معرفی محله ها

معرفی محله جلفا نماد هنر و تاریخ در اصفهان

محله جلفا نه تنها یک محله تاریخی است بلکه بافت فرهنگی اصفهان است که شاهد بسیاری رویدادها بوده است. در این یادداشت از مجله املاک داران می خوانیم که جلفا از گذشته تا به امروز چه نتایج تاریخی برایمان داشته است. همچنین به معرفی کلیساهایی مانند کلیسا وانک که جزو موزه‌های اصفهان محسوب می‌شود، می پردازیم که شاید زاویه دید دیگری در انتخاب یک محله مناسب برای سکونت و کسب و کار شما باشد. هنگام انتخاب این محله در نظر داشته باشید که شما تنها وارد یک منطقه مسکونی نمی شوید بلکه یک منطقه تاریخی و فرهنگی را برای ادامه زیستن انتخاب می کنید.

اگرچه در طول تاریخ اصفهان مورد مناظره های مذهبی زیادی قرار گرفته است، اما وجود بناها و شهرت فرهنگی آن باعث شده همواره در اوج هنر وخلاقیت قرار داشته باشد. در این مقاله علاوه بر معرفی محله جلفا نگاهی به ارزش های دینی و هنری این جغرافیای ارزشمند خواهیم داشت. اولین نکته ای که باید در نظر داشت این موضوع است که جلفا نه به خاطر تنوع مذهبی موجود در آن که به خاطر هنر به کار رفته در معماری و بافت شهری آن اهمیت دارد.

 

معرفی محله جلفا نماد هنر و تاریخ در اصفهان

 

چگونه در جلفا خانه بخریم ؟

مناطق جغرافیایی که با مشخصه و نژاد و مذهب در بین شهروندان معروف هستند، در بازار مسکن مشتری‌های ثابتی خواهند داشت، جلفای اصفهان نیز به همین ترتیب است.
ملک های موجود در جلفا اغلب قدیمی‌اند و به یادگار مانده از دهه‌ها و سده‌های گذشته است. خانه‌هایی که بیشتر آن‌ها به ثبت سازمان میراث فرهنگی اصفهان رسیده‌است.
باید در نظر داشت که جلفا مانند سایر محلات، در سال‌های گذشته نیز درگیر تغییراتی بوده‌است اما همچنان بافت اصلی هنری و تاریخی خود را حفظ کرده است.
این جغرافیا به عنوان یکی از قطب های گردشگری اصفهان شناخته می‌شود. این محدوده به دلیل اینکه پر از آثار تاریخی، خیابان‌های سنگ فرش شده و کافه‌هایی برای میزبانی از گردشگران داخلی و خارجی است.
برای پیدا کردن خانه مناسب بوجه خود در محله جلفا و خرید خانه در محله جلفا اصفهان به سایت املاک داران مراجعه نمایید یا برای خرید خانه می‌توانید مشاوران املاک در املاک داران در ارتباط باشید.

به وسعت یک تاریخ

شکل گیری این منطقه مانند بسیاری دیگر از محله‌های معروف اصفهان به دوران صفوی مربوط می شود. دعوای شاه عباس صفوی با دولت عثمانی سرنوشت مردم ساکن شهر جلفا را تغییر داد. او دستور داد همه ساکنین این شهر به تبریز و بعدتر اصفهان کوچانده شوند. به همین خاطر ارامنه جلفا، آذربایجان سه روزه خانه و زندگی‌شان را رها کردند و به دستور شاه بار سفر بستند. نفرات اولی که از ارمنی‌های اصفهان در آن سال‌ها یعنی ۱۶۰۵ میلادی به ایران و اصفهان کوچ کردند.

در زمان ورود اولین خانواده‌های ارمنی به اصفهان چند محله در آن جا شکل گرفت: میدان بزرگ، کوچک، یعقوب جان و شاه عباس دوم. او دستور داد دیگر ارمنی‌های اصفهان از مناطق دیگر شهر هم به جلفا کوچ کنند و به این ترتیب محله‌های جدید ایروانی‌ها، تبریزی‌ها و سنگ‌تراش‌ها شکل گرفت که جلفا نو صدایش می‌کردند .ارامنه به دلیل صنعت و صداقت توانستند نظر دیگر تاجران محلی را جلب کنند و به همین خاطر خیلی زود جزئی جدایی ناپذیر از جامعه اصفهان شدند .ارامنه که همگی مسیحی مذهب هستند، در طول تاریخ میزبان دیگر هم‌کیشان خود بودند که در حوادث اجتماعی و سیاسی دیگر مانند جنگ جهانی دوم به ایران کوچ کردند.

زیربنا

این منطقه در سال‌های گذشته به قطب گردشگری اصفهان بدل شده است. به همین خاطر  مسئولان شهری و در کنارآن‌ها ساکنین منطقه و مدیران سازمان میراث فرهنگی سعی کردند سر و شکل جلفا مانند قدیم باشد. کلیساهای متعدد، حمام‌های قدیمی، بازار پر رونق، کافه‌های ریز و درشت و در کنار آن‌ها خانه‌های قدیمی با درهای چوبی و کلون‌دار از جمله مشخصه‌های این منطقه است.

 

 

 معرفی محله جلفا نماد هنر و تاریخ در اصفهان 

 

موقعیت

اگر قرار است منطقه ای به قطب گردشگری تبدیل شود در کنار جاذبه‌های تاریخی و زیرساخت‌های لازم باید دسترسی آسانی به محلات دیگر داشته باشد .محله جلفا در جنوب زاینده رود و مرکز اصفهان واقع شده است. این محله از غرب به خیابان خاقانی و دروازه دولت، از شرق به بلوار چهارباغ بالا، از جنوب به خیابان شریعتی و از شمال به بلوار ملت دسترسی دارد .نزدیک‌ترین ایستگاه مترو  به این محله، ایستگاه مجتمع پارک جنوب (مشهورترین مرکز خرید اصفهان) واقع در بلوار چهار باغ بالا است. البته عبور و مرور مترو در محله‌های اینچنینی و با وجود آثار تاریخی کار پر خطری است.

رفاه و خدمات

در این منطقه چندین و چند مطب و داروخانه و کلینیک وجود دارد. مراکز پزشکی که در چند قدمی ساکنین آنجا هستند و از این بابت نگرانی ندارند .کلینیک شهید مطهری، کلینیک مؤیدفر، مطب دکتر دقیقی، مطب دکتر ادیبی و … بخشی از مراکز درمانی در دسترس جلفا نشینان است. بیمارستان دکتر شریعتی نیز با این محله ۵ دقیقه فاصله دارد. داروخانه دکتر دقیقی، منوچهری و… از جمله داروخانه‌های فعال در این محله هستند. مرکز خرید جلفا نیز از مراکز رفاهی این منطقه محسوب می‌شود.

فرهنگ ومذهب ادغام شده اند

جلفا چندین سال است که مرکز همنشینی مذاهب مختلف بوده. مهمترین مشخصه‌ این منطقه، کلیساهای متعددی است که در آن جا بنا شده‌. در این محله ۱۲ کلیسا وجود دارد. مهمترین و شناخته شده‌ترین آن ها، کلیسای وانک است. کلیسای وانک به تقلید کلیسایی با همین نام در جلفا آذربایجان ساخته شد. در سر در این کلیسا در زمان ساخته شدنش نوشته اند:کلیسای وانک آمنا پرگیچ در سال ۱۶۵۵ میلادی در زمان پادشاهی شاه عباس دوم و جاثلیقی «فیلیپوس» و پیشوائی خلیفه «داوید» و به یاری مردم خیر جلفا شروع شد و در سال ۱۶۶۴ میلادی به پایان رسید. ثواب عباداتی که در این کلیسا انجام می‌شود نصیب آنهایی که در قید حیاتند یا در گذشته‌اند شود. این کلسیا از نظر معماری چشم‌نواز است. درون این کلیسا به سبک و سیاق کلیساهای دیگر پر است از نقاشی‌های دیواری. نقاشی‌های رنگ روغن و… . وانک شاخصه دیگری نیز دارد. این کلیسا بر خلاف نمونه‌های مشابه خود از خشت ساخته شده است.کلیسای بیت اللحم از دیگر کلیساهای این محله است.

نتیجه گیری

شناخت هر محله برای انتخاب سکونت در آن از ضروریات داشتن یک استراتژی مناسب است. باید در نظر داشت که هر محله، مانند جلفا، قرار است جایی برای عرض اندام شخصی شما باشد. در واقع اساس الگوی فرهنگی و سیاسی خود را برای انتخاب یک محله در نظر بگیرید و مطمئن شوید آن انتخاب برای خانواده تان بهترین خواهد بود.
 برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد محله‌های اصفهان می خواهید با گزینه تماس با ما با کارشناسان املاک داران در ارتباط باشید.

گروه تحریریه املاک داران

هدف گروه تحریریه املاک داران همه سوالات شما را در حوزه املاک و ساخت و ساز پاسخگو باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا