کاربرد سنگ آنتیک در نمای خارجی ساختمان

آنچه در این مقاله می خوانید: 

همان طور که می دانید سنگ ها یکی از پرمصرف ترین مصالح ساختمانی هستند که انواع مختلفی دارند. سنگ آنتیک یکی از انواع سنگ ها هستند که امروزه در زیباسازی و دکوراسیون خارجی و داخلی ساختمان از آن استفاده می شود.

همانطور که می‌دانید سنگ ها به دو روش طبیعی و مصنوعی ساخته‌می‌شود. در این فرآیند تولید بسیاری از سنگ ها به قسمت های ریزتر خُرد می شوند. به صورت کلی سنگ آنتیک به نوعی سنگ گفته می شود که از کنار هم قرار گرفتن و چسباندن خُرده سنگ ها با استفاده از مواد خاص ایجاد می شود.

به صورت عمده این سنگ از خُرد شدن و کنار هم قرار گرفتنِ سنگی به نام تراورتن ایجاد می شود. سنگ تراورتن یکی از سنگ های مهم و پرطرفدار برای استفاده در نمای خارجی ساختمان است. این سنگ در هنگام فرایند استخراج از معدن ممکن است دچار خورد شدن و شکستگی شود.

در این صورت طراحان از تکه های خورد شده این سنگ زیبا سنگی خاص برای تزئین ساختمان تولید می کنند. اگر دوست دارید بیشتر با این سنگ زیبا و کاربرد آن آشنا شوید حتما تا انتهای این مطلب با املاک داران همراه باشید.

سنگ آنتیک

کاربرد سنگ آنتیک

پیش از این نیز اشاره کردیم که یکی از عمده ترین کاربردهای استفاده از سنگ های آنتیک در نمای خارجی ساختمان است. باید گفت این سنگ علاوه بر فضای خارجی در فضای داخلی ساختمان نیز به صورت عمده استفاده می شود.

سنگ های آنتیک که در بین طراحان و معماران به سنگ دکوراتیو نیز شناخته می شوند؛ می توانند در فضای مختلف به کار برده شوند. از مهم ترین این فضاها می توان به بین کابینت آشپزخانه، فضای پشتی تلویزیون، اطراف شومینه، راهرو، زیر راه پله و قسمت ورودی خانه اشاره کرد. همچنین شما می توانید در اماکن تجاری و اداری از این سنگ استفاده کنید تا به زیبایی دکوراسیون داخلی بیافزایید.

مزایای استفاده از سنگ آنتیک

به کارگیری این سنگ در نمای خارجی ساختمان می تواند برای شما مزایای بسیار زیادی را به همراه داشته باشد. همانطور که گفتیم به دلیل فرایند تولید سنگ آنتیک، این سنگ دارای مدل، طرح، رنگ و اندازه های بسیار زیادی است. در نتیجه هر فرد می تواند در هنگام استفاده از این سنگ در نمای خارجی ساختمان خود، مدل مورد نظرش را از بین انبوه مدل ها انتخاب کند.

از آنجایی که این سنگ دارای حجم نسبتا کمی است به راحتی می توانید آن را جا به جا کنید و مشکلی از نظر حمل و نقل نخواهید داشت. سنگ های آنتی در برابر خراشیدگی و آتش کاملا مقاوم هستند؛ به همین دلیل حتی پس از سالیان دراز نیز کیفیت خود را از دست نمی دهند و همچنان ظاهر زیبای خود را حفظ می کنند.

سنگ ساختمانی آنتیک دارای شستشوی بسیار آسانی است و شما می توانید هر از گاهی با شستن این سنگ ها نمای خارجی ساختمان را مانند روز اول تمیز و درخشان ببینید. اگر قصد دارید این سنگ را بر سطوحی مانند دیوار گچی، سیمانی یا سرامیکی بچسبانید؛ بسیار راحت خواهید بود. زیرا این سنگ دارای خاصیت چسبندگی بسیار بالایی است و به راحتی به سطوح مختلف می چسبد.

سنگ ساختمانی آنتیک بسیار زیبا است و طراحان معمولا با استفاده و به کارگیری این سنگ در نمای داخلی یا خارجی ساختمان، از ظاهر آن برای شیک شدن و خاص به نظر رسیدن محیط استفاده می کنند. سنگ ساختمانی آنتیک دارای عایق مناسب گرما و صدا است. در نتیجه کاربرد این سنگ تنها به زیباسازی نمای بیرونی ساختمان مربوط نمی شود و همچنین عایق خوبی برای صدا و گرما است.

سنگ آنتیک

معایب استفاده از سنگ آنتیک

همانطور که آگاهید هر محصول در کنار مزایای بسیار زیاد دارای چند عیب نیز است. از آن جایی که به مزایای مختلف استفاده از سنگ ساختمانی آنتیک پرداختیم اکنون قصد داریم چند مورد از معایب این سنگ را نیز بازگو کنیم تا بتوانید با کنار هم قرار دادن معایب و مزایای بهترین تصمیم را بگیرید.

یکی از مهم ترین معایب این سنگ است که پس از خرید نمی توانید آن را رنگ کنید. این سنگ به دلیل زبر بودن دارای حالتی است که رنگ را به خود جذب نمی کند و در نتیجه قابلیت تغییر رنگ ندارد. سنگ ساختمانی آنتیک در طراحی خود دارای درز است که ممکن است در طولانی مدت و با بی توجهی در میان این درزها انواع حشرات جمع شوند و حالتی زشت را به نمای بیرونی ساختمان شما بدهند.

اگر در فضای خارجی ساختمان خود مکانی قوسی شکل دارید متاسفانه نمی توانید در این مکان از سنگ ساختمانی آنتیک استفاده کنید. این سنگ تنها در سطوح صاف قابلیت استفاده را دارد و در موارد گنبد شکل و قوس مانند نمی توانید از آن بهره ببرید.

به دلیل نوع ساخت سنگ های آنتیک در صورت خسارت و آسیب دیدگی امکان تعمیر را ندارد و شما باید این سنگ را به صورت کلی تعویض کنید؛ این مورد می تواند بسیار هزینه بر باشد.

انواع سنگ آنتیک

سنگ های آنتیک به صورت کلی در دو نوع طبیعی و مصنوعی تولید می شود که در ادامه هر کدام از این موارد را بررسی می کنیم.

سنگ طبیعی آنتیک

معمولا سنگ طبیعی آنتیک از ضایعات سنگ های تراورتن ایجاد می شود. زیرا این گونه از سنگ ها قابلیت انعطاف پذیری بالاتری دارند فرایند برش و ساب زدن آن ها آسان تر است.

در فرایند ساختِ سنگ طبیعی آنتیک، معمولا از ضایعات و خورده های سنگ هایی مانند گرانیت، سینیت، دیوزیت، آنزریت، ازاکت و تراکیت استفاده نمی شود. زیرا این سنگ ها دارای سختی بالاتری هستند و افراد نمی‌توانند به راحتی آن ها را برش و صیقل دهند.

سنگ مصنوعی آنتیک

سنگ مصنوعی‌ آنتیک با استفاده از تجهیزات مختلف تهیه می شود. فرایند ساخت این سنگ ها با استفاده از قالب های خاص انجام می‌گیرد. به همین دلیل پس از تشکیل و چسباندن دچار ریز نمی شوند.

سنگ های آنتیک مصنوعی مقاومت بالایی دارند و در سایزها و اندازه های مختلفی تولید می شوند. در نتیجه این گونه از سنگ ها به هیچ عنوان نیازی به ساب‌زدن، صیقل کاری و برش ندارند. این نوع از سنگ ها ظاهری تمیزتر و زیباتر دارند.

انواع سنگ های ساختمانی آنتیک بر اساس جنس

سنگ های ساختمانی آنتیک با توجه به اینکه از چه سنگی ساخته‌شده‌باشند و چه جنسی داشته‌باشند مدل های مختلفی دارند. به صورت کلی این سنگ ها بر اساس جنس به دسته های زیر تقسیم می شوند.

  • تراورتن
  • ماسه ای
  • گرانتیک
  • قیچی
  • مالون

سنگ آنتیک

سنگ ساختمانی آنتیک تراورتن

همانطور که پیش از این نیز گفتیم تعداد بسیار زیادی از سنگ های آنتیک با استفاده از ضایعات سنگ تراورتن تهیه می شود. مقاومت این نوع سنگ از دیگر سنگ های گرانیتی و کوارتزیت کم تر است. این سنگ ها راحت تر برش داده‌می شوند و فرایند ساب‌زدن و صیقل‌دادن در آن ها آسان تر است.

این سنگ دارای زیبایی بسیار چشمگیری است که چشم هر بیننده ای را به خود جذاب می کند. امروزه از این سنگ زیبا در انواع نمای داخلی و خارجی ساختمان استفاده می شود و شما می توانید این سنگ را در دکوراسیون باغچه، آشپزخانه و حتی اتاق پذیرایی استفاده کنید.

سنگ ساختمانی آنتیک ماسه ای

سنگ آنتیک ماسه ای یکی دیگر از مدل های سنگ ساختمانی آنتیک است؛ این نوع از سنگ خود مدل های مختلفی دارد. همانطور که می دانید فرایند تشکیل ماسه می‌تواند متفاوت باشد. در نتیجه سنگ تهیه‌شده از ماسه هم می‌تواند مدل های مختلفی داشته‌باشد.

اگر در هنگام تشکیل ماسه این ذرات ریز با استفاده از کلسیم کربنات در کنار هم قرار گرفته باشند و چسبندگی با استفاده از این ماده ایجاد شود سنگ ساختمانی آنتیک ماسه ای آهکی تشکیل می شود. همچنین اگر ذرات ماسه با استفاده از سیلیس به هم بچسبند یک سنگ ساختمانی سیلیسی ایجاد می شود.

سنگ ساختمانی آنتیک گرانیت

سنگ گرانیت یکی از سنگ های بسیار زیبا است که مصالح ساختمانی به صورت های مختلف استفاده می شود. این سنگ بسیار مقاوم و مستحکم است و زیبایی خارق العاده ای دارد. سنگ های گرانیت با توجه به نوع برش دارای شکل های مختلفی مانند چکشی، کلنگی، تیشه ای و صیقلی هستند.

انواع صیقلی این سنگ زیبا دارای ظاهر زیبایی است. این سنگ همچنین گاها در کنار سنگ گرانیت سوخته استفاده شده که این موضوع باعث دو رنگ شدن و افزایش زیبایی این سنگ می شود.

سنگ ساختمانی آنتیک قیچی

در این نوع سنگ ساختمانی آنتیک از قطعه های مختلف سنگ مرمر، تراورتن وغیره استفاده می شود. این سنگ ها معمولا در رنگ های بسیار متنوع و زیبایی تهیه می شوند. رنگ زیبا در کنار مدل های جذاب و متنوع باعث شده‌است که این مدل از سنگ بسیار مورد توجه طراحان و معماران قرار بگیرد و به صورت عمده در دکوراسیون داخلی و خارجی خانه استفاده شود.

شما می توانید در کنار استفاده از این نوع سنگ در فضای داخلی خانه، از کاغذ دیواری مناسب استفاده کنید تا به زیبایی هر چه بیشتر منزل بیافزایید.

سنگ ساختمانی آنتیک مالون

آخرین مورد در این لیست آنتیک مالون است. سنگ مالون به نوعی سنگ تراش خورده گفته می شود که پس از اینکه فرایند استخراج به صورت موفقیت آمیز به پایان رسید این سنگ با استفاده از تجهیزات مختلف مانند پتک به قسمت های منظم تقسیم می شود. امروزه معماران از این سنگ بیشتر در نماسازی ساختمان، سنگ فرش، پله، جدول و نماسازی محوطه استفاده می کند.

سنگ آنتیک

روش های نصب سنگ ساختمانی آنتیک

با توجه به اینکه قصد دارید سنگ ساختمانی آنتیک را در چه قسمتی از خانه خود استفاده کنید و شرایط چگونه است، شما می توانید از چند روش عمده برای نصب این سنگ استفاده کنید. اگر قصد دارید این سنگ را در نمای خارجی به کار ببرید روش های عمده شامل چسب مخصوص سنگ، ملات و بتن، دوغاب کاری، پیچ و رول پلاک می شود.

استفاده از چسب

با توجه به اینکه قصد دارید در کدام منطقه و فضا این چسب را به کار ببرید و با توجه به میزان بودجه مورد نظر می توانید از دو چسب زیر استفاده کنید.

  • چسب کاشی که به دو صورت پودر یا خمیر موجود است.
  • چسب سنگ که بر پایه پلی استر یا رزین اپوکسی است.

هر دو مورد این چسب ها دارای دستور عمل متفاوتی است و ممکن است زمان لازم برای خشک شدن و شرایط دمایی متفاوتی داشته باشد. حتما هنگام خرید و استفاده طبق دستور عمل پیش روید تا بتوانید در نهایت بهترین نتیجه را از چسب بگیرید.

مهم ترین نکات استفاده از چسب

در صورتی که در منطقه ای پر بارش و با رطوبت بالا اسکان دارید بهتر است که از چسب کاشی برای اتصال سنگ ساختمانی آنتیک استفاده نکنید. همچنین در هنگام استفاده از این چسب باید سنگ زیری توسط یک ماده مانند سیمان، کاملا صیقل داده‌شود تا صاف و یک‌دست باشد. به یاد داشته باشید که شما نمی توانید از این چسب بر روی سطح گچی استفاده کنید.

بهتر است حتما قبل از استفاده از چسب کاشی سطح را تمیز کنید و خشک کنید. در این صورت چسب عملکرد بهتری را از خود نشان می دهد.

اگر قصد دارید در نمای خارجی ساختمان از چسب استفاده کنید پیشنهاد ما به شما چسب بر پایه رزین اپوکسی است. این نوع از چسب ها در برابر هر گونه تغییر دمایی مقاومت بالاتری دارد. همچنین می توانید از آن بر روی هر سطح و در هر شرایطی استفاده کنید. این نوع سنگ ها دارای سرعت عمل بسیار بالایی هستند و در پایان کار زیبایی بیشتری را از خود نشان می دهند.

استفاده از دوغاب

در صورتی که در مناطق مرطوب و بارانی زندگی می کنید این روش برای شما بهترین گزینه است. مهم ترین قسمت کار با دوغاب در نصب سنگ ساختمانی آنتیک تمیز کار کردن است. پس از اینکه نصب سنگ را با موفقیت انجام دادید و به پایان رسانید پیشنهاد می کنیم حتما از دو لایه رزین بر روی سطح استفاده کنید. این کار باعث براقیت بیشتر، ضد آب شدن و در نهایت نظافت سنگ می شود.

استفاده از پیچ و پلاک

در این روش شما با استفاده از بست سنگ را به سطح زیرین متصل می کنید. اگر در مناطقی با آب و هوای خشک زندگی می کنید می توانید از این روش بهره ببرید. با پیچ و پلاک سرعت انجام کار بالا می رود و از هر گونه کثیف کاری جلوگیری می شود. هر چند ممکن است جین کار با مته و بست سنگ دچار شکستگی شود لذا باید بسیار مراقب باشید.

روش نگهداری سنگ ساختمانی آنتیک

سنگ های آنتیک نیز با گذر زمان ممکن است دچار لکه و کثیفی شوند و باید هر چند مدت یک بار آنها را تمیز کرد. به منظور تمیزکاری این نوع از سنگ ها از دستمال نرم آب و صابون استفاده کنید. سعی کنید فشار آب را تنظیم کنید و از استفاده آب پر فشار بر روی سنگ ها و استفاده از مواد شوینده قوی و اسیدی جلوگیری کنید.

کلام آخر

ممنون که تا پایان این مطلب در مورد سنگ آنتیک با ما همراه بودید. در این مطلب فهمیدیم که سنگ ساختمانی آنتیک امروزه یکی از پرکابردترین مصالح در ساختمان سازی است و برای تزئین و نمای داخلی یا خارجی ساختمان استفاده می شود.

سنگ های آنتیک با توجه به نوع جنس دارای مدل های مختلف هستند که از انواع آن می توان به تراورتن، ماسه ای، گرانیت و مالون اشاره کرد. با روش های مختلفی می توانید این سنگ ها را به هر سطحی نصب کنید. از این روش ها می توان به دوغاب، چسب و پلاک اشاره کرد.