آشنایی با قوانین

نمونه قولنامه فروش خودرو

هیچ فرقی نمی‌کند که خریدار خودرو باشید یا فروشنده، در هر صورت نیاز دارید که برای انجام معامله قولنامه رسمی داشته باشید. اتفاقات بسیاری می‌تواند معامله را دچار مشکل کند که یک قرارداد یا قولنامه اصولی می‌تواند از رخ دادن بسیاری از این اتفاقات پیشگیری کند.

اگر در مسائل حقوقی این چنینی به مشکل برخوردید، با مراجعه به صفحه مشاوره حقوقی املاک می توانید به حل و فصل این مسائل بپردازید. اما در این مقاله برعکس بیشتر مقالات املاک داران که در حوزه خرید و فروش منزل مسکونی در اصفهان و دیگر شهرهای ایران است، در اینجا به مسئله‌ای حقوقی در حوزه خرید و فروش خودرو خواهیم پرداخت.

اگرچه قولنامه خودرو به صورت دستی روی یک کاغذ نوشته می‌شود اما اشاره کردن به مواردی که در ادامه به توضیح آن ها می‌پردازیم و همچنین وجود امضای طرفین معامله و شهود پای برگه قولنامه به آن وجهه قانونی می‌بخشد.

وجود چنین قولنامه ای به شما کمک می‌کند که بر اساس مفاد آن و شروطی که در قولنامه ذکر شده است به آن عمل کرده و یا قولنامه را فسخ کنید. پس هیچ فرقی نمی‌کند که یک قولنامه تایپی داشته باشید یا یک قولنامه دستی. برای رسمیت یافتن قولنامه باید نکاتی که در این مقاله به آنها اشاره می کنیم را در نوشتن قولنامه ماشین رعایت کنید.

نوشتن قولنامه ماشین 

قولنامه ماشین چیست؟

امروزه قرارداد فروش خودرو سبک و سنگین به یکی از عقود پر کاربرد بین شهروندان تبدیل شده است. از آنجایی که خرید و فروش خودرو مانند خرید و فروش ملک از طریق عقد بیع صورت می گیرد، باید به نکات حقوقی توجه کنید.

در واقع قولنامه خودرو همان مبایعه نامه یا سند خرید و فروش ماشین است که نوعی سند عادی به شمار می رود. البته مبایعه نامه و قولنامه با هم متفاوت هستند. قولنامه فروش خودرو به معنای قراردادی است که متضمن تعهد به خرید و فروش بین طرفین معامله، پس از حصول شرایط لازم می شود. اما مبایعه نامه همان سند بیع است که به صورت قطعی خرید و فروش بین طرفین انجام می گیرد. اما در عرف این دو لغت کاربرد یکسانی دارند.

نوشتن قولنامه فروش خودرو

یک قولنامه از بخش‌های مختلفی تشکیل می‌شود که به هریک از این بخش ها ماده گفته‌ می‌شود. نحوه نوشتن قولنامه ماشین یا دستی و یا با فرم های آماده صورت می گیرد. فرمت‌های آماده قولنامه ماشین همه این موارد را از قبل دارند. اما در مورد قولنامه‌های دستی باید این موارد را داخل قولنامه بنویسید. این نکات یا همان ماده‌های مهم برای نوشتن قولنامه فروش ماشین شامل موارد زیر است:

۱. مشخصات طرفین

اولین چیزی که در یک قولنامه خودرو نوشته می شود مشخصات خریدار و فروشنده است. این مشخصات شامل مواردی از جمله نام و نام خانوادگی، نام پدر، شماره شناسنامه و محل صدور آن، تاریخ تولد، کد ملی، شغل، آدرس محل سکونت و شماره تلفن است. اگر طرف معامله شما یک شخصیت حقوقی است مشخصات آن شامل نام شرکت، شماره ثبت، شناسه ملی، کد اقتصادی، نشانی، کد پستی، نام صاحبان امضای مجاز (کسانی که در شرکت باید یک قرارداد را امضا کنند تا قرارداد دارای اعتبار باشد) باید در قولنامه نوشته شود.

در صورتی که شخص یا شرکتی به نمایندگی یا وکالت از یک شخصیت حقیقی و حقوقی طرف معامله شما است از اختیارات وی اطمینان حاصل کنید و در قولنامه موضوع وکالت یا نمایندگی را مطرح کنید.

۲. موضوع و مشخصات مورد معامله

در این بخش از قولنامه باید ذکر شود که موضوع این مبایعه نامه، فروش ماشین به شخص خریدار است. در ازای این معامله خریدار مبلغ مشخص شده را به شما می پردازد. درون این بند از معامله باید کاملا مشخصات خودرو که شامل نوع خودرو، سیستم آن، رنگ و مدل آن، شماره شهربانی، شماره موتور، شاسی و بدنه می‌شود را وارد کنید. برای دانلود نمونه قرارداد خرید و فروش خودرو روی لینک زیر کلیک کنید.

دانلود نمونه فولنامه خودرو 

 

 

نمونه قولنامه فروش خودرو

۳. مبلغ معامله

این بخش از قولنامه به شرایط پرداخت اشاره می کند و شامل اطلاعاتی نظیر قیمت کل معامله و مقدار مبلغی که به عنوان بیعانه پرداخت می‌شود، روش پرداخت ( شامل پرداخت نقدی، حواله بانکی ،کارت به کارت، چک و … ) و باقی مبلغ و نحوه تسویه حساب و زمان آن را در این بخش ذکر می‌کنید.

نکته مهم: در این قسمت حتما باید میزان مبلغ نهایی معامله و این که چه مقدار از مبلغ به‌ صورت  نقدی و چه مقدار از آن به صورت چک یا روش‌های دیگر مثل معاوضه و غیره. پرداخت خواهد شد را ذکر کنید.

نکته مهم ۲: در صورتی که در روش های پرداختی از چک استفاده می کنید حتما باید مشخصات چک یا چک‌ها، تعداد آنها و تاریخ آن را در قولنامه وارد کنید. همچنین باید شماره حسابی که مبلغ به صورت نقدا به آن واریز می‌شود را در قولنامه ذکر کنید.

در صورت یکه قرار است معامله خودرو به صورت اقساطی انجام شود، تاریخ‌های سر رسید اقساط و نحوه پرداخت آنها را مشخص کنید. 

۴. شرایط معامله

در این بخش همه شرایطی که در معامله حاکم است را وارد می کنید. مواردی مثل  زمان حضور خریدار و فروشنده در مرکز تعویض پلاک، زمان سند زدن، زمان پرداختِ وجه معامله و دیگر شرایط این خرید و فروش را مشخص می‌کنید. در واقع همه شروط معامله در این بخش مشخص می‌شود. مواردی مثل شرایط فسخ معامله را نیز حتما در این بخش اضافه کنید.

نکات مهم نوشتن شروط قولنامه خودرو

از جمله شروط بسیار مهمی که هنگام نوشتن قولنامه ماشین به آنها باید اشاره شود شامل موارد زیر است:

– عدم حضور هر یک از طرفین در دفترخانه اسناد رسمی شماره (شماره دفترخانه) در زمان مقرر، عدم ارائه مستندات و مدارک لازم برای تنظیم سند از طرف فروشنده و عدم پرداخت ثمن معامله تا تاریخ (مشخصات دقیق تاریخ مورد نظر) توسط خریدار موجب فسخ معامله می‌‌شود.

در این بخش علاوه پیش بینی حق فسخ معامله برای زمانی که هریک از طرفین معامله به تعهدات خود عمل نکند می توان مبلغی را نیز به عنوان خسارت یا وجه التزام تعیین کرد.

  • در رابطه با حق فسخ در معاملات باید بدانیم که وجود یا عدم وجود حق فسخ کاملا وابسته به توافق طرفین است. این توافق می‌‌تواند به اشکال مختلفی در نظر گرفته‌شود که شامل موارد زیر است:

  • برای هیچ یک از طرفین معامله حق فسخ در نظر گرفته‌نشود.

  • در نظر گرفتنِ حق فسخ معامله برای هر دو طرف معامله.

  • تنها یکی از طرفین حق فسخ معامله را داشته‌باشد.

  • هر کدام از طرفین که قصد فسخ معامله را داشته باشد باید مبلغی را نیز به عنوان جریمه بپردازد.

اگر هیچ بخشی از قولنامه را به حق فسخ معامله اختصاص ندهید، به این معناست که برای هیچ یک از طرفین معامله حق فسخ در نظر گرفته‌نشده است. 

در فرمت های آمادهِ مبایعه نامه یا همان قولنامه خودرو این بند مربوط به حق فسخ معامله است:

همه خیارات از جمله خیار غبن به هر عنوان ادعا و به هر میزان اسقاط شد. موارد تقلب و تدلیس از این موضوع مستثنی است.

  • نکته مهم بعدی که باید به آن اشاره کنیم این است که مسئولیت هرگونه تخلف اعم از کیفری، مدنی یا راهنمایی و رانندگی که با استفاه از مورد معامله انجام گرفته باشد و همچنین مسئولیت آسیب‌های وارده و خرابی‌های خودرو تا زمان تحویل به عهده فروشنده است.

  • از جمله دیگر شروطی که درباره مورد معامله باید گفت این است که خودرو، لوازم جانبی، همه اسناد و مدارک و بیمه‌نامه آن را به خوبی بررسی کنید. در مورد آن ها در قولنامه بنویسید. این بخش را به این صورت در قولنامه نگاشته‌می‌شود:

«مورد معامله با تمام لوازم موجود و اسناد و مدارک، با رؤیت کامل فنی و بدنه توسط خریدار و کارشناس مورد اعتماد او صورت گرفت و از کمیت و کیفیت آن آگاه است. بنابراین خریدار پس از امضای این قرارداد ادعایی نسبت به عدم سلامت فنی و بدنه خودرو ندارد.»

  • امضای این بند از معامله خریدار را از حق فسخ معامله به دلیل ایرادهای احتمالی که بعد از معامله متوجه آن شود عزل می کند. بنابراین در صورتی که قصد خرید خودرو دارید حتما قبل از امضای قولنامه خرید خودرو با کارشناسی فنی و ظاهری خودرو از سلامت خودرو مطمئن شوید. بررسی لوازم جانبی و بیمه نامه از جمله این اقدامات است.

  • در انتهای قولنامه محل قرارگیری امضای خریدار و فروشنده و شهود معامله است. قولنامه خرید خودرو باید حتما در دو برگ نوشته شود. می توانید در زمان نوشتن اطلاعاتی که در مورد آنها صحبت کردیم از کاربن استفاده کنید تا هرچیزی که می نویسید در برگه دوم نیز کپی شود. در قرارداد باید ذکر شود که قولنامه در چند نسخه تهیه شده‌است.

  •  بهتر است که متن اصلی قولنامه را به صورت تایپی آماده‌ کنید. در صورتی که از نسخه های دستی استفاده می‌کنید بهتر است که به صورت کاملا واضح و مشخص و با دست خط خوانا نوشته‌شود. در صورت هر اشتباه یا خط خوردگی و ورود اطلاعات و اصلاحات آنها در انتهای قولنامه در مورد آن توضیح دهید. همچنین در کنار امضا فروشنده، خریدار و شهود باید توضیحات مربوط به متن را تأیید کرده و سپس آن را امضا کنند. همچنین امضای خریدار، فروشنده و شهود باید پای همه نسخه های قولنامه وجود داشته باشد.

قولنامه ماشین 

تهیه قولنامه دستی ماشین

قولنامه دستی به قولنامه ای گفته‌می‌شود که به صورت تایپی آماده نمی‌شود. همچنین متن آن توسط یک شخص نوشته و روی آن هیچ آرم و سربرگی دیده‌نمی‌شود. این مدل قولنامه معمولا زمانی استفاده می شود که طرفین معامله به طور کامل یکدیگر را می شناسند.

و می خواهند به هر دلیلی این معامله را بین خود تمام کنند. در صورتی که به مواردی که اشاره کردیم در قولنامه اشاره شده‌باشد این نوع قولنامه هیچ فرقی با قولنامه رسمی ندارد. همچین دارای وجاهت قانونی است.  یعنی اگر هر یک از طرفین فروشنده یا خریدار به معتبر بودن آن اعتراضی داشته باشند می‌توان از آن اعتبار به واسطه چنین قولنامه‌ای دفاع کرده و یا آن را رد کرد.

اعتبار قولنامه دستی خودرو

اعتبار قولنامه های دستی در صورتی که به همه موارد در آن اشاره شده‌ باشد پذیرفتنی است. حتی بدون امضای شهود نیز چنین قولنامه ای از اعتبار قانونی برخوردار است و در محاکم قضایی مورد تأیید و بررسی قرار می گیرد. بنابراین درصورتی که هر یک از طرفین به تعهدات خود عمل نکنند، دیگری می‌تواند با در دست داشتن نسخه قولنامه خودرو به مراجع قضایی مراجعه کند.

به همین دلیل است که تأکید می‌شود قولنامه با خط خوش و به صورت کاملا خوانا، بدون ابهام یا خط خوردگی و غلط املایی نگاشته‌ شده‌ باشد. همچنین صحت امضاها در معامله باید تأیید شوند. مبالغ موجود در قولنامه را به صورت عددی و حروفی بنویسید. حتی می‌توانید روی اطلاعات مهم قولنامه را چسب بزنید تا احتمال دست‌ بردن در آن به صفر برسد.

هزینه قولنامه خرید و فروش خودرو

یکی از مواردی که ممکن است در حین معامله باعث ایجاد اختلاف بین خریدار و فروشنده بشود، هزینه قولنامه خودرو است. توجه داشته باشید که برای نوشتن قولنامه ماشین تک برگی دست نویس یا تایپ شده، باید حق الزحمه فردی که قولنامه نوشته را پرداخت کنید. 

در واقع هزینه نوشتن قولنامه در بنگاه های ماشین بر اساس قانون، شامل درصدی از قیمت خودرو مورد معامله می شود. معمولا هزینه قولنامه ماشین یک درصد از مبلغ معامله است و در صورت دریافت کد رهگیری برای مبایعه نامه خودرو تک برگی بایستی مبلغ اضافه پرداخت شود. اما اگر به صورت شخصی بخواهید قولنامه را بنویسید، طبق توافق  مبلغی مشخص می شود و هر یک از طرفین نیمی از آن را می پردازند. 

فسخ قولنامه خودرو

زمان فسخ قولنامه ماشین بستگی به توافق طرفین معامله دارد. در صورتی که شرطی برای فسخ قرارداد ایجاد گردد، بایستی مدت اعتبار آن نیز مشخص شود. به طور مثال می توان از قانون فسخ معامله تا ۲۴ ساعت استفاده کرد. اما اگر زمان انقضا برای این شرط در نظر گرفته نشود، از پایه بی اعتبار خواهد بود. باید بدانید که حق بهم زدن معامله را “خیار” می نامند. بدان معنا که دو طرف معامله اختیاراتی درباره معامله خود دارند. به طور کلی در صورت وجود هر یک از شرایط زیر می توان برای فسخ معامله خودرو اقدام کرد:

خیار مجلس

خیار مجلس به معنای فسخ قرارداد در محل نوشتن قراداد است. گاهی ممکن است شما برای نوشتن قرارداد در حال صحبت برای خرید و فروش خودرو هستید، اما در همان هنگام متوجه می شوید که خودرو ایرادی دارد و یا هزینه کافی نیست. در چنین شرایطی می توانید در همان مکان با تکیه به خیار مجلس، معامله را فسخ نمایید. 

خیار تدلیس

تدلیس در قراداد خرید و فروش خودرو بدان معناست که فروشنده با فریبکاری سعی در پنهان کردن عیب و ایراد خودرو داشته باشد. چنانچه در قولنامه چیزی بر خلاف این مسئله ذکر نشده باشد، خریدار امکان فسخ قرارداد را به دلیل غش در معامله خودرو دارد. 

خیار غبن

اگر هر یک از طرفین معامله بعد از امضای قولنامه متوجه شوند که متضرر شده اند، می توانند با استناد به خیار غبن برای فسخ قرارداد خرید و فروش خودرو اقدام کنند. به طور مثال فروشنده بفهمد که خودرو خود را زیر قیمت بازار فروخته است! البته تکیه به این قانون در صورتی است که در معامله چیزی بر خلاف آن نیامده باشد. در برخی از قراردادها نوشته می شود ” همه خیارات از جمله خیار غبن ساقط شده است”.

خیار تاخیر

شما می توانید در قولنامه خودرو یک زمان مشخص برای پرداخت هزینه به فروشنده قید کنید. در غیر این صورت تا سه روز بعد از نوشتن قرارداد فرصت دارید تا پول را پرداخت کنید. در غیر این صورت با تکیه به خیار تاخیر می توان معامله را فسخ کرد.

خیار عیب

استفاده از قانون خیار عیب زمانی ممکن می شود که فسخ قرارداد بعد از تعویض پلاک و انتقال سند خودرو انجام گیرد. در واقع در چنین شرایطی اگر متوجه عیب و ایرادی در خودرو شوید، امکان فخ قرارداد را دارید. تفاوت خیار عیب با خیار تدلیس بر این است که در خیار عیب بعد از اتمام خرید و فروش ماشین، قرارداد فسخ می شود. در برخی موارد فروشنده خیار عیب را قرارداد ساقط می کند، چرا که امکان سواستفاده خریدار از این قانون وجود دارد. 

خیار شرط

زمانی که هر یک از طرفین با توافق یکدیگر زمانی را برای امکان فسخ قولنامه فروش ماشین قید کنند، می توان با تکیه بر خیار شرط معامله را فسخ نمود. به طور مثال گافی فروشنده و خریدار توافق می کنند تا ۲۴ ساعت دیگر امکان فسخ قرارداد وجود دارد. می توان در قولنامه جریمه فسخ قرارداد خودرو را قید کرد و کسی که قراداد را لغو می کند باید هزینه را بپردازد.

خیار تخلف شرط

در صورتی که هر یک از طرفین قراداد خرید و فروش خودرو، بر سر تعهدی که در قولنامه داده اند نمانند، می توانند به حکم خیار تخلف شرط برای فسخ قراداد اقدام کنند. به طور مثال شرط کرده اند که سر موعد مشخصی مبلغ پرداخت شود ولی خریدار در شرط خود تخلف کند. یا فروشنده در نقل و انتقال سند تاخیر کند و زیر قول خود بزند. 

خیار تعذر تسلیم

در صورتی که فروشنده بعد از امضای قراداد نتواند ماشین را تحویل دهد، با اتکا به خیار تعذر تسلیم می توان قراداد را لغو کرد. به طور مثال ممکن است خودرو فروخته شود ولی قبل از تحویل آن به خریدار، تصادف کند یا آتش بگیرد. بنابراین قراداد فسخ خواهد شد. 

دانلود نمونه قرارداد فروش خودرو

به منظور نوشتن متن قولنامه ماشین باید تمامی اطلاعات فروشنده و خریدار، مشخصات خودرو، مبلغ و نحوه پرداخت آن قید شود و شرایط مد نظر طرفین معامله در آن ذکر گردد. از آنجایی که تنظیم متن قولنامه خودرو ممکن است برای برخی افراد دشوار باشد، در این بخش نمونه متن و فرم آماده قولنامه فروش خودرو را ارائه می کنیم. بنابراین می توانید با دانلود نمونه قولنامه ماشین از تمامی جزئیات تنظیم متن و نحوه نوشتن قولنامه دستی ماشین مطلع شوید. برای دریافت اطلاعات بیشتر می توانید با همکاران ما در مجموعه املاک داران تماس بگیرید.

دانلود نمونه قولنامه ماشین

جمع بندی

شما به عنوان یک خریدار و فروشنده برای رسمی کردن قولنامه ماشین نیاز به تنظیم یک قولنامه خرید و فروش خودرو دارید. در این قرارداد شما می توانید به شرایط فسخ قولنامه ماشین، مبلغی که باید رد و بدل شود و غیره اشاره کنید. در این مقاله برای شما یک نمونه قرارداد خرید و فروش خودرو به همراه نکات مهم برای تنظیم این قرارداد را ارائه نمودیم. اگر در زمینه مسائل حقوقی به اطلاعات بیشتری احتیاج داشتید، می توانید به مجله املاک داران مراجعه کرده و مقالات مرتبط با نیازهای خود را مطالعه فرمایید.

گروه تحریریه املاک داران

هدف گروه تحریریه املاک داران همه سوالات شما را در حوزه املاک و ساخت و ساز پاسخگو باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا