اپارتمان

از تکنولوژی ساخت و ساز چه می دانیم؟

تکنولوژی ساختمان که همه روزه شاهد آن هستیم در حال پیشرفت است و به حوزه جدیدی پا نهاده است. صنعت ساخت و ساز هم از تکنولوژی بی‌نصیب نمانده و درحال عملیاتی شدن انواع نوآوری و ایده‌ های جدید و بروز است و تکنولوژی ساخت ساز به بهتر شدن کیفیت ساخت و ساز کمک بسیاری کرده است.

امروزه این نوآوری به مجموعه ‌ای از روش‌ های تکنولوژی گفته می شود که در بهینه شدن عملکرد پروژه ها‌ی ساخت و ساز کمک می‌ کنند. تکنولوژی هر روزه در حال پیشرفت و دگرگونی است و می بینیمس که به حیطه تازه ای پا گذاشته است. در ادامه قصد داریم بیشتر راجع این موضوع صحبت کنیم. تا انتهای مقاله همراه ما باشید.

تکنولوژی پیش ‌ساخته

برای صرفه جویی در هزینه و زمان در محیط‌ های کارگاهی از تکنولوژی پیش ساخته که در آن سازه ‌های  فولادی انعطاف پذیر بکار رفته استفاده می ‌شود که مشتریان نیز از آن رضایت زیادی دارند. تولید کنندگان زیادی وارد این عرصه از تکنولوژی شده ‌اند. دوام بالا و مقاوم بودن در برابر زلزله یکی از مزایای مهم این تکنولوژی است.

تکنولوژی پیش ‌ساخته
تکنولوژی پیش ‌ساخته

فناوری نوین ساخت

فناوری‌ های جدید روز به روز در حال پیشرفت بوده و همه روزه در تمامی صنایع قابل دیده شدن، تغییر و دگرگونی است. این تغییرات و دگرگونی ها در صنعت ساخت و ساز نیز به چشم می ‌خورد. با تغییر مصالح ساختمانی و روش های ساخت می ‌توان گفت فناوری ‌های جدید در این پروژه ها نیز نقش دارند. برای اینکه در دنیای جدید پایدار بماند باید از تکنولوژی و فناوری‌ های جدید در پروژه های خود استفاده کرد. منظور از فناوری در ساخت استفاده از تکنولوژی در ساخت و ساز و استفاده از مصالح مورد نیاز است. مزایای مهم استفاده از این فناوری سرعت ساخت بالا، کاهش هزینه ‌ها، مقاوم سازی و تخریب نکردن محیط زیست است. استفاده از فناوری نوین در ساخت مسکن بسیار اقتصادی و بهینه است.

مطالعه این مقاله   بهترین طبقه‌ آپارتمان برای سکونت کدام است؟

تکنولوژی روز ساختمان

با پیشرفت تکنولوژی در ساختمان سازی و تعداد زیاد برنامه های عمرانی باید به دانش مدیریت در ساخت و ساز امروز توجه بسیاری داشت. با به کارگیری اصول مدیریت پروژه و ادغام با علم و تکنولوژی می ‌توان از همه جهات بر پروژه ها تاثیرگذار بود. در اینجا می ‌خواهیم به تعدادی از تکنولوژی‌ های روز ساختمان سازی بپردازیم:

داده ‌های عظیم: داده‌های عظیم، مجموعه ‌ای از عملیات ‌هایی هستند که به کشف قوانین یا الگوهایی منجر می ‌شوند. بیگ دیتا در صنایع و کسب و کارهای مختلف نقش زیادی دارد و در صنعت ساختمان سازی نیز نقش بسیار پر رنگی دارد. یکی از کاربردهای آن با جمع آوری اطلاعات از پروژه های قبل، احتمال اشتباه را به حداقل می‌رساند، همچنین باعث می ‌شود پروژه های جدید با سرعت و کیفیت بهتری به اتمام برسند.

تکنولوژی اینترنت اشیا: این تکنولوژی در حال حاضر در بسیاری از کشورها در حال استفاده است و برای صنعت ساختمان سازی هم فواید زیادی دارد. به مجموعه ای از سنسورها و دوایس‌ های که دائما در حال انتقال اطلاعات با همدیگر هستند اینترنت اشیا گفته می ‌شود. این دوایس ‌ها و سنسورها از طریق یک دستگاه مرکزی در ارتباط هستند و آنجا می‌ توان همه دوایس‌ ها را کنترل کرد. برای اینکه ساختمان سازی بهینه ‌تر و هوشمندانه‌ تر انجام گیرد از اینترنت اشیا استفاده می‌ شود. فایده این ویژگی در صنعت ساختمان سازی سرعت انجام کارهای ربات ‌ها را کنترل می ‌کند و باعث افزایش تولید و کاهش هزینه می ‌شود و می‌ توان بازدهی کار را نیز حتی از راه دور بالاتر برد.

ساخت خانه با تکنولوژی جدید

در ادامه شما را با چند نمونه از تکنولوژی های جدید که برای ساخت خانه به کار می رود آشنا خواهیم کرد:

ساختار سه بعدی: با بکارگیری این تکنولوژی واحدهای سه بعدی در تنظیمات کارخانه طبق درخواست و مصالح ساختمانی ساخته می ‌شود. واحدهای ایجاد شده در قسمت ‌های مختلف، بلوک‌ های ساختاری تست شده و تکمیل می ‌شود سپس به بخش مونتاژ منتقل می‌ شود. به سرعت قابل نصب بوده و در برابر بازدارنده آتش و مقاومت به صدا و غیره خواص بتنی دارند.

مدل ‌های پیش ساخته به شکل صفحه تخت: بیشتر برای مدل‌های کف و دیوارها هستند که درمحل اصلی ساخته شده و به محل نصب منتقل می‌ شود. در این مدل پوشش‌ های تزیینی و پانل‌ های عایق هم قابل تولید است. این تکنولوژی بدلیل بدون درز بودن و سهولت در ساخت و ساز بسیار به‌ صرفه می ‌باشد.

مطالعه این مقاله   خانه های لوکس املاک داران در سال 2021
ساخت خانه با تکنولوژی جدید
ساخت خانه با تکنولوژی جدید

تکنولوژی ساخت و ساز

هنگامی که این تکنولوژی ‌ها در زمینه ساخت ‌و ساز مشغول شدند از هدر رفتن بالای انرژی در ساخت و ساز سنتی احساس می ‌شد. این روزها طریقه استفاده از مصالح به به شکلی است که می ‌توان انرژی های موجود را بهینه ‌سازی کرد. تکنولوژی‌ های مدرن به طور جدی ۱۰ سال است که وارد این صنعت شده است. با ورود تکنولوژی ساخت‌ و ساز می‌ توان ۳۰ تا ۴۵ درصد بهره ‌وری به این صنعت را افزایش داد. در ادامه به چند تکنولوژی مهم که به تازگی وارد عرصه ساخت‌ و ساز شده ‌اند می ‌پردازیم.

رنگ ‌های نانو

شما با استفاده از این رنگ ‌ها می توانید بدون نگرانی از کثیف شدن فضا، محیط بسیار زیادی را رنگ آمیزی کنید. این رنگ ها قابل شست و شو بوده حتی آلودگی هوا نمی ‌تواند باعث کثیف شدن آنها شود.

بتن ‌های ترمیم شونده هوشمند

برای تعمیر و بازسازی برج ‌ها و ساختمان‌ ها نیازمند هزینه ‌های بسیار زیاد و صرف انرژی هستید. یکی از بهترین راه‌حل‌ های موجود برای جلوگیری از صرف هزینه و انرژی زیاد استفاده از بتن‌ هایی است که خودشان را ترمیم می‌ کنند. در اصل این بتن ‌ها با تعمیر خودشان به عمر مفید ساختمان ‌ها اضافه می‌ کنند. این تکنولوژی به این صورت است که با نفوذ آب به آنها باکتری درون آنها فعال شده و شروع به بازسازی خود می ‌کند.

آجرهای هوشمند

این مدل هم مانند بتن ‌های هوشمند که در مورد با آنها صحبت کردیم هستند و شکل صوری آنها شبیه لگوهای اسباب ‌بازی است. این آجرها شبیه به اجزای یک پازل در کنار هم قرار گرفته و دیگر نیاز به دیوار چینی و رنگ آمیزی نیست.

استفاده از انرژی های تجدید پذیر

استفاده از انرژی خورشید در سازه ‌های مدرن کمک زیادی در کاهش مصرف انرژی می کند. همین طور میزان مصرف گرمایشی و سرمایشی در این ساختمان ‌ها مقرون به ‌صرفه است.

مطالعه این مقاله   محاسبه متراژ آپارتمان چگونه انجام می شود؟

ساختمان ‌های دوست‌ دار طبیعت

در شهرهای پرترافیک وآلوده امروزی ساختمان ‌های جنگلی ساخته می‌ شوند و در آنها بین 100 تا 2500 درختچه دارند با جذب آلودگی و هوا و تصفیه آن به مناطق آلوده کمک بسیار زیادی می ‌کنند.

امیدواریم این مطلب برای شما مفید بوده باشد. اگر نظر یا انتقادی در رابطه با تکنولوژی ساختمان دارید، می ‌توانید در بخش نظرات بنویسید. و همین طور با راهنمایی و کمک کارشناسان مجموعه مسکن می ‌توانید ضمن خرید و فروش مسکن در اصول و ویژگی های این ابزارها استفاده نمایید. ولی آیا شما تاکنون از تکنولوژی ساخت و ساز استفاده کرده اید؟ در صورت نیاز این مطلب را با دوستان خود به اشتراک گذاشته و نظرات و پیشنهادات خود را برای ما در میان بگذارید.

تکنولوژی ساخت و ساز
تکنولوژی ساخت و ساز

سوالات متداول درباره تکنولوژی ساختمان

تا به این جای مطلب تلاش کردیم که تمام جزئیات مورد نیاز درباره تکنولوژی ساختمان و فناوری نوین ساخت را به طور مفصل برای شما بیان کنیم. در ادامه نیز به چندین سؤال رایج در این باره پاسخ خواهیم داد.

چه زمانی تکنولوژی ساختمان وارد عرصه ساخت ‌و ساز شد؟

تکنولوژی ‌های بروز به طور جدی ۱۰ سال است که وارد صنعت ساخت و ساز شده ‌اند. همچین آنها باعث افزایش ۳۰ تا ۴۵ درصدی بهره ‌وری صنعت ساختمان می شوند.

جدیدترین تکنولوژی ساخت و ساز کدامند؟

برای افزایش عمر ساختمان ‌ها و نگهداری و ترمیم آنها می توان از اختراعات جدیدی مانند رنگ‌ های نانو، بتن‌ های ترمیم شده و آجرهای هوشمند به ما کمک می کند.

امیدواریم مطالب گفته شده در این مقاله برایتان مفید واقع شده باشد، برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید سوالات خود را در قسمت کامنت ها مطرح کنید. مجموعه املاک داران با ارائه خدمات گسترده در حوزه خرید و فروش و ساخت و ساز بستری مناسب را در این حوزه ها فراهم آورده است. این خدمات شامل خرید و فروش آپارتمان در اصفهان، تهاتر، مشارکت در ساخت، مشاوره حقوقی املاک، مشاوره و سرمایه گذاری، خرید و فروش خانه کلنگی در اصفهان و غیره می شوند.

امتیاز کاربران: اولین نفری باشید که امتیاز می دهد!
مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا