راهنمای خرید دوش و وان حمام!

آنچه در این مقاله می خوانید:

چقدر با انواع دوش و یا وان های حمام آشنایی دارید؟ آیا تجربه خرید این تجهیزات را دارید؟ این روزها افراد بسیار زیادی از این تجهیزات استفاده می کنند. همین امر موجب شده تا به‌ عنوان یکی از ملزومات حمام ها شناخته شوند. دوش ها و وان های حمام شرایط را برای شما فراهم می سازند تا یک استحمام راحت و آرام‌بخش را تجربه کنید. در ادامه این نوشته به بررسی دقیق کاربردها و انواع دوش ها و وان های حمام خواهیم پرداخت. با ما همراه باشید.

اهمیت دوش و وان حمام

همه ما با دوش ها و وان های حمام آشنایی داریم و می دانیم که به‌ عنوان یکی از وسایل و تجهیزات کاربردی حمام شناخته می شوند. این روزها عموم مردم استفاده بسیار زیادی از این تجهیزات دارند و این نشان از محبوبیت آن ها دارد. همین امر موجب شده تا مدل ها و طراحی های مختلفی از دوش و وان های حمام به بازار عرضه شوند. توجه به طراحی حمام این امکان را به شما عزیزان می دهد تا این تجهیزات را با بالاترین کیفیت و عملکرد خریداری کرده و از آن ها نیز به بهترین شکل ممکن استفاده کنید.

این تجهیزات دارای ساختار خاصی هستند و همین ساختار و جزئیات موجب شده تا بتوانند نیازمندی های شما را فراهم سازند. در انتخاب دوش حمام و یا وان های حمام بایستی نکات کلیدی بسیار مهمی را رعایت کرد تا در نهایت بتوانید خریدی بهتر را تجربه کنید. باتوجه‌به نیازی که در حال حاضر برای خرید این تجهیزات وجود دارد می توان شاهد تنوع بالایی برای آن ها بود. هرکدام از این مدل ها ویژگی های خاص خود را دارند و با استفاده از مواد و متریال متفاوتی تولید شده اند.

دوش و وان حمام

انواع وان حمام و ویژگی های هر کدام

در این بخش از نوشتار خود قصد داریم تا به بررسی انواع وان حمام پرداخته و در این راستا اطلاعات مفیدی را در اختیار شما عزیزان قرار دهیم. همان گونه که می دانید برای نصب وان فضای کمتری در اختیار شما قرار دارد؛ بنابراین بایستی بهترین استفاده را از فضای موجود داشته باشید. در گام اول بررسی کنید که قصد استفاده از وان را برای چه محیطی دارید. به ‌طور کلی انواع وان های حمام شامل موارد زیر می شوند که آشنایی با ویژگی های آن برای خرید بسیار مهم است.

وان شاه ‌نشین

در ساختار این دسته از وان ها علاوه بر وان می توان دوش های حمام را نیز دید که این نشان از ترکیبی بودن این مدل از وان های حمام است. نکته ای که بایستی بدانید این است که در میان مدل های مختلف وان ها، این مدل رواج بسیار بالاتری داشته و ساختار ساده ای نیز دارد. برای قراردادن وان های حمام شاه نشین لازم است حتما یک محفظه سه دیواری در اختیار داشته باشید. این یکی از مهم ترین ویژگی های وان شاه نشین است؛ چراکه امکان استفاده بهینه از فضا را به شما می دهد.

چنین شرایطی موجب شده تا وان حمام شاه‌ نشین به‌ عنوان یک انتخاب عالی قلمداد شود. اگر بخواهیم اشاره ای اجمالی به‌ اندازه این وان ها داشته باشیم می توان گفت طول آن ها در حالت استاندارد 60 اینچ است؛ اما در اندازه های دیگری نیز تولید و به بازار عرضه می شوند. شما می توانید باتوجه‌ به فضا و نیاز خود این مدل از وان های حمام را در اندازه های 53 تا 72 اینچ نیز خریداری کنید.

وان های حمام قطره ای

این دسته از وان های حمام در طراحی های مختلفی تولید می شوند. به‌ طورکلی وان های قطره ای دارای اشکال مختلفی همچون بیضی‌ شکل، مستطیلی، شیشه ساعت و گوشه‌ دار بوده و در حال حاضر نیز محبوبیت بسیار زیادی دارند. لازم به ذکر است که این محصولات از انعطاف ‌پذیری بسیار بالایی برخوردار هستند.

شما می توانید فضایی آزاد را برای قرارگیری این نوع وان حمام انتخاب کنید، چراکه قابلیت نصب در وسط اتاق را نیز دارند. بر خلاف وان های شاه‌ نشین برای جایگذاری این نوع وان ها نیازی به یک محفظه سه دیواری ندارید. باتوجه‌ به مطالبی که بیان شد می توان به این نتیجه دست‌یافت که وان های قطره ای برای نصب نیاز به فضای بیشتری نسبت به وان ها شاه‌ نشین دارند.

وان های Freestanding

وان های Freestanding

این دسته از وان های حمام که با نام وان با ساختار مستقل و یا جداگانه نیز شناخته می شوند دارای ساختاری منحصربه ‌فرد نسبت به مدل های قبلی هستند. شما می توانید از این وان ها به راحتی برای دراز کشیدن استفاده کنید. ممکن است بپرسید که چرا از این نوع وان های حمام به‌ عنوان وان مستقل یاد می شود؟

در پاسخ به این پرسش باید بگوییم که انتخاب چنین نامی به دلیل عدم نیاز به پشتیبانی از وان توسط سطوح، دیوارها و ساختارهای پشتیبانی است. طراحی حمام با استفاده از چنین وان هایی قطعا زیبا و چشمگیر خواهد بود؛ اما نباید نیاز به فضای زیاد برای نصب را نیز نادیده گرفت. شما با انتخاب فروشندگان مصالح ساختمانی معتبر می توانید این محصولات را باکیفیت بسیار بالایی خریداری کنید.

وان های حمام غرق شده یا sunken

با خرید این مدل وان حمام می توانید رفتن به استخرهای روباز را تجربه کنید؛ زیرا ساختار آن ها به‌گونه ای است که حس می کنید وان را در کف زمین نصب‌ کرده اند. با این تفاسیر شما نمای بیرونی وان را نخواهید دید.

انواع دوش و ویژگی های آن ها

حال که با انواع وان های حمام آشنا دید قصد داریم تا به بررسی انواع دوش حمام بپردازیم. دوش های حمام به شکل های زیر طراحی و عرضه می شوند.

دوش الکتریکی

لازم به ذکر است که برای استفاده از دوش های حمام الکتریکی بایستی حتما حمام موردنظر شما دارای یک طراحی مدرن باشد. اگر با چنین حمام هایی آشنایی داشته باشید می دانید که بازدهی بالاتری داشته و میزان بهره وری آن ها برای انرژی نیز بیشتر است.

در حال حاضر مدل های مختلفی از دوش های الکتریکی را می توان در بازار مشاهده کرد. عملکرد دوش حمام از این نوع به این شکل است که می توانند آب سرد را به آب گرم تبدیل کرده و در اختیار شما قرار دهند. با این تفاسیر شما دیگر نیازی به یک سیستم مرکزی برای گرم ‌کردن آب حمام نخواهید داشت و این امر یک مزیت بزرگ محسوب می شود.

وان های Freestanding

دوش های قدرتی یا توان بالا

برخلاف دوش های الکتریکی که امکان افت فشار آب در آن ها بسیار بالا است، دوش های حمام قدرتی از نوعی پمپ آب استفاده کرده و به این طریق موجب افزایش فشار آب می شود. میزان مصرف آب در این مدل های دوش های حمام بسیار بالاتر از دوش های الکتریکی است.

دوش های ترکیبی

این دسته از دوش های حمام که با نام دوش میکسر نیز شناخته می شوند قابلیت های لازم برای ترکیب دقیق آب سرد و آب گرم را دارند. براین اساس شما به ‌راحتی می توانید به دمای بهینه موردنظر خود دست ‌یافته و شرایطی مساعدتر را تجربه کنید. باتوجه به ساختار این نوع دوش حمام لازم است حتما به منابعی که مربوط به آب گرم و آب سرد هستند دسترسی یابند. میزان فشار آب نیز در این مدل دوش های حمام نسبت به دوش های الکتریکی بیشتر است.

دوش های دیجیتالی

یکی دیگر از نمونه های دوش های حمام که ظاهر و عملکردی بسیار لوکس و همه پسند دارد دوش دیجیتالی است. این دوش ها از کنترل ‌کننده های بی ‌سیم خاصی برخوردار بوده و این امکان را برای شما فراهم می سازند تا از راه دور دوش را کنترل و هدایت کنید. این ساختار به شما کمک می کند که فشار جریان آب را سفارشی‌ سازی کنید. همچنین توانایی تنظیم آب گرم و برنامه ریزی برای آن را نیز دارند تا شما از راه دور آب گرم را بازکرده و محیط حمام را گرم کنید.

وان های Freestanding

دوش های سازگار با ADA

دوش های سازگار با ADA به دو شکل قابل‌ جابه‌ جایی و چرخ دار عرضه می شوند و شما می توانید بر حسب نیاز خود هرکدام را خریداری کرده و مورداستفاده قرار دهید.

عملکرد و کارایی وان حمام

در راستای بررسی عملکرد و کارایی وان های حمام بایستی بدانید که وان ها دارای دو عملکرد کلی هستند. این دو عملکرد با نام های گردابی و هوایی شناخته می شوند. در ادامه به بررسی بیشتر هر عملکرد خواهیم پرداخت.

عملکرد وان های گردابی

وان هایی که دارای عملکرد گردابی هستند برای ماساژ بدن شما از جت هایی که قدرت بسیار بالایی دارند بهره می گیرند. در حال حاضر مدل هایی که این عملکرد را دارند شرایطی را برای شما فراهم می سازند تا بتوان آب را با فشار هوا ترکیب کرد. این امر موجب آزادسازی جت ها شده و در نهایت بدن شما را ماساژ خواهد داد.

عملکرد وان های هوایی

برخلاف عملکرد وان های گردابی، وان های هوایی آب دارای جت های کم قدرتی هستند. در این نوع وان حمام می توان حباب هایی از وان گرم را دید. این حباب ها از طریق سوراخ های کوچکی که در قسمت های خاصی از وان تعبیه شده اند خارج می شوند. این ساختار اثرات قابل ‌توجهی بر آرامش شما داشته و می تواند تجربه استحمامی لذت ‌بخش را به شما عزیزان هدیه کند.

عملکرد دوش حمام

به ‌طور کلی عملکرد دوش های حمام به‌ صورت زیر است که آشنایی با آن ها برای خرید این تجهیزات اهمیت بسیار زیادی دارد.

شیرفلکه با تعادل فشار

دوش هایی که به‌ صورت شیرفلکه با تعادل فشار عرضه می شوند در ساختار خود دارای نوعی دسته منفرد هستند. با استفاده از این دسته ها می توان میزان حجم آب و دمای آن ها را کنترل کرد. طبیعی است که چنین ساختاری به طور خودکار دمای آب را کنترل نمی کند و شما بایستی این کار را انجام دهید.

شیر ترموستاتیک

این شیرها در ساختار خود دارای دو دسته برای کنترل دوش هستند. یکی از این دسته ها برای کنترل حجم آب و دسته دیگر برای کنترل دمای آب مورداستفاده قرار می گیرند. شما با خرید این نوع دوش حمام امکانات لازم برای کنترل کردن دمای خروجی را در اختیار نخواهید داشت.

وان های Freestanding

مهم ترین مزیت های وان حمام

انتخاب و خرید وان حمام قطعا مزیت های بسیار زیادی برای شما به دنبال دارد. این مزایا به شرح زیر هستند.

 • وان ها این امکان را برای شما فراهم می سازند تا فشارخون خود را تنظیم و به آرامش بسیار بالایی دست یابید.
 • وان ها بهترین گزینه برای استحمام کودکان به شمار می روند؛ چراکه علاوه بر سهولت در این امر کودک شما می تواند هیجانات خود را تخلیه کنید.
 • وان ها می توانند تأثیرات چشمگیری بر زیبایی محل زندگی شما داشته باشند؛ اما درصورتی ‌که به پارامترهای دیگری همچون انتخاب کف ‌پوش مناسب، دیوارپوش و نورپردازی دقت کنید. در راستای نورپردازی ساختمان و حمام خود می توانید از یک برقکار در اصفهان که تجارب بالایی دارد کمک بگیرید.

وان های Freestanding

مزیت های استفاده از دوش حمام

همچون وان ها، استفاده از دوش حمام نیز مزیت های بسیار زیادی دارد. مواردی که در ادامه بیان می کنیم از مهم ترین مزیت های استفاده از دوش های حمام هستند.

 • بهترین گزینه برای افرادی است که مدت ‌زمان زیادی را صرف استحمام می کنند.
 • استفاده از دوش ها بسیار راحت تر است.
 • امکان استحمام راحت تر برای افرادی که مشکلات حرکتی دارند را فراهم می سازد.
 • با استفاده از دوش ها می توان میزان مصرف آب را کاهش داد.
 • اگر مساحت حمام شما کم است به‌خوبی پاسخ‌گوی نیازهای شما خواهد بود.
 • نسبت به خرید وان مقرون به صرفه تر است.

وان های Freestanding

نکات کلیدی خرید وان های حمام

همان گونه که در بخش های قبل نیز بیان شد برای خرید وان های حمام بایستی نکات مهمی را رعایت کنید. این نکات به شرح زیر هستند.

 • پیش از انتخاب و خرید حتما مساحت حمام خود را به طور دقیقی اندازه گیری کنید.
 • هدف خود از خرید وان حمام را مشخص کرده و تعیین کنید که چه نوع وانی می خواهید.
 • حتما خرید وان را بر اساس قد افرادی که می خواهند از آن استفاده کنند انجام دهید.
 • کیفیت وان را مورد بررسی قرار داده و آن را بر قیمت ترجیح دهید.

کلام آخر

همان طور که گفتیم انواع وان حمام و دوش ها دارای ویژگی های خاصی هستند و هرکدام از تجهیزات قابلیت ها و امکانات متفاوتی را در اختیار شما عزیزان قرار می دهند. باتوجه‌ به این امر بایستی در انتخاب این تجهیزات دقت عمل بالایی را به کار گیرید. شما با انتخاب درست فروشندگان این مصالح می توانید به اطلاعات دقیقی در این باره دست یابید.