استعلام فرم ج وام مسکن

آنچه در این مقاله می خوانید:

 

سامانه استعلام فرم ج وام مسکن زمانی به کار شما می آید که قصد دریافت وام مسکن سپرده گذاری داشته باشید و یا بخواهید از تسهیلات دولتی مثل مسکن مهر و طرح اقدام ملی مسکن بهره مند شوید. چنانچه این تسهیلات شامل حال شما نگردد، جواب استعلام بند ج مسکن برای شما به اصطلاح قرمز خواهد شد. با املاک داران همراه باشید تا همه چیز را درباره استعلام فرم جیم وام مسکن بدانید.

 

چگونگی استعلام فرم جیم وام مسکن

در واقع استعلام بند ج توسط بانک صورت می گیرد و لزومی به انجام کار خاصی از جانب شما وجود ندارد. شما تنها باید یک تا دو روز کاری برای دریافت جواب سبز یا قرمز استعلام منتظر بمانید. پس از گذشت این مدت زمان، می توانید به بانک مراجعه نمایید و پاسخ استعلام را جویا شوید. فقط این نکته را در نظر داشته باشید که در پایان دوره سپرده گذاری برای این وام اقدام نمایید.

بنابراین قبل از اقدام به درخواست برای وام مسکن، مطمئن شوید که به شما تعلق می گیرد و جواب استعلام بند ج سبز خواهد شد. اما اگر جواب استعلام قرمز شد، جای نگرانی نیست. کافیست از دریافت وام مسکن انصراف دهید و سود ده درصدی بابت سپرده گذاری را دریافت کنید. و یا امتیاز وام مسکن خود را به بستگان درجه یک خود انتقال دهید.

استعلام اینترنتی فرم ج برای کدام وام های مسکن انجام می شود؟

شما می توانید وام مسکن را با سپرده بانکی یا بدون سپرده بانکی دریافت نمایید. اگر بخواهید برای وام با سپرده بانکی درخواست بدهید، بایستی یک سری شایط منحصر به فرد را دارا باشید. ولی در مورد وام بدون سپرده بانکی که به آن وام اوراق نیز گفته می شود، محدودیت خاصی وجود ندارد.

استعلام فرم جیم

برای دریافت وامی که به سپرده گذاری نیاز دارد، باید مشخص شود که شما صلاحیت دریافت را دارید یا خیر! بنابراین استعلام صورت می گیرد. به استعلامی که برای دریافت وام مسکن با سپرده بانکی انجام می شود، استعلام فرم ج وام مسکن می گویند. همانطور که پیش تر گفتیم، چنانچه فرم ج قرمز شود، درخواست شما رده شده است. اگر فرم ج سبز شود، جواب استعلام شما مثبت به شمار می رود.

استعلام فرم ج برای تسهیلات دولتی مثل طرح های دولتی و یا وام های بانکی انجام می شود. استعلام طرح های دولتی از سمت سازمان مسکن و شهرسازی و استعلام طرح های دولتی از بانک مرکزی صورت می گیرد. در ضمن باید بدانید که این استعلام فقط مختص بانک مسکن نیست و تمامی بانک ها از بانک مسکن گرفته تا بانک ملی را شامل می شود.

چرا جواب استعلام وام بند ج قرمز می شود؟

گاهی بعد از ثبت نام مسکن حمایتی، با قرمز بودن فرم ج وام مسکن خود مواجه خواهید شد. چرا که برخی از شرایط را دارا نبوده اید و برای دریافت وام مسکن تایید صلاحیت نشده اید. در ادامه به شروط سبز شدن فرم ج ثبت نام مسکن اشاره می کنیم:

یکی از شروط دریافت وام مسکن این است که شما و همسرتان نباید از هیچ یک از تسهیلات مسکن از وام های سیستم بانکی گرفته تا طرح های دولتی مسکن تا کنون استفاده کرده باشید. بنابراین چنانچه هر یک از شما قبلا برای وام های مسکن مهر، وام مسکن اولی ها،  وام جوانان و غیره استفاده کرده اید، باید بدانید استعلام وام بند ج شما قرمز خواهد شد.

از دیگر شرط های لازم برای سبز شدن جواب استعلام وام بند ج، شرکت نکردن در وام اوراق است. در واقع اگر قبل از دریافت وام با سپرده گذاری، برای وام بدون سپرده گذای اقدام کنید، صلاحیت دریافت وام مسکن را از دست می دهید. بنابراین بهتر است به طور همزمان برای دریافت وام اوراق و وام با سپرده اقدام نکنید.

نحوه اعتراض به فرم ج قرمز چگونه است؟

این روزها افراد زیادی به دنبال اشنایی با نحوه اعتراض به فرم ج مسکن ملی هستند. در واقع از آن جایی که افراد زیادی تمایل دارند از تسهیلات بانکی برای ایجاد مسکن استفاده کنند، بایستی از شرایط دریافت آن برخوردار باشند. چنانچه این شرایط را دارا نباشید، قادر به دریافت وام نخواهید بود و فرم ج سبز مسکن ملی از آن شما نخواهد بود.

در مواردی که شما صلاحیت دریافت وام مسکن را نداشته باشید، درخواست شما رد خواهد شد. در چنین شرایطی با قرمز شدن فرم ج مواجه خواهید شد. اما گاهی ممکن است با اینکه واجد شرایط وام مسکن هستید، بدون هیچ دلیل قابل قبولی درخواست شما در سامانه رد شود. بنابراین اگر فرد متقاضی و افراد تحت تکفل وی دارای ملک یا زمین نباشند، و طی 5 سال اخیر از تسهیلات دولتی استفاده نکرده باشد، میتوانند به جواب قرمز فرم ج اعتراض کنند. در اینجا به چگونگی اعتراض به فرم ج قرمز می پردازیم:

کافیست به قسمت پیگیری درخواست ها بروید و به صفحه ثبت نامی خود وارد شوید. همانطور که می دانید بایستی کد ملی و رمز عبور را وارد کنید تا بتوانید به صفحه اصلی بروید. گزینه ثبت اعتراض را انتخاب نموده و آن را شرح دهید. در نهایت گزینه ثبت نهایی را بزنید و منتظر جواب بمانید.

سخن نهایی

همانطور که گفتیم برای دریافت وام با سپرده نیاز به استعلام فرم ج وام مسکن دارید. چنانچه شما صلاحیت دریافت وام را داشته باشید، با فرم ج سبز ثبت نام مسکن مواجه خواهید شد. این بدان معناست که درخواست شما تایید شده و وام را دریافت می کنید. ولی اگر جواب استعلام فرم ج مسکن شما قرمز باشد، وام به شما تعلق نخواهد گرفت. در این مقاله به توضیح استعلام فرم ج مسکن، دلایل قرمز شدن فرم ج و نحوه اعتراض به فرم ج قرمز اشاره کردیم.