آشنایی با قوانین

صفر تا صد گواهی عدم حضور

آنچه در این مقاله می خوانید:

دانستن مسائل قانونی گاهی به ما کمک می کند تا در دام شکایات حقوقی یا کیفری پس از انجام معاملات نیافتیم. بهتر است گفته‌شود با اطلاع از موارد حقوقی هر قرارداد می توانیم از عواقب بعدی به قولی علاج پیش از وقوع کنیم. یکی از این موارد که ممکن است مبتلابه زیادی در جامعه داشته باشد، گواهی عدم حضور است.

گواهی عدم حضور 

شاید شنیدن‌اسم گواهی عدم حضور برای شما جدید باشد و یا شاید خاطره بدی از آن داشته‌باشید.

به هنگام خرید و فروش در دفاتر مشاوران املاک همیشه تاریخی در قرارداد ذکر می شود که مربوط به زمان نقل و انتقال سند است. ضمنا در قرارداد ذکر می شود که اگر یکی از طرفین معامله در دفتر خانه اسناد رسمی حاضر نشوند مبلغی به عنوان خسارت باید پرداخت نمایند و یا حتی ممکن است موجب فسخ قراراداد شود.

لزوم آشنایی خوانندگان عزیز با این قوانین باعث شده تا املاک داران در این نوشتار به روش صحیح برخورد هریک از طرفین معامله پرداخته تا در مراحل بعدی انجام معامله شان یا حتی ارائه دادخواست به دادگستری دچار مشکلات عدیده دیگر نشوند. با ما همراه باشید.

گواهی عدم حضور چیست؟

در بسیاری از معاملات به هنگام نوشتن قراداد خرید و فروش در دفتر مشاور املاک، مبلغی از ثمن معامله پرداخت نمی شود که به صورت چک یا یک قرار پرداخت بین طرفین باقی می ماند. پرداخت این مبلغ به هر شکلی که باشد به روز انتقال سند موکول می شود. حالا اگر به هر دلیل شخص خریدار و یا فروشنده در دفترخانه حاضر نشود، این‌پرداخت به تعویق‌افتاده و بسته به اینکه چه مقدار خسارت مشخص شده‌باشد و یا حتی دلیلی بر فسخ قرارداد باشد، با این موضوع برخورد قانونی صورت می گیرد.

گواهی عدم حضور

در حال حاضر تمامی قرادادهای ثبت‌شده آژانس های املاک ملزم به گرفتن‌کد رهگیری هستند. در بند چهار از این قولنامه ها شماره،نام و آدرس دفترخانه ای که باید به آن جهت نقل و انتقال سند مراجعه شود، نوشته می شود. هنگامی که خریدار یا فروشنده به هر دلیل در دفترخانه حضور پیدا نکند و نقل و انتقال سند و پرداخت مابقی ثمن معامله صورت نپذیرد، به درخواست شخصی که حضور پیدا کرده است، دفترخانه موظف است گواهی عدم حضور را صادر نماید.

باید متذکر شویم که این گواهی تنها در صورتی کاربرد دارد که ملک دارای سند رسمی باشد و برای انتقال سند طرفین مجبور به حضور در دفترخانه باشند و در غیر این صورت صادر نخواهد شد.

ناگفته های انتقال سند

در بسیاری از پرونده های حقوقی مربوط به معاملات املاک دیده‌شده است که بند چهار قولنامه به درستی یا کامل نوشته‌نشده است، لذا بعدا هیچ کدام از طرفین نمی توانند راجع به آن ادعایی داشته‌باشند. از دلایل بسیاری که می توان برای عقیم ماندن بند چهار نام برد:

  • فروش مال غیر
  • در رهن بودن سند(در رهن بانک و یا دادگاه بودن سند)
  • فروشنده مالک رسمی ملک نباشد(اصیل نبودن مالک)
  • آماده‌نبودن سند(بیشتر در مورد آپارتمان های نوساز یا تبدیل سند به تک برگ امکان دارد)
  • شرکای سند بیشتر از یک نفر باشند(مانند املاک موروثی)
  • باز بودن پرونده حقوقی و یا کیفری ملک در محاکم قضایی

بسیاری از موارد ذکرشده ، مساوی با وقت کشی از خریدار و خرید زمان برای فروشنده تا آماده‌شدن قطعی سند برای انتقال هستند. به هر دلیلی که فروشنده و حتی مشاور املاک از ثبت تاریخ انتقال سند و آدرس و شماره دفترخانه در قولنامه خودداری کندف می تواند برای خریدار خطرات زیادی را بیافریند. گاهی ممکن است به نام دو دفتر خانه اشاره شود و یا عنوان شود که انتخاب دفترخانه به اختیار خریدار و یا فروشنده باشد و در آینده در قولنامه نوشته شود در این دو صورت باز هم مطابق بندهای حقوقی تن به امضا چنین قرار دادی ندهید.

مشکلات ایجاد شده همیشه صرفا از طرف فروشنده نیست و بعضا خریدار هم می تواند مشکلی که راه حلش دریافت گواهی عدم حضور باشد، بیافریند.

اما سوال اینجاست که چگونه خریدار می تواند مسبب صدور گواهی شود. باید عنوان کرد که صرفا حضور خریدار در دفترخانه کفایت نمی کند و ایشان حتما باید نسبت به پرداخت مابقی ثمن معامله اقدام کند. در غیر این صورت می توان گواهی عدم حضور او را برای فروشنده صادر نمود. بهتر است یادآور شویم که لازم است خریدار نسبت به پرداخت الباقی مبلغ معامله از چند روز قبل مبادرت به صدور چک بانکی و یا چک تضمین شده و حتی آماده کردن پول نقد نماید. چک شخصی نمی تواند در روز انتقال سند موجه شناخته شود و باز هم در حکم صدور گواهی عدم حضور محسوب می شود.

برای شناخت و مطالعه‌ بیشتر انواع سند به مجله‌ی املاک داران بروید و مقاله‌ی تعریف جامع انواع سند ملکی را مطالعه کنید.

گواهی عدم حضور

گواهی عدم حضور چگونه نوشته می شود؟

از آنجائیکه این گواهی باید دارای وجاهت قانونی در محاکم قضایی باشد و قابل استناد است، لذا لازم است که در نوشتن آن دقت لازم مبذول شود. به این دلیل که این گواهی دارای چارچوب خاص و یکتایی نیست لذا لازم است موارد زیر حتما در آن ذکر شود.

  • تاریخ و شماره قولنامه
  • تاریخ حضور طرفین در دفترخانه اسناد رسمی به طور کامل( شامل روز، ماه و سال)
  • شماره، نام و ادرس دفترخانه مورد نظر
  • چگونگی پرداخت مابقی ثمن معامله( اگر چک توسط خریدار به دفترخانه ارائه شده‌است کپی و مشخصات آن باید ضمیمه گواهی شود)

یک نمونه از متن گواهی عدم حضور به عنوان مثال در ادامه آورده‌شده است.

فایل pdf گواهی عدم حضور

با احترام به عرض می‌رساند که با توجه به مدارک ارائه شده از طرف فروشنده/ خریدار   جناب آقای/ سرکار خانم………………………………..مقرر بوده است که در تاریخ   /   /     سند ملک مسکونی/ تجاری/… به آدرس …………………………………………………………………………………………….و تحت شماره قولنامه………که در تاریخ  /   /    تنظیم شده است در دفترخانه شماره…………… به آدرس………………………………………………………….. انتقال پیدا کرده و به ثبت برسد. از آنجاویکه سند مذکور/ مابقی ثمن معامله تا آخر وقت اداری تاریخ     /     /       به دفترخانه ارائه نشده است، لذا به درخواست آقای/ خانم……………….. این گواهی مبنی بر عدم حضور از طرف اینجانب………………سردفتر دفترخانه شماره…………….. تنظیم گردیده و به ایشان تحویل داده‌شد.

لازم به ذکر است که با توافق طرفین می توان مبادرت به تغییر تاریخ مراجعه به دفترخانه نمود. ولی لازم‌است که این تغییر صورت جلسه‌شده و به امضای طرفین برسد. اگر قولنامه در دفاتر مشاور املاک رسمی که عضو اتحادیه هستند به امضا برسد باید این تغییر تاریخ نیز در همان دفتر و به وسیله متمم نامه و ثبت در سامانه معانلات کشوری انجام پذیرد. سپس به امضای طرفین و متصدی آژانس املاک برسد.

گواهی عدم حضور

چرا باید گواهی عدم حضور صادر شود؟

گواهی عدم حضور به خودی خود به عنوان یک اهرم فشار در قراردادها محسوب می شود. بدین دلیل این گواهی موثر است که اغلب اوقات می توان در قولنامه ذکر کرد که پس از دریافت این گواهی طرف دیگر ملزم به پرداخت روزانه مبلغی به عنوان خسارت به طرف مقابل است. ویا حتی نوشته شود پس از دریافت این گواهی هر یک از طرفین می توانند به فسخ معامله مبادرت ورزند. در هر صورت اگر وجه التزام یا فسخ در قولنامه نوشته شود نقش گواهی عدم حضور پررنگ و موثر است و در غیر این صورت اجباری را برای طرفین ایجاد نمی کند.

به هر جهت توصیه تیم املاک داران برای خوانندگان عزیز برای خرید و فروش خانه در اصفهان یا مشاوره حقوقی مراجعه به مشاوران املاک مورد اعتماد و عضو اتحادیه املاک و یا تماس با مشاوران املاک داران است تا در ادامه روند معاملات خود دچار مشکلات حقوقی نشوید.

گروه تحریریه املاک داران

هدف گروه تحریریه املاک داران همه سوالات شما را در حوزه املاک و ساخت و ساز پاسخگو باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا