پروفیل چوبی چیست و چه کاربردی دارد ؟

آنچه در این مقاله می خوانید:

پروفیل چوبی جزو پر کاربردترین محصولاتی است که امروزه افراد در زمینه های مختلف از آن استفاده می کنند. بیشترین کاربرد این محصول در ساخت و ساز و دکوراسیون است. این متریال هم در گذشته و هم الان طرفداران زیادی داشته است. همین باعث شده تا بیشتر پیمانکاران و انبوه سازان آن را در کارهای مربوط به سازه بهره ببرند.

پروفیل چوبی کاربردهای متفاوتی دارد و فقط برای طراحی سازه و ساخت آن مورد استفاده قرار نمی گیرد. مثلا از برخی پروفیل ها فقط برای فضای داخلی استفاده می کنند و برخی دیگر فقط برای فضای باز مناسب هستند. البته باید توجه داشت که پروفیل ها انواع مختلف دارند و برای پروژه های مختلفی مورد استفاده قرار می گیرند. اما اینکه کدام پروفیل را انتخاب کنید بستگی به نوع پروژه شما دارد.

با این حال که پروفیل چوبی جزو متریال های با کیفیت است، اما به هر حال قبل از خرید آن نیاز دارید که با تمامی اطلاعات ریز و درشت آن آشنا شوید. پس برای کسب اطلاعات بیشتر در ادامه مجله املاک داران همراه ما باشید.

پروفیل چوبی

معرفی بهترین نوع پروفیل چوبی

وجود پروفیل چوبی یکی از ضروری ترین نیازهای ساخت و ساز است. البته فرقی نمی کند بخواهید کار ساخت و ساز انجام دهید یا طراحی دکوراسیون در هر صورت وجود این متریال امر ضروری و مهم است. اما هنگام انتخاب باید به کاربری پروفیل توجه کنید. مثلا اگر به دنبال تهیه متریال برای محیط بیرون هستید باید نوعی را انتخاب کنید که هم با محیط سازگار و هم مقاوم باشد. یعنی به مرور زمان آسیب نبیند و در مجاورت هوا از بین نرود. ضمن اینکه دچار تغییراتی چون پوسیدگی، ترک خوردگی، شکستگی و رنگ پریدگی نشود.

بنابراین برای محیط های بیرون و فضای باز بهترین نوع پروفیل چوبی، چوب پلاست است. چوب پلاست مختص فضای باز است و می توانید آن را برای محیط های باز جایگزین چوب طبیعی کنید. چوب پلاست را برای هر مکانی نظیر رستوران، کافه و مراکز تجاری، فضای بسته می توان استفاده کرد.

رایج ترین کاربرد پروفیل چوبی

در واقع پروفیل چوبی یک نوع متریال همه کاره است و می توان برای کارهای مختلفی استفاده کرد. اما یکی از اصلی ترین دلایل استفاده از این متریال در روف گاردن است. یعنی می توان از صفر تا صد بام سبز را با چوب پلاست دکوراسیون کرد. البته با این حال در محوطه سازی یا لنداسکیپ هم کاربرد دارد. استحکام و دوام بالا این متریال باعث شده است که بتوان آن را در هر فضایی مورد استفاده قرار داد.

اما اگر بخواهیم در مورد کاربرد پروفیل چوبی کامل تر توضیح دهیم باید گفت که فقط در موارد اصلی کاربرد ندارد. بلکه در مجموع برای محوطه سازی و روف گاردن هم مورد استفاده قرار می گیرد. علاوه بر این، این متریال به تنهایی هم قابل اجرا است. مثلا در نما چوبی، نرده چوبی، کفپوش چوبی، سقف کاذب چوبی و سازه و مبلمان چوبی استفاده می شوند.

همانطور که می دانید چند منظوره بودن این محصول باعث شده است که بتوان آن را در ساخت اجزای بسیاری استفاده کرد. حتی در ساخت عناصر هم مورد استفاده قرار می گیرند. مثلا در ساخت فلاورباکس، نیمکت چوبی و آتشدان چوبی از پروفیل چوبی استفاده می شود.

پروفیل چوبی

نحوه تولید پروفیل چوبی

امروزه منابع طبیعی بیش از حد استاندارد توسط انسان ها برای تهیه منابع چوبی استفاده می شوند. در نتیجه تغییرات اکولوژیکی بزرگی در جهان ایجاد شده است. اما خوشبختانه تا به امروز تقریبا همه کشورها در تلاش برای حفاظت از منابع طبیعی و کاهش استفاده از آن ها هستند.

جالب است بدانید که پروفیل های چوبی جزو منابع قابل بازیافت هستند. پس اکنون مهم ترین مسئله چگونگی بازیافت آن ها است؟ در واقع وجود دستگاه های اکسترودینگ پروفیل کامپوزیت چوب پلاستیک می تواند موجب تولید پروفیل چوبی شود. در نهایت با استفاده از این دستگاه و تولید این محصول می توان کمترین آسیب را به محیط زیست وارد کرد. از ویژگی های بارز دستگاه اسکترود می توان به قالب گیری آن اشاره کرد. چرا که با توجه به نیاز مشتری محصولات متنوع با ابعاد و سطح مقاطع مختلف تولید می شود.

جالب است بدانید که مواد اولیه چوب پلاست که نوعی از پروفیل چوبی است از تراشه و دانه های چوب به وجود می آید. ضمن اینکه دارای ویژگی هایی چون ضد رطوبت، ضد خوردگی، مقاوم در برابر حشرات، عدم تغییر شکل وغیره است. جالب تر اینکه این محصول هیچ گونه فرمالدئیدی را آزاد نمی کند حتی آلودگی های بنزن و فرمالدئید را برطرف می کند.

بهترین ویژگی های پروفیل چوبی

یکی از ویژگی های پروفیل چوبی که الان با آن آشنا شدیم ویژگی بازیافت بودن آن است که باعث کاهش مصرف منابع چوبی می شود. این ویژگی آن ها یکی از دلایل جایگزین کردن چوب پلاست با محصولات چوبی طبیعی است. در کنار این موضوع، این محصولات را می توان به راحتی نصب کرد. همچنین نیاز به نگهداری ندارند و از ویژگی های مقاومت بالا و عدم تغییر برخوردار هستند.

با استفاده از بقایای پلاستیک یا پلاستیک های مرغوب و آرد چوب یا همان تراشه و دانه های چوب، پر کننده های معدنی می توان الیاف گیاهی کامپوزیت ایجاد کرد که توسط آن پروفیل چوبی به دست آید. بنابراین باید آن را جایگزین خوبی برای محصولات چوبی دانست. ترکیب و شرایط تولید این متریال تا حد زیادی بر تولید محصول نهایی تاثیر دارد.

وجود عواملی همچون، چگالی، اندازه ذرات، میزان رطوبت در ماده مورد پردازش در اکسترودها خیلی مهم است. چون به این صورت زمان ماندگاری پلاستیک ها در داخل تجهیزات کاهش می یابد. از طرف دیگر اگر اندازه تغذیه ثابت حفظ شود و از گاز زدایی و همگن سازی جلوگیری شود، این پروفیل چوب پلاستیک خواص فیزیکی و مکانیکی متفاوتی نسبت به چوب طبیعی پیدا می کند.

در کل پروفیل چوبی در کشورهای پیشرفته یکی از محصولات اصلی و کاربردی محسوب می شود که دوستدار محیط زیست است و طرفداران زیادی دارد. اما توجه داشته باشید که قبل از خرید این محصول حتما راهنمای خرید آن را مطالعه کنید یا با مشاور متخصص مشورت کنید.

پروفیل چوبی

چه نکاتی را در انتخاب پروفیل چوبی باید رعایت کنیم؟

یکی از مهم ترین نکاتی که در زمان انتخاب نمایه برای پروفیل چوبی باید رعایت کنید، ظاهری است که می خواهید به دست آورید. آیا قصد دارید فاصله های کمی بین تخته یا یک شیار وجود داشته باشد؟ آیا قصد دارید چوب را رنگ آمیزی کنید یا یک محصول از قبل رنگ شده می خواهید؟ جالب است بدانید که پروفیل های چوبی گزینه های قابل انتقال دارند که می توان آن ها را همچون چوب های مجدد در نظر گرفت. پروفیل های چوبی با قابلیت انتقال در انواع و اقسام مختلف و برای انتقال به سطوح دیگر است. پروفیل های آستانه به منظور استفاده برای طبقات بزرگ تولید شده اند که باید تقسیم شوند که حرکت طبیعی را امکان پذیر کنند.

از آن جایی که پروفیل چوبی دارای جدیدترین فناوری ها است، پس می توان آن را برای مکان های مختلف مورد استفاده قرار دارد. از طرف دیگر این متریال برای کسانی که برایشان ظاهر درب خانه اهمیت دارد مناسب است. ضمن اینکه وقتی به پروفیل های چوبی نگاه می کنید قطعا اولین چیزی که به ذهنتان می رسد دوام و کیفیت آن است‌. روی محصولات پروفیل چوبی روکش چوبی وجود دارد که به آن ها خاصیت ضد لکه و ماندگاری می بخشد.

معرفی انواع و قیمت پروفیل چوبی

پروفیل های چوبی محصولاتی با ظاهر و مزایای عالی هستند که توسط چندین کشور مورد استفاده قرار می گیرند. افرادی که برای طراحی داخلی و خارجی خانه از محصولات چوبی استفاده می کنند با انواع متفاوتی از آن ها رو به رو هستند‌. زیرا این متریال انواع مختلفی دارد که در دوام و رنگ با هم متفاوت هستند و با قیمت گوناگونی به مردم عرضه می شوند.

این در حالی است که خیلی از شرکت ها محصولات چوبی را با روکش چوبی عرضه می کنند تا دوام و کیفیت بالا داشته باشند. از آن جایی که این روکش ها از طریق دستگاه ها ایجاد می شوند، بدون عیب و ایراد به مشتری عرضه می شوند. اما اطلاع از قیمت پروفیل چوبی با توجه به وجود تفاوت هایی بین پروفیل های چوبی  کمی سخت است. در کنار وجود این تفاوت ها، چون مقدار نیرو کار و مواد هر کدام مختلف است پس هزینه ها هم ‌گوناگون است.

یکی دیگر از عوامل تاثیر گذار بر قیمت پروفیل چوبی ویژگی مکانی است که عملیات مونتاژ را انجام می دهد. یعنی قیمت ها در منطقه ای که قرار است سازه در سطوح هموار ساخته شود کمتر است. همچنین قیمت محصولاتی که خشن هستند کمی بیشتر است.

پروفیل چوبی

سخن پایانی

پروفیل چوبی برای ساخت انواع خانه پیش ساخته مورد استفاده قرار می گیرد که در اندازه های مختلف و کاملا قابل حمل تولید می شوند. خیلی از افراد برای اینکه باغ یا ویلای شیکی داشته باشند از دیزاین های چوبی استفاده می کنند. چون پروفیل های چوبی اولا قیمت مناسب دارند و دوما با کیفیت و زیبا هستند. بنابراین خیلی از افراد برای ساخت و ساز این متریال را انتخاب می کنند.