معرفی محله باغ دریاچه اصفهان

با معرفی محله باغ دریاچه اصفهان می خواهیم به یکی از زیباترین و بهترین محلات این شهر بپردازیم. بسیاری از افراد درباره این محله کنجکاو بوده و می خواهند با این محله معروف آشنا شوند. اصفهان شهری تاریخی و زیبا در مرکز ایران است. شهری که از فراز تاریخ تا به امروز کاخ ها و عمارت‌های بسیاری را به خود دیده است. شهری با گنبدهای فیروزه ای و دنباله ای تاریخی و فرهنگی به بلندای کوه صفه. اگرچه اصفهان در تمامی اعصار دارای پیشینه است اما در طول زمان از زمان بنا نهاده شدنش تاکنون به خود دوره‌های رونق بسیار را دیده است.

محله‌های قدیمی و کاخ‌های به جا مانده که اکنون آن را در سراسر شهر می توان دید، به تنهایی نمی توانند بار تاریخ باشکوه عظمت اصفهان را به دوش بکشند. در امتداد دوره‌های رونق، گاهی این شهر مورد هجوم متجاوزان قرارگرفته و بسیاری از آثار اصیل و تاریخی آن به یغما رفته‌است.

در این نوشتار قصد داریم تا به معرفی محله باغ دریاچه اصفهان بپردازیم و یاد و خاطره باغ فرح آباد را در ذهن مخاطبان زنده کنیم.

اگر به دنبال خرید خانه در اصفهان هستید و یا به جستجوی محله‌ای خوب و دلخواه می‌گردید کافی است با املاک داران همراه شوید.

تاریخچه محله فرح آباد

محله فرح آباد که هم اکنون در جنوب از پل مارنان تا چهارراه ارتش و در غرب تا دستگرد ادامه دارد، روزگاری جایگاه کاخ‌های شاهانه و باغ‌های مجلل صفوی بوده است. این محله به دستور شاه صفوی سلطان حسین ساخته‌شد به امید روزی که هم جوابگوی افزایش جمعیت اصفهان باشد و هم تفرجگاهی برای شاه و درباریان. اما شاید همانند بسیاری دیگر از آرزوها که به فرجام نرسیدند این محله نیز از عمر کوتاهی در حدود 35 سال برخوردار بود.

تاریخچه و معرفی محله باغ دریاچه اصفهان

در آن زمان محمود افغان به دلایلی خاص به نزدیکی شهر اصفهان رسیده‌بود. خبر بی دفاع بودن محله فرح آباد به دلیل خارج بودن آن از حصار اصلی شهر، برای افغان‌ها تحریک آمیز بود. چیزی نگذشته که فرح آباد تسخیر می‌شود و کاخ آرزوهای سلطان حسین به محل اقامت افاغنه تبدیل می شود. اگرچه پس از خروج افاغنه از اصفهان این کاخ ها تخریب می‌شوند و امروزه اثری از آن ها دیده نمی‌شود اما همیشه در قلب اصفهانی‌ها خاطره آن باغ‌های مصفا و آب غلطان در جویبارهای سنگی باقی خواهد ماند.

همچنین از زمان جنگ جهانی اول که در محل کنونی ارتش، پادگان نظامی ساخته‌شد، تا کنون شاهد حضور منطقه نظامی در چهارراه ارتش هستیم.

امروزه نام باغ های دوره صفویه مانند باغ هزارجریب، باغ سعادت آباد و یا باغ فرح آباد بر روی خیابان های این شهر مانده است و می توان گفت که شاید گران قیمت بودن و لوکس بودن این محلات هم از نام آن ها برگرفته شده است.

معرفی محله باغ دریاچه اصفهان

خیابان وحید کنونی از پل وحید و اتوبان شهید خرازی تا خیابان ارتش ادامه دارد. بخش عمده همان محله فرح آباد تاریخی است که اکنون خیابان‌های زیادی از آن منشعب می شوند. یکی از این خیابان‌ها، خیابان باغ دریاچه است که در محله‌ای به همین نام قرار دارد. این محله از شمال به بزرگراه میرزا کوچک خان، از شرق به خیابان وحید، از غرب به خیابان سهروردی و از جنوب به خیابان رودکی محدود می شود. این محله 840416 متر مربع مساحت و در حدود 12556 نفر جمعیت دارد. به عبارتی می‌توان گفت تراکم 151 نفر در هکتار را در این محله شاهد هستیم.

چرا باغ دریاچه؟

اگر اصفهانی باشید حتما نام محله باغ دریاچه را بارها شنیده‌اید. محله‌ای آرام در نزدیکی پارک ناژوان. محله‌ای لوکس با خانه‌های ویلایی بسیار شیک و آپارتمان‌های نوساز و بسیار زیبا که ترکیبی از فضای مدرن و سنتی را در کنار هم برای مشتاقان زندگی در این محله تشکیل داده‌اند. این محله توانسته‌است بافت مسکونی خود را تا به حال حفظ و کمتر درگیر ساخت و سازهای تجاری و بازار شود. ولی می‌توان گفت که به خاطر مجاورت به خیابان‌های وحید و رودکی دسترسی مناسبی به مراکز خرید داشته و رفاه کامل را برای ساکنین خود به همراه دارد.

شاید از اهالی و ساکنین اصفهان زیبا نباشید. در این صورت آشنایی کاملی از این محله ندارید. پس با ما در مجله املاک داران همراه باشید.

محله باغ دریاچه از سال‌های گذشته تا کنون همیشه مورد توجه ثروتمندان و افراد سرشناس اصفهان بوده است. از طرفی شاید بتوان مجاورت با بزرگراه، پایانه مسافرتی زاینده رود، پارک ناژوان و دسترسی های مناسب شهری را از نقاط قوت این محله برشمرد. این نقاط قوت به اضافه روی آوردنِ مجتمع سازان برای ساخت و ساز، می‌تواند نظرات بیشتری را به خود جلب نماید.

فضای آرام و سرسبز محله به همراه درختان سربه فلک‌کشیده که در گرمای تابستان مهمانان خود را به سایه‌ای خنک دعوت می‌کنند نیز از دیگر ویژگی های این محله است.

اگر این محله را برای زندگی انتخاب کرده‌اید به شما تبریک می‌گوییم چون یکی از بهترین خیابان های اصفهان را برای زندگی برگزیده‌اید. آرامش و سکوت این منطقه می تواند فرصت یک زندگی راحت را برای شما فراهم کند.

اگر به این دسته مقالات علاقه دارید کافی است که به مجله املاک داران بروید و دیگر مقالات پیرامون محله‌های اصفهان را مطالعه کنید، و اگر خواهان خرید خانه در اصفهان هستید و به دنبال خانه‌ی مورد علاقتان هستید، کافی است وارد سایت املاک داران شوید و خانه‌ی مورد نظر خود را انتخاب کنید. همچنین برای نحوه قیمت گذاری ملک خود می توانید مقاله بهتری نحوه قیمت گذاری ملک چگونه است ؟ را مطالعه نمایید.