در حال بارگذاری...

سیمان چیست و چه کاربردی دارد؟

آنچه در این مقاله می خوانید:

 

سیمان نوعی از مواد(ملاتی) است که خاصیت چسبندگی دارد، به این حالت که اجسام مختلف را به همدیگر می‌چسباند. این تعریف دارای جامعیتی است که شامل انواع چسب‌ها، از جمله چسب‌های مایع که در چسبانیدن قطعات سنگ به سنگ و فلزات به یکدیگر بکار می‌روند نیز می‌شود. برای دریافت پاسخ سیمان چیست و انواع آن کدام است با ما همراه باشید.

بیشترین مصرف سیمان در ساختمان سازی است، ولی به غیر از آن، این محصول در صنعت هم استفاده‌های زیادی دارد به طور مثال در کوره‌های آهن سازی از آجر نسوز استفاده می‌شود که با استفاده از سیمان آنهارا به هم می‌چسبانند.

همان طور که گفته شد بیشترین استفاده سیمان در ساختمان سازی است. تقریبا از مراحل صفر تا صد ساختمان از این مصالح ساختمانی استفاده می‌شود. یعنی هرمکانی از ساختمان را در نظر بگیریم از این چسب ملاتی استفاده می‌شود.

سیمان چیست و چه کاربردی دارد

استفاده سیمان در مکان های مختلف

استفاده سیمان در صنعت آهن

در کوره‌های ذوب آهن چون حرارت بالایی وجود دارد برای دیوارچینی از آجرهای نسوز هم استفاده می‌شود(که یک جسم سرامیکی است) این سیمان باید توانایی بالایی داشته باشد. چسبندگی این آجرها بسیاری مهم است.

استفاده سیمان در صنعت دندان پزشکی

یکی از چسب‌هایی که در دندان پزشکی‌ها استفاده می‌شود سیمان است.

استفاده سیمان در صنعت ساختمان سازی

همان طور که گفته شد در مقدمه و از صفرتا صد یک ساختمان از سیمان استفاده می‌شود. به جهت بتن ریزی سقف و سطون، دیوار چینی، ساخت موزاییک و سرامیک، پلاستر، برای جلوگیری از نم و نفوذ آب، و... .

منظور ما از سیمان در این مقاله نوع سیمانی است که دارای ریشه آهکی است. سیمان‌هایی که مواد اولیه آنها سنگ آهک است. بر این اساس سیمان تشکیل شده از اکسیدکلسیم(آهک) با سایر اکسیدهای دیگر آلمینیوم، اکسید سیلیسیوم، اکسیدآهن، اکسید منیزیوم و اکسیدهای قلیایی که میل ترکیب با آب داشته و در مجاور هوا و در زیر آب به مرور سخت می‌شود و دارای مقاومت بالایی هستند.

استفاده از سیمان در ساختمان

با توجه به مشخصه‌های سیمان و انواع به کارگیری در صنعت‌های مختلف ترکیبات متفاوتی در آن وجود دارد. نحوه تولید هرکدام از آن ها نیز متفاوت است، و در نتیجه هر کدام کارخانه مخصوص خود را دارند.

در این مقاله منظور از سیمان، سیمان آهکی است که باید با آب مخلوط شود، یا همان سیمانی است که توسط تولید کنندگان مصالح ساختمانی تولید می شود، و به فروشندگان مصالح ساختمانی در سراسر کشور پخش می شوند.

تاریخچه استفاده سیمان در صنعت ساخت وساز

سیمان آبی (مخلوط سیمان با آب) در گذشته شناخته شده بوده، به طوری که نوعی از این ملات‌های آهک را مصری‌ها و یونانی‌ها با مخلوط کردن سیمان با خاکستر آتش‌فشانی، خاک و آجر و آب به نوعی آهک آبی دست پیدا کردند، که خاصیت سخت شدن و فشار پذیری داشت. با به کار بردن این ترفند رومی‌ها توانستند ساختمان‌های عظیم ایجاد کنند که بقای آنها بعد از گذشت چند هزار سال پابرجا است.

انواع سیمان ساختمانی

  • سیمان سفید

  • سیمان سیاه

هر کدام از این دو نوع سیمان کاربرد خود را دارند. در نتیجه محل و نوع استفاده از آن متفاوت است.

سیمان سفید

این سیمان به رنگ سفید بوده و معمولا برای دوغ آب دهی(پوشاندن درزهای بین سرامیک ها، کاشی ها، موزائیک ها، سنگ ها) و سطوح به کار می‌رود. سیمان سفید سرعت سفت شدن بالایی دارد و استحکام بهتری نیز دارد. همچنین در بعضی کارگاه‌ها که نیاز به ضد آب بودن محیط وجود دارد از این نوع سیمان استفاده می‌شود. برای پلاستر کردن دیوارهای خانه و یا کارگاه‌ها که نمی‌خواهند از سنگ، موزایک، سرامیک و یا گچ استفاده شود، از این نوع محصول استفاده می‌کنند. در بعضی موارد برای چسباندن سرامیک به دیوار و کاشی کاری حوض از این سیمان استفاده می‌شود.

سیمان سفید

 سیمان سیاه

این نوع سیمان کاربرد بیشتری نسبت به سیمان سفید دارد. برای ساخت بتن و زیر بنای ساختمان، چیدن دیوار، سنگ کاری، موزایک، پلاستر دیوار، ساخت سقف بتنی، کف موتورخانه‌ها، سطون و... کاربر دارد.

انتخاب نوع سیمان و نحوه استفاده توسط استادکار خدمات ساختمانی انجام می شود، و همچنین میزان و مقدار سیمان هم توسط مهندس ناظر ساختمان انجام می شود.

مراحل تولید سیمان چیست؟

 مواد اولیه سیمان پرتلند

این نوع سیمان از مواد اولیه‌ی مواد آهکی و رسی درست می شود. در تهیه سیمان پرتلند از مواد خامی استفاده می‌شود که حاوی کربنات کلسیم و ترکیبات آلومینیوسیلیکات‌ها است.

استخراج مواد اولیه

مواد اولیه سیمان و معادن آن شامل: سنگ سیمان، سنگ آهک، خاک رس، مارل، سنگ گچ که معادن آنها رو باز هستند.

در استخراج مواد اولیه سیمان که سنگ آهک، سنگ آهن و سنگ گچ است، چال زنی و انجام انفجار به وسیله دینامیت صورت می‌گیرد.

خرد کردن مواد اولیه

این کار توسط دستگاه سنگ شکن‌های متحرک و یا ثابت انجام می‌گیرد و مواد اولیه را به اندازه نیاز خرد می‌کند.

دستگاه خردکن مواد اولیه

مخلوط کردن مواد اولیه و ذخیره سازی سیمان

قبل از اینکه مواد خرد شده در دستگاه سنگ شکن، برای انتقال به محل پودر شدن راهی آسیاب شوند، به داخل سالنی ریخته می‌شوند تا مقدمات مخلوط کردن مواد اولیه با یکدیگر انجام شود. این سالن نقش انبار ذخیره سازی را هم انجام می‌دهد.  

خشک کردن مواد اولیه سیمان

گاهی در مناطقی که کارخانجات در آنها دایر هستند، به دلیل موقعیت جغرافیایی و باران خیز بودن، برخی از مواد اولیه (مخصوصا خاک رس)، دارای رطوبت هستند که نمی‌توان مستقیم از آنها استفاده کرد. که باید حتما آن مواد خشک شوند. علت این امر نیز آن است که سیمان با رطوبت از بین می‌رود و سفت می‌شود.

پودر کردن و مخلوط مواد خام سیمان

در روش خشک تولید سیمان، حتما قبل از انتقال به کوره باید این مخلوط به صورت پودر در آید، این امر توسط آسیاب‌های مواد خام که به صورت گلوله‌ای و یا آسیاب‌های مواد خام قلطکی هستندصورت می‌پذیرد.

کوره تولید سیمان

تنظیم مواد خام، سیلوی مواد خام سیمان

تنظیم مواد خام، عمل یکنواخت کار کردن کوره و بالا بردن کیفیت کلینکر است. یکنواخت ترکیب کردن خوراک کوره و خوب مخلوط کردن مواد نیز، همگن بودن آن است.

پیش گرم‌کن، کوره دوار سیمان چیست؟

عمل پختن سیمان یا عمل اصلی در کوره انجام می‌گیرد.

کوره سیمان: استوانه بزرگ فلزی است که اندازه طول و قطر آن متناسب با ظرفیت کارخانه است. داخل این استوانه به حالت پیچشی است که با چرخش خود مواد را به مشعل نزدیک می‌کند. در آخر استوانه نیز مشعلی وجود دارد که بعضا دما را به800  تا 1200 درجه سانتی‌گراد می‌رساند. به مواد خارج شده از کوره کلینکر می‌گویند.

خنک کن یا کولر سیمان چیست؟

خارج شدن مواد کلینکر از کوره حدود 1000 تا 1200 درجه است. جابجا کردن کلینکرها و خنک کردن‌شان بسیار دشوار است، برای همین خنک کردن آنها بسیار ضروری است، خاصیت دیگر سرد کردن کلینکر‌ها تکمیل و تشکیک کریستال‌های کلینکری و بالا رفتن کیفیت است. در این قسمت دستگاه خنک کننده، سیمان را 150 تا 200 درجه خنک می‌کند.

 سیلو و انبار کلینکر

کلینکرهای خارج شده از خنک کننده، قبل از وارد شدن به آسیاب سیمان، در سیلو یا انبار و یا سالن ذخیره می‌شوند.

کارخانه تولید سیمان

آسیاب سیمان چیست؟

بعد از خنک شدن کلینکرها آنها را به آسیاب و پودر کننده آنها انتقال می‌دهند. این آسیاب به صورت استوانه‌ای بوده و بسته به میزان مصرف کارخانه معین می‌شود. این استوانه به صورت چرخشی عمل می‌کند. داخل این استوانه تشکیل شده از گلوله هایی که به یکدیگر سایش دارند و کلینکرها از بین آنها عبور کرده و پودر می‌شوند. و در پایان این مرحله سیمان تشکیل می‌شود.

نتیجه گیری

سیمان یکی از مصالح ساختمانی است که از صفر تا سد ساختمان استفاده مورد استفاده است. سیمان مصالحی است برای چسباندن دیگر مصالح به یکدیگر. سیمان نه تنها در صنعت ساختمان کاربرد دارد بلکه در صنایع مثل عمران، دندان پزشکی، و... کاربرد دارد. برای اطلاعات بیشتر درباره این که سیمان چیست و چه کاربردهایی دارد با املاک داران همراه باشید.