مصالح ساختمانی

راهنمای خرید مصالح دیوار چینی!

‌مصالح دیوار چینی از جمله بلوک، سفال، آجر وغیره از مصالح پر کاربرد و معروف هستند که قبل از انتخاب آن ها باید به یکسری نکات و اطلاعات توجه داشت. چون این مصالح جزو مهم ترین گروه مصالح ساخت و ساز ساختمان هستند. در نتیجه راهنمای خرید مصالح دیوار چینی کمک می کند که مصالح مناسب و با کیفیت و متناسب با پروژه خریداری کنید.

فرقی نمی کند که قصد خرید کدام نوع از مصالح دیوار چینی را داشته باشید، در هر صورت اگر با اطلاعات کافی و از جای معتبر آن ها را تهیه کنید می توانید یک پروژه بسیار موفق را به نام خود ثبت کنید. چون این مصالح تنها در صورتی که درست انتخاب شوند خیلی با کیفیت هستند. اما توجه داشته باشید، با این حال که این مصالح بسیار با کیفیت و مناسب هستند، اما همچنان برای خرید به یک راهنمای خرید مصالح دیوار چینی دقیق نیاز است. در ادامه با ما همراه باشید، هر آنچه که باید از این مصالح بدانید را در این صفحه قرار داده‌ایم.

استانداردهای مصالح دیوار چینی

منظور از استانداردهای مصالح دیوار چینی چیست؟ وقتی از استانداردهای دیوار چینی صحبت می کنیم منظورمان صنعت ساخت دیوار با خشت، آجر، سفال و یا بلوک بتنی است. اما اینکه ما از چه مصالحی استفاده کنیم بستگی به محیط و نوع ساختمان دارد‌. در غرب آسیا به دلیل فراوانی رسوبات رس از آجرهای خشک‌شده با آفتاب یا کوره در سازه های دیوار چینی بهره می برند‌.

اما عملیات دیوار چینی در واقع چسباندن سنگ، آجر یا بلوک سیمانی به هم و استفاده از ملات، سیمان، آب و شن وغیره است. دیوار چینی با بلوک سیمانی متداول ترین نوع دیوار چینی است که هم در ساختمان سازی و هم دیوار کشی مورد استفاده قرار می گیرد. با این حال برای اینکه آن را تهیه کنید به یک راهنمای خرید مصالح دیوار چینی تخصصی نیاز دارید که در ادامه آن را مورد بررسی قرار می دهیم.

دیوار چینی

اصول صحیح دیوار چینی

وقتی از اصول دیوار چینی صحبت می کنیم منظورمان مجموعه ای از اقدامات مثل انتخاب انبوه سازان حرفه ای، انتخاب بهترین مصالح دیوار چینی و به کار بردن اصول فنی در طول فعالیت است‌. به طور کلی عملیات دیوار چینی به در کنار هم قرار گرفتن یک سری مصالح مناسب طبق الگوی ویژه گفته می شود.

روش صحیح دیوار چینی روشی است که باعث استحکام و پایداری دیوار شود. در واقع اصول صحیح دیوار چینی باعث افزایش کیفیت مصالحی مثل آجر و بلوک سیمانی، کیفیت اصول فنی، نحوه صحیح دیوار چینی و ساختمان می شود. آنچه که در راهنمای خرید مصالح دیوار چینی مورد بررسی قرار داده می شود اول خرید مصالح با کیفیت و بعد رعایت اصول دیوار چینی است. چون در صورتی که اصول صحیح دیوار چینی با مهارت و دقت بالا انجام شود در دوام، هزینه و تعمیر و نگهداری دیوارها و افزایش عمر ساختمان تاثیر می گذارد.

رعایت اصول صحیح دیوار چینی در کنار افزایش استقامت خانه در زیباسازی ظاهر خانه هم نقش دارد. توجه داشته باشید که آنچه در راهنمای خرید مصالح دیوار چینی باید بدانید این است که مصالح دیوار چینی را مناسب و با رعایت نکاتی تهیه کنید. منظور از رعایت نکات این است که این مصالح علاوه بر عایق کاری صوتی و حرارتی، در برابر حوادث نیز مقاوم باشند.

راهنمای خرید مصالح دیوار چینی برای ساختمان

برخی از مهندسان بر این باور هستند که انتخاب آجر یا بلوک برای ساختمان تا حدود زیادی به طراحی سازه آن و باری که برای حمل طراحی شده، بستگی دارد. البته خیلی از پیمانکاران که این مصالح را تهیه و در سازه به کار می برند هم این گفته را تایید می کنند. اما نکته دیگری که از آن غافل شدند استحکام سازه است. زیرا اگر افراد از استحکام سازه مطمئن نباشند باید در پروژه از مواد سبک همچون بلوک استفاده کنند. البته این بلوک باید از نوع پارتیشن باشد و در قسمت بالا مورد استفاده قرار گیرد. در نتیجه استحکام سازه تعیین کننده نوع مصالح دیوار چینی است.

دیوار چینی

معرفی لوله ها و سیم ها

مهم ترین نکته که در راهنمای خرید مصالح دیوار چینی باید بدانید حفاری دیوار برای سیم کشی و لوله کشی است. جوزف اوریانگ یک مهندس بزرگ و معروف است که نظرات و ارائه های مختلفی در ارتباط با ساخت و ساز ساختمان بیان می کند. یکی از نظریات او در مورد حفاری ساختمان برای لوله کشی است. او معتقد است که ساختمان مجموعه ای از فرآیندهایی است که بعد از نصب دیوار باید یک نقطه را برای سیم ها یا لوله ها در نظر بگیرید.

حالا بر این اساس اگر شما از بلوک های سبک پارتیشن استفاده کنید این کار برای شما آسان تر می شود. چون در حالت کلی آن ها دارای سوراخ هایی هستند که بعد از نصب، لوله و سیم ها را می پوشاند. این کار در مقایسه با زمانی که از آجرهای سفالی استفاده می کنید راحت تر است.

بلوک

برای راهنمای خرید مصالح دیوار چینی به ویژه بلوک ها به مورد زیر توجه کنید:

  • وزن و دوام

یکی از پارامترهای مربوط به بلوک ها که ویژگی منفی و مثبت آن محسوب می شود، سبک بودن آن است. چون به این صورت نمی توانند بار سنگینی را تحمل کنند. مثلا شاید بخواهید که یک پمپ یا مخزن آب ایجاد کنید در این حالت با وجود بلوک های پارتیشن به مشکل بر می خورید. اما از طرف دیگر سبک بودن آن ها باعث راحتی در حمل و نقل می شود.

ضمن اینکه چون آن ها سبک و نازک هستند، به راحتی در خطر تخریب قرار می گیرند. در نتیجه با در نظر گرفتنِ اینکه قصد دارید چه کارها یا برنامه هایی روی ساختمان پیاده کنید باید نوع مصالح را انتخاب کنید. به عنوان مثال اگر می خواهید کارهای سنگین روی بلوک پارتیشن انجام دهید به شما پیشنهاد می کنیم که از آجرهای سفالی استفاده کنید. چرا که آن ها در این وضعیت، بهتر عمل می کنند و با کیفیت تر خواهند بود.

بلوک های سیمانی تو خالی در برابر آجرهای سفالی

یکی از مهم ترین اطلاعات در ارتباط با راهنمای خرید مصالح دیوار چینی مقایسه بلوک و آجر است. در واقع بر خلاف آجرهای سفالی که در اندازه های کوچک و سنگین هستند، بلوک ها تو خالی و سبک ترند. همچنین بلوک ها هزینه زیادی ندارند و حتی باعث می شوند که شما در هزینه های خود صرفه جویی کنید. چون وزن و بار ساختمان را کاهش می دهند. اما توجه داشته باشید زمانی که از سبک بودن بلوک ها حرف می زنیم منظور ما وزن ضعیف آن نیست. چرا که آن ها هم مثل آجرهای سفالی وزن قوی دارند.

اما در ارتباط با تحمل بار این دو باید گفت که توانایی دیوار در برابر وزن تیر حلقه و یا دال می تواند برای بلوک ها و آجرهای سفالی متفاوت باشد. اما در هر صورت اگر در این وضعیت بخواهید از راهنمای خرید مصالح دیوار چینی مهندسان بزرگ استفاده کنید بهتر است که بلوک سیمانی سبک یا آجرهای رس جامد را خریداری کنید.

بیش تر هم گفتیم که مهم ترین نکته ای که برای راهنمای خرید مصالح دیوار چینی باید بدانید این است که از جای معتبر خرید کنید. چرا که اگر بلوک ها را از یک تولید کننده خوب تهیه کنید، معمولا قوی تر عمل خواهند کرد. همچنین بار آن ها بیشتر از آجرهای سفالی است.

دیوار چینی

هزینه بلوک ها نسبت به آجرها

یکی از چندین مزایایی که بلوک ها نسبت به آجرها دارند این است که اگر هوشمندانه چیده شوند می توانند در هزینه های ساختمان صرفه جویی کنند. از طرف دیگر گاهی اوقات آجرهای سفالی یکنواخت نیستند به ویژه آن هایی که به صورت دستی و محلی ساخته می شوند. یعنی زمانی که آن ها را از داخل نگاه می کنیم در یک ردیف نیستند و این باعث می شود که به گچ کاری نیاز داشته باشند. پس استفاده از آجر در این صورت هزینه ها را دو برابر می کند.

در حالی که اگر بلوک خریداری کنید به خاطر یکنواخت بودن، صاف هستند و نیاز به گچ کاری ندارند. به این صورت هم در هزینه ها و هم در زمان صرفه جویی می شود. همینطور بلوک ها فضای زیادی اشغال می کنند نیاز کمتری به سیمان و ماسه دارند. با این حال آنچه که در راهنمای خرید مصالح دیوار چینی قابل توجه است قیمت آن ها است. چرا که آجرها از بلوک ها ارزان ترند، ولی از آن طرف باید هزینه های بیشتری را برای ماسه، سیمان و صاف کاری برای آجرها پرداخت کرد.

انواع بلوک و آجرهای سفالی

همانطور که قبلا گفتیم شما قبل از خرید مصالح دیوار چینی به راهنمای خرید مصالح دیوار چینی نیاز دارید و برای اینکه این مصالح را تهیه کنید باید در ارتباط با آن ها اطلاعاتی داشته باشید. یکی از این اطلاعات مهم، آشنایی با مزایای آجرهای سفالی و بلوک ها است.

یکی از مزایای آجرهای سفالی نسبت به بلوک ها این است که آجرهای سفالی در ساختن فونداسیون ها گزینه مناسب تری هستند. چرا که آب های زیر زمینی از مواد شیمیایی برخوردار هستند که بر بلوک بتنی تاثیر می گذارند در نتیجه آجرهای سفالی در برابر آن ها مقاوم تر هستند. به عبارت دیگر آجرهای سفالی، هیچ واکنشی نمی دهند و تحت تاثیر هیچ موادی قرار نمی گیرند. حتی می توانند در برابر خوردگی های شیمیایی یا اثر آب هم مقاوم باشند.

این در حالی است بلوک هایی که در فونداسیون مورد استفاده قرار می گیرند اگر ترک بردارند باعث نشتی می شوند. مثلا اگر به خاطر نشست زمین، بلوک ها دچار ترک شوند به سمت بالا حرکت می کنند. ضمن اینکه آجرهای سفالی از انعطاف پذیری بالا و مقاومت عالی برخوردار هستند.

مخلوط کردن آجر و بلوک ها

زمانی که بلوک ها و آجرها را در یک محل مخلوط کنید، یعنی از استحکام و طراحی آن ساختمان مطمئن نیستید. یا اینکه به شما گفته‌اند که نمی توانید از آجرهای سفالی استفاده کنید. به همین دلیل می توانید ساختمان های زیادی را مشاهده کنید که طبقه اول بلوک تو خالی و پایه با آجر سفالی و طبقه دوم با دیگر طبقات بلوک های جدا کننده دارند.

طبق نظریه های جوزف اورینگ مخلوط کردن آجرها و بلوک ها می تواند به این خاطر باشد که ساختمان به گونه ای طراحی نشده که دارای اسلب یا کف اضافی باشد.

دیوار چینی

معرفی بهترین مصالح برای دیوار چینی

انتخاب مصالح مناسب بستگی به قدرت مالی، نیرو متخصص و اوضاع سازه دارد. همچنین برای این کار بهتر است از نظرات مهندس کار بلد حرفه ای استفاده کنید‌. چون آن ها بهترین نوع مصالح برای ساخت دیوار را متناسب با سازه شما می دانند. در نتیجه دیوار صاف، محکم و زیبا ساخته می شود. با این حال، دیوارهای بیرونی باید علاوه بر بر داشتن ویژگی حفظ حریم شخصی، در برابر تغییرات آب و هوایی هم مقاوم باشند.

راهنمای خرید مصالح دیوار چینی به اضافه هزینه ها

اگر بخواهیم بر آورد هزینه ها را در بیاوریم باید گفت که بلوک سیمانی تو خالی با کیفیت با اندازه ۱۵ تا ۲۰ سانتی متر هزینه ای بین ۵ هزار تا ۷ هزار تومان دارد. البته آجرهای سیمانی ارزان تر هستند. با این حال، به خاطر سبک بودن خیلی سریع تر از بلوک های سیمانی ساخته می شوند. همچنین در طبقات بیشتری مورد استفاده قرار می گیرند و هیچ چیزی روی آن ها معلق نیست. اما همانطور که بیش تر گفته‌شد، خرید بلوک ها به صرفه تر هستند.

نکات مهم در خرید مصالح دیوار چینی

تمامی مواردی که تا این جای کار مشخص شد از نکات مهم در راهنمای خرید مصالح دیوار چینی هستند که دغدغه های شما قبل و حتی حین خرید را از بین می برد. اما به عنوان نکته آخر لازم دیدیم ذکر کنیم که حتما قبل از انجام پروژه ساخت و ساز، متناسب با پروژه خود مصالح را خریداری کنید. برای این کار حتما راهنمای خرید را مطالعه کنید تا اقدامات استانداردسازی ساختمان را رعایت کنید. اگر هنوز نمی دانید که چه مصالحی را باید خریداری کنید به شما توصیه می کنیم که با متخصصان و مهندسان خبره در املاک داران مشورت کنید.

سخن پایانی

آجر، سفال، بلوک سیمانی وغیره از مصالح با کیفیت و معروف در دیوار چینی هستند. این مصالح نه فقط در ایران بلکه در نقاط مختلف جهان مورد استفاده قرار می گیرند که مورد تایید خیلی از افراد جامعه هستند. در طی چندین سال اخیر با تولید و ورود انواع بلوک های سفالی و سیمانی استفاده از آجر در دیوار چینی کاهش یافته‌است‌. بلوک های سیمانی در انواع مختلف با ویژگی های متفاوت هستند و بدون شک بهترین و در دسترس ترین مصالح مورد استفاده در دیوار چینی به شمار می آیند.

اما توجه داشته باشید که قبل از تهیه هر کدام از مصالح دیوار چینی به مطالعه راهنمای خرید مصالح دیوار چینی نیاز دارید. چون به شما کمک می کند تا بهترین و با کیفیت ترین نوع مصالح را خریداری کنید. در واقع با این حال که مصالح دیوار چینی بهترین کیفیت را دارند، اما اگر قبل از خرید آن ها هیچ اطلاعاتی نداشته باشید نمی توانید یک خرید خوب داشته باشید.

گروه تحریریه املاک داران

هدف گروه تحریریه املاک داران همه سوالات شما را در حوزه املاک و ساخت و ساز پاسخگو باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا