از کجا تیرآهن دست دوم بخریم؟

آنچه در این مقاله می خوانید:

تیرآهن قطعه ای است که در ستون های سازه به کار می برند و بدنه را تشکیل می دهند. همچنین بارهای کششی و فشاری را نیز می تواند تحمل کند. می توان تیرآهن را یکی از مصالح پر استفاده در ساختمان ها و پروژه های مهندسی به شمار آورد. ارزش هر تیرآهن می تواند بر کل پروژه مهندسی تأثیرگذار باشد که قیمت آن نیز بسیار بالا است. این امر سبب شده برخی از پیمانکارها و انبوه سازان در ساخت پروژه های خود به مشکل بربخورند.

از همین رو برای صرفه جویی در خرج و مخارج سازه ها می توان از تیرآهن دست دوم استفاده کرد. این تیرآهن های دست دوم از جمله مصالحی هستند که در اکثر کشورها مورد استقبال قرار گرفته اند. باید بدانید که تیرآهن علاوه بر استفاده در ساختمان در بدنه پل، نیروگاه ها، سد، تونل ها وغیره کاربرد دارد. در ادامه مقاله در رابطه با تیرآهن های دست دوم و کاربرد آن ها با شما صحبت می کنیم. امیدواریم شما عزیزان تا پایان همراه ما باشید.

تیرآهن دست دوم

تیرآهن دست دوم چیست؟

تیرآهن دست دوم، نوعی تیرآهن است که به علت واژه دست دوم بودن آن به قیمت پایین تری در بازار به فروش می رسد و هزینه پروژه های ساختمانی را به حداقل ممکن می رساند. نخستین تیرآهن هایی که تولید شدند، تیرآهن های I شکل یا IPE بودند.

اما پس از مدتی و در اوایل قرن بیستم میلادی تیرآهن‌ های بیشتری به تولید رسیدند که انواع مختلفی داشتند. این تیرآهن ها در اشکال بال پهن و مقطع مربعی در بازار ارائه شدند. تیرآهن ها نیز همچون برخی فولادها در گرید های گوناگون تولید می شوند. این گریدها در آن دوره شامل سه گرید با نام های ST52، ST37 و ST47 بودند.

با وجود ساخت این نوع تیرآهن ها و منصل شدن سریع آن ها بهم استفاده آن ها در هر سازه ای راحت تر شده است. این تیرآهن ها در ساخت سازه های چند طبقه ای و پل ها بسیار کاربردی هستند. تیرآهن های دست دوم در انواع گوناگون و همین طور با کیفیت های متفاوت در بازار عرضه می شوند.

همانطور که می دانیم جهت خرید تیرآهن باید به کیفیت آن توجه شود؛ چراکه استحکام ساختمان ها به این ویژگی مرتبط است. همچنین در زمان انتخاب تیرآهن دست دوم لازم است به نکاتی همچون صحت و سلامت، عدم پوسیدگی و زنگ زدگی توجه کرد، در غیر این صورت ممکن است یک انتخاب غیر صحیح خسارت های زیادی را به همراه داشته باشد.

معرفی انواع تیرآهن‌ دست دوم

تیرآهن های دست دوم می توانند در انواع و کیفیت های مختلف در بازار عرضه شوند. از جمله پر کاربردترین نوع این تیرآهن ها می توان به تیرآهن های IPE، IPN و IPB اشاره کرد که حضور پر رنگی در میان بقیه تیرآهن ها دارند. علاوه بر این ها یک تیرآهن دیگر با نام تیرآهن لانه زنبوری وجود دارد که این نیز از انواع تیرآهن های پرکاربرد است.

به صورت کلی اگر بخواهیم تیرآهن ها را تقسیم کنیم می توانیم آن ها را به شکل های I و H نام گذاری کنیم. بال های تیرآهن های I شکل ضخامت ثابتی دارند و نام دیگر آن ها تیرآهن های IPE است.

تیرآهن های H شکل یا (هاش) که بال های پهن نیز دارد یکی دیگر از پر کاربردترین این تیرآهن ها است. به طور کلی تفاوت مهمی که بین این دو تیرآهن نوع I و نوع H وجود دارد ضخامت بال های آن ها است. از جمله ویژگی های تیرآهن H می توان به اندازه یکسان طول و ارتفاع آن اشاره کرد که نماد هر دو آن ها IPB است.

تفاوت تیرآهن I شکل و H شکل در چیست؟

همان‌ طور که گفتیم تیرآهن ها در شکل های I و H بسیار پر کاربردند و از لحاظ ظاهری بهم شبیه هستند. همچنین این دو تیرآهن تفاوت هایی نیز دارند که کاربرد آن ها را از هم متمایز کرده است. از جمله تفاوت های این دو تیرآهن می توان به وزن آن ها اشاره کرد که این وزن در تیرآهن های H نسبت به تیرآهن های I بیشتر است.

از همین رو در ساختمان های سنگین و مرتفع تر می توان از تیرآهن H شکل استفاده کرد تا نیروی سنگین تری از سازه را بتواند تحمل کند‌. دومین ویژگی که این دو تیرآهن را از هم متمایز کرده جان آن ها است که در تیرآهن های H شکل، جان ضخامت بیشتری دارد.

این ویژگی سبب می شود که تیرآهن در برابر نیروها مقاوم باشد و تغییر شکل ندهد. همچنین تیرآهن های H شکل نسبت به تیرآهن های I شکل بال ضخیم تری دارند. در زمان خرید تیرآهن با توجه به کیفیت، قیمت و نیاز می توان بین تیرآهن های معمولی و تیرآهن H گزینه بهتر را انتخاب کرد.

تیرآهن دست دوم

مزایا و معایب تیرآهن دست دوم در چیست؟

در ادامه درباره مزایا و معایب استفاده از این تیرآهن های دست دوم صحبت می کنیم پس با ما همراه باشید.

مزایای استفاده از تیرآهن دست دوم

به کارگیری تیرآهن های دست دوم می تواند هزینه های پروژه های ساختمانی را تا پنجاه درصد کمتر کند و اکثر این تیرآهن ها کیفیت و کارایی همان تیرآهن های نو را دارند. همین طور تیرآهن های دست دوم در ابعاد مختلفی عرضه می شوند که این ویژگی در تیرآهن های نو وجود ندارد و تنها در ابعاد ۶ و ۱۲ متری قابل مشاهده است. مقرون به صرفه بودن این تیرآهن ها باعث شده است که اکثر پروژه ها از آن برای ساخت ساختمان و سازه استفاده کنند.

معایب استفاده از تیرآهن دست دوم در ساختمان ها

در اغلب تیرآهن های دست دوم مشکل زنگ زدگی وجود دارد که بسیار شایع است. از همین رو ممکن است استفاده از این تیرآهن ها در سازه ها سبب ناپایداری سازه و تخریب سریع آن شوند. همچنین می تواند در برابر تنش هایی همچون زلزله مقاوم نباشند.

همان طور که از نامش پیداست تیرآهن نقش اسکلت یک بنا را بر عهده دارد و مشکلی کوچک در آن می تواند خسارت های مالی و جانی داشته باشد. در تیرآهن هایی که زنگ زدگی رخ داده باشد احتمال خم شدگی و تغییر شکل آن زیاد است. از همین رو برای خرید تیرآهن های دست دوم باید از سلامت آن اطمینان حاصل کرد تا در آینده نزدیک با مشکل مواجه نشوید.

قیمت تیرآهن‌ های دست دوم

قیمت تیرآهن های دست دوم مثل آهن های دست دوم می ماند و به صورت کیلویی به فروش می رسند. البته این قیمت به سلامت و میزان خوردگی تیرآهن بستگی دارد. در میان تیرآهن های دست دوم پر مصرف ترین تیرآهن ها تیرآهن های سبک است. تیرآهن های دست دوم در اندازه های 12 و 14 و 16 و 18 وجود دارد که بر این اساس نیژز قیمت گذاری می شوند. همچنین تیرآهن های دست دوم هر چه سن کمتری داشته باشند بهتر است‌.

تیرآهن IPE چیست؟

همان‌ طور که گفتیم رایج ترین تیرآهن ها که کاربرد زیادی نیز دارند می توان به تیرآهن های به شکل I یا H اشاره کرد که به اسم IPE نیز معروف هستند. قسمت عمودی آن به نام جان تیرآهن و در دو قسمت آن دو بال تیرآهن وجود دارد.

یکی از ویژگی های این نوع تیرآهن ها این است که برای تولید آن از روش نورد گرم شمش های آهنی استفاده می شود و بر اساس استانداردهای لازم تولید می شوند. یکی به عنوان مثال تیرآهن های IPE ارتفاعی حدود ۸۰ تا ۶۰۰ میلی متر دارند.

تیرآهن دست دوم

کلام پایانی

در صورت تمایل به خرید تیرآهن دست دوم می توانید یک دور مقاله ما را مطالعه کنید و اطلاعات بیشتری جهت خرید کسب کنید. در این مقاله مطالبی در رابطه با انواع تیرآهن، مزایا، معایب و همین طور کاربردهای آن ها گفته شد که می تواند شما را جهت خرید بهترین گزینه راهنمایی کند.

همچنین گفته شد که قیمت گذاری این تیرآهن ها بر اساس کیفیت، سن و نوع آن مشخص می شود و این قیمت باز هم نسبت به تیرآهن های نو کمتر است. البته با توجه به مطالب بالا لازم است تیرآهن های دست دوم از سلامت و عدم زنگ زدگی برخوردار باشند تا در تنش هایی مثال زلزله دچار خرابی نشوند.