمایید و اجازه نصب تابلو هم ندارند. البته برای کسب  و کارهای خاص مانند دفاتر وکلا، آموزشگاه و مطب بسیار کاربردی هستند.

نکته مهم در خرید این نوع از املاک آن است که بر طبق نیاز خود اقدام به خرید نمایید. مثلا اگر کسب و کارتان را می‌توانید در یک دفتر با کاربری مسکونی راه بیاندازید، بی جهت هزینه بیشتری پرداخت نکنید. این نوع کسب و کارها شامل: دفاتر وکالت، دفاتر اسناد رسمی، دفاتر ازدواج و طلاق، آرایشگاه ها، آموزشگاه‌ها، دفاتر مجلات و روزنامه ها، دفاتر فنی و مهندسی و مطب پزشکان هستند.

البته شایان ذکر است که بهتر است تمامی ساکنین یک مجموعه کسب و کار مشابه داشته باشند و یا حتی اگر متفاوت هستند، پیشنهاد املاک داران آن است که در مجموعه های مسکونی اقدام به دایر کردن دفتر کار ننموده تا مزاحمتی را به سبب رفت و آمد زیاد برای ساکنین ایجاد نکنید. این نکته در مقاله‌ی خرید و فروش ملک اداری و تجاری در اصفهان بسیار مهم است.

مطالعه این مقاله   چرا باید ملک خود را اینترنتی بفروشیم؟

البته درباره سایر دفاتر مانند شرکت ها لازم است سند ملک حتما اداری و یا تجاری باشد.

کدام ملک اداری را بخریم؟

املاک اداری که در مجتمع‌ها قرار دارند، هرکدام برای راه اندازی یک کسب و کار دارای مزیت هستند. مثلا واحدهای موجود در طبقه همکف و طبقه اول بیشتر برای آرایشگاه‌ها، مشاورین املاک و آژانس‌های هواپیمایی کاربرد دارد. اما طبقات بالاتر برای دفاتر شرکت‌ها بیشتر کاربردی هستند.

امروزه در بسیاری از سایت ها با آگهی خرید و فروش آپارتمان در اصفهان برخورد می‌کنید، اما تمامی این آپارتمان‌ها برای شروع کسب و کار مناسب نیستند. لازم به ذکر مجدد است که لطفا برطبق نیاز خود و حتما تحت نظارت یک مشاور املاک مجرب اقدام به خرید نمایید. چون در این حالت مبلغ پرداختی شما متناسب با نیازتان است و همچنین دچار مشکلات حقوقی نیز نخواهید شد.

خرید و فروش ملک اداری و تجاریاز جمله نکات دیگری که باید به آن اشاره کرد، امنیت ساختمان است. بسیاری از مجتمع‌های اداری دارای نگهبان یا سرایدار هستند و این امر باعث می‌شود از امنیت بالاتری بهره ببرند. تعیین سال ساخت مجتمع نیز بسیار مهم است. زیرا اغلب ساختمان‌های قدیمی از ایمنی کامل برخوردار نیستند و در صورت بروز مشکلی همچون آتش سوزی احتمال تخریب کامل دارند. از این جهت بهتر است از کلیه امکانات ایمنی ساختمان مطمئن شوید.

توصیه دیگر مجموعه املاک داران در راهنمای خرید و فروش ملک اداری و تجاری در اصفهان آن است که بهتر است املاک اداری به جهت سرمایه گذاری خریداری نشوند. چون هم نقد شوندگی بسیار پایینی دارند و هم از رشد قیمت همچون سایر املاک برخوردار نمی‌شوند.

کلام نهایی

اگرچه ملک اداری و تجاری به عنوان محل کسب یکی از گزینه‌های مناسب برای خرید هستند اما لازم است برای خرید آن ها به جهت بار حقوقی بالایی که دارند از مشاوره حقوقی املاک بهره برده و بدون دغدغه به هدف مورد نظر خود از خرید برسید. در این باره می‌توانید با ثبت سفارش خرید ملک در وب سایت املاک داران زودتر به نتیجه دلخواه و ملک مورد علاقه خود دست پیدا کنید.

مشاهده بیشتر

املاک داران 5

ما در تیم تولید محتوای املاک داران در تلاش هستیم تا بهترین مقالات آموزشی در زمینه مشاورین املاک، مسائل حقوقی و سرمایه گذاری در بازار مسکن را برای شما فراهم کنیم. محسن حیدری مسئول آی تی(IT) شرکت نیکو شمیم سپاهان اصفهان

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا