بازاریابی املاکمشاورین املاک

مراحل و هزینه ساخت ویلا در اصفهان

برآورد کردن مراحل و هزینه ساخت ویلا در اصفهان به موارد و عوامل متفاوتی بستگی دارد. عواملی چون نوع ساخت، موقعیت زمین، طراحی بنا، مواد و مصالح به کار رفته و نوع طراحی آن برای نمای داخلی و خارجی می توانند در محاسبه مراحل و هزینه ساخت ویلا بسیار تاثیرگذار باشند.

می توان گفت که هزینه ساخت و ساز خانه و ویلا با توجه به متریال مورد استفاده و نوع ساخت، به طور میانگین بین 9 الی 12 میلیون تومان می شود. از آنجایی که متراژ بیشتر خانه ها هم 100 تا 150 متر هستند، هزینه ساخت یک خانه نهصد میلیون تا یک میلیارد و نهصد میلیون تومان خواهد شد.

لازم به ذکر است که مراحل و هزینه های ساخت و ویلا و خانه ای که در این مقاله گفته می شوند جدای از هزینه خرید زمین هستند.

در این مقاله می خواهیم چگونگی محاسبه هزینه های ساخت خانه و ویلا و مراحل آن را برایتان توضیح دهیم، اگر به مقالات بیشتری در رابطه با ساخت و ساز، املاک و موارد شبیه به آن احتیاج داشتید، می توانید به مجله املاک داران مراجعه فرمایید.

مراحل و هزینه ساخت
مراحل و هزینه ساخت

محاسبه هزینه ساخت ویلا، آپارتمان و خانه

میانگین هزینه ساخت خانه چقدر است؟

این اولین سوالی است که توسط شخصی که می خواهد خانه، ویلا و یا آپارتمانی بساز پرسیده می شود. و باید برای جواب آن ابتدا بدانید که در چه مساحتی می خواهید خانه ای بسازید؟ از چه نوع ساختی می خواهید بهره مند شوید و از چه مصالحی می خواهید استفاده کنید؟

میانگین ساخت خانه همانطور که گفته شد به طور میانگین برای هر متر مربع 9 الی 12 میلیون تومان خواهد بود. بقیه مسائل به طراحی که برای نماهای خارجی و داخلی خانه در نظر گرفته اید، متریال، موقعیت محل ساخت و غیره بستگی دارند.

انواع طراحی ساده و مدرن، در ساخت خانه ها مورد استفاده قرار می گیرند که قیمت آنها نیز متفاوت خواهند بود.

با توجه به بالا رفتن قیمت خانه، ویلا و آپارتمان در کشور و کم شدن تعداد خریداران، بیشتر خانه هایی که در سال های اخیر ساخته شده اند متراژی بین 40 تا 90 متر دارند. در نتیجه این ملک ها به خاطر اینکه قیمت بهتری دارند، آسان تر به فروش می رسند.

ساخت و ساز به طور کلی به سه دسته تقسیم می شوند:

 • انبوه سازی
 • ساخت متوسط
 • شخصی سازی

این سه نوع ساخت و ساز تفاوت هایی با یکدیگر دارند. در ساخت ساز به صورت انبوه سازی سعی می شود که در هزینه ها صرفه چویی بسیار زیادی انجام گیرد. اصطلاحا به این نوع از ساخت و ساز بساز و بفروشی می گویند. این شیوه ساخت و ساز بسیار رایج بوده و با هزینه های پایینی امکان پذیر است.

مطالعه این مقاله   استراتژی بازاریابی محتوایی برای سازمان خود تدوین کنید!

در این نوع از ساخت و ساز، برای انتخاب طراحی ساختمان دستتان خیلی باز نخواهد بود. در این حالت اگر کار را به طور کامل به پیمانکار بسپارید یک هزینه اضافی نیز به باید به او برای انجام کار ساخت و ساز بپردازید، که هزینه ای جدا از ساختمان سازی است.

محاسبه هزینه ساخت ویلا، آپارتمان و خانه
محاسبه هزینه ساخت ویلا، آپارتمان و خانه

در ساخت و ساز متوسط، برای تامین بودجه محدودیتی مانند مورد پیش وجود ندارد. ساخت و ساز به صورت متوسط بین انبوه سازی و شخصی سازی بوده و هدف آن ساختن خانه ای مطابق با استانداردها است. طبق معمول در ساخت و ساز متوسط خانه، ویلا و یا آپارتمان هایی ساخته می شوند که از سطح کیفیت و استاندارد خوبی برخوردارند.

این نوع از ساختمان ها همچنین از لحاظ استحکام و ساخت نیز شرایط مناسب تری دارند. می توان گفت که سهم زیادی از ساخت و ساز در کشور ما را این نوع از ساختمان سازی به خود اختصاص داده است. برعکس انبوه سازی در این نوع ساخت و ساز دستتان در طراحی خانه بازتر خواهد بود و می توانید به راحتی از میان پلان ها و طراحی های از پیش آماده، طراحی مورد پسند خود را انتخاب نمایید.

اما ساخت و ساز شخصی دارای کیفیت بسیار بهتری است، چراکه شخصی که به ساختمان سازی دست می زند، در واقع تمام تمرکز خود را بر خانه مورد علاقه خود می گذارد و تمام جوانب کیفی و خدمات رفاهی آن را مورد بررسی قرار می دهد.

به طور مثال در انبوه سازی تعداد ساختمان ها زیاد است و سعی می شود که هزینه ها تا حد امکان پایین بیاید، در اینجا کیفیت از کمیت کمتر است. اما در ساخت و ساز شخص، فرد سعی می کند بهترین امکانات و متریال را برای خانه خود فراهم کند و در واقع کیفیت از کمیت بیشتر است. به همین خاطر دست سازنده در طراحی و ساخت و ساز بسیار باز خواهد بود.

همچنین در ساخت و ساز شخصی، معمار به جای اینکه از نقشه های تکراری استفاده کند، برای ساخت خانه شما دست به خلاقیت می زند و خانه ای متناسب با خواسته شما طراحی می کند. علاوه بر این شما می توانید در جزئیات طراحی خانه نیز نظر دهید و دیزاین داخلی و خارجی آن را تعیین کنید.

هزینه ساخت و ساز در این حالت بیشتر خواهد بود و حتی می تواند تا 13 الی 15 میلیون تومان برای هر متر مربع باشد.

میانگین ساخت و ساز خانه و ویلا به شرح زیر است:

 • میانگین هزینه ساخت خانه در مقیاس ملی، مانند طرح ملی مسکن در حدود 700 الی 800 میلیون تومان است.
 • حداکثر هزینه ساخت خانه و ویلا یک میلیارد و هشتصد میلیون تا یک میلیارد و نهصد میلیون تومان خواهد بود.
 • هزینه متوسط ساخت خانه نیز یک میلیار و صد تا یک میلیارد و دویست میلیون تومان است.
 • حداقل هزینه ساخت خانه هم بین 800 تا 900 میلیون تومان تخمین زده می شود.
 • میانگین هزینه ساخت خانه فول امکانات به ازای هر متر مربع از 20 میلیون تومان به بالا خواهد بود.
 • هزینه ساخت ساختمان های چهار تا پنج طبقه نیز به ازای هر متر مربع 8 تا 20 میلیون تومان است.
 • هزینه ساخت خانه با ال اس اف به ازای هر متر مربع 7 تا 10 میلیون تومان برآورد می شود.
 • هزینه اسکلت بندی خانه به ازای هر متر مربع 8 تا 13 میلیون تومان است.
 • هزینه ساخت بتنی خانه به ازای هر متر مربع 8 تا 10 میلیون تومان است.
مطالعه این مقاله   درآمد و آینده مشاور املاک چگونه است؟

هزینه های گفته شده می توانند متغیر باشند و به موقعیت، مصالح و موارد دیگر بستگی خواهند داشت. در سال 1400 در شهر اصفهان میانگین ساخت و ساز خانه و ویلا گفته شد، اما به نسبت هر منطقه هم متغیر خواهند بود.

میانگین هزینه ساخت خانه
میانگین هزینه ساخت خانه

مراحل و هزینه ساخت خانه و ویلا در هر متر مربع

برای آگاهی یافتن و تخمین مراحل و هزینه ساخت خانه و ویلا باید تمام موارد آن را بررسی کرد. در ساخت و ساز باید هزینه های مصالح، پیمانکار، سفت کاری، نازک کاری، مصالح، دستمزد کارگر و غیره را مد نظر قرار داد. لازم به ذکر است که منطقه ساخت ملک مورد نظر و موقعیت آن نیز تاثیرگذار خواهند بود.

هزینه ساخت خانه و ویلا در کشور، به توپوگرافی و منطقه جغرافیایی نیز بستگی دارد. همچنین شرایط آب و هوایی نیز می تواند بسیار تاثیرگذار باشد، چراکه در انتخاب نوع متریال و طراحی ساخت خانه نقش بسیار مهمی دارند.

به طور مثال ساخت خانه و ویلا در اصفهان با توجه به شرایط آب و هوای آن باید صورت پذیرد، همچنین شهر اصفهان دارای مناطق مختلفی از نظر جغرافیایی نیست و همین مسئله کار سازنده ها را بسیار آسان کرده است. یکی از مزیت های ساخت و ساز در اصفهان این است که خیلی شاهد مخاطرات طبیعی در آن نیستیم و برای ساختمان سازی شهر مناسبی است.

مراحل و هزینه ساخت خانه و ویلا
مراحل و هزینه ساخت خانه و ویلا

مراحل ساخت خانه

ساخت و ساز خانه و ویلا البته تفاوت هایی هم دارد، ساخت یک خانه شخصی لاکچری و فول امکانات به طور میانگین برای هر مر مربع می تواند 15 تا 20 میلیون تومان باشد، در صورتی که ساختن یک خانه خانه معمولی بین 9 تا 13 میلیون تومان است.

علاوه بر موارد گفته شده، هزینه دسترسی به نیروی استادکار، متریال و مصالح ساختمانی هم به ارقام هزینه ساختمان سازی اضافه می شوند. در ادامه به مراحل ساخت خانه خواهیم پرداخت.

خرید زمین

برای ساخت خانه باید ابتدا کاربری مسکونی زمین مورد نظر را در نظر بگیرید، سپس هزینه های اخذ جواز ساخت را باتوجه به متراژ و طراحی مورد نظرتان باید محاسبه کنید. زمینی که کاربری مسکونی و ساخت و ساز نداشته و پروانه ساخت هم ندارد قطعا ارزان تر است. اما این را بدانید که اخذ پروانه و تغییر کاربری آن هزینه و زمان بیشتری می طلبد.

مطالعه این مقاله   معیار انتخاب مشاور املاک معتبر

برآورد هزینه ساخت باتوجه به متراژ و زیربنا

مساحت و متراژ خانه هرچه بیشتر باشد، هزینه ساخت و ساز در آن به ازای هر متر مربع نیز کمتر خواهد شد.

هزینه ساخت خانه باتوجه به تعداد طبقه ها

خانه های دو تا سه طبقه معمولا هزینه ساخت تقریبا یکسانی خواهند داشت، ولی هزینه ساخت خانه هایی که بالای سه طبقه هستند افزایش بسیار زیادی خواهند داشت. البته لازم به ذکر است که همیشه هم افزایش طبقات به منزله افزایش هزینه ساخت و ساز نیست.

امروزه با توجه به مطرح شدن مباحث سبک سازی و بهینه سازی ساختمان، با افزایش یافتن طبقات تا حد بسیار زیادی می شود وزن سازه و هزینه ها را کاهش داد.

هزینه های خانه لاکچری و امکانات آن

استفاده کردن از متریال های باکیفیت و لاکچری به علاوه نوع طراحی داخلی مورد نظر، برای آشپزخانه، اتاق خواب ها و سالن می توانند در برآورد هزینه های ساخت خانه و ویلا موثر باشند. مثلا استفاده از سنگ گرانیتی یک تکه یا کفپوش چوبی طبیعی و با کیفیت تا حد زیادی هزینه های ساخت و ساز را افزایش خواهند داد.

سقف و سربندی

به طور کلی سقف خانه و سربندی هزینه مشخصی دارد که به ازای هر متر مربع محاسبه می شود. مگر اینکه شخص از مواد و مصالح متفاوتی چون سلول خورشیدی، سقف زیر شیروانی و سقف عایق صوتی و حرارتی بخواهد استفاده نماید که در نتیجه هزینه بسیار بیشتری خواهد داشت.

ساخت و ساز خانه و ویلا در اصفهان
ساخت و ساز خانه و ویلا در اصفهان

نتیجه گیری

مراحل و هزینه ساخت خانه و ویلا را در این مقاله سعی کردیم تا برایتان توضیح دهیم. همانطور که گفته شد، ساخت و ساز به سه دسته تقسیم می شود که به انبوه سازی، متوسط و شخصی سازی تقسیم بندی می شوند. همچنین هزینه های ساخت و ساز خانه و ویلا در اصفهان از نظر استفاده از امکانات و متریال لاکچری و یا معمولی هم متفاوت هستند. با توجه به قیمت ها و اوضاع اقتصادی، اگر می خواهید ارزانترین روش را برای ساخت خانه مورد استفاده قرار دهید نباید تنها به استفاده کردن از متریال و نوع ساخت ارزان بسنده کنید، بلکه جزئیاتی که سازنده و پیمانکار از آنها آگاهی دارند و تجربیاتی که معمار دارد، در کاهش دادن هزینه ها بسیار مهم هستند.

اگر به خدماتی در حوزه خرید و فروش خانه در اصفهان احتیاج داشتید می توانیید به سایت املاک داران مراجعه کنید و از خدمات ویژه ما استفاده کنید. علاوه براین املاک داران خدمات دیگری نیز ارائه می کند که شامل مشاوره حقوقی املاک، مشارکت در ساخت، تهاتر و غیره می شوند.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا