مصالح ساختمانی

راهنمای خرید انواع سنگ ساختمانی

در این مقاله مطالعه می کنید:

 

سنگ‌ها مواد سخت و مقاوم با تنوع رنگ و حالات گرافیکی و جنس متنوع در طبیعت هستند. دوام و مقاومت بسیار بالا، جلا پذیری مطلوب، مقاومت سایشی و ضربه‌ای بالا، قابلیت برش و صیقل خوردن، قابلیت شستشو، ثبات رنگ، مقاومت در برابر رطوبت و حرارت، مقاومت خمشی، غیر قابل نفوذ بودن، مقاومت در برابر تغییرات جوی، پایدار در برابر مواد اسیدی و قلیایی، از جمله ویژگی‌های انواع سنگ‌های ساختمانی به شمار می روند.

 از قدیم سنگ کاربرد‌های بسیار زیادی در ساختمان سازی، زیباسازی داخل و خارج، سفت‌ کاری، کف‌پوش، مجسمه و غیره دارد. استادکار سنگ ساختمانی که بتواند سنگ های تزیینی را با سلیقه و کیفیت عالی کار کند بسیار کم یاب است. امروزه هرنوع سنگی استادکار ساختمانی ماهر خود را نیاز دارد. از آنجایی سنگ یک مصالح ساختمانی مهم و گران قیمت در صنعت ساختمان به شمار می رود، اکثر سازندگان ساختمان با فروشندگان سنگ تهاتر می کنند. با املاک داران همراه شوید تا انواع سنگ های ساختمانی را بشناسید.

انواع سنگ‌های ساختمانی

از آنجایی که سنگ‌ در ساختمان سازی در مکان‌های مختلفی به کار می‌رود، به چند بخش دسته بندی می‌شود:

 • محوطه سازی

 • نمای خارجی

 • نمای داخلی

انواع سنگ ساختمانی برای نمای خارجی

برای نمای خارجی ساختمان، از سه نوع سنگ استفاده می‌شود. با ما همراه باشید تا با اسامی سنگ های ساختمانی آشنا شوید.

سنگ بادبر یا مالون:

سنگ مالو که به عنوان بادبر شناخته می‌شود، در نمای ساختمان و دیوار چینی، پل سازی، تونل سازی و غیره استفاده می‌شود.

سنگ بادبر یا مالون

سنگ آنتیک یا تراورتن

سنگ تراورتن جزء اولین پیشنهادات برای نمای جلوی ساختمان است و معمولا در ابتدای کار هم انتخاب می‌شود، این سنگ بین افراد ساختمان‌ ساز محبوبیت ویژه‌ای دارد. غیر از نمای ساختمان برای کف ساختمان  نیز به کار می‌رود.

این سنگ جزء سنگ‌های آهکی متخلخل است که حاصل رسوب آب در معادن و چشمه‌های آب گرم و رسوب کف دریا است.

به دلیل وجود این مقدار از تخلخل و همچنین وجود ترکیباتی همچون آهن و کلسیم، این سنگ دارای رنگ‌های متنوعی است. متخلخل بودن سنگ‌های تراورتن جزء مزیت های این سنگ به شمار می رود. چون نا صافی از تراورتن یک عایق بسیار عالی برای صدا و حرارت بوجود آورده است. این سنگ باعث می‌شود صدا از داخل خارج نشود و درفصل های سرد سال هوای گرم از محیط خارج نشود. همچنین این سنگ در برابر نورخورشید و باران تغییر شکل و تغییر رنگ نمی‌دهد.

سنگ آنتیک یا تراورتن

ماسه سنگ

ماسه سنگ حاصل ته نشینی ماسه‌ها در کف جویبارها، رودخانه و دریاها است، این سنگ جزء سنگ‌های رسوبی است که امکان استفاده در داخل ساختمان و هم نمای بیرونی ساختمان را دارد. معمولا این سنگ‌ها به رنگ سفید، خاکستری، قهوه‌ای مایل به قرمز، زرد، قرمز و قهوه‌ای هستند. از ماسه سنگ می‌توان در کف‌پوش، دیوار پوش، پوشش سقف، بالکن‌ها، استخرها، پاسیوها و نمای بیرونی ساختمان استفاده نمود.

ماسه سنگ

انواع سنگ ساختمانی برای نمای داخلی

 • توف

 • دیوریت

 • گنیس

 • مصنوعی

 • ازاره (تیشه)

 • کریستال یا چینی

 • گابرو

 • مرمریت

 • کوارتزیت

 • تراورتن

 • گرانیت

 • مرمر

 • آهک

 • صابونی

 • گیوتن

 • اسلب طبیعی

 • لوکس طلاکاری

 • آگات عقیق

 • اشکال سنگی واترجت

 • لایم استون

 • تراونیکس

 سعی کنید از تولید کننده های سنگ ساختمانی و یا فروشنده های مصالح ساختمانی که فقط سنگ می فروشند، برای خرید اقدام کنید. قبل از خرید حتما به نوع سنگ، کاربرد و محل استفاده  دقت نمایید.

سنگ توف

زمانی که یک کوه آتشفشان به مرحله انفجار می‌رسد، موادی همچون گاز، مایع و جامدات از دهانه آن خارج می‌شود که بسیار کوچک هستند. این ذرات کوچک که گاهی به دو میلیمتر هم می رسند، توسط باد حرکت کرده و بر روی هم در مکانی انباشته می‌شوند. اگر ذرات دمای بالایی داشته باشند به یکدیگر می‌چسبند و باعث به وجود آمدن سنگ توف می‌شوند. این نوع سنگ از جمله سنگ‌های آذرین است ولی چون بر اثر روی هم انباشته شدن ذرت آتشفشانی تشکیل می شوند، ساختاری لایه‌ای شکل دارند. شکل و نوع سنگ به نوع آتشفشان، دهانه آتشفشان، و عوامل دیگر بستگی دارد.

این سنگ ها با توجه به نوع و محل تشکیل، چون ممکن است ذرات دیگر یا سنگ‌های دیگر هم به آن اضافه شوند، رنگ متفاوتی دارند. معمولا سنگ توف، سبز رنگ است و علت این رنگ منحصر به فرد، وجود عناصری چون کلر یا آهن ۳ ظرفیتی است که هنگام خروج با چنین ترکیباتی حاصل می‌شوند. سنگ توف انواع مختلفی دارد که در ادامه به آن‌ها اشاره می کنیم.

سنگ توف

 

انواع سنگ توف

توف شیشه‌ای:

این نوع سنگ آتشفشانی است و نیمی از ذرات آن از جنس شیشه هستند.

توف بلورین

ذرات تشکیل دهنده این نوع  سنگ، همان ماگما‌های‌ عامل انفجار درون آتشفشان هستند که درون خود بلورهای فراوانی دارد. پس نام گذاری این نوع سنگ هم به خاطر همین امر است.

توف سنگی

این نوع سنگ زمانی تشکیل می‌شود که بیشترین مقدار ذرات تشکیل دهنده آتشفشان سنگ‌های درون آن باشد.

مزیت سنگ توف

به سبب آن که این سنگ‌ها از خاکستر تشکیل شده اند، تحمل دمای بالا دارند و در برابر حرارت عایق هستند.

زمانی که این سنگ تشکیل می‌شود، یک سری حباب داخل آن به وجود می‌آید که هم وزن سنگ را پایین می‌آورد و هم سنگ را به یک عایق صوتی تبدیل می کند.

این سنگ خاصیت ضد باکتری و ضد جانوران موذی و حشرات را دارد.  

در تغییر آب و هوا بسیار سازگار است. و ضد آتش سوزی است.

سنگ توف1

کاربرد سنگ توف آتشفشان

این سنگ به علت زیبایی و حالت شیشه‌ای و کریستالی و رنگ‌های خاص کرم، خاکستری و سفید، بسیار زیبا در نمای دکوراسیون داخلی و خارجی ساختمان کاربرد دارد.

سنگ توف به خاطر پوکه‌های معدنی متخلخل، بسیار استحکام بالایی دارد و در صنعت بتن سازی، سد سازی، شیب بندی سطوح و غیره استفاده می شود.

سنگ دیوریت

این سنگ برای نما کاری ساختمان، کف و پله‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. سنگ دیوریت دارای رنگ بندی خاکستری، خاکستری تیره و خاکستری مایل به سبز است.

سنگ گنیس

سنگ گنیس جزء انواع سنگ ساختمانی است که برای روسازی و به عنوان سنگفرش استفاده می شود. این نوع سنگ با وزن مخصوص آن ۶۹/۲ در برابر خردشدگی مقاوم است.

 سنگ مصنوعی

سنگ مصنوعی جزء انواع سنگ های ساختمانی است که برای تزئینات و دکوراتیو ساختمان استفاده می‌شود. این نوع سنگ از ترکیب سنگ‌های طبیعی با مواد افزودنی دیگر به دست می‌آید. این افزودنی‌ها قابلیت اعمال وزن کم با ترکیب سنگ‌های طبیعی را داشته و نصب این سنگ‌های اونیکس با سهولت انجام می‌گیرد. معمولا پیمانکاران ساختمانی برای نمای داخلی ساختمان از سنگ مصنوعی استفاده می کنند. ترکیب این نوع سنگ با کناف بسیار جذاب است.

سنگ مصنوعی

از جمله ویژگی های سنگ مصنوعی می توان به مقاومت در برابر حرارت بالا، نفوذ رطوبت پایین و فرسایش کمتر و وزن پایین تر، تنوع در رنگ و قابلیت اجرایی متفاوت، قابلیت چسبندگی به دیوار و کف، مقاومت در برابر یخ زدگی در دمای ۵۰ درجه زیر صفر، مقاومت در برابر نور خورشید و تشعشعات خورشید اشاره کرد.

سنگ ازاره (تیشه)

آزاره نوعی سنگ است که در پایین دیواره‌ها  به کار می رود. این سنگ برای جلوگیری از نفوذ رطوبت به دیوارها استفاده می‌شود. نکته‌ای که در مورد این نوع سنگ وجود دارد آن است که در بعضی از موارد برای سنگ تیشه ای می توان از  انواع دیگر سنگ ها مثلاً مرمر تیشه ای نیز استفاده کرد.

سنگ آزاره

انواع سنگ ازاره شامل گرانیت، مرمر، تراورتن، سفالی، بتن، کریستال یا چینی می شود. یکی از انواع سنگ ساختمانی، سنگ کریستال یا چینی است. شاید فکر کنید این سنگ متعلق به کشور چین است، در حالی که اصلا اینگونه نیست. زمانی که به این سنگ ضربه می زنید، همان صدایی را می‌ شنوید که از ظروف چینی به گوش می رسد. برای همین اسم این سنگ را چینی گذاشتند.

سنگ کریستال یا چینی

سنگ کریستال یا چینی یکی از سنگ‌های آهکی دگرگون است. بلورهای ریز این سنگ در سطح سنگ قابل دیدن هستند. سختی سنگ به خاطر این است که کوارتز بیشتری در آن وجود دارد. ناخالصی در این سنگ‌ها باعث ایجاد رگه‌هایی با رنگ‌های خاکستری، خاکستری یا مشکی، سبز، صورتی یا قرمز، زرد است که جلوه‌ی زیبایی به سنگ می‌دهد. خود سنگ چینی اغلب سفید رنگ است. بلورهای روی این سنگ‌ها می‌توانند درشت یا خیلی کوچک باشند. یکی از مواردی که این سنگ را منحصر به فرد کرده این است که به دلیل روشنی و سطح صاف، محیط را بزرگ‌ تر نشان می‌دهد.

سنگ کریستال یا چینی

محل استفاده از سنگ‌های چینی در ساختمان

سنگ های چینی در محیط‌های کوچک کم نور، دیوارهای اتاق خواب، سنگ کف، سنگ نما، فضای بیرونی مورد استفاده قرار می گیردسنگ‌های چینی با بلورهای ریز را بیشتر برای مجسمه سازی، خلق آثار هنری و تزئینی مانند چهارچوب تابلو، گلدان، لیوان، زیر سیگاری‌های سنگی با شکوه و غیره بکار می برند.

سنگ کریستال یا چینی

سنگ گابرو

سنگ گابرو هم یکی دیگر از انواع سنگ ساختمانی است. این سنگ، نوعی سنگ آذرین درونی است که رنگ تیره و بافتی درشت دارد. رنگ این سنگ سبز، سیاه و خاکستری مایل به سبز است و زمانی که صیقل بخورد جلوه‌ای زیبا و دلنشین و بی نظیر را ایجاد می‌کند. مقاومت این سنگ در برابر هوازدگی بسیار بالا است و برای همین امر برای نما کاری و کف پوش بیشترین استفاده را دارد.

سنگ گابرو

این سنگ در صنعت ساختمان برای ساخت کابینت، کاشی کف، سنگ نما و سنگ‌های تزئینی بکار می رود. راهنمای خرید انواع سنگ تزئینی ساختمانی را بخوانید.

سنگ گابرو

سنگ مرمریت

مرمریت سنگی زیبا و بسیار جذاب است. بیشتر مواقع سنگ مرمریت را با سنگ مرمر اشتباه می‌گیرند یا بعضا این دو را یکی می‌دانند. در حالی که این دو سنگ با یکدیگر تفاوت دارند. یکی از تفاوت‌های بسیار مهم این است که سنگ مرمر از دگرگونی سنگ آهک به وجود می‌آید ولی مرمریت رسوبی است. این سنگ به سه دسته‌ی کریستال، سنگ چینی و سنگ ابری تقسیم می‌شود. تفاوت این دسته بندی در این است که سنگ چینی بافتی ریزدانه و بلورین دارد و دارای سه نوع سفید، چینی کریستال و چینی خاکستری است. مرمریت کریستال بافتی دانه درشت و بلورین دارد، و سنگ مرمریت ابری از نوارهای غیر موازی حاصل از تجمع کانی‌های روشن و تیره تشکیل شده اند.  

سنگ مرمیت

سنگ مرمریت جزء انواع سنگ ساختمانی است که در داخل ساختمان استفاده می‌شود. چرا؟ در واقع این سنگ‌ آهکی با وجود ناخالصی‌هایی که دارد، رنگ بندی‌های زیبایی از رنگ کرم تا خاکستری ایجاد می کند.

مواد تشکیل دهنده سنگ مرمریت، کربنات کلسیم است که می‌تواند با موادی چون کلسیت و دولومیت ترکیب شود. در سنگ‌های مرمریت کربنات منیزیم نیز دیده می‌شود. بنا به مواد تشکیل دهنده سنگ مرمریت به سه دسته تقسیم می‌شوند: مرمریت دولومیتی، مرمریت کلسیتی، منیزیم.

درون سنگ مرمریت رگه‌هایی وجود دارد که اکثرا از کوارتز، هماتیت، لیمونیت و پریت تشکیل شده اند و این رگه‌ها و درصدشان بر روی رنگ سنگ تاثیر دارد.

سنگ مرمریت

سنگ مرمریت مثل سنگ مرمر در صورت خالص بودن، سفید رنگ است. این سنگ خاصیت سایشی و خمشی خوبی دارد و از نظر وزنی جزء سنگ‌های سنگین به شمار می رود. همچنین تحمل زیادی در برابر حرارت و نور خورشید و تغییر دما دارد. اما چون خاصیت آهکی دارد در برابر باران تغییر رنگ و حالت و شکل ظاهر می‌دهد. به همین جهت  در داخل ساختمان کاربرد دارد. املاک سازان از این سنگ برای کف پوش، دیواره، پله و غیره استفاده می کنند.

سنگ مرمریت

سنگ کوارتزیت

سنگ کوارتزیت از انواع سنگ ساختمانی دگرگون و بسیار سخت است. این نوع سنگ در اثر فشار و گرمای بسیار زیاد در لایه‌های زیر زمین به وجود می‌آید. سنگ کوارتزیت سطحی زبر و سخت دارد که به شکل بلوری و در رنگ‌های قرمز، خاکستری و قهوه‌ای موجود است. سنگ کوارتزیت از نظر ظاهر شبیه مرمریت هستند ولی مقاومت آن شبیه گرانیت و حتی سخت تر است.

سنگ کوارتزیت

این نوع سنگ به علت مقاومت زیاد در برابر هوازدگی، برای پوشش دیوار، نماکاری ساختمان، مرمریت دیوارها، کفپوش‌ها و غیره مناسب است. کوارتزیت برای آشپزخانه، پذیرایی و سرویس بهداشتی نیز کاربرد دارد. سنگ کوارتزیت انواع مختلفی دارد که به آنها اشاره می‌کنیم:

 • سنگ شانگریلا

 • سنگ فیوژن

 • شنگ گایاگرین

 • سنگ بلک کازمیک

 • سنگ رومو امپریال

 • سنگ آزول ماکاباس

 • سنگ کلمبیا بلو

 • سنگ کریستال گلد

 • سنگ دزرت

سنگ تراورتن

سنگ تراورتن جزء انواع سنگ ساختمانی است که هم در نماکاری و هم در دکوراسیون داخلی کاربرد دارد. این سنگ در دو نوع استالاکتیت و استالاگمیت هستند. تراورتن نوعی سنگ رسوبی است که از کلسیت کریستال ساخته شده است و رنگ‌های کرم، سفید و خاکستری دارد.این سنگ دارای طراحی ابروبادی و موج دار است و حالت نورانی دارد.

سنگ تراورتن

سنگ تراورتن خاصیت صیقل پذیری بالا و برش کاری دارد که باعث خاصیت درخشندگی آن نیز می شود. این سنگ برای نماهای حجمی بسیار مناسب است.   

سنگ تراورتن بیشترین کاربرد را در نماکاری ساختمان، مخصوصا نمای بیرون ساختمان دارد. در واقع وجود تخلخل در این سنگ باعث مقاومت بالای آن در برابر عواملی مانند انبساط، یخ زدگی، انقباض، گرما و غیره می شود.این سنگ برای کف پوش نیز به کار می رود، چون از سر خوردن جلوگیری می‌کند.

سنگ تراورتن در مقایسه با سنگ گرانیت قیمت مناسب تری دارد و استفاده از آن بسیار رایج تر است.

سنگ گرانیت

سنگ گرانیت یکی از معروف ترین سنگ‌های ساختمانی آذرین (آتشفشانی) است. این سنگ تشکیل شده از کوارتز، میکا، فلدسپار است که به آنها دانه‌های معدنی نیز می‌گویند. این دانه‌ها در سنگ‌های گرانیتی درشت بوده و با چشم غیر مسلح نیز دیده می‌شوند. این سنگ در لایه‌های زیرین زمین با فشار زیاد تشکیل می‌شود و بنابراین استحکام بالایی دارد و در برابر هوازدگی بسیار مقاوم است. در فصل سرما به سادگی هوای سرد را از خود عبور نمی‌دهد و یخ نمی‌زند. در مکان‌های سردسیر می‌توان به عنوان نمای بیرون ساختمان از آن استفاده کرد. در مقابل آلودگی‌های جوی مقاومت بالایی دارد. قیمت مناسب و تنوع رنگ‌ها باعث محبوبیت این سنگ شده است. سنگ گرانیت از رنگ‌های طوسی و خاکستری و سیاه تا صورتی، آبی، سبز و مخلوطی از این رنگ ها در بازار وجود دارد.

سنگ گرانیت

سنگ گرانیت به چند گروه گابرو، گرانودیوریت، لابرادوریت، برخی سینیت‌ها، گنایس‌ها، شیست‌ها، آمفیبولیت شیست‌ها، بازالت‌ها، آندزیت‌ها تقسیم می شود. از دید تجاری علاوه بر موارد ذکر شده، می توان به سنگ‌ گرانیت گنایس نیز اشاره کرد.

سنگ گرانیت غیر از نمای خارجی ساختمان برای روی کابینت‌ها، اُپن آشپزخانه‌ها، تزئینات داخلی مثل فضای داخلی شومینه (به علت مقاومت در برابر حرارت)، دیواره‌ها، مجسمه سازی، کفپوش، سنگ فرش، پله (محل رفت آمد زیاد به علت مقاومت بالا)، دیواره و کف سرویس بهداشتی و حمام قابل استفاده است.

سنگ گرانیت

سنگ مرمر

سنگ مرمر یا سنگ اونیکس جزء انواع سنگ ساختمانی آهکی معروف است که ظاهر زیبایی دارد. این سنگ در لایه‌های زیرین زمین فشار و حرارت زیادی را تحمل کرده است. کانی اصلی این سنگ کلسیت بوده و ممکن است درون آن ناخالصی‌هایی وجود داشته باشد. سنگ مرمر رنگ‌های مختلفی به خود می‌گیرد و جلوه‌های زیبایی پدید می‌آورد.

سنگ مرمر قابلیت صیقل پذیری و برش دارد. رنگ‌هایی که بعد از صیقل از خود نمایش می‌دهد، بسیار زیبا و دلنشین است. سنگ مرمر جزء مقاوم ترین سنگ‌های موجود در طبیعت است. از آنجایی که این سنگ زیبایی بسیار زیادی دارد، علاوه بر ساختمان در موارد دیگر مثل مجسمه سازی و موارد تزئینی و امثال این موارد گران قیمت نیز استفاده می‌شود.

سنگ مرمر

سنگ مرمر مقاومت بالایی در برابر نفوذ آب، حرارت، فشار، خراش، مواد شیمیایی و غیره دارد. این سنگ در برابر نورخورشید و باران تغییر رنگ نمی‌دهد. به جرأت می‌توان گفت مرمر تنها سنگی است که می توان در تمام بخش‌های ساختمان از آن استفاده کرد. به طور مثال به راحتی می‌توان در راه پله نیز آن را استفاده کرد، چون در برابر فشار و خراش بسیار مقاوم است. همچنین از آن در سرویس بهداشتی و حمام و مکان‌های مرطوب استفاده می شود. چرا که قدرت جذب رطوبت بسیار پایینی دارد. حتی گاهی در قسمت‌های روباز ساختمان بکار می رود.

سنگ مرمر

یکی از خاصیت‌های اعجاز انگیز مرمر عبور دادن نور خورشید از خود است. یعنی اگر نور به سنگ مرمر بتابد (با توجه به ساختار داخلی) از سنگ عبور کرده و بعد دوباره به محیط بر می‌گردد. به همین دلیل در جایی که سنگ مرمر کار شده باشد فضای درخشان‌ تری ایجاد می شود.

رنگ سنگ مرمر در طبیعت مختلف است اما سنگ اونیکس خالص سفید است و هیچ رگه‌ای در آن وجود ندارد. سنگ مرمرهایی با رنگ قرمز، زرد، سفید، خاکستری، ارغوانی، آبی، نارنجی، صورتی، سبز، بژ نیز هستند که رگه‌هایی در آن‌ها وجود دارد و حالت ابرو بادی موجود در آن، زیبایی بی نظیری را به این سنگ بخشیده است. لذا از آن بیشتر برای تولید موارد تزئینی استفاده می‌شود و قیمت بالایی هم دارند.

سنگ مرمر صورتی

سنگ آهک

سنگ آهک یک نوع سنگ رسوبی از جنس آهک (کربنات کلسیم) است. این سنگ در رنگ های مختلف قهوه‌ای، زرد و خاکستری تیره وجود دارد. غیر از ساختمان سازی در کوره‌های بلند برای سفید کنندگی و برنزه سازی نیز از سنگ آهک استفاده می‌شود. این سنگ نرم و به راحتی قابل استفاده است. مقاومت و فشار این نوع سنگ ساختمانی حدود ۵۵ مگاپاسکال است. کاربرد این سنگ در ساختمان برای زیر سازی کف ساختمان (تولید آهک و سیمان) و همچنان برای سقف است.

سنگ آهکی

سنگ صابونی

سنگ صابونی یکی از انواع سنگ ساختمانی است که معمولا از کلریت، میکاها، آمفیول‌ها، کربنات‌ها، دیگرکانی‌ها تشکیل می‌شوند. این نوع سنگ چون عمدتاً از تالک تشکیل شده است، نسبت به سنگ‌های دیگر بسیار نرم تر است. نام این سنگ از لمس صابونی و نرمی آن نشأت گرفته است. این سنگ در انواع رنگ خاکستری، مایل به آبی و سبز قهوه‌ای وجود دارد. معمولا از سنگ صابونی برای کنده کاری جهت ایجاد تندیس نیز استفاده می شود. نامتخلخل بودن، غیر جاذب بودن، هدایت الکتریکی پائین، مقاومت حرارتی، ظرفیت گرمایی ویژه بالا، مقاومت در برابر اسیدها و بازها از دیگر خصوصیات این نوع سنگ به شمار می روند.

سنگ صابونی غیر از موارد ساختمانی کاربرد های دیگری از جمله روکش‌های کابینت آشپزخانه و آزمایشگاه‌ها، دیگ‌ها و تخته‌های پخت و پز، کاسه‌ها و بشقاب‌ها، سنگ قبر، پنل‌های الکتریکی، کنده کاری تزئینی و تندیس‌ها، کف و جداره شومینه، بخاری‌های چوب سوز، کاشی دیوار و کف، سنگ نمای ساختمان‌ها، گرم کننده تخت خواب، مداد‌های نشانه گذاری، قالب‌های ریخته گری فلزی نیز دارد.

سنگ صابونی

سنگ گیوتن

سنگ گیوتین جزع انواع سنگ ساختمانی است که هم در داخل ساختمان و هم در نمای بیرونی استفاده می‌شود. این سنگ‌ها که در ابعاد مشخص برش می‌خورند، به سنگ قیچی نیز معروف هستند. این سنگ‌ها از قطعات پروفیل شکل سنگ‌های نای تراونیکس، مرمریت و تراورتن تولید می‌شوند. سنگ گیوتین دارای رنگ‌های متنوع و طرح‌های زیبایی است. زمانی که این سنگ ها ملات ریزی و روی یکدیگر چسبانده می‌شوند، جذابیت زیادی تولید می‌کند. این سنگ‌ها که به صورت مکعب مستطیل تولید می‌شوند را می‌توان هم با چسب و هم با ملات چسباند.

استفاده از این سنگ بر هر دیواری متفاوت است. بر روی بعضی دیواره‌ها با استفاده از ملات و بعضی دیگر با استفاده از چسب، نصب می شوند و در کل نصب این نوع سنگ کار ساده ای است. این سنگ در برابر یخ زدگی، آتش سوزی و سایش مقاومت بالایی دارد و به راحتی خراب نخواهد شد. نصب آن باید خیلی آرام و ظریف انجام شو. چرا که گرد و خاک را فوراً به خود جذب می کند.

از انواع سنگ گیوتین می توان به نوع شکلاتی، گردویی یا تنه درختی، جوشقان زرد، گیوتین قرمز، گیوتین تراونیکس، گیوتین کریستال، گیوتین مشکی، گیوتین سفید، گیوتین مرمر سبز و غیره اشاره کرد.

سنگ گیوتن

سنگ اسلب طبیعی

سنگ اسلب یا (slab) در زبان لاتین به معنای لوح و ورق است. در واقع سنگ اسلب برش بزرگی از سنگ است که طول و عرض بزرگ تری نسبت به سنگ‌های تایل استفاده شده در نما، دیوار، کف و یا راه پله دارد. صفت مشخصه این نوع سنگ ترکیب معدنی تشکیل دهنده آن است. این سنگ جزء انواع سنگ ساختمانی است که هیچ ضرری برای سلامتی ندارد. به همین دلیل به راحتی می‌توان از آن در تمام نقاط ساختمان مثل آشپزخانه استفاده کرد و نیازی به پوشش های شیمیایی و اشباع کننده ندارد. در ضمن هنگام آتش سوزی نیز هیچ موادی از خود بروز نمی‌دهد. یک تکه بودن سنگ اسلب و داشتن رگه‌های طبیعی و رنگ‌های متنوع طبیعی در آن جلوه‌ی بسیار زیبا و دلنشینی ایجاد می‌کند.

انواع سنگ اسلب

انواع سنگ اسلب

این سنگ در دیواره‌ها، نماهای داخلی، کف پوش‌ها، پله‌ها، اُپن آشپزخانه، روکش کابینت و غیره کاربرد دارد. نوع برش سنگ اسلب به روش نوین بوده که نسبت به روش‌های قدیمی مزیت‌های بیشتری دارد. در طی مراحل فرآوری سنگ بعد از اپکسی کاری،پشت سنگ تورهایی می‌چسبانند تا محکم و مقاوم سازی شود و امکان شکنندگی‌ و خرد شدن پایین بیاید. از انواع سنگ اسلب می توان به اسلب مرمر، اسلب مرمریت، اسلب چینی، اسلب تراورتن، اسلب گرانیت اشاره کرد.

انواع سنگ اسلب

سنگ لوکس طلاکاری

چند سالی است که رقابت‌های صادرات و واردات سنگ در کشور‌های مختلف زیاد شده است. هر روز سنگ‌های جدید با طرح‌های مختلف و بعضاً دلخواه تولید می‌شوند. سنگ‌های لوکس طلاکاری جزء انواع سنگ ساختمانی است که به صورت سفارشی و یا رقابتی ساخته می‌شوند. در واقع سنگ‌هایی با روکش طلا یا طلاکوب شده برای زیبا سازی، شخصی سازی، رقابت و غیره تولید می‌شوند.

سنگ با روکش طلا

سنگ آگات عقیق

اسم این سنگ از رودخانه‌ای به نام آگات در شبه جزیره سیسیل گرفته شده است. سنگ آگات عقیق در کشورهای مختلف، از تجمع سیلیس‌ آب‌های زیر زمینی در حفره‌های سنگ‌های آذرین تشکیل می‌شوند. این سنگ یکی از قدیمی ترین سنگ‌های ساختمانی است و جزء سنگ‌های نیمه قیمتی به شمار می رود. سنگ عقیق در رنگ‌ های مختلف خاکستری، قهوه‌ای، قرمز، سبز، صورتی، آبی شفاف و زرد وجود دارد.

سنگ آگات عقیق

سنگ اشکال سنگی واترجت

در قسمت سنگ‌های طلاکاری گفته شد که امروزه بحث رقابت شدید وجود دارد. واترجت یکی از سنگ‌هایی است که جدیداً با استفاده از دستگاه‌های جدید و تکنولوژی‌های جدید، ماشین آلات برش با آب استفاده می‌شود و طرح‌هایی بر روی آن نقش می‌اندازد. این نقش‌ها عبارتند از الگو‌های تزیینی سنگ‌های ساختمانی، ساخت پلاک و حروف فلزی یا سنگی، برش قطعات تزیینی سرامیک و غیره. این نوع سنگ‌ها را بیشتر در کف ساختمان و سازه‌ها برای طرح دار کردن زمین استفاده می کنند.

سنگ واترجت یا اشکال سنگی

سنگ لایم استون

سنگ لایم استون یکی از انواع سنگ ساختمانی آهکی و رسوبی است و فقط باید در داخل ساختمان استفاده شود. این سنگ رسوبی، آب را به خود جذب می‌کند. البته با تکنولوژی‌های جدید و همچنین نانو‌ به سادگی می‌توان آنها را ضد آب کرد. این نوع سنگ نسبت به بعضی از سنگ‌هایی که در بالا توضیح داده شد، وزن کمتری دارند. معمولاً رنگ‌ این نوع سنگ، روشن است.

سنگ لایم استون

سنگ لایم استون

سنگ تراونیکس

سنگ تراونیکس یکی از انواع سنگ ساختمانی است که هم می توان در داخل ساختمان و هم در خارج از ساختمان استفاده کرد. این سنگ با زیبایی منحصر به فرد، از ترکیب سنگ تراورتن و سنگ انیکس مرمر تشکیل شده است و کانی‌هایی مانند آراگونیت، کلسیت و کربنات آهن در آن وجود دارد.

سنگ تراونیکس

نحوه‌ ساخته شدن سنگ تراونیکس

زمانی که آتشفشان شروع به فعالیت می‌کند و مواد آتشفشانی از داخل آتشفشان فوران می‌کنند، مواد مذاب بر روی زمین پخش می‌شوند و در گذر زمان دچار فرسایش می‌شوند. این مواد توسط آب دریا و یا رودخانه‌ها به مکان‌های مختلف انتقال پیدا کرده و رسوب می‌کنند.

این لایه‌ها بر روی هم قرار گرفته و با ساختاری متفاوت تحت فشار بر روی یکدیگر قرار می‌گیرند و این حالت باعث می‌شود بافت سنگی به خود بگیرند. سنگ‌های حاصل از این فرایند را رسوبی می‌گویند.

این سنگ تحت تاثیر فشار درون زمین و بیرون زمین، آب و چشمه‌های آب گرم قرار می‌گیرد، دگرگون می‌شود و بافت‌های آن به شکل بلوری تغییر پیدا می‌کند. سنگ تراورتن که سنگ رسوبی است، در اثر دگرگونی به سنگ مرمر تبدیل می‌شود. نکته‌ای که در مورد شکل گیری این سنگ وجود دارد آن است که فشار و دمای بالا همراه با مدت زمان طولانی برای ایجاد ساختار این سنگ نیاز است.

گاهی ممکن است سنگ تراورتن شرایط لازم برای تبدیل شدن به مرمر را نداشته باشد و یا قبل از اتمام فرایند دگرگونی از زمین استخراج شود. در نتیجه محصول بدست آمده از سنگ تراورتن که بخشی از بافت آن به بلور‌های سنگ مرمر تبدیل شده و هیچ ویژگی از سنگ تراورتن و مرمر را ندارد، همان ترونیکس است.

این سنگ را می‌توان در مصارف مختلف از نمای بیرون ساختمان تا نمای داخلی، کف پوش، پله‌ ها و غیره استفاده کرد.

انواع سنگ تراونیکس

انواع سنگ تراونیکس

 • سنگ تراونیکس جنگلی: دارای زمینه‌ی قهوه‌ای و بافتی تیره و روشن است.

 • سنگ تراونیکس کارمانیا: دارای تمی قهوه‌ای است و در بافت آن رنگ هایی همچون سفید و خاکستری وجود دارد.

 • سنگ تراونیکس چوبی: همان طور که از نام این سنگ مشخص است، بافتی مشابه چوب با قابلیت عبور نور دارد.

 • سنگ تراونیکس یزد: یکی از مهم ترین انواع تراونیکس در ایران است و دارای تم رنگی کرم مایل به زرد است.

کاربرد سنگ در صنعت ساختمان

همانطور که می دانید، سنگ یکی از پر کاربرد ترین انواع مصالح ساختمانی به شمار می رود. انواع سنگ ساختمانی دارای قابلیت های منحصر به فردی هستند و همین مسئله آن را از سایر مصالح ساختمانی متمایز می سازد. از انواع سنگ های ساختمانی برای پوشش دیوار داخلی سازه، نماکاری، زیرسازی جاده ها، دیوار و شالوده، کف سازی و تزئینات مختلف استفاده می شود. در این مقاله به انواع سنگ ها و کاربرد آن ها اشاره کردیم. اما در این بخش به طور جداگانه به کاربرد سنگ در صنعت ساختمان خواهیم پرداخت.

پلکان و کف ساختمان

سنگ ساختمانی که در پلکان و کف سازی استفاده می شود، معمولا در معرض ضربه و سایش قرار دارد. در نتیجه باید سنگی با مقاومت سایشی و ضربه ای بالا برای ساخت پلکان و کف بکار رود. از طرف دیگر، سنگ کف باید قابل برش در یک جهت باشد. سنگ های رسوبی و دگرگون، این مزایا را دارند و به همین دلیل اغلب در کف سازی مورد استفاده قرار می گیرند. 

علاوه بر این، سنگ کف و پلکان معمولا در معرض آلودگی قرار دارد. بنابراین باید از سنگی با تخلخل پایین استفاده شود تا هنگام شست و شو با مواد اسیدی و قلیایی آسیب نبیند. انواع سنگ های مرمریت و گرانیت از جمله سنگ های مناسب برای کف و پلکان به شمار می روند.

نمای ساختمان

یکی دیگر از کاربرد های انواع سنگ، نماکاری است. معمولا برای نمای ساختمان از سنگ های مقاوم و با دوام استفاده می شود تا در برابر شرایط محیطی مختلف آسیب نبیند. در واقع عواملی مانند تابش نور خورشید، یخبندان، گرد و غبار، باران های اسیدی و آلودگی هوا می تواند به مرور زمان بر مقاومت سنگ نما تاثیر بگذارد. بهترین انتخاب برای سنگ نما، انواع سنگ تراورتن است. در بالا به معرفی انواع سنگ نما با عکس پرداختیم.

دیوار و شالوده

معمولا سنگ های مورد استفاده در دیوار و شالوده بنا، به صورت نامنظم چیده می شوند. به همین دلیل معمولا سنگ های موجود در منطقه برای ساخت دیوار و شالوده به کار می رود و از تکه های ریز برای پر کردن فاصله بین آن ها استفاده می شود. سنگ های متخلخل، سنگ های لایه لایه و سنگ هایی که قابلیت انحلال بالایی دارند، برای ساخت دیوار و شالوده مناسب نیستند. در عوض باید از سنگ های سخت با مقاومت فشاری بالا استفاده نمود. بهترین گزینه برای ساخت دیوار و شالوده، ماسه سنگ ها و سنگ های آهک دولومیتی هستند.

پوشش دیوارهای داخلی ساختمان

به کار بردن سنگ در دیوارهای داخلی ساختمان، بسیار پر طرفدار است. معمولا از انواع سنگ برای پوشش دیوارهای داخلی حمام و سرویس بهداشتی، آشپزخانه، مکان های اداری، فروشگاه ها و غیره استفاده می شود. از جمله ویژگی های سنگ دیوارهای داخلی بنا می توان به ظاهر زیبا و تخلخل پایین اشاره کرد. 

پشت بام

در برخی موارد، شاهد استفاده از انواع ساختمانی برای پوشش پشت بام ها هستیم. سنگ هایی که برای پوشش پشت بام مناسب هستند، باید از وزن کم، تخلخل پایین و مقاومت خمشی بالا برخوردار باشند. علاوه بر آن، باید بتوان این نوع سنگ ها را به لایه های مسطح و نازک تقسیم کرد. از جمله سنگ های مناسب برای پشت بام می توان به شیست های کلریتی و میکاشیست اشاره کرد. 

تزئینات ساختمان

معمولا برای تزئینات داخلی ساختمان از سنگ هایی با ظاهر زیبا و منحصر به فرد و همچنین مقاومت خمشی و کششی بالا، استفاده می شود. این نوع سنگ ها برای قاب در و پنجره، دیوار شومینه و ستون ها کاربرد دارند. بهترین انتخاب برای تزئینات داخلی، سنگ های آنتیک هستند.

جمع بندی

سنگ یکی از انواع مصالح ساختمانی است که امروزه انواع مختلف و کاربردهای متفاوتی دارد. انواع سنگ های ساختمانی به سه دسته سنگ برای محوطه سازی، سنگ برای نمای خارجی، سنگ برای نمای داخلی تقسیم بندی می شوند. هر کدام از این نوع دسته بندی نیز به بخش های مختلفی تقسیم می شوند. در مقاله انواع سنگ های ساختمانی در مجله املاک داران به تمامی این موارد اشاره شده است. سنگ علاوه بر استحکام بالا، دوام و عایق بودن، به داخل و خارج ساختمان زیبایی خاصی می بخشد و باعث افزایش قیمت ساختمان نیز می شود. 

گروه تحریریه املاک داران

هدف گروه تحریریه املاک داران همه سوالات شما را در حوزه املاک و ساخت و ساز پاسخگو باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا